HAARLEM8CH Eerste Blad. No. 35 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Negentiende Jaargang, 144 van WOENSDAG Nieuwsberichten. IJIiEPHOONNOMMIÏ TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Par drie maandenf ,25. B franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk Pri|8 per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 13 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs verschenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkregen bg De Erven Loosjes, te Haarlem. ECK (R. VAN). Luctor et Emergoofde Geschiedenis der Nederlanders in den Oost-Indischen Archipel. Afl. 1, compl in 13 afl. 0.35 EEDEN (F. VAN) Lioba. Drama.geb. "3.50 LIE (JONAS). Dyie Rein. Een geschie denis uit overgrootvader'a huis...iug. 2.50 ROM BOUTS (Dr. J. E.). Vrienden en vijanden in het dierenrijk. Aü. 1, compl. in 6 all. h 0.40 Baiteulandsche nieuw verschenen werken BÉNAKY (Dr. N. P.). Du sens chroma- tique dans l'antiqnité f 2 75 EUGÈNE (L'ONCLE). La civilité paérile et honncte. Illustrée par M. B. de Monvel geb. LARBALÉTR1ER (A.) Résidusindu-triels employees comme engrais 2 dln..ing. WECKERLIN (J. BChansons de France ponr le3 petits frangaie ..geb. HUTCHINSON (R. H. N.). Prehistorie man and bea6tgeb. JEROME (JEROME K.). My first book. geb. - 2.30 MACLAREN (JAN). Kate carnegie and those ministers.geb. M ARS HALL (EMMA) A haunt of ancient peace- geb. MORGAN (G. L.). Habit and instinct.. OUIDA. The massarmnes 2 vls....ing. SCHREINER (OLIVE). Dreams. .geb. HAUPTMAN (G.). Kollege Crampton ing. 0.50 geb. HEYSE (PAUL) Unvergessbare Worte ing. 0.50 geb. 0.90 Siechentrost..iDg. ƒ0.50 geb. 0.90 - Mannertreuing. 1.30 MOSER (G VON). Ultimoing. "0.50 STORM (THEODOR). Immensee, auf den Staatshof. Novellen, ing. ƒ0.50 geb. 090 Bovenstaande werken zyn voorhanden bg de boekhandelaars de Erven Loosjes 5.50 2.80 5.50 6.90 8.90 1.— 10.40 1.65 0.90 Eerste Kamer. Ia de zitting van Don derdag werd aangenomen het Handels traktaat met Japan, nadat de Min. van Buitenl. zaken verklaard had, dat in het Japansche tarief het recht op ruwe suiker is bepaald op het door ons ge- wenschte bedrag. Ook werd aangenomen het ontwerp tot verhooging van het tractement der ambtenaren O. M. bij de kantongerechten, nadat de heeren van Sinnicq Bergmanen Kist bezwaren hadden geopperd tegen het stelsel van verhooging naar anciënniteit en de heer van Lier en de Min. van Justitie het ontwerp hadden verdedigd. Daarna werd behandeld het ontwerp tot oprichting van Kamers van Arbeid. De heer van Heek juichte het ontwerp zeer toe, als geschikt om konflikten en werkstakingen te voorkomen. Hq bracht hulde aan het iniliatief van den heeren Schimmelpenninck v. d. Oye en Pijtter- sen. De heer v. d. Biesen had bezwaar tegen het toekennen van stemrecht aan vrouwen. Hij zou, als het stelsel in het staatsrecht werd ingevoerd, het een ramp achten voor ons land. De heer Schimmelpenninck v. d. Oye verwachtte goede resultaten van het ontwerp, al betreurde hij, dat de splitsing in afdee- lingen niet is behouden, en al deelde hij hel bezwaar van den heer v. d. Biesen. De heer Alberda van Ekenstein ver wachtte veel heil van dit ontwerp, dat verzoening en vredestichting beoogt, en verdedigde de toekenning van rechten aan de vrouw, die zeker geschikt is om verzoening en vrede te bevorderen. De Min. van Justitie verdedigde het ont werp. Te groote verwachtingen moest men er niet van koesteren, maar ook, niet te kleine. Van de stille werkzaam heden der Kamers tot verzoening ver wachtte hij veel heil, want dikwijls zijn middelen gevonden om de belangen van beide partijen te bevorderen, zonder schade van één daarvan. De Min. wees er op dat de vrouw hier niet krijgt kiesrecht in het algemeen, maar om bijzondere redenen. De heer Regnut acht te het ontwerp wenschelijk, om preven tief werkzaam te zijn, en het publiek buiten kwestiën te houden tusschen werkgevers en werklieden. Het ontwerp werd zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Aangenomen werd ook de sup- pletoire begrooting van Buitenl. zaken, na eene korte woordenwisseling tusschen den heer Fransen v. d. Putten en de Ministers van Kol. en Buitenl. zaken. Het ontwerp betrof de konsulaten te Shangai en te Londen. Verder heeft de Kamer in deze zitting nog aangenomen: de wijziging van artt. 748 en 755 van het wetboek van koophandel (los- en ligdagen van schepen); de regeling der tusschentijdsche verkiezingen voor de Tweede Kamer lik 15 Meide regeling van den rechtstoestand van het reserve personeel bij de landmachtde overne ming der kommunale telefoonlijnen;de toelating van melk meetemmers; het toestaan van een renteloos voorschot voor een stoomtramlijn Joure-Lemmer. Vrijdag was aan de orde het ontwerp tot herziening der belastbare opbrengst van gebouwde eigendommen. De heer Nispen van Pannerden drong aan op gelijkmatige toepassing bij de schatting van hoeven. Hij waarschuwde de Reg. tegen het aannemen van te hooge op brengsten. Ook de heer van Lijnden liet dezelfde waarschuwing hooren, niet al leen tegen het aannemen van te hooge opbrengsten van buitenplaatsen, maar ook van huizen in groote steden, die dikwijls door de eigenaars moeten wor den bewoond, omdat zij geen huurders kunnen vinden. Spreker drong er ook sterk op aan, om door wijziging Van de vermogensbelasting de factor van ver menigvuldiging voor de waarde der ge bouwde eigendommen te behouden op 15, en niet te verhoogen tot 120. De heer van Swinderen kwam op tegen eene bewering van den heer van Nis pen, dat eigenaren huizen zouden bou wen geschikt voor veel grooter land bouwbedrijf dan de oppervlakte, waar over hij als eigenaar kan beschikken. De heer Sassen sprak dit beweren van den heer van Swinderen tegen. De heer Bultman bestreed de meening van den heer van Nispen. De Min. van Fin. be toogde de wenschelijkheid van hetont werp, waardoor vele onjuistheden in vroegere schattingen zullen vervallen. Dat de wet op de vermogensbelasting moet gewijzigd worden vóórdat de uit komst dezer herziening in de kadastrale leggers worden opgenomen is een axio ma, eene volstrekt onvermijdelijke zaak. De Minister behoeft daaromtrent geen belofte af Jte leggen. De heer van Lijn den achtte door de gedane mededeeling zijne bezorgdheid wel eenigszins gewe ken. Het ontwerp werd aangenomen zon der hoofdelijke stemmen. Ook werden aangenomen de ontwerpentot goed keuring der uitgifte in erfpacht van perceelen van het kroondomein te Heus- den; tot verkoop van domeingrond on der Oosterhout; tot verkoop van het Brigittinen klooster te Uden. Aan de orde was vervolgens het ontwerp tot wijziging en verhooging van Hoofdst. VIIB der staatsbegrooting van 1897 voor de Staatsbebossching onder Kat wijk, dat werd bestreden door den heer van Nispen tot Pannerden, verdedigd door den Min. van Fin, en aangenom>n met 28 tegen 1 stem. De heer Rahusen vroegen kreeg verlof om aan den Min. van Kol. te vragen, wat waar was van het gerucht, dat het voornemen bestaat, om de op Lombok buitengemaakte kost baarheden te gelde te maken. De Min. van Kol. antwoordde, dat reeds bij de Staatsbegrooting dat voornemen was kenbaar gemaakt, met dien verstande, dat ten behoeve van de musea aan den Min. van Binnenl. zaken zullen worden afgestaan die stukken, welke ethnogra- fiesche, kunst- of nationale waarde heb ben. De heer Rahusen konstateerde, dat dus alles wat kunst- of nationale waar de bezit voor het vaderland zal behouden worden, wat de Min. toestemde, onder voorbehoud, dat de beslissing aan hem zou blijven, en dat door hem aan te wijzen deskundigen in deze aangelegen heid zouden worden gehoord. De heer Fransen van de Putte vestigde er de aandacht op, dat sedert 32 jaar een stuk diamant, geraamd ep 3 ton, buitenge- maakt te Bandjermasing, in de Nederl. Bank renteloos ligt. Spreker was van oordeel, dat dit wel allereerst mocht worden opgeruimd. De Min. beloofde dit te zullen overwegen. De Kamer is daarna uiteengegaan lot een nader te bepalen dag. Te Athene is een nieuw ministerie gevormd met Rallis den leider der oppo sitie aan het hoofd. Na veel gescharrel is het tot stand gekomen. Van Trikala zijn de Grieken terug getrokken naar Farsalos, waar nu on geveer hun hoofdmacht is vereenigd en welke men beschrijft als een troep ontmoedigde soldaten, terwijl de meening bestaat, dat het nieuwe ministerie met deze mannen de eer der Grieksche wapenen niet hoog zal houdende leden van het ministerie moeten ook al meer zijn mannen van het woord dan van de daad. De mogendheden doen niets; zij willen dat Griekenland om bemiddelende tusschenkomst zal vragen of misschien als er te Athene eene omwenteling mocht uitbreken. Steeds raadselachtiger wordt de vlucht der Grieksche troepen uit Larissa, als men verneemt, dat de Turken de ka nonnen in de forten ongeschonden von den met een menigte krijgsvoorraad. Men kan niet begrijpen wat de Grieken heeft bewogen zulk een sterke stelling zonder slag of stoot op te breken. De gevluchte stedelingen komen in de stad terug. Trikala is door de Turken genomen. Nog steeds verwacht men een bloedig samentreffen tusschen Volo en Trikala, aangezien daar vele troepen zijn ver zameld. De Grieksche troepen, die Epirus hinnnengevallen waren, trekken naar de grenzen terug. Bij Velestino, ter plaatse waar de spoorweg van Larissa naar Volo zich splitst, zjjn de Turken na een verwoed gevecht door de Grieken met groot verlies teruggeslagen en mijlen vervolgd. Ook de kanonneerbooten der Grieken behaalden eenig voordeel. Mocht men al meenen, dat de politieke toestand te Athene beter was geworden de feiten doen den waren toestand ken nen. Na een bezoek aan het hospitaal werd de kroonprinses door het volk uitgejouwdzij kon den tocht naar het paleis niet voortzetten en kwam daar later aan in een huurrijtuig. Sommige hofleveranciers hebben hunne wapen borden afgenomen. Het nieuwe ministe rie is vol goeden moed. Omtrent het leger verklaarde Rallis, dat het aan gemoedigd moest worden, waarschijnlijk vergetende, dat soldaten, deels gevlucht, deels op de vlucht gejaagd, deels met slecht gevolg in het vuur geweest, al heel slecht in korten tijd herschapen worden in weerbare mannen en zulks op aanmoediging van een minister. Thans is van Britschen kant een voor stel gedaan aan de mogendheden om te trachten tot een vergelijk te komen tusschen de oorlogvoerenden. Het Helleensche Nationaal Verhond, het machtige lichaam, dat feitelijk thans veel in Griekenland drijft, heeft zijne plannen blootgelegd, of liever een der hoofden deelde die medeEen groote beslissende slag zou vermeden worden, de Turken steeds verder in Griekenland gelokt, zijne verbindingen met Macedo nië afbreken, oproer verwekken in Klein en op de eilanden enz. om ten laatste Konstantinopel in brand te steken. Het plan zal zeker slagen als er geen Turken meer zijn en de Grieken buiten Grieken land blijven toch altijd Grieken d.w.z. in de eerste plaats op hun eigen voor deel bedacht. Wat er worden moet van de duizen den, die van heinde en ver naar de Grieksche hoofdstad zijn gevlucht, weet men niet. De menschen hebben aan alles gebrek en de regeering heeft geen geld om hen voort te helpen. De Griek sche vloot bombardeert nog steeds. Laten ze hun gang gaan, meenen de Turken, zij verhoogen er de oorlogs schatting meê en het kan wel zijn, dat zij gelijk hebben, temeer, daar de Grie ken Salonika vrij zullen moeten laten, omdat de mogendheden daar geen bom bardement zullen dulden. Zooals men reeds veronderstelde, be staat er thans, door bemiddeling der mogendheden, hoop op wapenstilstand, die tot vrede zou kunnen leiden. Te Athene heeft men meer oog en hart voor het nieuwe ministerie dan voor den oorlog. Volgens berichten uit Konstan tinopel zouden de Grieken thans genegen zjjn Kreta te ontruimen. De Duitsche Keizerin Frederik moet zeer geschokt zijn door de berichten uit Griekenland en zich angstig maken over het lot harer dochter Sophie (de Grieksche Kroonprinses). Keizer Wilhelm is een dag bq haar in het paleis Frie- drichskron gaan doorbrengen, om haar te troosten en wat tot kalmte te brengen. Hoe het geven en ontvangen der hier gebezigde troostgronden heeft plaats ge had, begrijpt men niet, als men bedenkt, dat de keizer een paar dagen te voren den sultan had geluk doen wenschen met de behaalde overwinningen. De Engelsche kroonprinses heeft met den lord-mayor van Londen de vraag besproken in hoeverre het mogelijk is de Londensche armen op den jubileum-

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 1