HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 37 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Negentiende jaargang. 144 van WOENSDAG Nieuwsberichten. ÏJLEPHOONNTJMMEK TELEPHON1SCHF. VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden f -,25. franco p. post ,40. ifionderlijke nommers B centen per stak Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. KONINGINNEFEEST. Vrijdagavond vergaderde in de groo te restauratiezaal der Sociëteit Vereeni- ging de Feestcommissie voor de feestelijke vieriDg van den Koninginnedag. Niet minder dan 63 leden waren aanwezig. Na een inleidend woord deelde de al- gemeene voorzitter, de heer Jitr. Mr. A. J. Rethaan Macaré mede, dat het Hoofdbestuur voor 1897 eene eenigszins andere inrichting der feestelijkheden op 31 Augustus wilde voorstellen, dan voor 1896 was geschied. Het hoofdbestuur wenschte mamelijk een beroep te doen op de Haarlemsche liedertafels tot ope ning van het feest; den middag te be stemmen vooreen kinderfeest (misschien een optocht) en voor den namiddag en vooravond wederom een beroep te doen op verschillende vereenigingen tot het geven van uitvoeringen in lokalen; de avond zou alsdan gevuld worden door concerten vart> stadswege, die ook dit jaar wel wederom kunnen worden ver wacht. Voor 1898, het jaar der kroning, heeft het Hoofdbestuur grootscher plannen; het had dan n. 1. zich een grooten op tocht gedacht. Daar deze zoo mogelijk nog mooier moet worden dan die ten vorigen jare, zal het plan daarvoor goed moeten worden overdacht en georgani seerd. Vandaar dat het Hoofdbestuur in overweging wenschte te geven, reeds nu eene Commissie van voorbereiding daar voor te benoenen. Allermeest moet gezorgd worden voor de noodige fondsen. De ervaring heeft geleerd, dat ieder gaarne eene bijdrage geeft. Om niemand over te slaan en ieder te bereiken, meent het hoofdbestuur dat eenige wijziging in de commissieën nuttig zal zijn. Het Hoofdbestuur heeft sedert het vorige jaar geene andere wijziging onder gaan, dan dat de heer G. E. L. Hijmans als eerelid heeft bedankt. Het is als volgt geconstitueerd: Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macaré, voor zitter, Mr. A. W. Thöne, vice-voorzitter, W. C. de Vos, secretaris, Mr. F. A. Bijvoet, 2e secretaris, Ed. de Lanoy, penningmeester. Eere-voorzitterJhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden. Op voorstel van het Hoofdbestuur werd nu besloten, de feestcommissie te verdeelen in vijf Commissieën en wel Commissie voor de muziek. Commissie voor de volksvermaken (waarbij ook de avonduitvoeringen). Commissie voor de kinderfeesten. Commissie van bijstand. Commissie voor den optocht in 1898. Goedgekeurd bij acclamatie werd om deze commissieën samen te stellen uit de navolgende heeren: a. Commissie voor de muziek de heeren: W. Robert, 3. C. Peereboom, N. H. Andriessen, S. C. J. Bertram J. Krol Kz., J. Klein, Philip Loots. F. M. Baron van Lijnden, Dr. H. A. J. Valkema Blouw en Henri Pielage. b. Commissie voor volksvermaken de heéren: Jhr. H. M. Speelman, Dr. P. W. Peereboom, S. Roog, Mr. B. baron Mackay, A. J. Meijerink, J. W. van Alphen, Joh. de Breuk, H. D. Emrik, Joh. Houtman, F. C. Hos, M. J. Henge- veld Kzn., E. H. Krelage, J. Leupeh, J. Lejjh, Mr. F. Willekes Macdonald, kapt. Meijboom, W. F. Misset, G. van der Most van Spijk, W. D. Nolting, J. I A. van den Boom, Mr. C. M. Rasch, Th. G. Schürmann, W. K. Wierda, W. K. Loeff en D. Veen Szn. c. Commissie voor kinderfeesten de i heerenMr. A. A. Land, M. Sterk, Vincent Loosjes, G. C. Merens, Mr. W. van Hulst, R. Boerkoel, R. van Dieren Bijvoet, C. Eekhout, G. J. van Gasteren, H. J. Geijl, J.Czn., G. Hulsebosch, H. L. Janssen van Raaij, J. G. Martin, J. C. Graue, J. Nierop, F. H. Smit, A. J. van der Steur, R. C. Schooleman, H. J. Visscher, A. C. de Kock, J. van der Wijde, A. Beernink. i. Commune voor den optoclit in 1898. S. J. Graaf van Limburg Stirum, Mr. G. C. Everwijn Lange, W. D. Haitsma Mulier, Mr. W. H. Smit, Jr. W. Ph. Teding van Berkhout, Majoor Chappuis, Majoor Boogaart, J. J. F. Beijnes, Jhr. F. Teding van Berkhout, Jhr. Ch. van de Poll, F. Smit Kleine, Jhr. P. Quarles van Ufford, Frans van Meeuwen, L. P. Noë, Jhr. Mr. J. W. Schorer, J. A. G. van der Steur, J. W. Enschedé, J. G. Martin, baran van Lijnden, Mr. A. A. Land, baron van Oldeneel. Besloten werd aan den Penningmees- meester, den heer Ed. de Lanoy, toe te voegen drie personen en wel de heeren A. C. Laane, Andries J. Winkler en Mr. H. Ph. 't Hooft, terwijl de Voorz. met een warm woord, dat applaus uit lokte, de hulp inriep van de Commissie van Bijstand, die ten vorigen jare hare zeer gewaardeerde medewerking heeft verleend. Staande de vergadering constitueer den zich deze Commissieën aldus o. W. Robert, voorzitter, J. C. Pee reboom secretaris, S. C. J. Bertram, penningmeester. b. Kapt. Meijboom, voorzitter, mr. B. baron Mackay, secretaris, H. D. Em rik penningmeester. c. Mr. A. A. Land, voorzitter, M. Sterk, vice voorzitter, Vincent Loosjes, penningmeester, A. Beernink, le en C. Eekhout, 2e secretaris, benevens de heeren Martin, De Kock, Van Nierop en Geyl, commissarissen. Op voorstel van den Voorz. werd besloten, dat de Commissie van den optocht in 1898 zich nader zal con- stitueeren. Namens de Comm. van bijstand werd medegedeeld, dat de samenstel ling van haar bestuur onveranderd is gebleven en welJ. M. Spaan voor zitter overige bestuursleden P. van Andel P. Romeijn en J. Waage. Nadat nog op de vraag van een der leden de voorz. had toegezegd, dat het Hoofdbestuur zou overwegen om aan de verschillende commissiën een lid van het Hoofdbestuur toe te voegen, ging na een woord van dank des voorzitters voor de getrouwe op komst de vergadering uiteen. De leden van de Commissie van bijstand ver gaderden daarop nog met den alge- meer.en penningmeester. Betreffende de gevechten bij Farso- los en Velestino zijn de oorlogsverslag gevers niet best te spreken. Men noemt ze doellooze moorden, begaan om den smet der Grieksche wapenen uit te wisschen. Er zijn in hoofdzaak twee zaken door aan het licht gekomen; dat de Grieken goede soldaten zijn, als zij onder goede bevelen staan en dat het Turksche leger in getalstrekte alles boven hen voorheeft. Het laatste was allang duidelijk en de uitslag was duidelijk te voorzien. De Turken trek ken, na Farsalos bezet te hebben, al weer dieper Griekenland in. Naar men mededeelt, willende mogend heden van eene bemiddeling der in het Oosten strijdende partijen niets weten, tenzij Griekenland Kreta ontruimt, waartoe het echter niet gezind is. Men zegt, dat ze dan liever den strijd op leven of dood willen voortzetten. In middels zijn toch vijf en twintig of ficieren en twee compagniën sappeurs terug geroepen, misschien omdat men ze elders beter kon gebruiken. Er wordt weer geklaagd over de woestheid der Turken, die in een paar dorpen hun moordlust botvierden. In hoever hier overdrijving in het spel is kan nog niet vermeld worden, tenzij de voortreffelijk geroemde krijgstucht in het Turksche leger ook te hoog is opgegeven. Volo is geheel door de Grieken ont ruimd. In Epirus gaat het mede bitter slecht. De Turksche bevelhebber aldaar had gedreigd al de dorpen te zullen verbranden, zoo dp wapenen niet wor den neêrgelegd. De gpruchten omtrent tusschenkomst houden aan. In Griekenland begint men te ver langen naar vrede, men is er echter overtuigd, dat eene omwenteling thans geheel het land ten onder zou brengen en zoo is het, dat voor het oogenblik het koningshuis onaangevochten blijft. De door de Grieken verloren slag bij Farsalos wordt alweer druk be sproken. Ook hier spreekt men van misslagen, alsmede, dat de Grieken daar veel langer hadden kunnen stand hou den, als de stellingen meer oordeel kundig gekozen waren. Vreeselijk moet het Turksche geschut huisgehouden hebben onder de meer en meer opdrin gende uit Farsolos geweken Grieken. Het trekt zeer de aandacht, dat de mogendheden thans de verlaten stad Volo hebben laten bezetten, naar het heet om en de orde te bewaren. Men begrijpt niet goed met welke andere inzichten dit geschiedt. Eenig uitzicht op vrede leverde een telegram waarbij de regeering aan de mogendheden kennis geeft, dat binnen eene korte tijdsverloop de Grieks^ troepen van Kreta zullen worden terug geroepen. De mogendheden hebben thans hunne tusschenkomst aangeboden, maar wenschen dat Griekenland zijn belangen onvoorwaardelijk stelt in hunne handen. De bemiddelings-onderhandelingen heb ben een aanvang genomen en bij voor baat meent men reeds, dat het vaststel len der vredesvoorwaarden een kort verloop zal hebben, als Turkije zich houdt aan het plan niet te veeleischend te zijn. Griekenland zal er waarschijn lijk eenig grondgebied in Thessalië bij vérliezen, terwijl vergoeding Van oorlogs kosten onvermijdelijk zal zijn. Zondag heeft de plechtige opening plaats gehad van de tentoonstelling te Brussel, doch niet door den koningde minister van Nij verheiden Arbeiddeed het namens den koning. De feestcantate, tekst van den heer Antheunis, muziek van den jongen toondichter Gilson, ook met kinderkoren en eene indrukwekkende zangersmassa, maakte een buitengewoon effect. Niet minder dan vijf militaire muziekkorpsen verleenden hunne medewerking. Twaalfduizend exposanten, tot een en twintig natiën behoorende, hebben hun ne nijverheidsproducten tentoongesteld. Na afloop der opening bezocht de koning met gevolg, enkele afdeelingen. In een trein, die bij Londen stilhield heeft een ontploffing plaats gehad. Er wordt gedacht aan een helsche machine. Tien personen werden gevaarlijk ver wond. Met het onderzoek omtrent de oorzaak der ontploffing is de justitie terstond aangevangen en men is tot de over tuiging gekomen dat de vreeselijke schade niet door gas, zooals men eerst meende, doch door dynamiet kon plaats hebben. Gelukkig mag nog genoemd worden, dat de zes compartementen, waaruit de wagen bestond, ledig waren, en de trein niet in beweging of in een tunnel was, anders waren zeer zeker de gevolgen niet te overzien geweest. Hoe hevig de slag is aangekomen, kan men nagaan als men leest, dat een deel eener verbrijzelde wagon vast zat in de grootendeels verwoeste, vijftig Engelsche voet hooge, bekapping. De Blijhamsche bakkers hadden be sloten voortaan met Paschen en Kerst mis geen cadeaux meer aan hunne klanten te geven, en dit besluit uitvoe ring gegeven. Zeventig der klanten hebben nu als contra-maatregel besloten, voortaan de levering van het benoodigde roggebrood uit te besteden, met de be paling, dat de plaatselijke bakkers zullen mogen inschrijven, doch willen ze in aanmerking komen, dan twee cents lager dan de laagste inschrijver buiten de gemeente. De regeering van Pretoria heeft be sloten den jubileumsdag van koningin Victoria officieel te erkennen. Veel is er over die kwestie al te doen geweest de Engelsche onderdanen in Transvaal hadden gaarne gezien, dat de regeering den dag zou verheffen tot een nationalen feestdag, maar dit is in den tegenwoor- digen stand van spanning tusschen de republiek en Engeland wel wat veel gevergd van der Boeren lankmoedigheid. De Oranje Vrijstaat, die geheel niet met Engeland te maken heeft, heeft er wel een nationalen feestdag van gemaakt, waardoor nu de manier waarop Trans vaal de zaak behandelt juist daardoor te scherper uitkomt, omdat het nog altijd in eenige opzichten van Engeland afhankelijk is. Dat Engeland zijn aan spraken in deze niet opgeeft, mag wel blijken hieruit, dat Transvaal wordt lastig gevallen, wegens het sluiten van overeenkomsten met Nederland en met Portugal. Van Cuba werd in den laatsten tijd niet veel vernomen. Na den dood van den aanvoerder der' opstandelingen, Maceo, schijnen de Cubanen meer en meer het hoofd in den schoot gelegd te hebben en de Spaansche regeering meent thans de tijd gekomen om hervormin gen in te voeren. Waarin die zullen bestaan is niet duidelijk.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 1