HAARLEMSCH Ho. Wereldkroniek, Eerste Biad. No. 10. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Negentiende Jaargang. 144 van ZATERDAG 22 Mei 1897. Mei Vereen. tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet ■p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? E E 0 Tiï I E E. Nieuwsberichten. TILEPHOONNUMMEK TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf —,25. s franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 uredie alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. VAN DE is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. In de vergadering van den Raad, Woensdag gehouden, waren twee heeren afwezig met kennisgeving. Na lezing der notulen volgden de mededeelingen waarvan genoteerd be hoord, dat eervol ontslag wordt verleend tegen 1 Juni aan den Heer J. Schouten, hoofdcommies, chef ter Gemeente-secre tarie. Een woord van welverdiende hul de bracht de Voorzitter dezen aftreden den ambtenaar. De Voorzitter deelde mede, dal een schrijven was ingekomen van den minis ter van Binnenlandsche zaken en van Justitie, meldende, dat niet het voor nemen bestaat om veranderingen te brengen in zake de Zondagswet, en dat deze zaak heeft aanleiding gegeven tot een verzoek om zich te onthouden van verdere uitvoering der Zondagswet. De Voorzitter zette zijn ingenomen standpunt in deze nader uiteen. Hij blëef van meening, dat de uitvoering dezer wet bij den Burgemeester berust. Hij zal zich onderwerpen, maar blijft het betreuren, dat zijne bemoeiingen niet tot andere uitkomsten geleid hebben. De Heer H. de Heer, onderwijzer 2e klasse, verzocht en verkreeg eervol ontslag uit zijne betrekking aan school Ltr. B. Vastgesteld werd het primitief kohier der plaatselijke directe belasting dienst 1897. Het bedrag der gezamenlijke aanslagen is 299566.21s, of ongeveer achttienduizend gulden lager dan het vorige jaar. Het aantal aanslagen was in '96 8281, thans 8939. De te heffen percentage is 3.7 tegen 3.9 in 1896. De Heer Macaré vraagt het woord in deze en wijst er op, dat de draagkracht der gemeentenaren volgens het kohier is achteruitgegaan sedert 1894 en dat dus nu eene wijziging noodig is, aan gezien de gegevens, aan B. en W. ver strekt, niet voldoende zijn, waardoor ontevredenheid ontstaat. Noodig zou zijn eigen aangifte; deze wijze van heffing voldoet niet. De Heer de Kanter antwoordt en licht de oorzaak van het verschil in draagkracht toe. Eigen aangifte is in meeste gevallen onjuist, niet door zucht tot ontduiking, maar wegens onbekend heid. De Heer Macaré repliceert. Men herinnert zich het indertijd be sprokene in den Raad omtrent minimum loon en maximum arbeidsduur. De Raad kon zich toen, in 1895, niet vereenigen met het denkbeeld om de hiertoe ver- eischte maatregelen, ook zelfs maar als proefneming, te nemen en zulks niet tegenstaande het gunstig advies van den Burgemeester en dat van den particu lieren arbeidsraad. Inmiddels zij n twee jaren voorbijgegaan en heeft de ondervinding bewezen, dat de maatregelen uitvoerbaar zijn en gun stig werken. Thans wenden zich de besturen van tien Haarlemsche Vereenigingen opnieuw tot den Raad om thans tot het daar- stellen van bepalingen in deze over te gaan. Het desbetreffend verzoek werd ondersteund door den Particulieren Arbeidsraad en elf andere Vereenigingen hier ter stede, de anti-revolutionaire kiesvereeniging Nederland en Oranje, de Roomseh Katholieke kiesvereeniging. Nog was een aanvraag tot het nemen van een proef ingekomen van het Be stuur der kiesvereeniging Vooruitgang. B. en W. wenschen zich te onthouden van prae-advies en doen, met het oog op de vroegere beslissing van den Raad, geen voorstel, hoewel de meerderheid van het College het gevoelen is toegedaan dat het wenschelijk is een proef te nemen. De Voorzitter brengt nog een en ander in herinnering betreffende de vroegere beslissing en verklaarde, dat hij in zijn vroegere meening omtrent de kwestie versterkt is. De Heer Willink heeft zich afgevraagd hoe ontloopen wij de eindelooze discus sies in deze. Hij wenscht niet, dat men zich te veel verdiepe in de aangegeven bijzaken. De opgeworpen bezwaren en gevaren zijn gebleken niet te bestaan. Bovendien neemt de aandrang tot het maken van bepalingen toe, er heerscht dus een groote overeenstemming in deze en ge looft thans den tijd gekomen tot het volgende voorstel De Raad gezien enz. besluit B. en W. uittenoodigen tot het nemen van proef betredende bepalin gen van loon en arbeidsduur in ge meentebestekken die daarvoor vatbaar zijn, en binnen drie jaar denuitslag dezer proefnemingen aan den Raad mede te deelen. De Heer Schürmann wenscht den tijd te brengen op een jaar en in de bestekken te vragen naar inschrijvingen met en zonder maximumtijd en minimumloon. Verder gelooft dit Raadslid, dat het nuttig zal zijn het advies van den Arbeidsraad af te wachten. De Heer Willink wil de drie jaren behouden zien en verder de zaak over te laten aan B. en W. In stemming wordt het voorstel aangenomen met negen stemmen tegen. De Heer G. C. van Meeuwen verzocht eene wijziging van de projectstraat, aan gegeven op het plan ter bebouwing van gronden tusschen Leidsche Vaart en Wagenweg. B. en W. stellen bovendien nog eene wijziging voor van den loop van een gedeelte van den Koninginneweg. Voorgesteld werd gunstig te beschikken en dit werd aangenomen. Door W. F. Bremer en Zoon wordt te huur verlangd een gedeelte walgrond tegenover hun perceel aan de Friesche Varkenmarkt. Onder zekere bepalingen stellen B. en W. voor dat de Raad het verzoek toe staat en den prijs te bepalen op dertig cents per ML De Raad vereenigt zich hiermede. In het belang van algemeene gezond heid en zedelijkheid wenscht de Heer F. W. J. de Wilde, eigenaar en bewoner van het perceel Kennemerplein No. 2, afstand van een gedeelte der achter zijn tuin gelegen Varkenmarksteeg. B. en W. stellen voor gezegden grond te verhuren en alzoo dat gedeelte aan den publieken dienst te onttrekken. De Commissie van financiën zou gaarne de geheele steeg buiten den dienst stellen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Als tusschenhedrijf wordt een Commis sie benoemd tot het onderzoek van de geloofsbrieven van het nieuwgekozen Raadslid den Heer J. Nieuwenhuijzen Kruseman. Deze commissie adviseert tot goedkeuring en de Raad besluit alzoo. Opnieuw bereikte den Raad een re- rekwest van den architect Doeglas, verzoekende om, na wijziging van het vroeger ingediende plan, alsnog toe te staan de verbouwing van het perceel L. Veerstraat 35. De raad had het vroeger verzoek in deze afgewezen op grond van het be paalde omtrent de hoogte. Het thans ingediende plan kwam in behandeling met een gunstig voorstel van B. en W. De Heer Roog heeft even het woord omtrent de bedoeling van „hoogte" van een gebouw. In den zin van B. en W. wordt besloten. Tot het doen van herstellingen aan de woning van het hoofd der kostelooze school Lr. B vragen B. en W. een crediet van ƒ203.80. De Raad staat dit crediet toe. In behandeling kwam een voorstel van B. en W. tot het verleenen van eene gratificatie aan het hoofd van school C, den heer C. de Vries Hz. en aan den eersten onderwijzer den heer G. te Napel, voor elk f 250.zulks voor hunne bemoeiingen in zake de tijdelijke school Witte Heerensteeg. De heer Schürmann wenscht ophelde ring, welke door den heer Waller ver strekt wordt. De heer Klein vraagt, of de Raad niet van zijne ambtenaren iets meerder werk mag verwachten, vindt het een treurig verschijnsel dat zulke kleine diensten nu dadelijk beloond moeten worden. Ook de heer Tjeenk Willink vindt die extra-betalingen niet goed. De heer Van der Mersch vraagt of deze gratifica ties verband houden met vroeger ver leende. De heer Waller licht de zaak nader toe en vindt de gratificatie niets te hoog, waarna het voorstel gesplitst wordt in gratificatie de Vries dat wordt aangenomen met 7 stemmen tegen; en gratificatie te Napel dat goedgekeurd wordt met een stem tegen. Vastgesteld werd een lijst van inge zetenen ten einde daaruit een keuze te doen voor leden en plaatsvervangende leden van de stembureaux, ingeval eene stemming moet plaats hebben vooreen lid van de Tweede der Staten Generaal. De stembureaux voor de eventueele stemming en herstemming voor een lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, te houden op 15 en 25 Juni 1897 zijn samengesteld als volgt: le Stemdistrict (School Beeksteeg). Mr. Th. de Haan Hugenholtz, Voorzitter, te lid J. Leupen, 2e lid G. P. J. Beccari. Plaatsvervangende leden P. F. de Bordes, H. van Breemeu Hz. en W. F. Bremer Sr. 'ie Stemdistrict (School D, Oude Gracht). Johs. de Breuk, Voorzitter, le lid J. J. F. Beijnes, 2e lid M. N. Beets. Plaatsvervangende leden H. J. Bronk- horst, Mr. F. A. Bijvoet en L. Cohen. 3e Stemdistrict (le Burgerschool, Klein Heiligland). Mr. N. G. Cnoop Koopmans, Voorzitter, le lid C. G. Loomijer Jr., 2 lid J. C. van Bemmelen Jr. Plaatsvervangende leden L. de Breuk, P. H. Craandijk en Mr. L. C. Kronenberg. 4e Stemdistrict (Gasthuisstraat 32, „de Stads Doelen"). Mr. A. A. van der Mersch, Voorzitter, le lid J. Krol Kz., 2e lid H. Bernelot Moens. Plaatsvervangende leden Mr. G. C. Ever wijn Lange, C. J. Gonnet en F. A. Grijseels. 5e Stemdistrict HoofdbureauRaadhuis, (waarvan de Burgemeester Voorzitter is), M. O. de Kanter, plaatsvervanger van den Burgemeester, le lid Dr. H. D. Kruseman, 2e lid A. Bertling. Plaatsvervangende leden J. H. van Hees, Mr. H. P.'t Hooft en A. P. Hoogwinkel. 6e Stemdistrict (le Tusschenschool, Friesche Varkensmarkt). Jhr. Mr. F. W. van Styrum, Voor zitter, le lid J. A. Lodewijks, 2e lid S. O. J. Bertram. Plaatsvervangende leden H. L. Jansen van Raaij, J. C. Joekes en Johs. de Jongh. 7e Stemdistrict 2e (Tusschenschool, Wijde Geldeloozepad). W. Stolp Voorzitter, le lid Johan Wink ler, 2e lid G. C. W. Bohnensieg. Plaatsvervangende leden J. H. Kersten, Mr. A. Kist en P. Kleiweg Dyserinck. Benoemd wordt de Commissie voor de bezwaarschriften personeele belasting. Verder had de benoeming plaats van de Commissiën tot de loting en van onderzoek der Schutterij. Het gasverslag over Maart werd aan genomen voor kennisgeving en ging de Raad over in eene zitting met gesloten deuren. Eerste Kamer. In een Dinsdag gehouden avondzitting is mededeeling gedaan van een aantal ingekomen stukken, en is den heer Bergsma verlof gegeven op een nader te bepalen dag tot de Reg, de vraag te mogen richten, welke hare plannen zijn betreffende het wetsontwerp tot aanvul ling en wijzing van eenige artikelen der wet van 1889, houdende bepalingen tot voorkoming van bedrog in den boterhan- del. Het schip Marie Hackveldt, dat dezer dagen uit San Francisco naar Londen vertrok, heeft een reusachtig houtblok aan boord, bestemd voor William Wal-

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 1