Eerste Blad. No. 39. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Negentiende Jaargang. 144 XX XJL XJL XX X-J JU XTX U Vj XX met AMSTERDAM. abonnementsprijs: yan WOENSDAG 19 Mei 1897. Nieuwsberichten. TI1EPROONNUMMEK TT A |j|1 jl/j Vj! g* LJ TELEPHON1SCHE VERBINDING IDfEBTENHEBUD Per drie maanden,25. VERSCHIJN i. franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1-5 regels f 0.25, elke regel Dinsdag- en Vrijdagavond. Ibonderlpe nommers B centen per stuk meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot dinsdag en vrijdag des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst leger geheel in te sluiten. Er schijnt daar weer scherp gevochten te zijn. Omtrent de vredesvoorwaarden zijn de gezanten niet goed te sprekenzij vinden ze te bezwarend. Naar men weet had het Fransche blad ligaro eene inschrijving geopend ten ondersteuning van de behoeftig ach tergebleven betrekkingen van slachtof fers bij den brand en had keizer Wilhelm hierbij ingeschreven voor tienduizend maar. Plotseling ging in een der ultra bladen een stem op om door eene nieuwe inschrijving de keizerlijke bijdrage over tollig te maken en het bedrag aan den schenker terug te zenden. Figaro is hiertoe echter niet te bewegen en dat is dan ook maar verstandig. De Parij- sche bladen gaan op den brand nog maar steeds doorongetwijfeld is het ongeval in dezen stillen tijd en buiten kansje voor de groote pers. Inmidiels heeft Figaro wel succes met zijn in schrijving. Dit hindert weer andere bla den, zij brommen en duwen het blad onlieve woorden toe, doch bet trekt er zich niet veel van aan. De vooruitstrevende Franschen kunnen ook erg behoudend zijn: Op de Ecole des Beaux-arts zijn kort geleden ook jonge dames toegelaten, tegen den zin der mannelijke leerlingen. Drie honderd van hen bemoeielijkten Donderdag die meisjes. Tot straf werden enkele ateliers gesloten. Een der bladen zoekt verband tusschen dit geval en het gedrag der heeren bij de bazar-ramp, beklaagt zich, dat de Fransche heeren in beide gevallen slechts dachten aan hun per soonlijk belang, noemt dit een teleur stellend verschijnsel en vindt het wen- schelijk dat dit punt onder de alge- meene aandacht wordt gebracht. Men verneemt, dat eene vervolging is ingesteld tegen de vertooners van den kinematograaf, waardoor waarschijnlijk de brand in den bazar is ontstaan. In hoeverre deze lieden aansprakelijk kun nen gesteld worden voor den ongeluk- kigen afloop zal nu wel blijken. Men zal echter deze lieden niet kunnen straffen, dan wegens onvoorzichtigheid in de behandeling van hunne werktui gen en dit zal voor den rechter niet gemakkelijk te bewijzen zijn. Volgens Le Figaro is het bewezen, dat de inrichters lichtvaardig zijn te werk gegaan; onder den vloer waren krullen blijven liggen, die bij de trek king welke er was, medehielpen om den brand te verspreiden. En nog een paar uur vóór de opening was de vloer gereinigd met terpentijn! Graaf de GrefTulhe heeft100,000 francs geschonken aan een jongen lakei, die zijn moeder, de Gravin-weduwe, met levensgevaar uit den brandenden bazar gered had. Dat is dus tenminste en er zijn er gelukkig nog meer! een uitzondering geweest op het beweerd doorgaand lafhartig gedrag der mannen bij deze gelegenheid. Men zegt, dat juflrouw Couadon, de Parijsche waarzegster, de ramp voorspeld had. Zij moet den faubourg St. Germain een zwaren slag voorzegd hebben, ten gevolge van een grooten brand bij eene bijeenkomst ten bate van behoeftigen. De papieren der groote waarzegster zijn er natuurlijk alweer door gestegen. van onverklaarbare moorden op vrouwen, alle op dezelfde wijze gepleegd en wel door middel van verwurging, nadat de slachtoffers eerst door chloroform be dwelmd waren. Thans zijn twee individuen, die een vrouw op die wijze trachtten te ver moorden, doch door haar krachtig ver zet en haar hulpkreten, beangst op de vlucht sloegen, bij die gelegendheid ge arresteerd. Zij blijken bekende struikroovers te zijn. Een van hen, Fitzsimmons, heeft verklaard, dat hij zijn makker, Weiss, slechts vier maanden geleden had leeren kennen en dat deze hem vertelde, dat hij al vele vrouwen van kant had ge maakt, een veilig werk, daar de politie niet veel werk maakt van het straat publiek. Weiss weigert te spreken. De politie neemt evenwel met zekerheid te weten, dat zij de bedrijvers der vorige moor den, alle op dezelfde wijze gepleegd, in handen heeft. Koningin Victoria heeft thans toege staan, het gebruik van den typewrither voor hare correspondentie en zulks om dat er voor de schrijvers der koningin tegen het jubileum anders te veel werk is. Tot heden was aan het Engelsche hof de schrijfmachine streng geweerd. Op de Russische spoorlijn Dorpat-Walk heeft Donderdag eene ontsporing plaats gehad van een trein met millitairen. Twee officieren en honderd soldaten zijn gedood en zestig gewond terwijl zestien wagens zijn verbrijzeld. Onmiddellijk is een onderzoek ingesteld. In een der beste restaurants te Mün- chen. „zum Kaimsaal," is iets nieuws ingevoerd. Daar is namelijk de drink gewoonte opgeheven en kunnen de be zoekers, die zich toch in 't café willen amuseeren, zonder voortdurend iets te verleren, zich van toegangskaarten voor zien. Zij betalen voor een uur voormiddags 10 pf.voor een uur namiddags 20 pf. voor een abonnement per maand slechts "1 mark, voor een geheel jaar 10 mark. Wie naar oude gewoonte toch iets wil verteren, behoeft natuurlijk zulk een kaart niet. Toch zijn er velen, die deze kaarten bezittenzij houden zich bezig met lezen, schaken, praten en wat dies meer zij. Deze verandering is uitgegaan van dr. Bode, te Hildesheim, voorzitter der Duitsche vereeniging tot bestrijding van drankmisbruik, en word in 't bijzonder aanbevolen door bisschop Egger, te St. Gallen. Door deze kaarten hebben de kaste leins een vaste bron van inkomen, waaruit direct de groote lokaalkosten kunnen gedekt worden en behoeven zij dus niet van de bezoekers groote ver teerkosten te vergen. De keizer van China zendt een bijzon- deren gezant naar Engeland te gelegen heid van koningin Victora's jubileum. De Engelschen hadden hoopt dat een ge zant van hoogeren rang dan deze zou afgezonden wordenhet is maar een roode- knoop- mandarijn. Zou het vrede worden, wordt gevraagd. Het antwoord te geven valt moeielijk en zulks niettegenstaande Europa er nu toch wel achter heen zit. De sultan had natuurlijk weer een uitvlucht gevonden ten opzicht van het nemen van een beslissing en wel deze, dat de kleine Bairam-feesten zijn tijd in beslag namen. Dat was Vrijdag en Maandag was dit feest afgeloopen; men vraagt reeds wat er dan weer in den weg gekomen kan zijn. Toch schijnt Turkije gevolg gegeven te hebben aan den wenk van Rusland om tot bij Domokos en niet verder te gaan, althans Vrijdag en Zaterdag ver nam men van verder voortrukken niets. Verder dan verzoeken kunnen de mo gendheden niet gaan. Als de Grieken nu ook maar zoo wijs zijn van zich kalm te houden, dan zal dit zeker hunne zaak ten goede komen, en dit te meer daar zij, bij hervatting der operatiën, alle kans hebben ingesloten en hierdoor werkeloos te worden. Het Turksche leger zetzjjn tocht niet voort maar is teruggetrokken naar Farsalos. In Epirus is slag geleverd en wel bij Gribovo. Het eindigde in het voordeel der Grieken. Hun westerleger wil zich nu meester maken van Nicapolis en Prevesa tenzij een wapenstilstand het voorttrek ken mocht beletten, wat echter niet verwacht wordt. Zooals men weet, liggen beide steden aan de golf van Arta, Turksch gedeelte. De geleden verliezen bij Gribovo bedroegen voor de Grieken vierhonderdveertig manschappen en dertig officieren. Hoe groot die der Tur ken zijn, is niet opgegeven. De christen- Epiroten hebben meestal hun toevlucht bij de Grieken gezocht; een zeer groot .aantal moet aan den kost geholpen en dat te doen zal moeielijk genoeg zijn. De Kretenzers ontvingen' bericht van het aanstaand vertrek der Grieken, dat het plan tot inlijving was opgegeven, maar men had moeite het te gelooven. De hoofden der opstandelingen ver klaarden de wapenen niet te zullen nederleggen, zoolang nog Turksche soldaten op het eiland zijn. Rondom Farsalos zijn al de dorpen door de Turken verbrand. De vrees, dat de sultan niet zou wenschen over te gaan tot het voorloopig staken der vijandelijkheden, is bewaar heid. De sultan heeft doen mededeelen, dat hij aan den boven bedoelden wensch geen gevolg kon geven, nu Griekenland, na zijn lot in handen der mogendheden gesteld te hebben, opnieuw in Epirus gevallen is. De Grieken zullen daarover nu wel onder handen genomen worden. Men vertelt, dat de Sultan de voor waarden, waarop hij vrede wil sluiten, heeft bekend gemaakt. Dit zal wel eene vergissing of voorbarigheid zijn. De Grieksche regeering heeft thans aan het leger in Epirus gelast slechts verdedigender wijze op te treden en wijt de plaats gehad hebbende gevechten aan de bewegingen der Turksche troe pen. De veldtocht in Epirus is even vruchteloos als die in Thessalië. Grieken land is er alweer dieper door gezonken. Toch zijn de Turken op Domokos aangerukt. Men meent, dat zij pogingen zullen aanwenden om het Grieksche New-York werd in de laatste maand in spanning gehouden door een reeks Aan het Verslag der Vereeniging in het belang van lijdende Nederlanders te Gheel, (België) ontleenen wij het on derstaande. Het cijfer der van wegede Vereeniging aldaar verpleegden klom van zeventig tot negentig. Een tweetal werd door den dood weg genomen, de gezondheidstoestand was overigens zeer voldoende. De godsdienstoefeningen werden ge regeld gehouden en goed bezocht. De kleine bibliotheek onderging eene kleine uitbreiding. Over het algemeen waren de patiënten tevreden. Vooral zij, die vroeger in ge sloten gestichten of en pavilion waren verpleegd, gaven menigmaal hunne blijd schap te kennen over de verwisseling met de kolonie te Gheel. In de meeste gevallen heeft de bloote aanzegging aan patiënten, die voor hunne omgeving ge vaarlijk dreigen te worden, dat zij naar een gesticht moeten overgebracht wor den, eene kalmeerende werking. Het verblijf te Gheel, waar zij zich vrij en schijnbaar zonder toezicht, als gewone menschen kunnen bewegen, maakt een goeden indruk en bevordert genezing. De Vereeniging telt 300 leden en 25 begunstigers, doch voortdurende steun blijft, met het toenemen der uitgaven, zeer wenschelijk. De rekening sloot met eene voordeelig saldo. Omtrent de verpleging in de verschil lende gezinnen heeft het verslag slechts woorden van lof. De Kolonie van Gheel neemt al de zieken op die geen gevaar aanbieden voor zichzelven of voor anderen, en die in staat zijn het familieleven en eene tamelijk uitgebreide vrijheid te genieten. Zenuwlijders en krankzinnigen wor den sedert eeuwen door de Gheelsche bevolking bezorgddeze vereenigt al de waarborgen van zedelijkheid, hartelijk heid en stoffelijk welzijn. Bjjna al de huisgezinnen der gemeen te, tot de verschillendste klassen behoo- rende, nemen patiënten op. De onderhoudskosten beloopen, voor de 4e klasse van 500 tot 600 franken voor de 3e, van 700 tot 1000, voor de 2e, tot 1800, voor de le, 2000 en meer. Te Brooklyn, waar voor het bewegen der electrische trams de electrische stroom door de rails wordt geleid, is gebleken, dat daardoor metalen buizen, die onder den grond zijn aangebracht gasbuizen en dergelijke sterk worden aangetast. Uit een rapport, door een commissie van onderzoek uitgebracht blijkt, dat de buizen van lood en de getrokken ijzeren buizen daardoor sterk waren aangetast. Buizen van gegoten ijzer vertoonden weinig verandering. De nadeelige werking was niet alleen merkbaar op buizen in de onmiddellijke nakijheid der electriciteit leidende rails, maar ook nog op die, welke op betrek kelijk grooten afstand waren gelegen. Men zal wel doen bij aanleg van trams, die door electriciteit worden be wogen en waar de rails als stroomge- leiders dienst moeten doen, met boven vermelde nadeelige werkingen rekening te houden. De Russische Czar zal, volgens den Romeinscheu berichtgever van The Standard, in October naar Rome komen en een bezoek brengen aan Koning Umberto en aan den Paus.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 1