m beide komen der mogendheden zou even wel niet afhankelijk worden gesteld van een overwinning der Turken bij Larissa, doch eerst dan geschieden, wanneer Griekenland zeil haar bescher ming vraagt en als voorwaarde kolonel Vassos van Creta terugroept. Als Grie kenland aan die laatste voorwaarde voldoet, zou de tusschenkomst reeds kunnen geschieden, vóór de beslissende slag zou zijn gevallen. De Grieksche minister van binnen- landsche zaken roept alle burgers van Griekenland op om de wapens op te nemen ter verdediging van het vader land. De Grieksche berichten gewagen niet veel van den Revenipas; men mag hieruit wel besluiten tot gevoelig ver lies voor de Grieken. Een gedeelte van de Grieksche vloot bombardeert Platamon aan den ingang van de golf van Salonika, maar er gaan geruchten, dat de mogendheden zich hiertegen zouden verzetten, hoewel men niet begrijpt op welken grond, daar zij zich hadden voorgenomen onzijdig te blijven. De Grieksche vloot kan zich beter meten met de Turksche, dan met zijn leger. Inmiddels komen de Grieksche vrijwilligers van alle zijden opdagen; men behoort er niet te klagen over gebrek aan geestdrift, doch ook de Tur ken verzamelen nieuwe troepen aan de grenzen. Er word verwacht, dat de mogendheden eerst zich in de kwestie zullen mengen, als een der oorlogvoe renden, natuurlijk de overwonnende, hun hulp inroept. Het officieel orgaan van het Departe ment van Arbeid der Vereenigde Staten Bulletin of the Department of Labor bevat in het nummer van Maart van dit jaar een zeer lezenswaardig artikel over de Nederlandsche Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De schrijver is de Heer J. Howard Gore, Doctor in de Philosophie aan de Columbian University, en deze heeft zich blijkbaar zeer veel moeite gegeven om zich goed op de hoogte te stellen. Over het werk der Maatschappij heeft hij niets dan lof, en wat hij over haar schrijft, is altjjd juist. De eenige fout, die te ontdekken valt, is de opmerking, dat het grootste gedeelte van ons land beneden de oppervlakte der zee is. Na eerst de geschiedenis der Maat schappij in breede trekken geschetst te hebben, staat de Heer Gore afzonderlijk stil bij de vele goede werken, die zij reeds tot stand bracht of nog voorbereidt, en eindigt dan met een woord van be wondering, dat met een belegd kapitaal van slechts 110,000 en een jaarlijksch inkomen van ongeveer 18,000 zooveel mogelijk is geweest. Hij schrijft dit toe aan de samenwerking der leden, waarvan velen belangeloos maanden tijd en werk aan het doel der Maatschappij wijden. Een nauwgezette studie, zoo zegt hij, versterkt de overtuiging, dat bij de Nederlanders de liefdadigheid niet alleen bij hen zelf begint, maar daar ook haar meest aantrekkelijk veld vindt, dat de ondervinding de sympathie doet toene men en dat de hand, tot redding uit gestrekt, haar eigenaar dien grooteren zegen brengt, die den edelen gever toe komt. Door eene bergverschuiving is het Fransche dorp Saint-Pierre-Livron, dat gebouwd was op eene rots over het water uitstekende, meegesleept. Vier huizen en de begraafplaats zjjn verdwenen en uit vrees voor nadere gevolgen zijn de overige woningen ontruimd. Het plan moet bestaan om in België een invoerrecht te heffen van een franc voor elke duizend kilo suikerbieten. Gaat dit plan door, dan zullen de bieten- verbouwende boeren in Zeeuwsch Vlaan deren, die hoofdzakelijk aan Belgische fabrieken leveren, weer gevoelig getrof fen worden. Zoowel in Engeland als in Rusland wordt veel gewicht gehecht aan het be zoek dat de Aartsbisschop van York thans aan Rusland brengt. Door velen wordt het, naar het schijnt niet geheel ten onrechte, in verband gebracht met pogingen van meerdere toenadering tus- schen de Anglikaansche en de orthodoxe Russische kerk. Jammer dan slechts, dat die pogingen uitsluitend van Engelsche zijde komen. In Rusland schijnt men overigens met het bezoek zeer ingenomen en ge vleid en wordt nadruk gelegd op het feit, dat het bezoek samen viel met het Paaschfeest, het groote feest der Rus sische kerk. De vertrekken der Borgia's in het Vaticaan, welke 370 jaren gesloten zijn geweest, zijn dezer dagen door den Paus plechtig opnieuw geopend en den 2en Paaschdag voor het publiek toegankelijk gesteld. Die vertrekken, versierd met fresco's van Pinturicchio, werden in 1527 door de soldaten van den Connétable van Bourbon vernield. Zij bleven sinds dien tijd gesloten, totdat zij nu, gerestaureerd, opnieuw geopend zijn. De restauratie van mozaieken, schilderingen, beeldwerk enz., welke voor eigen rekening van Paus Leo XIII geschiedde, moet 500.000 hebben gekost. Wanneer men in aanmerking neemt, dat alleen door kunst bij voortdurende opofïeringen de bodem in Zeeland, die veel lager ligt dan de zee, die er aan grenst, behouden blijft, dan heeft men de hoogste bewondering voor onze voor zaten, die zulke middelen ter verdediging tegen de zee wisten aan te leggen. Paalwerken, steenstortingen, bekram- mingen, rijsberm enz., ze zijn als zoovele getuigen. Maar wat door de voorzaten is begonnen, moet door de tegenwoor dige bewoners nog steeds worden voort gezet, want steeds blijft de zee: „vriend en vijand" tegelijk. Daar geven, hier nemen. Nu weer heeft de djjkraad van den calamiteuzen Suzanna-poldei te St. Annaland moeten besluiten een binnenberm te maken aan den zeedijk van dien polder. In de waterleiding, langs genoemden dijk loopende, komen op sommige plaatsen opwellingen voor, die bewijzen dat de dijk water doorlaat; hierom zal dat werk worden uitgevoerd, waarvoor grond is aangekocht van aanpalende eigenaars tegen ƒ1250 per H. A. Van aangrenzende polders worden doordien dijkraad bijdragen geheven die bij na gelijk staan met de som, welke de polder zelf als dijkersgeld moet op brengen. Hoe de veldmuizenplaag in den polder Kroon en Zalm met goed gevolg is be streden, leest men in liet verslag van het Kroondomein over 1896. Er bleken op de Sophia-hoeve aldaar zooveel muizen te zijn, dat de oogst er sterk door achter uit ging. Nu werd besloten de plaag te bestrijden met Hoefflers muizenbacil, waartoe in elk muizengat gelegd werd een stukje brood, gedrenkt met den bouillon-cultuur der bacil, met bet ver rassend gevolg, dat binnen vier weken al de muizen verdwenen waren. Het middel had twee gulden per hectare gekost. Men telde zeven duizend gaten per hectare. Bij de veelvuldige muizenplagen, die in de drie of vier laatste tientallen van jaren in Drente voorkwamen, werd tel kens waargenomen dat er zich witte veldmuizen vertoonden. Witte veldmui zen, hoewel zeldzaam voorkomende, zijn als de witte wezeltjes eene merkwaardige variatie. Het volksgeloof wil dat de witte muizen een teeken zijn van de spoedige verdwijning van het geheele muizenle ger. In 1893 verwoestten de muizen veel koren en een deel van het volk geloofde toen niet dat de muizen zouden verdwijnen, vóór er witte muizen gezien werden. In 1873 was te Borger een nog grootere muizenplaag, doch ook toen verdwenen de muizen, evenals in 1893 zonder dat er witte muizen verschenen. De meest gevreesde muizenplaag heersch- te in Drente in 1846, die nog altijd bij de ouden bekend is, en men wil, dat er toen tal van witte muizen verschenen. (Jit de Haarlemmervaart bij Sloter- dijk is het lijk opgehaald van een 35 jarig onbekend manspersoon als heer gekleed. De besmettelijke veeziekte (mond- en klauwzeer) blijft in de Zuidelijke en Oostelijke omstreken van Haarlem heer- schende en neemt meer toe dan af. Het gebruik van ongekookte melk is daarom zeer te ontraden. HAARLEM, 23 April 1897. Door den Burgemeester dezer gemeente is geen toestemming verleend tot het houden van den roei wedstrijd op Zondag 30 Mei a.s. doch in overweging is gegeven den wedstrijd als nog te doen plaats hebben op Maandag. De Heer H. de Jongh, ambtenaar ter provinciale griffie van Noord-Hol land, herdacht Zaterdag j.l. den dag waarop hij 25 jaar aldaar in betrekking kwam. Sinds 2 Mei 1894 bekleedt hij den post van adjunct Commies der eerste klasse. Op het Museum van Kunst-Nq- verheid alhier zijn de decoratieve schil derwerken van Zigelaar, die weldra naar de Tentoonstelling te Dordrecht zullen verzonden worden, Zondag a.s. nog tentoongesteld. Volgens de overeenkomst met den heer C. P. W. Kriens, zal de eerste muziekuitvoering op Zondag 2 Mei e.k van 2Vs tot 4 uur door Haarlemsch muziekkorps worden gegeven in den Hout. Zooals reeds vroeger kon worden gemeld, zal de heer Willen) Landré op 5 Mei zijne opera De Roos van Dekama te 's Graverihage zien opvoeren. De al- gemeene repetitie daarvoor noodig, zal plaats hebben op Zaterdag 1 Mei in de muziekzaal van de sociëteit Vereeniging. Onze stadgenooten, die nog niet in de gelegenheid zijn geweest het aantrek kelijke werk van den heer Landré te leeren kennen of eene herhaling op prijs stellen, kunnen tegen een laag gestel den toegangsprijs bedoelde repetitie bij wonen. Wij vertrouwen, dat velen deze mededeeling welkom zal zijn en het de heer Landré ook bij de reprise van z(jn opus niet aan belangstelling zal ont breken. De eerste aardbeziën zijn alhier ter Markt gebracht door Gebr. Witkamp en verkocht aan J. Vermeer Janstraat 11 en Verkooi te Overveen. Als een bijzonderheid kan worden medegedeeld dat de eerste heereboonen, en wel een ppachtige partij, alhier op de markt zijn verkocht doorGebr. Plantje aan P. Groenendaal, KI. Houtstraat 107. De afbeeldingen uit den stedelijken atlas van de Glip, Bennebroek en het kwartier ten zuiden dezer stad, zijn nog tot en met 30 April e.k. op het stedelijk museum tentoongesteld. Zondags vrije toegang. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 21 April. J. J. Aulderheide en A. Jongkind. K. Jengerling en W. Groeneveld. P. v. d. Horst en E. M. Bieman. J. G. Hos en H. J. v. Weel. H. A. Tli. Sekniteiuk en J. W. E. Lacst. L. Schotanus en M. Oord. J. J. Veldhuis en C. M. v. Heems. J. P. v. Oploo en J. Harms. J. Smits en J. B. Terol. 22 April. A. Ruifrok en J. Volkera. GETROUWD. 21 April. J. Reusen en M. E. Slingerland. P. Sfroo Cloeck en J. M. v. d. Pol.J. W. P. Carton en E. Hoeben. P. de Wit en M. v. Breugel, P. Lest-adeen C. P. de Vries. L. P. Grossat eu D. v. Eijk. 22 April. G. Jonker en W. H. v. Heulen. G. Max en A. Langendonk. P. C. Dufour en L Lohr. GEBOORTEN. 14 April. T. Wevers geb. Been. z. 15 April. L. v. Leeuwen geb Nanninga. z. C. M. Hesieh geb. Kerkman. d. 16 April. J. W. v. Noort geb. Alders, z. A. M 'l'raksel geb. Groove, z. A. van'tfloffgeb Noor- lander, d. A. Raedergeb v. Veldnuijaen. d. 17 April. J. kluitman geb. v Schepen, z. M. Calandt geb. v. Os. z. J C. Seegers geb. Breed. d. M. Mantje geb. Bakker z. 18 April D. de Jong geb. Poppen, d. J, Bor- man geb. ten Broeke. d. C. J. Pets geb. Ver vers. d. P. M. E M. Dreijer geb. Breems. d. S. J. Bijster geb. v Nimwegen. d. J. v. Meerten geb Pukkens. d. J. M. v. d. Putten geb. Moerkerk, z. 19 April. E. v. Andel geb. Kort. z. M. v. Opijnengeb. Schuitemaker d. E. Hos g ;b. de Vries z. D. P. Pommé geb. de Vries d. C M. Rolf geb. Ruding.z M. H. Bender geb Antonisse. d. M. A. Peoht geb. v. Schooten. z. 20 April P. Seu- bring geb. Michel d. J. P. Stringer geb. v. Zweeden z. J. O Maerten geb. Zwart. z. C. Jonker geb. Kloes. d. M. vandeNetse geb. Esckerich. d. B. Meijer geb. Vring. d. M. E. v. d. Steen geb. Roest. d. G. E. v. d. Goes geb. Stuurman, z. A. C v. Brero geb. Veering, d. J. Maassen geb. Molle- man d. 21 April. I. W. Motergeb.v. Ake.d. W. G. Smit geb. Prent. d. 22 April. J. P. Pieters geb. Eaulhaber. d. OVERLEDEN. 14 April. J. M. Helleman 2 j. d. Gr. Heilig land. !A v. Dalen eeb. Zurendonk 26 j. L. Vlaming-traat. C. Koorn 1 m. z. Leid- scheslraat. 15 April. C P. Keetlaer 10 d. z. 11 .zenprieelstraat. 16 April. E. Schomag -1 21 j. Boerensteeg. W. Zonderhuis 6 m. z. CfC'lia-tefg. K. J. de Nobel 46 j. Heeren singel. 17 April. J. P. L'ntelink 9m.d. Spaarnwoude-str. W. E Meijer 16 j. Nas- saulaan. J. S. v. Wort geb. Boendermaker 58 j. Morinnesteeg G. J. P. La Bas'ide52j. Kenaunark. C Rees 88 j. L. Begijnestraat. C. E. Abspoel 58 j.Casteleijnslraat. 18 April. J. N. Hoenderdos8 m. z. Beek-teeg. M. C. Bouwmeester geb. Stroombergen 57 j. Zuiderstraat. 19 April. I. Verkruissen 15 m. d Hagestraat. C de Mink geb. Peute 42 j. Papentorenvest. E. Molenaar 26 d. z. Burg wal. 20 April. J. M. v. Hoon geb. Malefijt 71 j. Raamvest. D. Andringa 22 j. Esschil- derstraat. L. Koateljjk 17 m. z. de Clerqstr. 21 April. B. Inpijn 8 m.d. L. Vlamingsiraal. J. Smeets 52 j. Assendelverlaan.E. M. Mossou 75 j. Ged. Oude Gracht.22 April. Th. L. Zut 10 j z. Hagestraat. J. Pijnaker 25 j. Zonneateeg. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: WERKVERSCHAFFING Van 1 Nov.'tot 17 April hebben zich de vol gende persoDen aangemeld: 38 voor werkvrouw. 1 voor strijkster. 3 voor waschvrouw. 1 voor stoelenmatter. 3 voor kookster. 6 voor naaister. 1 voor breister. 42 voor los werkman. 10 voor loopwerk. 2 voor kleedermaker. 1 voor stucadoor. 1 voor licht werk. 3 voor timmerman. 1 voor opperman. 5 voor grondwerker. 6 voor metselaar. 1 voor machinist. 1 voor bankwerker. 1 voor koffihnisbediende. 3 voor schilder. 1 voor schoenmaker. 2 voor huishoudster. 1 voor Bmid 1 voor oppasser. 1 voor broodbakker. 1 voor baker. 2 voor pakhuisknecht. 2 voor noodhulp. 1 voor bleekersknecht. 1 voor steeudrukker. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Yan 1 Nov. tot 17 April zijn de volgende per sonen geplaatst. 30 voor werkvrouw. 1 voor naaister. 2 voor waschvrouw. 2 voor kookster. X voor baker. 1 voor kleedermaker. 4 voor loopknecht. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaand» aanbiedingen gebruik wenachen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Boelen of Stadhui». Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 nnr verkregen worden bij den Administra teur, bureau Boelen, Kamer No 2. Voorwerpen gedeponeerd aan het Commissariaat van Polir ie die da gelijks uitgezonderd des Zondags) van s'middags 11 tot lure voor de eigenaars terug te bekomen zijn: Een beursje met geld. Een zwart harige hond. Een ledig jenever vaatje. Een parapluie. Een R. C. gebe denboekje. Een R. C. kerkboekje. Een onderdeel van een rijwiel. Een zilveren broche. Een porte- monnaie met f 0.63. Een blauw koralen kettinkje met gouden slot. Twee handdoeken. Een bruin lede ren portemonnaie met 5 tramkaartjes. Een rozekrans. Een rijwielsleutel. Een gouden medaillon. Eenige sleutels. Een ijzeren staaf. - Een wit boezelaar. Een beursje met ƒ1.12®. 7 zakdoeken en 2 chemisetten. Markt van 20 April 1897. Boter. Aangev. 127, verk. 127 K.G. L. pr. f 0.90. H. pr. f 1.10 p. K.G, Biggen. Aangev. 211, verk. 187 st. L. pr. f 4.H. pr. 7.p. st. Schrammen. Aangev. 93, verk. 81 st L. pr. 8.H. pr. ƒ12.p. st. Aardappelen. Aangev. 67 verk. 67 H.L. L. pr. ƒ1.50. H. pr. ƒ2.50 p. H.L. Perm. Aangev. 21 H.L. verk. 21 H.L. L. pr. ƒ6.—. H. pr. f 7.— p. H.L. KAASMARKT van 21 April 1897. Verkocht 19 stapels, uitmakende 2158 kazen, wegende 4166 KG. Hoogste prijs per 50 kilogr. 23. 0R6EL8ESPELIN6. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 27 April 1897, des namiddags van 12 uur door den Heer W. EZERM.AN. PROGRAMMA. 1Preludium en Fuga No. 1Mendelssohn. 2. Wie Schöu leuchtet der Mor genstern (Choralt)Fliigel. 3. Sonate No. 5Mendelssohn. 4 OffertoireWely. 5AbendempfiudungMozart.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2