gouds) van een onbekende werd ont vangen. Volgens Central News is de rijke Amerikaan Astor de gever. In Pruisen mag voortaan niemand meer een trekhond gebruiken, zonder in het bezit te zijn van een bewijs, afgegeven door de politie, waaruit blijkt, dat het dier werkelijk een trekhond is. Daarbij moeten in 't algemeen bij 't trekken vierwielige karretjes worden gebruikt; tweewielige alleen, wanneer de hond er niet door belast wordt. De beschuldiging dat de heeren zich bij den Parijschen bazarbrand niet zeer galant hebben gedragen, begint meer en meer tegenspraak te verwekken. Vooreerst waren er twintig maal meer dames dan heeren en konden bij gelijken kans dus ook twintig vrouwen tegen een man bij de ramp omkomen. Maar de kansen stonden niet gelijk. Zij was voor de vrouwen veel ongunsliget wegens de kleeding. Bovendien weet geen der ge redde dames namen te noemen en dat maakt de zaak al heel bedenkelijk. Het plan der Engelsche kroonprinses om de armen in Juni een middagmaal te verschaffen pleit zeer zeker voor het goede hart der prinses, maar dat de uitvoering aan bedenking onderhevig is, zou men mogen aannemen. Men verwacht op den dag der maal tijden binnen Londen een toevloed van behoeltigen, tenzij men ook in de aan liggende gemeenten gratis middagmaal verstrekt. En dan nog moet men het hart vasthouden over hetgeen gebeuren kan, als men denkt aan hetgeen plaats had bij de kroningsfeesten te Moskou, waar ook duizenden bijeen waren 1 Te Londen is voor den jubileum-dag een huis, gelegen over de St. Paulskerk, gehuurd voor driehonderd acht en veer tig duizend gulden, door een rijkaard, die er wat voor over heeft om zich en de zijnen een goed kijkplaatsje te verzekeren. Een Hongaarsch dokter, Bella Lenkei, is te Weenen gevat als schuldig aan diefstal van twee schilderijen uit de ga lerij van Czernin, aldaar. Hij sneed de stukken uit hunne lijsten en plakte daar terstond een oleographie in, om den diefstal minder spoedig te doen ontdekken. M n vermoedt, dat Lenkei ook schul dig is aan de elders gepleegde schilde rijendiefstallen van den laatsten tijd; maar hij bekende alleen dezen diefstal te Weenen. De Spaansche begrooting toont aan welke gevolgen de oorlog op Cuba en op de Philippijnen op de financiën des lands gehad hebben. Er is eene surtaxe op debelasttingen gelegd van tien percent, want de begrooting der uitgaven is honderd miljoen pecetas hooger dan vroeger. Er worden op deze wijze lasten op de Spanjaarden gelegd, die zeker niet lang te dragen zijn door de reeds uit geputte bevolking. Weer spreekt men van eene leening. De staking der A ntwerpsche metaal werkers is geëindigd. Er is bij den Belgischen Senaat een voorstel ingediend waardoor op den 1 Juli van dit jaar den kiezers ter beantwoor ding zullen gesteld worden, de vragen of er reden bestaat de plaatsvervanging bij het leger af te schaffen en of er aan lieding bestaat het leger te hervormen. Yorst Milan van Servië doet weer van zich spreken in verband met geruchten waarbij hij verdacht wordt zijn zoon, ten behoeve van wien hij, op voordeelige voorwaarden afstand van de regeering deed, van den troon te stooten. Daar nu in Servië veel mogelijk schijnt, dat elders totaal mislukken zou, is het niet onmo gelijk, dat er menschen gevonden wor den in staat Milan te heipen. Uit Wörrishüfen wordt bericht dat aldaar is overleden de bekende hygiënist pastoor Sebastiaan Kneipp. Onlangs waren ernstige beschuldigin gen ingebracht tegen de Engelsche Reddingmaatschappij. Zij waren van dien aard, dat een onderzoek werd inge steld en dit heeft aan het licht gebracht, dit er als gewoonlijk veel overdreven is, maar toch blijkt niet alles in orde te zijn. Zoo werd verklaard, dat de man schappen van de reddingsbooten meer malen van de in gevaar verkeerende schepen groote geldsommen hadden af-4 gedreigd. Twee 17-jarige jongelingen uit Olde- boorn hebben Zondag op rijwielen de elf steden van Friesland bezocht. Om vier uur gingen zij op reis en 's avonds halftwaalf wapen zij weer thuis. Onbekendheid met de wegen had hen in den avond een paar maal doen af dwalen, hetgeen vrij wat tijdverlies ver oorzaakte; ook de koude N.O.wind had hen den geheelen dag vrij wat gehinderd. Eene afgeteekende lijst bewees het tijdstip van aankomst in de verschil lende steden. Te Deventer wordt eene poging aan gewend om alle winkels des avonds ten negen ure te sluiten. De vermoedelijke brandstichter uit de Staalstraat te Amsterdam is gevonden. Iemand heeft zich aangemeld in het Binnen gasthuis met verwondingen aan de handen en het gelaat, doch hij wei gert alle mededeelingen. Hij is koopman van beroep en woont in het Sarphatie- park. In deze zaak zijn nog meer ont hullingen noodig; in den kelder van het verbrande perceel zijn overblijfselen ge vonden van iets dat op eene helsche machine gelijkt en reeds hebben ook nog elders huiszoekingen plaats gehad. Nog wordt medegedeeld, dat nog twee personen zijn in bewaring genomen in verband met deze zaak. HAARLEM, 25 Mei 1897. Ter gelegenheid van de jaarlij ksche Vergadering van den Raad van Bestuur van het Koloniaal Museum alhier werd door den Heer J. F. W. Conrad, Presi dent der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, Lid der Tweede Kamer Staten-Generaal, eene voordracht gehouden over het Suez kanaal en Egypte. Spreker gat als inleiding een overzicht van het deel van Egypte, dat met het kanaal in nauw verband staat en tevens van de rivier de Nijl die het kanaal van water voorziet. Deze rivier ontspringt ten zuiden van den evenaar vereenigt zich in den aanvang met verschillende andere riviertjes en beekjes en stroomt vervol gens in een noordelijke richting, gedu rende welke zij over verscheidene honder den mijlen geene andere rivieren in zich opneemt, naar de Middellandsche zee. Van de verschillende mondingen zijn er twee overgebleven, die van Damiate en van Rosette. Het water der rivier rijst en daalt op bepaalde tijden, dit is te danken aan de moesons en de stroomversperringen of cataracten, plaatsen waar de Nijl zich een doortocht moet banen tusschen rots blokken. In October staat het water 't hoogst, om dan weer langzaam en regel matig tot den laagsten stand te komen. In Juni is het Nijlwater groen en on drinkbaar als komende in hoofdzaak van moerassen, dan wordt het rood, eene kleur afkomstig van de rotsen en gesteenten die het aandoet en dan laat het na een bijzonder vruchtbaarmakend slijk. Een stuw in de rivier, een muur voorzien van op verschillende hoogten gelegen schuiven dient dan om het water te regelen en op de deltha te brengen. De landengte van Suez, het terrein van het kanaal, is een vlakland met heu velen ter hoogte van 9 tot 14 meter en bevat ook de Bittermeren, thans valleien. Vroeger, toen net nog meren waren, ontvingen zij het water uit de Roode zee dit heeft in die valleien een zoutkorst nagelaten van tien meter dikte. Reeds in den voortijd waren plannen gevormd om de Roode zee te vereenigen met de Middellandsche zeedertien eeu wen voor Christus was het Ptolomaeus, die waarschijnlijk het eerste denkbeeld in deze ontwikkelde. Onder keizer Trajanus, in de eerste eeuw onzer jaartelling, weer een plan, doch dit kwam in uitvoering zelfs zoo, dat zeventien eeuwen later Napoleon er nog overblijfselen van vond, welke toen zeker zouden gebruikt zijn als de geleerden van dien tijd een kanaal niet hadden on mogelijk verklaard wegens het vermeen de groote verschil van waterstand in Roode en Middellandsche zee. Inmiddels werd het denkbeeld niet losgelaten, te meer daar in 184(3 gebleken was, dat genoemd verschil niet bestond. De Franschen gingen in op deze opge heven zwarigheid, zeer tegen den zin der Engelschen, die het werk niet genegen waren en steeds hinderpalen in den weg legden. Toch kreeg in 1849 Ferdinand de Lesseps van den toenmaligen khedive eene concessie tot het doorgraven van de landengte. Oorspronkelijk was men van meening een kanaal te maken met sluizen, doch dit ging niet door, men kwam tot het daarstellen van een open kanaal waarvan de bodemvlakte 44, de waterspiegel 80 en de diepte 8 meter zou zijn. Om een begin van uitvoering te ma ken moest eerst een zoetwaterkanaal worden aangelegd tot verkrijging van drinkwater. De khedive stond aan de Maatschappij of een aanzienlijk gebied, het ook uit het bijbelverhaal bekende land Gosen, benevens vijftienduizend fellahs tot het verrichten van den arbeid. Nieuwe moeielijkheden met Engeland. De afstand van Gosen was afstand van grondgebied aan Frankrijk, de fellahs waren slaven. Keizer Napoleon III werd benoemd tot scheidsrechter; de fellah dienst moest ophouden, de Maatschappij ontving 84 miljoen francs tot vergoeding van Gosen en het werk werd met ma chines voortgezet. Den 25 April 1859 werd de eerste spade gestoken, 17 November 1869 werd het kanaal met veel praal en groote feesten geopend. Het kanaal is 162 kilometer lang, dat is ongeveer de afstand tusschen den Helder en Rotterdam, doch bij de ople vering had de bodem eene breedte van 21 meter, er waren op enkele punten taluds, zoodat twee schepen elkaar konden passeeren. Eigenaardig was, dat de khedive in het bezit was van honderdzesenzeventig duizend aandeelen in de maatschappij welke echter niet betaald waren. Na zijn dood maakten de Engelschen er zich meester van, doch omdat de erfgenamen van den overledene de coupons in hun bezit hadden, hebben de eersten pas dit jaar de eerste vruchten geplukt van hunne aandeelen. Sedert is de taktiek der Engelschen veranderd, zelfs is er een tijd geweesl, dat zij een nieuw kanaal naast het bestaande wilden aan leggen, maar dit plan stuitte af op de bepalingen der concessie aan de Lesseps. Steeds is men voortgegaan het kanaal te verbeteren; thans is de bodembreedte 37 meter. Maakten in 1870 slechts 184 j schepen van het kanaal gebruik, in 1884 waren het 3284. Tegenwoordig bedragen de ontvang sten 350,000 francs per dag; voor de doorvaart van het stoomschip Prins Hendrik wordt b. v. b, 25696 francs be taald per enkele reis. Omdat wanneer twee schepen elkaar passeeren één ervan in het kanaal moet meeren, zijn langs het kanaal meerpalen geplaatst, terwijl het kanaal redelijk goed met gas verlicht is. De schepen moeten voorzien zijn van elektrisch licht, zij doen den tocht van Suez naar Port Said in zestien uren. Spreker gedacht met warmte de groote verdiensten van de Lesseps. Zijn werk heeft een geheele omkeering te weeg gebracht in het wereldverkeer; jammer dat het einde zijns levens niet met al zijn vroegeren roem in overeenstemming is geweest. Ten slotte gaf Spreker nog eenige korte mededeelingen omtrent de pyrami- den van Gizeh, het doel dezer bouw werken en de wijze waarop zij ontstaan zijn. Een menigte plans, teekeningen en photografiën, op het kanaal betrekking hebbende, waren ter bezichtiging gesteld. Het negende Jaarverslag van het Haarlemsche Diaconessenhuis vermeldt de volgende bijzonderheden. Van de Inrichting werd gebruik ge maakt door 234 personen, waarvan her steld ontslagen 150, verbeterd ontslagen 31 en overleden 17, terwijl 36 werden overgenomen in het volgend jaar. Het getal verpleegdagen was 13026. Gratis verpleegd werden 16 personen. Het getal zusters bedroeg 53, waar onder de wqken gemeentezusters. Binnen deze gemeente arbeiden zes wijkzusters. Verder was nog eene ge- meentezuster werkzaam te Breukelen, Doorn, Zeist, Nijmegen en Serooskerke. Aan meedere aanvragen kon tot heden niet voldaan worden. In den afgeloopen zomer was geduren de vijftien weken een der zusters behulp zaam bij de kinderen in het Badhuis voor Minvermogenden te Zandvoort. In Augustus werden vier zusters inge zegend. De lessen van den geneesheer en van de beide predikanten konden geregeld aan de zusters gegeven worden. Om voor den arbeid in Sumatra of Zuid Afrika opgeleid te worden, waren drie zendingszusters uit Barmen in het Huis opgenomen. Meer en meer deed zich de behoefte gevoelen aan een isoleerhuis voor lijders aan besmettelijke ziekten. Tot dit doel waren verschillende groote en kleine gif ten ingekomen. Een gewichtig feit noemt het Verslag den aankoop van het perceel genaamd Prinsenerve, grenzende aan het diacones senhuis. De staat van outvangsten en uitgaven sluit blijkens de toelichting met een na- deelig saldo groot 243.0 i. De schulden last op het Huis drukkende bedraagt 61000.—. Door de Afdeeling Haarlem van den Bond van Nederlandsche Onderwij zers is besloten z;ch in te laten met de verkiezingen. Welke candidaat door de Afdeeling zal gesteund worden is afhan kelijk gesteld van de beantwoording van eenige vragen, welke den verschillenden candidaten zullen voorgelegd worden. Tot concierge aan de Derde Tus- schenschool, Leidsche plein alhier is, met ingang van 1 Augustus, benoemd A. W. Wiessner. Door den rechercheur Verkerk is aangehouden een 26 jarige gehuwde vrouw, verdacht van diefstal van een paar chevreaulederen pantoffels op 1.1. Zaterdag bij den winkelier S. aan de Lange Veerstaat. Toen hij aan haar woning kwam deed zij hem open met de ontvreemde pantoffels aan de voeten. Pos [Kantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekende personen, gedurende de tweede helft van April. 1897, welke stukken thans door de Af zenders, kunnen worden teruggevraagd. Brieven. W. de Vries, van Epen, Eskens, B. Kerkhof, allen Amsterdam; M. H. Tushuizeu, 's Gravenhage; Booth, Fontein, A. Bolleman, Schol], allen Haar lem: J. v. "Winkel, Hoorn; v. d. Graaf Co., Millin- gen; M. L. L. Schel!, Roermond; A. van Soelen, Westzaan. Briefkaarten. J P. van Amstel, Amersfoort; W. de Greve, L. Bakker, Wed. Severijn, allen Amsterdam; Kamp, P. Vaal, heiden HaarlemWed. Vos, Hil versum J. A. Muntepaar, RotterdamC. H. Bindels, Zaandam. Bnitenland. P. van 't Geijn, L. Gompera, beiden Antwerpen; G. Diogler, Lonisanne P. J.v. d. Weijde, Parijs; G. J. v. d. Steur. H. Retel, J, Sluiter, allen Pretoria; J. Heyboer, Waterval Boven. Markt van 24 Mei 1897. Boter. Aangev. 193, verk. 172 K.G. L. pr. f 0.90. H. pr. 1.— p. K.G. Biggen. Aangev. 178, verk. 178 st. L. pr. f 6.H. pr. f 9.p. st. Schrammen. Aangev. 59, verk. 59 st. L. pr. /II. H. pr. ƒ15. p. st. Aardappelen. Aangev. 39 verk. 39 H.L. L. pr. ƒ1.30 H. pr. ƒ2.00. p. H.L. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktberichten van 24 Mei 1897. Witte tarwe f 6.50 MUZIEKUITVOERING in den Hout op Woensdag 2fiMei. 's avonds ten 7V:>—-10 uur, door het Haarlemsck Mu ziek korps onder directie van den Luitewuit- Kapelmeester C. V. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Marche FrancaiseBuot. 2. OuvertureMeyerbeer. 3Fantasie op motieven van Chopin. Leclair. 4. -Espana." ValseWaldteafel. 5. Ouverture "Les Cloches de Corne- ville"Pianqnet. 6-Sana Facon'' PolkaCiarens. 7. -Pilgerchor'' und -I.ied an den Ahendstern"Wagner. 8. Potpourri aus der Operette der -Carnaval in Rom"Strans. Op Donderdag 27 Mei 1897, des namid dags van 2>£— 4 uur. door het Haarlemsch Muziekkorps, Dir. luit.-kapelmeester ;C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. MarschGérard. 2. Ouverture «Tutti in Maschera"..Perdrotti. 3. "Declaration." WalzerWaldteufel. 4. Fantasie aus der Oper «Preciosa". Weber.t 5. Ouverture -Rubezahl''Flotow." 6. Toujours Galaut PolkaFahrbach. 7. Ballet -La iille du Phaéron"..Pugni.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2