Keizer Wilhelm is vreeselijk uitzijn humeur, dat de Rijksdag hem oorlogs schepen heeft geweigerd. De leden die hiertoe hebben medegewerkt, noemt hij in een telegram aan prins Heinrich „Vaterlands losen." Zulke uitdrukkingen, hoe rondborstig dan ook, doen echter aan de zaak meer kwaad dan goed en doen derf keizer niet winnen in populariteit. In de Scientific American wordt de oprichting medegedeeld van eene maat schappij voor den bouw van een toren, hoog 350 meters, te Chicago. De grond vesten van dezen toren zouden bestaan uit vier pijlers met vierkant grondvlak van 15 meters zijde, verbonden door bogen van 60 meter wijdte en hoogte, waarop een platform rust, dat ruimte aanbiedt voor 20,000 personen. Nog zes andere omgangen van regelmatig kleiner wordende afmetingen zullen boven den eersten verrijzen, en het hoogste platform zal voorzien zijn van een telescoop en een krachtig electrisch zoeklicht. Zestien ascenseurs of liften zullen toegang verleenen tot het eerste plat form vandaar tot den tweeden omgang zullen acht dezer klim inrichtingen in werking zijn en zes van den tweeden naar den derden omgang. Op dezen laatsten zullen vier liften aanwezig zijn, om kqklustigen op te lichten naar den hoogsten omgang, op 310 meters boven den beganen grond. De kosten van dezen bouw worden op 4 millioen frank geschat en de exploitatie-kosten per jaar op 125,000. De maatschappij rekent, als de onder neming in werking is, op een jaarlijk- sche ontvangst van minstens 750,000, daar niets zal verzuimd worden om een nieuwsgierig publiek te lokken. Sinds eenigen tijd is in Duitschland een toestel uitgevonden tot redding van schijndooden, die levend begraven moch ten zijn. Het wordt op een nieuw graf gezet en is zoodanig ingericht, dat bij de minste beweging in de kist of bij een enkelen ademtocht alarm wordt gemaakt, ter waarschuwing van dood gravers of kerkhof beambten. Dat het muilbanden van honden de verspreiding van hondsdolheid tegen werkt is gebleken in Engeland. Toen de wet de muilkorven voorschreef, daalde het getal gevallen bij honden en ook het aantal gevallen van rabies bij den mensch. Sedert hebben de hondenvrien den intrekking der wet weten te verkrij gen. Gevolgen, toeneming van honds dolheid en van rabies. Men heeft nu van Havre uit proeven genomen met de boot op rollen, waarvan onlangs melding werd gemaakt. De proefvaart heeft goed voldaan. Het was een vrij onstuimige zee, maar de boot slingerde niet en gaf verder nog blijken van vastheid. Waarschijnlijk zal eerstdaags een proeftocht worden ondernomen over het Kanaal. President Grévy was bij zijn officieele bezoeken aan het Parijsche Salon altijd nogal rondborstig in zijn oordeel. Eens riep hij, bij het zien van een schilderjj „Dat stuk is afschuwelijk!" Er ontstond een pijnlijke stilte. De President begreep dat hjj iets goed had te maken, en hij vroeg aan den Minister, die hem ver gezelde: »Van wien is het?" „Van dezen heer," antwoordde de Minister verlegen, op de aanwezigen schilder wijzende. Toen stak Grévy den schilder de hand toe en zei, met een goedigen, ondeugenden glimlach: »Het is zoo 't gebruik, als men iets wil koopen, te beginnen met het voor slecht uit te maken." Zoo was alles goed. De schilder boog met een blij gezicht, en de Staat, die een breeden rug heeft, was een slecht schilderij rijker. Een waard te Berlijn heeft iets nieuws bedacht om gasten te lokken. Wetende dat velen er prijs op stellen na den eten een dutje te doen, heeft hij een achter zaal van zijn eethuis met rustbedden en gemakkelijke stoelen laten voorzien, waar zijn gasten voor een klein offer na den maaltijd een uiltje kunnen knap pen. Voor het Gerechtshof te Sydney zal eerlang een moordenaar, zekere Butler, terechtstaan, die door de Australische bladen „de grootste misdadiger dezer eeuw" wordt genoemd en die een ge- heele reeks van moorden heeft gepleegd. Hjj lokte zijne slachtoffers door eene verleidelijke advertentie in een der bla den, waarbij hij „een jongmensch van goede huize" vroeg, om deel te mmen in mijnonderzoekingen. Verscheidene gegadigden, die zich daarop aanmelden, heeft hij achtereenvolgens vermoord, om hun geld machtig te worden. Hij ging met hen op reis, zoogenaamd om in gronden, welke hij bezat, goud te zoe ken, en weldra was zijn deelgenoot spoorloos verdwenen. Men kent de namen van drie zijner slachtoffers, die men gevonden heeft maar er zjjn in den laatsten tijd nog verscheidene andere personen verdwe nen, die, naar men vreest, ook door Butler in den val zijn gelokt. Het lijk van een der vermoorden werd onder den grond gevonden op een plek, waar men hem kort te voren met But ler had zien graven naar goud. De jonk man was blijkbaar gedood door een schot in den rug. Vermoedelijk heeft Butler hem onverhoeds onder het wer ken doodgeschoten en hem toen begra ven in den kuil, dien het slachtoffer zelf had gedolven. De moordenaar, die, toen men ver denking op hem kreeg, naar Newcastle vluchtte, vanwaar hij aan boord van een zeilschip naar San Francisco ging, werd terstond bij zijn aankomst in laatst genoemde stad door een paar politie beambten, die hem vóór waren geweest, in hechtenis genomen en naar Sydney teruggebracht. Omtrent de Parijsche ramp uit den aard der zaak geen nieuwe berichten. Het gebouw was tegen brandschade ver zekerd voor 325.000 francs, maar de assuradeuren, bewust van het groote brandgevaar, bedongen een premie tien maal hooger dan voor een gewoon huis. Nog steeds is te Parijs de Bazaarramp het onderwerp waarover men niet uit gepraat raakt. Steeds komt men tot nieuwe gezichtspunten omtrent oorzaak en gevolgen en dit is heel leerrijk voor de toekomst, als men ten minste te Parijs wenscht te leeren, wat te betwij len is, als men weet, dat pas tien jaren na den brand van de Opéra comique, weer zooveel slachtoffers gevallen zijn van onvoldoende maatiegelen. Of men nu de zaak al instrueert, en jammert, en lijkdiensten houdt en elkaar de schuld geeft van lauwheid, de arrnj^ dooden blijven dood, blijven ontijdig ontrukt aan hun kring. Van overheidswege wordt te Parijs nu ook een onderzoek ingesteld naar de daden van moed, beleid en kalmte, waardoor bij de groote ramp een aantal personen het redden van menschenlevens werd in de hand gewerkt. Men wenscht zooveel mogelijk en voor zoover het pas geeft, deze lieden te beloonen. De commissaris van politie Grélat heeft deswege bij zijn chef, den politie- prefect Lépine, thans een afzonderlijk rapport ingediend. Daarin worden een aantal personen met lol vermeld: po litieagenten, die beleidvol optraden bij het redden en blusschen, koetsiers en de bedienden van het aangrenzend hotel, die de uit het bazargebouw ontsnapten, maar toch nog ernstig door de vlam men bedreigden verder hielpen, enz. enz. Gauméry, keukenchef van dat hótel, het Hötel du Palais, heeft aan een medewerker van Le Figaro verhaald hoe hij en de andere hotelbedienden om streeks 150 vluchtelingen van de open plaats achter den brandenden bazar hébben gered door het eenige venster dat op die plaats uitkwam. Een paard was door een stalhouder te Oud-Vosmaer gekocht voor vierhon derd gulden, doch na het een poosje gebruikt te hebben, verklaarde de kooper het beest niet te willen houden omdat het onhandelbaar was en alles stuk sloeg. De verkooper verklaarde het paard goed geleverd te hebben, maar dat het door den kooper was veronacht zaamd. Geen van beiden wilde het paard hebben en nu wordt het op kosten van den veroordeelde het is een rechts zaak geworden verpleegd tegen tach- yg cents per dag. Het paard staat nu reeds zevenhonderd vijftig dagen voor rekening van den verliezer en kost dus nu al zeshonderd gulden behalve de proceskosten. Het verslag over 1896 van de Prins Hendrik-Slichting te Egmond aan Zee bevat o. a. het volgende. Op 31 December 1886 was het getal verpleegden 195, of 5 meer dan het jaar vroeger. Twaalf personen zijn in 1896 over leden. De oudste der verpleegden is negentig jaar. Wars van dwang, wordt den oudjes de meest mogelijke vrijheid gelaten. Bij de huiselijke bezigheden bieden zij steeds de behulpzame handverveling wordt streng binnen de muren van het gesticht geweerd, waartoe de vele aan gename en nuttige geschenken van allerlei aard in niet geringe mate mede werken, terwijl verschillende dag- en weekbladen en tijdschriften ook mede werken om de oudjes kalm doch op gewekt te doen voortleven. Het getal leden en donateurs was met 116 verminderd. Meerdere inkrimping van het ledental zou inkrimping van de noodzakelijkste uitgaven ten gevolge hebben en voor ruim tweehonderd per sonen is heel wat noodig. De Stichting wordt zeer aanbevolen in de aandacht van hen, die het wel meenen met den behoeftigen, ouden Zeeman. De gemeenteraad van Naarden heeft besloten de gemeente electrisch te ver lichten. De Heer Croiset, boekdrukker te 's Gravenhage, heeft van het gemeente bestuur aldaar vergunning ontvangen, om aan de hoeken der straten te be vestigen gedrukte lijsten, houdende de namen der personen welke in die straten wonen. Te Utrecht zal van gemeentewege een openbaar slachthuis gebouwd en beheerd worden, niettegenstaande er van de zijde der slachters nogal oppositie tegen bestond. Het besluit werd genomen met 24 tegen 10 stemmen. Aan de gemeentelijke kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te Amsterdam hebben de vrouwelijke kweekelingen de overhand en het onder wijzend personeel bestaat alleen uit leeraren. De wenscheljjkheid wordt be toogd om voor het vervolg ook leeraressen aan te stellen. De Indische regeering beraadslaagt over maatregelen tegen den invoer van de pest. Er zijn er, die meenen, dat dit meer dan tijd is, omdat de Mekka bedevaartgangers terug verwacht worden en deze allicht de hoogst besmettelijke ziekte kunnen overbrengen. HAARLEM, 11 Mei 1897. Zaterdag 15 Mei geeft de hoog gewaardeerde Concert- en Operazanger Jos. M. Orelio een liederavond met me dewerking van den Heer Gottfr. Mann. Uitsluitend Nederlandsche liederen zul len ten gehoore gebracht worden. Naar het ons voorkomt is uit dien schat van liederen zoowel uit dien der ouden als dien der jongeren eene oor deelkundige keus gedaan. De oude liederen uit de 15e, 16e en 17e eeuw zijn geplaatst in de eerste afdeeling van het programma. Valerius is daar bij voorkeur aan het woordin de beide laatste afdeelingen zijn het de liederendichters van deze eeuw wier werken zullen gezongen worden. Het is ver genoeg in het seizoen voor eene concertuitvoering, doch de vrien den van goede kunst en de vele vereer ders van het eminente tweetal concert- gevers zullen van dien avond van zooveel aangeboden kunstgenot zeker dankbaar gebruik maken. Het blijspel La Tortue, dat den 13 Mei a. s. in den Schouwburg alhier gegeven wordt door Felix Riche en het gezelschap van het Théatre Royal du Pare te Brussel blijkt, te oordeelen naar den korten inhoud een zeer amusant stuk te zijn. Een schildpad is de onschuldige oor zaak van de verwijdering tusschen twee echtgenooten, van echtscheiding en ontelbaar van die kleine voorvallen, welke even goed verzonnen, als lraai opgevoerd, de aandacht gaande houden en aanlei ding geven tot groote vroolijkheid. Na tuurlijk komt alles goed terecht. Het stuk besluit met schildpadsoep. Dat de voorstelling druk bezocht zal worden, is, het bovenstaande in aan merking genomen, wel te verwachten In de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken van 4 Mei 1.1. kwam o. a. ter tafel het door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Purmerend aan Z. E. den Minister van Buitenlandsche Zaken gericht adres om opheffing van het verbod van den vrijen invoer van ruwe wol in Duitsch land, ten gevolge van het heerschen hier te lande van het mond- en klauw zeer onder den Nederlandschen vee stapel. Naar aanleiding van de door een der leden omtrent dit adres ingewonnen information werd besloten het verzoek van de Kamer te Purmerend bij den Minister te ondersteunen. Door een der leden werd nog de aandacht der Vergadering gevestigd op de met 4 Mei in werking getreden dienst regeling bij de H. IJ.-Spoormaatschappij, voor zoover daarbij is bepaald, dat, be halve de vroegere, nog meerdere treinen niet meer te Haarlem zullen stilhouden en werd besloten omtrent deze regeling eenig nader onderzoek in te stellen. Naar wij vernemen is door de R. Kath. Kiesvereeniging alhier voor het lidmaatschap der Tweede Kamer van de Staten Generaal gesteld Dr. H. J. A. M. Schaepman. De aan het Museum van Kunst nijverheid alhier verbonden School heeft onlangs eene groote uitbreiding onder gaan, daar in den tuin van het Pavil joen- alwaar deze inrichting gevestigd is aan het bestaande gebouw een aanzienlijk stuk werd aangebouwd. Hierdoor kan het onderwijs beter worden gegeven en in twee hoofdaf- deelingen worden gesplitst. Voor de eerste afdeeling van het natuurteekenen, het teekenen en schil deren naar stillevens, naar pleister en naar het levend model wordt het nieuwe gedeelte, dat zich door een achttal ruime van de noordzijde verlichte ate liers uitstekend daartoe eigent, beschik baar gesteld, terwijl de lokalen van het oude gedeelte tot leerwerkplaatsen voor beeldhouwers, voor modelleurs, voor houtsnijders, voor decoratieschil ders, voor drijvers en cjgeleurs werden ingericht; en nog enkele lokalen voor het ornamentteekenen en het ontwerpen van teekeningen op het gebied der toegepaste kunst, als ook voor den avond cursus werden gereserveerd. Daar het onderwijs op degelijke grondslagen berust, en vooral omdat het op eenvoudige, praktische wijze gegeven wordt, waardoor er naar ge streefd wordt de practische werkplaats zooveel mogelijk nabij te komen, doch tevens de daaraan verbonden nadeelen te vermijden wordt de school door leerlingen uit de meest verschillende streken van ons land druk bezocht. In het afgeloopen jaar werd door een tiental leeraren op verschillend gebied onderwijs gegeven aan. 126 mannelijke en 86 vrouwelijke leerlingen die, in verschillende afdeelingen waren inge deeld. De nieuwe lokalen zullen in de maand Juli bij gelegenheid van dejaarlijksche vergadering van den Raad van Bestuur van het Museum, met eene tentoon stelling van het werk der leerlingen worden geopend. GRAAN- ENZAADMARKT. Marktberichten van 10 Mei 1897. Witte tarwe f 6.37® Rogge 3.60 3.70 Duivenboonen 5.75. Paardenboonen 4.625 5.25. Bruine boonen 5.50 6. Markt van 10 Mei 1897. Boter. Aangev. 267, verk. 267 K.G. L. pr. 0.90. H. pr. 1.p. K.G. Biggen. Aangev. 196, verk. 131 st. L. pr. 8.H. pr. 10.p. st. Schrammen. Aangev. 75, verk. 75 st. L. pr. 12. H. pr. ƒ16. p. st. Aardappelen. Aangev. 104 verk. 69 H.L. L. pr. ƒ1.—H. pr. 2.25. p. H.L. 0R6ELBESPE1.IN6 in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 13 Mei 1897 des namiddags van 2—3 uur, door den Heer W. EZERM.AN. PROGRAMMA. 1Preludium en FugaJ. SBach. 2. Andante cod motoGuilmant. 3. Sonate No. 2Ch. Fink. a. Allegro moderato. b. Andante. c. Allegro risolcto. 4. AndanteS. de Lange. 5. Duet uit «Lobgesang."Mendelssohn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2