Wereldkroniek, Eerste Blad. No. 36 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84. Negentiende Jaargang. abonnementsprijs: van ZATERDAG 8 Mei 1897. verschijnt- Nei. ïereen. tot bevordering van Zondagsrust. Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMER TIT A A "O T TH "Tl/T Q "13f TELEPHON1SCHE VERBINDING •j JaJL JtajiL i XtAi met AMSTERDAM. Per drie maandenf—,25.verschijn!'. franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel Dinsdag- en Vrijdagavond. Afzonderlijke nommers S centen per stuk meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Advertmtim worden aangenomen tot dinsdag en vrijdag des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet ■p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. IVO. 6 VAN DE is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prys 10 Cents. Doopsgezind Zangkoor. Het Doopsgezind Zangkoor, onder de leiding van den heer J. de Nobel, heeft bij de uitvoering van Dinsdagavond opnieuw bewezen, hoe .verstandig het is, bij de samenstelling van het pro gramma het oog te vestigen op een voudige zangstukken, die in overeen stemming zijn met de krachten en de muzikale ontwikkeling der uitvoerenden. Hoe dikwijls ziet men het tegendeel gebeuren, doch hoe dikwijls is dan ook het succes gering of althans niet in verhouding tot den tijd aan de voor bereiding besteed. Onze kleine gemengde zangvereeni- gingen kunnen voor hare programma's te kust en te keur haar gading vinden in de Nederlandsche zangliteratuur en behoeven geen uitheemsche composities waarvan de tekst bovendien niet altijd wordt verstaan 1binnen te halen. Het Doopsgezind Zangkoor gaf uit sluitend Nederlandsch te hooren en verwierf zich daarbij het aandachtig gehoor en de ingenomenheid der toe hoorders. Een goeden indruk maakten reeds terstond de beide koralen (Gezang 207 en 130) uit den Doopsgezinden Liederen bundel, waarmede de avond werd ge opend. Breed en krachtig gezongen, dank zij het flinke klankmateriaal waar over de vereeniging beschikt, gaven zij, ook ten opzichte van klankkleur en in tonatie, bewijzen van grooten vooruit gang. Het achtstemmig koor met kwartet, Heilig van den heer E. Weiss viel daarbjj wel wat af. De vereischte zeker heid ontbrak, terwijl in de aansluiting van de verschillende onderdeelen het gebrek aan voldoende bedrevenheid in den zang aanhet licht kwam. Beter weer slaagde Ode aan God van Schmitz, een vrij omvangrijk toonwerk met solo's en klavierbegeleiding. De meerstemmige composities van Schmitz den stichter van onze lielertafel „Zang en Vriendschap" zijn evenals zijne liederen ontegenzeglijk verouderd, doch maken door eenvoud en natuurlijkheid toch een aangenamen indruk. In den tijd van Schmitz een halve eeuw geleden was men blijkbaar gemoedelijker en eenvoudiger, ook in de voortbrengselen op muzikaal gebied. De zangmuziek vooral was na- iever, vroomer, ongekunstelder in haar vormen en daardoor meer geschikt om door het groote publiek begrepen te worden. Het zangkoor kwam in de ensembles van deze Ode flink voorbereid voorden dag en wekte er de gewenschte belang stelling mede. 't Beste evenwel nog voldeden de koornummers uit de tweede afdeeling, Lentelied van Van der Wulp en Nederig heid en IJdele Spoed van Verhulst beide laatste ju weel tjes van vierstemmige zetting. Met kleur en frisschen klank werden ze gezongen. Deze koorwerkjes zijn genomen uit een bundel „Neerlands Taal'', bijeenverzameld door Dr. Heije. Nog vele andere mooie nommers komen daarin voor, zoodat zij kleine gemengde zangvereenigingen ten zeerste mag wor den aanbevolen. Van de uitvoeringen door het Doops gezind Zangkoor sedert de oprichting gegeven, was die van Dinsdagavond wat de koornummers betreft verreweg de beste. De heer de Nobel en de leden van zijn Koor mogen derhalve met tevredenheid op het geleverde werk terugzien. Mevrouw W. eene begaafde dilettante alhier en de heer Herman Venverloo uit Amsterdam luisterden de uitvoering als solisten op. In de voordracht bleek de eerste wat koel en de tweede wat overdreven. Hadden zij elkanders ge breken kunnen aanvullen dan zou dit den totaal-indruk van hunne verrichtingen ten goede zijn gekomen. Aan stem ont breekt het beiden geenszins; de heer Venverloo zelfs mag bogen up eene zeer sympathieke tenorstem. Het solo werk in de Ode aan God werd door genoemde solisten en door twee leden uit het Koor, behoudens een klein ongeluk bij den aanvang van het duo voor de sopraan en de alt recht verdienstelijk ten uitvoer gebracht. Ook zij hebben derhalve recht op de erkentelijkheid van het publiek. De uitvoering in haar geheel gaf een voudig, doch daarom niet minder te waardeeren muzikaal genot. B. Er komen berichten, dat Zaterdag den geheelen dag in de linie van Velestino gevochten is en de Grieken gewonnen hebben. Zeshonderd Turken zijn gesneu veld, van de Grieken honderd en drie honderd gewonden. De positie der Grie ken is sedert nog versterkt, zoodat zij een veel sterker leger zullen kunnen tegen- houder.. Aan het terugroepen van kolonel Vas- sos uit Kreta zou men bijna meènen, dat eene ontruiming aanstaande is. Moeie- lijk zal koning George een officier kunnen vinden, zoo ten volle berekend voor Kreta als de teruggeroepene is. Al de Grieken, die Turkije niet ver laten hebben, worden onder het gemeene recht geplaatst of liever zij worden be schouwd en behandeld als Turksche on derdanen, waarbij nog moet opgemerkt, dat in Turkije alleen meer dan zestig duizend Grieken wonen, en dat dan nog rekening behoort gehouden met de zeer talrijke Grieksche koloniën in Klein Azië, even zeer een deel van het Turksche rijk, doch het uitzettingsplan is nog voor- loopig uitgesteld. Aan do terugroeping, boven bedoeld, geeft de regeering den schijn alsof kolo nel Vassos noodig zou zijn voor den dienst bij het leger. 01 de Grieksche dynastie werkelijk in gevaar verkeert is niet uit te maken wel beginnen meer en meer luide stem men op te gaan tegen de koninklijke prinsen, of liever de tegenspoed der Grieksche wapenen wordt op hen gewro ken. Steeds geloofden de Grieken te zullen winnen, tot zelfs in het on moge lijke toe hadden zij de grootste verwach tingen; nu alles tegenloopt werpt men de schuld op de prinsen, die er toch niets aan doen konden, dat het volk oorlog wilde. Omtrent den koning schijnt men beter gestemd. Welke gevolgen de tamelijk hoog gestegen ontevredenheid nog kan hebben voor het koninklijk geslacht is niet te bepalen. Te betreuren is het, dat de mogend heden thans niet tusschen beiden komen. Elke nieuwe dag brengt gevechten, dooden en gewonden. Of zou gewacht worden tot Griekenland zijn laatste kaart heeft uitgespeeld en aan handen en voeten gebonden kan overgeleverd worden in handen van de Turken, die i zeker geen genade zullen verleenen. Van Volo tot Velistino zijn troepen van strijdenden, maar tot een beslissen- j den slag schijnt het niet te kunnen 1 komen. Inmiddels naderen de Turken de stad Volo en liggen de Grieken met hun schepen in de golf van dien naam om den vijand het nader komen te beletten. De plannen in Epirus zijn nog niet helder. Kolonel Vassos, is er heen ge zonden; hij schijnt daar dus noodig geweest te zijn. Bij Velistino zijn de Turken glansrijk afgeslagen, doch verzamelen daar weer nieuwe bataljons. Bij Farsalos zijn de Turken voor goed terug geslagen, er moet daar fel zijn gevochten met den Griekschen kroon prins in het voorste gelid. Men verwachtte Donderdag een nieuw belangrijk treffen, doch er gaan geruch ten als zouden juist nu de Grieken een wapenstilstand aangevraagd hebben. Waarschijnlijk achten zij thans de eer j van hunne wapenen hersteld. Zij schijnen vast besloten geen gebruik te maken van vreemde tusschenkomst. Eigenaardig, dat thans door deBrit- sche onzijdigheid is bevolen. Donderdag hebben de Turken bezit genomen van Farsalos na een gevecht dat den geheelen dag geduurd heeft. De geruchten betreflende tusschenkomst bevestigen zich. Te Parijs heeft eene vreeselijke brand plaats gehad in een houten gebouw waarin eene liefdadigheids bazar werd gehouden. Uitgebroken terwijl zich on geveer achttien honderd personen, meest al dames, in het gebouw bevonden, ont stond eene paniek, alles stroomde naar de uitgangen en versperde die. Men spreekt van honderd lijken, meestal on herkenbaar. Allen behoorden tot de groote wereld, waardoor de hoogste Parijsche kringen zwaar getroffen zijn. Omtrent den brand verneemt men nog nader het volgende. De brand be gon te half vijf en heeft nog geen uur geduurd. Binnen vijftien minuten lag het gebouw reeds tegen den grond. Zes weken geleden was het gebouw geheel van hout opgetrokken met in het mid den eene oud Parijsche straat en langs de wanden waren kraamp;es, waar werd verkocht. Waarschijnlijk is het ongeluk ontstaan door het vlam vatten van een gordijn en zooals gewoonlijk zocht, ieder een goed heenkomen, maar 't ging zoo jammerlijk ordeloos, dat de uitgangen, acht waren er naar men meent, verstopt geraakten. In een kleine spanne tijds stond het dak reeds te branden, het viel in en verpletterde allen die nog niet door den rook verstikt of onder den voet waren geraakt. Politie en brandweer wa ren spoedig ter plaatse, maar het houten gebouw weerstond alle poging tot blus- schen. Met het wegdragen der dooden en gewonden werd onmiddellijk aange vangen. Herkenning van de meeste lij ken was door de vreeselijke misvorming niet mogelijk. Honderd tachtig personen zijn gered, doordien zij den moed hadden over te klimmen, waarin zij door de bewoners van belendende perseelen werden bijge staan. Hoewel men het aantal dooden op honderd vijftig stelt is dit cijfer nog niet volkomen zeker. De Parijsche bla den zijn niet tevreden over het nalaten van veiligheidsmaatregelen. Een lijst der verongelukten geven de Fransche bladen nog niet op, wat met het oog op het onzekere van het aantal begrijpelijk is. De aanblik van het ramptooneel moet afgrijselijk geweest zijn. De prefectuur van politie geeft als het getal dooden honderd vijftien, dat der levensgevaarlijk gewonden acht. Woensdag avond waren alle schouw burgen te Par(js gesloten. Nog wordt bericht, dat onder de doo den slechts gevonden zijn twee mannen en een jongen; de aanwezige heeren schijnen dus in de eerste plaais op zelf behoud bedacht geweest te zij ri De politie wentelt al de verantwoor delijkheid betreffende voorzorg van zich af aangezien men zich op particulier ter rein bevond. Het gebouw was met den nenplanken beschoten, het dak was van geteerd papier en als men nu nog na gaat welke licht brandbare stoffen meest al voor het decoratief gebruikt worden, dan is de ramp verklaarbaar. Meer en meer komen berichten in van personen die de plaats des onheils na den brand gezien hebben allen zijn diep verslagen over den jammer die daar heeft plaats gehad. Twee en zestig dooden zijn thans her kend. Om een begrip te krijgen van de groo te van het gebouw diene, dat het on geveer de afmetingen had van het paleis te Amsterdam. Een lid der regelingscommissie ver klaarde, dat de inrichting slecht was en bij liet eene of andere ongeluk een ramp te voorzien was, maar men zag dit over het hoofd, omdat de verkoop goed ging. Er zijn dan ook gevonden klompen zilver en goud en portefeuilles met bank papier, alles wijzende op het feit, dat dien namiddag veel geld besteed was. Keizer Wilhelm heeft onmiddellijk aan president Faure een telegram van deel neming gezonden en ook koningin Vic toria deed van hare dfeelneming blijken. In Engeland is men reeds wakker geschud door het gebeurde met het oog op de Junifeesten, waar men natuurlijk ontzettende volksophoopingen wacht, terwijl tevens wordt aangedrongen op toezicht bij het bouwen van tribunes en balcons.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 1