Teyler s Stichting. auVERTENTIEN. Sde Concert van de Zwemschool Dienstmeisjes KEUKENMEID, Tweede Meid. Op Donderdag 27 Mei, Hemelvaartsdag, zal het Museum des middags van 1—4 uur voor het publiek geopend zijn. Gemengd Koor. op MAANDAG 24 MEI, OPEXIjfG Werkmeid-Twesde moid. meid-noodhulp Dienstbode. w dort Astor, den Amerikaansclien million- nair, die daar nu verblijf houdt. Astor heeft gewed, dat hy een hori zontaal afgesneden stuk boomstam kon vertoonen van zoo grooten omvang, dat het als tafel voor een gezelschap van 40 personen kon dienen, en dat houtblok moet nu als overtuigingsstuk dienen. Het blok, misschien het grootste, dat ooit aan boord van een schip werd ver voerd, is afkomstig van een dier ver wonderlijk groote Californische boomen waarin men een doorgang een postkoets kan boren. Het is 14 voet in middellijn, 3 voet dik en 9000 kilogram zwaar. In het Franklin Institute, te Phila delphia, werden onlangs, op verzoek eener vereeniging van verzekeraars tegen brandschade, proeven genomen om den weerstand te bepalen, welke glas onder verschillende omstandigheden aan hitte bieden kan, wanneer zich in de dikte van het glas een vlechtwerk van metaaldraden bevindt. Het is bij die proeven gebleken, dat glas in zoodanig geval, zonder te gaan smelten en ook zonder dat het breekt, wanneer men het in koud water dompelt, een veel hoogeren warmtegraad kan verduren dan gewoon glas. Het vlechtwerk van metaaldraden schijnt in dit geval te werken als ge leider der warmtestofmen houdt het er voor, dat de metaaldraden de op hooping van warmte verhinderen, welke noodig is om het glas te doen smelten. Bovendien zouden, zoodra het glas zóó heet is, dat het week of hamerbaar gaat worden, de metaaldraden het toch nog verhinderen af te druipen en uit zijn verband te geraken. China heeft weer geld geleend, dit maal in België. Naar The Times uit Peking verneemt gelukte het aan Sheng Uojen vier millioen taëls voor slechts vier percent ter leen te krijgen van een Belgisch syndicaat, op onderpand van de reeds gebouwde spoorwegen en tegen toezegging van het uitsluitend recht van aanleg van de lijn PekingHankau. HAARLEM, 21 Mei 1897. Het verslag over 1896 van de Ver eeniging tot behartiging van de geeste lijke en stoffelijke belangen der armen te Haarlem telde einde 1896, 192 con- tribueerende leden. De dames werkende leden waren verdeeld in vier afdeelingen. Het getal gezinnen onder toezicht der dames werkende leden geplaatst was 136 met ruim 400 kinderen beneden 18 jaar. De rapporten omtrent de huisgezinnen door de dames bezocht waren over het algemeen bevredigend. De dames Bestuurderessen der In richting tot verschaffing van naaiwerk konden, dank zij ook de gelukkig ge slaagde verloting negentig naaisters ge regeld van werk voorzien. De aanvragen tot plaatsing op de Breischool bleven aanhouden. Het min der doelmatige gebouw dat tot heden voor deze Inrichting gebruikt werd, zal vervangen worden door een doelma tig lokaal. Over de onderwijzeressen van de Brei school was men zeer tevreden. Gedurende 1896 verloor de Vereeni ging eenige contribueerende leden, waar tegenover vermeld wordt, dat zich weer nieuwe leden hebben aangesloten. Resumeerende, erkent de Vereeniging dat zij, ziende op al hetgeen daarenbo ven door zooveel andere philanthropische vereenigingen voor onze behoeftige stad- genooten gedaan en gevraagd wordt, werkelijk met voldoening op het afge- loopen jaar 1896 kan terugzien. De boekerij verbonden aan het Museum van Kunstnijverheid alhier, alwaar boek-en plaatwerken, betrekking hebbende op de kunstgeschiedenis en op de kunst toegepast op het ambacht, kos teloos in bruikleen te verkrijgen zijn, heeft onlangs eene aanzienlijke uitbrei ding ondergaan. De rubriek afbeeldingen, die in doo- zen worden bewaard en op het oogenblik circa 6000 cartons, op de verschillende afdeelingen van het kunstambacht be trekking hebbende, bevat, werd naar een daartoe vrijgekomen lokaal overge bracht, waardoor in de ruime en goed verlichte boekerij-zaal eene uitstekende gelegenheid ontstond, om de boek en plaatwerken in oogenschouw te kunnen nemen, waartoe eiken dag der week, uitgezonderd Zaterdag en Zondag, van 912 uur gelegenheid bestaat; buiten dien worden door de Directie boek en plaatwerken naar alle plaatsen van ons land kosteloos in bruikleen verzonden. Zoo werden het vorige jaar niet minder dan 2082 stuks naar pl.m. 98 verschil lende plaatsen uitgeleend, terwijl het aantal verzonden werken der eerste drie maanden over 1897 679 bedroeg. Wel een bewijs dat deze afdeeling van het Museum voor studeerenden en voor beoefenaars van het kunstambacht nuttige diensten bewijst. De Catalogus met reglement wordt op aanvrage door den Heer E. von Saher, Conservator van het Museum van Kunst nijverheid na ontvangst van 20 cent in postzegels franco toegezonden. Op het Museum van kunstnijver heid alhier zullen aanstaanden Zondag tentoongesteld zijn twee zilveren kande laars, die door bijzonder fraaie bewer king uitmunten; tevens zullen de wer ken van J. la Pautre eveneens nog tentoongesteld blijven. Zondag is de toegang vrij. Bij het afbreken van metselwerk der oude sluis te Spaarndam, is op den houten vloer waarop de metselwerken worden aangelegd, een marmeren ge denksteen gevonden vermoedelijk daar geplaatst bij het leggen van den eersten steen bij den bouw dier sluis. Op dezen steen is gebeiteld Gelegd door J. W. DRUYVESTEIN Hoogh van Rhijnland dep 13 Augustus 1804. De steen is voor belangstellenden te bezichtigen bij den opzichter over den bouw der sluis. In de kunstzaal van Teylers Mu seum is thans tentoongesteld het vol ledige etswerk van Adriaen Ostade, waar bij de meeste prenten in eerste en zeer zeldzame staten voorkomen, en als zoo danig als een van de beroemdste ver zamelingen bekend is. Tegelijkertijd heeft een nieuwe reeks moderne teekeningen de vroeger ten- toongestelden vervangen. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 19 Mei J. Mors en H. G. Kelderman. N. v. d. Berg en A. A. Tonggronde. A. Jansen en W. A v. Dijk. A de Graaf en M. Visser. P. Beugeling en C. Baas. J. H. Hassel- meijer en J. de Vries. G. L. JPennarta en G. M. v. Dijk. L. v. Bommel en J. P.de Wit. 20 Mei. G. Beelen en C. P. W. Raadscbelders. J. C. Porlheineen J. Krol. J.M.C. Hoog en C. E. A. Triebart. GETROUWD. 19 Mei. G. J. v. Resteren en A. Beiik. C. A. Heijboer en F. v. Dansig. Tb. v. Galen en A. M. de Kuster. H. M. Gerres en J. Schippers. Tb. v. d Stoop en C. H. Roos- loot. H. C. Langeveld en T. Hollenberg. J. Witkamp en W. G. Schouten. E. deGraaf en E. Sundag. C. Beugeling en L. G. Vrugt. J. Joosten en A. A. Jansen. J. N. Ran en M. C. Moonen. H. Winnubst enJ.v. Beek. A. Prins en J. A. Hoogeboom. G. Jansen en A. C. v. Hemert, H. v. Dantzig en A. M. C. v. d. Bergh. G. Roodenberg en J. Renvink. J.Tk Betz en E. F. Eredeker. M. v. d. Heijde en J. E Eisinga. 20 Mei. W. G. Serné en N. H. Smit. Tb. Dollé en M. H. A. Kooij. GEBOORTEN. 12 Mei. Z. v. Schagen geb. v. Dongen, z. 13 Mei. J. B. Severijnse geb. Hulsebos. d. G. Zeilmaker geb. Aukes. a. A. de Groot geb. Bouman. z -C. P. Lestradegeb.de Vries, d. Tb. C. J. Vos geb. Daniels, z S. v. d. Ende geb. Bouwman, d. 11 Mei. H. Kuijt geb' Blokker, d. Mde N ijs geb. Salode. z J. M. Verputten geb. v. Leeuwen, d. G. Hen driks geb. v. Maauenberg. z. (1.1.) 15 Mei. A. Kloes geb. Duijn. d. A. C. Hugtenbu-g geb. Jansen, d. G. Bussemaker geb. Jonker, d. M. de Wildt geb. Arons. z. M. Blommaert geb. Vreeken. z. C. P. Bruiniergeb.de Vogel, z. H. Vissers geb. Buis. d. M. S. Suman geb Nijgb. d. C J. M Smits geb. Leurs. d. M. C. v. Santen geb. Bauscher. z 16 Mei. A. v. Kampen geb. Hartman, z. H. Kuipers geb. Wijnhoud. d. A. de Bell geb. Timmer mans. z. J. A.A. M. Pielage geb. Gouver neur. z. (1.1.) 17 Mei. M. H. Mes geb. v.d.Pol. d. M. M. Ruigrok v. d. Werven geb. v. d. Werff. d. E. v. Wooning geb v. Roon.d. S. Scholts geb. Welp. d. (1.1.) R. Bogaard geb. Groot. z. W. J. Akersloot geb. Piele- prat d. P. M. de Hoog geb. Halett. d. 18 Mei. M. Hazewindus geb. Wolthuis, z. C. J. H. de Liefde geb. Kuijken. d. A. Bak ker geb. Brugge, z. Z. Polló geb. v. Tienen, d. H E. Baaij geb. Lempke. z. C. de Bruijn geb. v. Heulen, z. 19 Mei. A.C. Wes- terbeek geb Hazen kamp. d. E. H. v. d. 1 Nouwland geb. Pootjes, z. L. de Clerq geb. 'sJacob, z. R. de Leeuw geb. Goudsmit.d. M. P. G. v. Gunst,eren geb. Vermeulen, z. E. M. Antnnisie geb. Antoni-se. d. 2l) Mei. D. C. v. d. Vossen geb. de Haan. z. OVERLEDEN. 13 Mei. H. J. Koehort 3 m. z. Zoetestraat. J. Schreur 18 d. d. Wolstraat. J. Koppen 62 j. Wilnelminastraat. A. A. Santbergen. 72 j. Hazepaterslaan. M. v Hoorn 55 j. Leliestraat. 11 Mei. C. J. Pigge 19 m. d. Heerensingel. H. en C. Katee'2 d.z. end. N. Kruisstraat. H. B. Homburg22 j. Lelie straat. T, v. Es 83 j. M. v. Heemskerkstraat. 15 Mei. G. Bisnkwa'er geb. de Rooij 30 j. N. Spaarnwouderstraat C. E J. Smit 23 m. K. Houtstraat J. v. Boven 20 j Burgwal. 16 Mei. Ph. J. C. Roest 1 m. z. Rivicrvi cb- markt. H. C Blom 2 j z. Ziilslraat. M. Smit 23 j. Gastbuisstraat. 17 Mei. M. G. Kotten geb. Koelemeij»r 35 j. Kampersingel. 18 Mei. H. C W. v. d. Eijnde 3 ra. d. Oranje straat. H. E. Neufcourt geb. Pogge 68 j. Gr. Houtstraat. C E. Mijnhardt geb. Weijers 82 j Kruisweg. 19 Mei. P. Smit 56j. Peper straat. Voorwerpen gedeponeerd aan het Commissariaat van Poli' le die da gelijks uitgezonderd des Zondags) van s' middags 11 tot lnrevoor de eigenaars terug te bekomen zijn: Vier blauwe postzegels. Een hon den muilkorf. Een expeditie kruis, Een Protest kerkboek, Een school boekje, Een gouden oorknopje, Een portemonnaie. Een lorgnet in etui. 3 paren kousen. Een bar- bierszak. Een zakmes. Een koperen plaat met nummer. Een riem. Een ring met sleutels. Een zwarte knop van een meubel. Een zilveren horloge. Een gouden broche. Een rozenkrans. Een kinder boezelaar. Een gouden oorbel. Een bruin harig leeuwhondje. Een witte vrou wenzak. Een foxterrier. Een le dige patroon. Een stuk lood. Een zak. twee stijgertouwen. Eenige sleutels. Achtergelaten in de wagens van de H. T. M. een parapluie. KAASMARKT van 19 Mei 1897. Verkocht 39 stapels, uitmakende 4639 kazen, wegende 8899 KG. Hoogste prijs per 50 kilogr. f 22. VEEMARKT 19 Mei 1897. Aangevoerd: Prijs. 10 Koeien f 80.130. 65 N. Kalveren 7.f 11. 130 Schapen 12.22. 242 Lammeren 7.10. MUZIEKUITVOERING in den Hout op Zondag 23 Mei des namiddags van 2^/24 ure, door het Stedelijk Muziekkorps, onder directie van den Luitenant-Kapelmeester den heer C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1„Unter dem Doppel-Adler" Marsch. Wagner. 2Ouverture Anacreon Cherubini. 3. *Dn Bal a la Cour."Farbach. 4. Fantaisie de l'opéra «Herodiade". Massenet. 5. *Ein Morgen, Mittag uod Abend in Wien." Ouverture.Suppé. 6„Alexioa." GavotteAsch. 7. Potpourri de l'opérette „Madame Angot"Lecocq. Sociëteit „VEREENIGING TWEEDE UITVOERING van Haarlem's Ge mengd Koor, op Maandag 24 Mei 1897, des avonds ten 8 uur, met medewerking van Mevrouw HA VERMAN—POST, (Sopraan) en de Heeren ORELIO (Bas), HAVERMAN (Tenor), en J. C. H. SICKESZ, (Piano), allen van Amsterdam. PROGRAMMA. I. Psalm 95 (Soli und Chor).Felix Mendels sohn- Bartholdy. 2. Variationen (Piano)Julius Röntgen. 3. Liederen voor Bas. a. Mijn eersteB. Zweers. b. Mijn lieveken, zeg, her innert ge'tu?C. v. Rennes. c. Het kwezelkenF. Gevaert. 4. Hebraische Getange (Koor)...Bruch. a. Beweinet, die geweint an Babels strand. b. In ihrer Schonheit wan delt sie. c. Arabiens Kameele. 5. Das Marchen van der schonen Melu8ine (Sol en Koor)H. Hofmann. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 25 Mei 1897, des namiddags van 12 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Sonate No. 2Mendelssohn. 2. AdagioFischer. 8. Preludium en FugaJ. S. Bach. 4. Aria uit de Jaargetijden..Haydu. 5. Fluitconcert (2e deelVinck. HAARLEMSCH Beschermheer Jhr. ERNEST H. VAN LOON. Directeur: H. HAMMER. des avonds ten 8 uur in de Concertzaal der Sociëteit „Vereeniging," met medewerking van: Mevrouw HAVERMAN—POST en de heeren ORELIO, HAVER MAN en J. C. SICKESZ, allen van Amsterdam. Kaarten verkrijgbaar bij de boek handelaars en 's avonds aan de zaal. Zij die zich laten inschrijven als Kunstl. lid voor het volgende jaar, hebben vrijen' toegang tot dit concert. a/d Houtvaart, op Zaterdag 22 Mei a. s., des middags om 2 uur. (756) A. SPRENGER. Het Bestuur van den Vrouwen? honcV te Haarlem, vestigt de aan dacht van alle fatsoenlijke die vreemd zijn in de stad op het TEHUIS, Parklaan 8, waar zij hare Zondagavonden van af 7 ure gezellig en kosteloos kunnen door brengen. Ook in de week zijn zij daar eiken avond welkom. Hel TEHUIS biedt mede een veilig en goedkoop logies aan dienstmeisjes en burgerjuffrouwen. Mevr. VOGEL, Nieuwe Gracht 43, vraagt met Aug. of met Sept. eene eenvoudige P. G., die flink kan werken. Zich in persoon aan te melden, mits van goede mondelinge ge tuigen voorzien, des avonds na half 8, behalve Zondag. Mevrouw GRIJSEELS, Lange Veerstraat 16, vraagt tegen Aug. eene bekwame Mevr. VAN STYRUM, Nieuwe Gracht 9, vraagt ten spoedigste een flinke WERKMEID-TWEE DE-MEID, P. G., boven 23 jaar. Onnoodig zich aan te melden zonder goede getuigen. Gevraagd tegen 1 Juni een of voor vast R. K., liefst uit den boerenstand, eenigzins bekend met 't koken. Adres Brouwerskade 7. Gevraagd om terstond in dienst te treden voor noodhulp of voor vast een flinke Zich aan te melden bij Mevr. Kerrebijn Gierstraat 56bovenhuis, des morgens vóór 12 of 's avonds na 7 uur. ':W

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2