hangen, begrepen ze dat de ongeluk kige Pat zelf bedolven onder de aarde op den bodem moest liggen. Zij togen met mannekracht aan den arbeid en na eenige uren werken was alle losse aarde uit de put gegraven. Juist toen de gravers den bodem be reikt hadden en verbaasd zochten naar het lijk, kwam Pat uit zijn schuilhoek en met een vriendelijk lachje bedankte hij de vrienden voor hun hulp. Een merkwaardige operatie is door een Fransch medicus, llr. Radiquet, ver richt. Een zijner patiënten had door een ongelukkig toeval een naald in den voet gekregen. De plaats waar de naald lag, werd gemakkelijk en met juistheid be paald, door den voet te radiographeeren met X-stralen op twee wijzen, eens door den voet van boven te laten beschijnen en nog eens door dat te doen aan den kant. Door deze photographieën met el kaar te vergelijken, bepaalde men de ligging van de naald. Men bracht nu een sterken electro- magneet in de nabijheid der naald, en nadat de magneet twee en een half uur gewerkt had, was de naald uit het lichaam verwijderd. Door af en toe gedurende de operatie den voet met X-stralen te onderzoeken, kon men de verplaatsing der naald na gaan. Ingevolge een besluit van den Russi- schen Czar zullen voortaan de veroor deelde misdadigers per spoortrein naar Siberië worden vervoerd. Dit is een groo- te verbetering in het lot der veroordeel den. Het vervoer naar Siberië toch werd tot dusverre als veel erger beschouwd dan het verblijf aldaar. De veroordeelden moesten den geheelen weg van Tomsk naar Irkutsk te voet afleggen een reis van 98 dagen en dikwijls moes ten zitj jaren lang verblijf houden in de zoogenaamde centrale gevangenissen, vóór zij in staat waren de reis te ver volgen. De daaruit ontstaande overbe volking van die gevangenissen veroor zaakte besmettelijke ziekten, welke dui zenden slachtoffers maakten. Daarenbo ven had het opeenpakken van mannen, vrouwen en kinderen in één lokaal een zeer verderfelijken invloed op hen. Sarah Bernhardt heeft te Nizzavoor Koningin Victoria in H. M. partikulier salon Jean Marie gespeeld. De Koningin had, toen zij de kunstenares sprak, den lang gekoesterden wensch uitgesproken, haar eens te zien spelen, en Sarah ver vulde Donderdagavond dien wensch, tot groote voldoening van hare vorstelijke bewonderaarster. De Brusselsche tentoonstelling is Za terdag geopend, maar nog niet door den koning; dit zal pas plaats hebben in de eerste helft van Mei, als wanneer men zoover denkt gereed te zijn, dat de koning er kan ontvangen worden overeenkomstig zijne waardigheid. Voor het oo genblik is er nog alles in de war en dit ontstemt de ingezetenen, die veel kosten gemaakt hebben om de vreem delingen te ontvangen. Onze koninginnen verlieten Zaterdag te half een de residentie tot het bezoek aan Gouda en Amsterdam. Eene groote menigte was op de been om H.H.M.M. uitgeleide te doen. Te Gouda, waar de trein te één uur aan kwam, was alles in feestdosch, alle zaken stonden stil, alle fabrieken waren gesloten. In spanning stond de bevolking den trein af te wachten in den omtrek van het station, dat met zeer veel zorg in een lusthof was herschapen. Van uit den geheelen omtrek en nog van verder waren sedert den vroegen morgen de menschendrommen binnen gekomen. Misschien is het nooit in de pijpenstad zóó vol geweest. Nadat de trein was binnengereden en de voorstelling had plaats gehad, hield de Burgemeester eene korte toespraak, die minzaam werd beantwoord. Toen het publiek den vorstelijken stoet door den sierlijken eerepoort zag aankomen, weergalmde een geestdriftig gejuich door de lucht. De stoet trok langzaam door de fraai versierde straten en evenzoo door het met niet minder hartelijkheid versierde stadsgedeelte waar de minder bedeelde bevolking woont en ook hier werden bouquetten aangeboden en met vriendelijken dank aanvaard. Het fraaie, eenige jaren geleden ge restaureerde stadhuis was onversierd ge bleven; het behoefde geen tooi in zijn mooie üjnen en zijn bouwkundig schoon. Voor het weeshuis werd even halt ge houden; daar stonden de weezen ge schaard. Een meisje sprak de Konin ginnen toe in een vierregelig versje, voor welke kleine hulde met een paar vriendelijke worden en een handdruk werd gedankt. In de groote kerk werden de beroemde, door de Crabeths geschilderde glasramen bezien, terwijl het orgel het oude Wil helmus speelde en een zangkoor in de kerk een psalm voordroeg. Vervolgens werd de kaarsenfabriek bezocht en de alom bekende pijpenfabriek van Goede- waagen, waar de handgrepen van dit aloude bedrijf door H. H. M. M. met aandacht werden gevolgd. Op het Raadhuis werd een gedenk boek aangeboden waarin vijftien stads gezichten. Dat het betrekkelijk klein Gouda druk bezocht was mag blijken hieruit, dat behalve vele voor- en natreinen, tien extratreinen binnenstoomden terwijl nog uit verschillende deelen van Zuidholland twintig extra-booten arriveerden. Een lieve attentie van de Gouwenaars was zeer zeker een drietal liederen door een groot kinderkoor H.H.M.M. toege zongen. 's Avonds was Gouda schitterend verlicht. Na de hartelijke ontvangst te Gouda, zetten de Koninginnen de reis voort naar de hoofdstad, waar alles toeging op de gewone wijze, behalve dat er veel meer orde heerschte. Getrouw aan het gebruik, vertoonden de Koninginnen zich op het balcon van het Paleis onder hartelijke toejuichingen. Het bezoek aan Artis werd verbonden met een rijtoer door een groot deel der stad. In Artis werden de Koninginnen op de gebruikelijke wijze in de fraai versierde koningszaal ontvangen en be paalde het bezoek zich voornamelijk tot de groote vogel- en roofdierengalerij. H. M. zag er zeer opgewekt uit en sprak druk met de begeleidende heeren. Het publiek uitte zich in toejuichingen, maar had zich als naar gewoonte niet veel gestoord aan de beleefde uitnoodi- ging van het Bestuur om ordelijk te zijn. Hoewel op de punten waar H.H.M.M. zouden vertoeven de wandelpaden waren afgezet, ontzag het publiek bloem- noch heesterperken om de hooge Bezoeksters te zien Ook op den rijtoer door de stad heerschte veel geestdrift en niettegen staande den langen weg, was overal veel publiek op de been. Gedurende het verblijf van de Ko ningingingen te Amsterdam zal bij de firma Frans Buffa Zonen, Kalverstraat, eene afbeelding geëxposeerd zijn van het ontwerp der gouden koets, welke een aantal burgers voornemens zijn H.M. de Koningin bij hare inhuldiging aan te bieden. Bewijzen van bijdragen zijn verkrijgbaar gesteld in verscheiden win kels, waar de oranjebiljetten zijn opge hangen. Maandag werd audiëntie verleend, voor de eerste maal ook door de Koningin, van tien tot drie uur met een korte pauze. Treffend is het op te merken, hoe de Koningin Hare Dochter steeds meer en meer op den voorgrond brengt. Eenigen tijd geleden werd door den Heer Sluis te Enkhuizen eene prijsvraag uitgeloofd voor eene brochure vóór en eene tegen graanrechten. Voor de best gekeurde geschriftjes van elk der beide onderwerpen was uitgeloofd honderd gulden. Vijf en twintig antwoorden zijn in gekomen en de prijzen zijn toegekend aan dat van den Heer Smid te Hengelo vóór en aan den Heer Pet te Hoogeveen tegen graanrechten. Ter gelegenheid van den tweehonderd jarigen gedenkdag van de komst van Czaar Peter te Zaandam, is het plan gevormd aldaar den 18 Augustus a. s. eene histo rische optocht te houden. Met primo Mei aanstaande wordt bij de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maat schappij eene nieuwe soort biljetten ingevoerd onder den naam van coupon boekjes. Deze boekjes bevatten twintig plaats kaartjes, geldig tusschen twee bepaalde plaatsen en in beide richtingen. De geldigheidsduur is onbepaald. De leden van een gezin kunnen ge zamenlijk of afzonderlijk op het boekje reizen. De prijs is twintigmaal het bedrag van den halven retourprijs tusschen de beide aangegeven plaatsen. Het is den reizigers met deze plaats- kaarten niet geoorloofd, aan tussehen- gelegen stations of halten uit te stijgen. Voorloopig zullen de boekjes uitgege ven worden voor reizen tusschen Am sterdam en Haarlem, Zand voort, Sand- poortMeerenberg, Zaandam, Koog Zaandijk, Wormerveer, Weesp, Naarden Bussum, Hilversum, Baarn en Utrecht. De invoering van deze plaatskaarten maakt voor de contróle het afsluiten der stations noodzakelijk. Op het landgoed „Velserbeek" zal op Tweeden Pinksterdag een openlucht-mee ting worden gehouden door den Nederl. Christen-Geheelonthoudersbond. Verle den jaar werd die bijeenkomst te Haar lem gehouden. HAARLEM, 27 April 1897. De Zangvereeniging van onze af- deeling der Maatschappij tot bevordering der Toonkust zal morgenavond het be langrijke werk van den Franschen toon dichter César Franck Les Beatitudes ten gehoore brengen. Gelijk men weet heeft vooral dit werk den naam van Franck in en buiten Frankrijk bekend gemaakt. Een jaar na zijn dood in 1891 werd het voor het eerst in zijn geheel gemaakt bij Colonne en bracht men aan de na gedachtenis van den maker de hulde, welke hij bij zijn leven niet had mogen verwerven. Op Parijs volgden Luik, Frankfort, Berlijn, Marseille en Brussel. In 1894 werd het gebracht op het pro gramma van het muziekfeest te Utrecht en sedert op die bij uitvoeringen in de groote steden van ons vaderland. Het werk behandelt, zooals de titel reeds aanduidt, de acht zaligsprekingen uit de Bergrede Ualtheüs, 5 vers 3 11) in muzikaal-dramatisehe toonstukken. Ten einde met den inhoud eenigszins bekend te worden mogen wij de kennis making aanbevelen met een geschriftje Les Béatïtudesdat niet alleen den in houd in korte trekken vermeld met aanduiding der hoofdmotieven, doch te vens het portret en de biographie van den componist aanbied. Tot een recht genieten van het toonstuk mag deze leiddraad bijna als onontbeerlijk worden beschouwd. De algemeene' repetitie met Koor, Solisten en Orkest heeft hedenavond plaats. De Koninklijke liedertafel »Zang en Vriendschap" vereerde haren vice- president, den heer H. van Breemen, bij gelegenheid van zijn zilveren huwe lijksfeest een fraai en kostbaar geschenk, bestaande uit een zilveren theeservies. In eene feestelijke samenkomst der zangers op de bovenzaal der Soc. Ver- eeniging werd hem dit Vrijdagavond bij monde van den heer W. Robert aangeboden. Het servies is geleverd door de firma J. Voet en het daarbij gevoegde album door den heer G. Oostenbroek alhier. De sierlijk gecalligrafeerde opdrachten zijn vervaardigd door de heeren Vos en Grevenstuk, Het geheel is even fraai als artistiek van uitvoering. Met medewerking o.a. van Me vrouw Walt, uit Haarlem en den heer H. Venverloo, tenor, uit Am sterdam, geeft Doopsgezind Zangkoor Dinsdag 4 Mei a.s. zijne 2e uitvoering in dit seizoen. Voor oudere muziekminnaars zal het ongetwijfeld eene verrassing zijn, dat Doopsgezind Zangkoor alsdan o.m. ten gehoore brengt: „Ode aan God" van den overleden, maar onvergetelijken directeur der Koninklijke Liedertafel: „Zang en Vriendschap", den heer Schmitz. Een kwarteeuw geleden ongeveer was deze uOde aan God" een der num mers, waarmede de toen nieuwe con certzaal der Sociëteit »de Kroon" ingewijd werd. Bij de heden gehouden verkiezing van een lid voor den gemeenteraad zijn ingeleverd 860 biljetten. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: WERK VERSCHAFFING. V*n 1 Nov.'tot 23 April hebben rich de vol- gende personen aangemeld: 39 voor werkvrouw. 1 voor strijkster. 3 voor waschvronw. 1 voor stoelenmatter. 3 voor kookster. 6 voor naaister. 1 voor breister. 42 voor los werkman. 11 voor loopwerk. 2 voor kleedermaker. 1 voor stucadoor. 1 voor licht werk. 3 voor timmerman. 1 voor opperman. 5 voor grondwerker. 6 voor metselaar. 1 voor machinist. 1 voor bankwerker. 1 voor koffi huisbediende. 3 voor schilder. 1 voor schoenmaker. 2 voor huishoudster. 1 voor smid. 1 voor oppasser. 1 voor broodbakker. 1 voor baker. 3 voor pakhuisknecht. 2 voor noodhulp. 1 voor bleekersknecht. 1 voor steendrukker. Bij de aanmelding moet een getuigschrift va* goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 23 April zijn de volgende per sonen geplaatst. 30 voor werkvrouw. 1 voor naaister. 2 voor waschvronw. 2 voor kookster. 1 voor baker. 1 voor kleedermaker. 4 voor loopknecht. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaands aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. VEEMARKT 21 April 1897. Aangevoerd: Pqjs. 19 Koeien ƒ135.ƒ90. 203 N. Kalveren 5.8. 96 Schapen 12.19. 18 Lammeren Markt van 26 April 1897. Boter. Aangev. 143, verk. 117 K.G. L. pr. 0.90. H. pr. 1.10 p. K.G. Biggen. Aangev. 227, verk. 154 st. L. pr. f 5.H. pr. 9.p. st. Schrammen. Aangev. 69, verk. 69 st. L. pr. ƒ3.—. H. pr. ƒ8.p. st. IV. Kalveren. Aangev. 24 st., verk. 24 st. L. pr. f 9.H. pr. ƒ18.p. st. Aardappelen. Aangev. 63 verk. 63 H.L. L. pr. ƒ1.—. H. pr. ƒ2.50 p. H.L. Peren. Aangev. 19 H.L. verk. 7 H.L. L. pr. ƒ5.H. pr. ƒ7.p. H.L. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktberichten van 26 April 1897. Witte tanoe f 6.50. 6.85 Rogge Haver Gerst Duivenboonen 3.80. 4.— 3.- 3.10 s 4.50 5.25 ORGELBESPELING in de Groote- ol St. Bavokerk alhier, cp Donderdag 29 April 1897 des namiddags van 2—3 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Sonate No. 1Mendelssohn. a. Allegro Moderato. b. Adagio. c Ree. et Finale. 2. Ave MariaLiszt. 3IntermezzoRheinberger. 4OffertoireGnilmant. 5AbendliedSchumann. CONCERT te geven door de Liedertalel »Haar- lemsch ZaBggenot", directeur de Heer N. H. Andriessen, op Donderdag 29 April 1897, 's avonds ten 8 uur, in de Concertzaal der Sociëteit »de Kroon". Met medewerking van Mevr. BLOOKER (Mezzo Sopraan) en den Heer GEORGE SMIDT (Fluitist van het Stedelyk Muziekkorps), beiden alhier. PROGRAMMA. 1. Nimmer Nacht (Koor)N.H.Andriessen 2. Mitranns(Arië)(MezzoSopraan).France8co Rossi. 3. Choral (1609) (Koor)M. Praetorins. 4. Concertstück überein Lied (fluit) van F. AbtW. Popp. 5. De Martelaars in het Colyseum (Koor)L. de Rille. 6. Zondag op het Meer (Koor).. G. A. Heinze. 7. a. Hooger Lente M R. Hol. c. Twee Bloemkens cMezzü )r b. Annie SoPraan iCath" T' Renne8' 8. Le Carnaval Russe. Fantaisie de Concert (Fluit)C. Ciardi. 9. Vriend'lijke Lent' (Kcor)B. J. Visscber.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2