onmiddellijk hulp te verleenen. Tegen misbruik wordt gewaarschuwd. Een verschrikkelijk ongeluk heeft Za- terdagochtend onder Den Bosch plaats gehad. Drie personen, in dienst van den aannemer A. Jansen te Hedel, bezig het kleine bruggetje in het Orthensche veld te teren, toen de sneltrein uit Utrecht, die circa 9 uur te Den Bosch moet arri- veeren, en welke trein door hen niet schijnt te zijn opgemerkt, twee der drie overreed, waardoor zij onmiddelijk een lijk waren. Hunne lichamen werden vreeselijk verminkt. De derde is tegen den grond geslagen, doch heeft geen letsel bekomen. Van de overledenen was de eerste een bejaard man, van wege de Exploi tatie Maatschappij reeds gepensioneerd, die van zijn ledigen tijd nog gebruik maakte om wat te verdienen, de tweede een jongmensch van 21 jaren, beiden oppassende personen. Ter plaatse van de ramp maakt de spoorweg een vrij sterke bocht; daardoor is het te verklaren, dat de trein de werklieden verrast heeft. Zaterdagavond laat was er een groote toeloop van volk voor een perceel aan den Singel te Amsterdam, waar tijdens de afwezigheid der familie een inbraak gepleegd zou zijn. Er was door jongens aangebeld, die het dienstmeisje een ge weldigen schrik op het lijf joegen door de mededeeling, dat zij mannen op het dak hadden gezien, die waarschijnlijk door een zolderluik naar binnen waren gegaan. Het dienstmeisje viel flauw en er werd politie gehaald. De inspectie der agenten, die over de daken zwierven, hield de belangstelling van het publiek op straat gaande. Er werd echter niets gevonden, dat aan een inbraak kon doen denken. Later, toen de familie was thuis gekomen, werd opnieuw een onderzoek ingesteld; er werd echter niets vermist, zoodat men is gaan gelooven, dat het gansche misbaar slechts te wijten was aan een ongeoorloofde grap der jongens. Ingevolge Kon. Besluit wordt Hr. Ms. pantserschip Evertsen bestemd om, onder de comandovlag van een vlagofficier, Hr. Ms. zeemacht te vertegenwoordigen bij de maritieme revue, welke op 26 Juni a.s., ter reede vanSpithead zal worden ge houden bij gelegenheid van het 60 jarige Regeeringsjubilé van H. M. de Koningin van Engeland, wordende aan den schout bij nacht F. K. Engelbrecht, directeur en commandant der marine te Willems oord, tevens commandant der Stelling van den Helder, opgedragen om, op een nader door den minister van Marine te bepalen datum, zich aar. boord van ge meld pantserschip in te schepen, teneinde bovenbedoelde bestemming op te volgen. Heden 1 Juni is de officieele verkie zingsdag; heden werden bij de burge meester der hoofdkiesdistricten denamen der candidaten ingeleverd, waarover 15 Jnni gestemd moet worden. Deze zijn te Beverwijk (district) Mr. Borret (Kath.) Mr. Tak van Poortvliet en Ds. W. Bax (lib en P. Vermeulen (ant. rev.); te Haarlemmermeer. Mr. G. C. Everwijn Lange (lib.) Mr. Reekers (Kath.) G. B. 't Hooft (ant. rev.) en Mr. Crommelin (Chr. Hist.) Opmerkelijk is het, dat in beide dis tricten de anti-revolutionairen een candi- daat stelden in het district woonachtig. HAARLEM, 1 Juni 1897. Naar aanleiding van eene lezing alhier gehouden door mevrouw De Jong van Beek en Donk, van Den Haag, heeft zich te dezer stede een sub comité ge vormd voor de ontworpen tentoonstelling van vrouwenarbeid. Het comité bestaat uit de damesH. de Clercq— Teding van Berkhout, alhier S. Philipsen de Kempenaar, te Bloemen- daal; Kasteleijn, te Overveen; L. de Clercq van Weel, alhier; jkvr. F. Rethaan Macaré, J. Tideman, E. C. de Graaf, de Graaf van Cappellen, M. J. Fleischmann. Door de Haarlemsche Sub-Com missie van de nationale tentoonstelling te Dordrecht werden Zaterdag per H. Spoor de meeste goederen verzonden, die door genoemde commissie werden bij eengebracht. Reeds vroeger hadden eenige zendingen plaats, zoodat hetgeen door de Haarlemsche ingezetenen voor deze tentoonstelling werd afgestaan voor ongeveer een en een halve ton verzekerd is. Wel een bewijs dat Haarlem zich niet onbetuigd heeft gelaten. Vrijdagmiddag zal het orgel in de jj St. Bavo-kerk alhier bespeeld worden door den Franschen toonkunstenaar Charles Camille Saint Saëns uit Parijs. Onder de steden van ons vaderland, waar deze musicus zich zal doen hooren, isJ Haarlem mede uitverkoren. Velen zullen natuurlijk de gelegenheid aangrijpen,' den grooten maestro, die ten onzent slechts als componist bekend is, ook als uitvoerend kunstenaar te leeren kennen. Van 1858 tot 1877 was hij organist aan de Madelaine kerk te Parijs, alwaar hij in 1880 Reber als leeraar voor com positie opvolgde aan het conservatoire. Saint Saëns werd in '1835 fe Parijs ge. boren. Sedert de opening in 1 Juni 1896, dus gedurende een jaar, zijn in de As phvxiatie inrichting, van de Vereeniging tegen het mishandelen van dieren, inge bracht 538 dieren en wel 421 honden en 117 katten. Van particulieren waren afkomstig 305 dieren, terwijl door de politie 233 dieren werden ingebracht. Deze cijfers spreken ongetwijfeld voor het nut der inrichting. Alle werkdagen, des middags van twee tot vier uur, worden dieren aan genomen. Voor het afhalen van dieren heeft men zich te wenden tot den concierge H. van Zonneveld, Ripperda-Park No 7 Het verslag omtrent den toestand der Vereeniging tot bevordering van Volksgezondheid bevat het volgende: Moest het Bestuur der Vereeniging tot bevordering der Volksgezondheid er in het vorig jaarverslag op wijzen dat, al werkte de Vereeniging niet zonder vrucht, nog veel ongedaan moet blijven, omdat zij nog te weinig de medewerking ondervindt, waarop zij vermeent bij zoo velen te mogen aanspraak maken, en al geldt het vroeger gezegde ook thans nog toch heeft zij ook in het atgeloopen jaar, naar de mate harer krachten, nuttig gewerkt en, waar haar tusschenkomst werd ingeroepen of, door persoonlijk onderzoek wenschelijk bleek, zooveel mogelijk, het hare gedaan, om in toe standen die schadelijk voor de gezond heid bleken te zijn, verbetering aan te brengen of voor te stellen. Gedurende 1896 kwamen verschillen de klachten in omtrent onhoudbare toestanden. In de meeste gevallen werden door eigenacrs en soms met medewer king van het Gemeentebestuur in zulke gevallen verbeteringen aangebracht. Omtrent het ongeschikt tot bewoning doen verklaren van sommige woningen had de Vereeniging nog niet veel succes. Het Bestuur wendde zich den 18 Juni 1896 tot Burgemeester en Wethouders met drie verzoekschriften, waarin gewe zen werd op den ellendigen toestand van a. woningen in een slop in de Raam- steeg b. woningen in een slop in de Honde steeg c. twee woningen in een slop in de Spaarnwouderstraat, alle welke wonin gen niet zonder groote schade voor de gezondheid kunnen worden bewoond, om welke redenen genoemd College verzocht werd aan den gemeenteraad te willen voorstellen, de bedoelde per- ceelen ongeschikt voor bewoning te verklaren. Tot dusver heeft men nog niet mogen vernemen, of en welk gevolg het verzoek heeft gehad. Alleen is bekend, dat een voorstel in bedoelden zin, nog niet aan den Raad is gedaan. Het melkonderzoek had geregeld plaats. De uitkomsten geven een treurig beeld van het gehalte der melk die te Haarlem wordt verkocht. De rekening en verantwoording sluit met een batig saldo groot 1848.98®. In de vergaderjng van aandeel houders in de Haarlemsche Tramway Maatschappij, Dingsdag gehouden, werd verslag uitgebracht over het dienstjaar 1896/97. In 1896/97 werden vervoerd 635.337 passagiers, zijnde 17.328 minder dan een jaar vroeger, wat een mindere ontvangst veroorzaakte van ƒ1286225. Deze ver mindering was te wijten aan het op breken en leggen der rails in October en November, waardoor de opbrengst II per dag -kilometer daalde van ƒ53.60 in 1895/96 tot ƒ49 915 en de opbrengst per rit van 441/2 tot 42T\ cent. De tramlijn heeft eene lengte van 2305 Meter, waarvan 1824 Meter dubbel spoor. De nieuw gelegde tramlijn heeft 1 gekost, na aftrek van de opbrengst van oud materiaal, f 36945.84. Het paardenwachthuis op het Stationsplein aan den Jansweg werd geheel vernieuwd en voor zeven paarden ingericht. Dit werk werd bij aanbesteding uitgevoerd voor ƒ1625. De herstelling van de wagenloods eischte 2068.40. Het aantal paarden bedroeg 40. Aan voeding enz. was per dag en per paard noodig geweest 60i cent, welk cijfer in het vorige jaar 68.3 bedroeg. Aan het onderhoud der gebouwen werd uitgegeven ƒ414.19. Onderhoud en vernieuwing van rij tuigen eischte ƒ4189 arbeidsloon, ten behoeve der paarden, wagens gebouwen en weg werd uitgegeven 1378. Het winstcijfer beliep ƒ11536,645 of 1370 hooger dan het vorige jaar en zou verdeeld worden als volgt8536.645 aan afschrijvingen; ƒ300 aan het on dersteuningsfonds; ƒ2500 aan dividend zijnde 21/2 pet. en ƒ200 aan den Di recteur, aan wiens toewijding en zuinig beheer, ondanks de plaats gehad heb bende stremming in den dienst, de gunstige resultaten van het afgeloopen dienstjaar te danken zijn. Aan het Verslag van de Ambachts school alhier over 1896 1897 ontleenen wij het volgende: De inrichting neemt steeds in bloei toe; voor het vak smeden, waren meer aspiranten, dan beschikbare plaatsen. Met het toenemen der leerlingen nemen echter ook de exploitatiekosten toe. Het rijks-subsidie bedraagt thans ƒ8000, dat der gemeente ƒ4000. Acht omliggende gemeenten, waaruit jongelieden de school bezochten, steunen thans de inrichting door eene jaarlijksche bijdrage. De tentoonstelling van teekeningen en werkstukken der leerlingen werd bezocht door ongeveer veertien honderd personen, de hiervan verbonden loterij van vervaardigde werkstukken bracht 787.82 op. De begrooting voor 1897 is vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op ƒ17450. Omtrent Directeur en Onderwijzend Personeel getuigt het Bestuur van veel ijver en toewijding. Met April 1.1. werden 15 leerlingen eervol ontslagen en alle kregen onmid dellijk goede plaatsing. Op 1 Mei waren op de school aan wezig 140 leerlingen, als: 72 smeden, 35 timmerlieden, 15 meubelmakers en 18 schilders; daarvan wonen 31 buiten de gemeente Haarlem, als: te Heemste de 9, te Bloemendaal 6, te Velzen (IJ- muiden) 5, te Spaarndam 4, te Zandvoort 1, te Haarlemmermeer 1, teBennebroek 1, te Schoten 1, te Beverwijk 1, te Houtrijk en Polanen 1 en te Hillegom 1. Heden 1 Juni heeft de verkiezing plaats gehad voor een lid van de Tweede j Kamer der Staten Generaal, hierin be staande, dat bij het hoofd der gemeen te zijn ingeleverd de namen der candi daten met de lijsten van minstens veprtig kiezers, welke de candidaten ondersteu nen. Over 14 dagen zal de stemming1 moeten plaats hebben. Als dan worden de kiezers opgeroepen achter den can- didaat hunner keuze een witte stip in een zwart vierkant met potlood zwart te maken, hetwelk geschiedt in couloirs, kleine van het publiek afgescheiden ruimten. De candidaten der verschillende par tijen zijn: Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macaré (Liberaal), Dr. H. J. A. M. Schaepman (R. Kath.), Dr. A. E. van Royer, (Ant. rev.) en T. Vallentgoed (Volkspartij). In den maand Mei j.l. is het stedelijk museum van schilderijen en oudheden op het Raadhuis bezocht door 247 personen tegen betaling en door 207 personen zonder betaling. Gisteren namiddag omstreeks 4 uur is de werkman Pieter Kamp, varende op een open schuit in het N. Buiten Spaarne alhier, over boord gevallen en verdronken. Het ongeluk had plaats doordat Kamp onder het varen een tros wilde losmaken waarmede de schuit aan een stoomboot was vastgemaakt, waarbij Kamp veel kracht moest uitoefe nen, zijn evenwicht verloor en zoodoende in het water viel, waarna hij eerst 12 minuten daarna werd opgehaald door Anton Slot, schipper, wonende ICouden- horn. Gisteren namiddag is II. W. K. bij het springen in een roeibootje, lig- genden in de Amsterdamschevaart, door het kantelen van dit bootje te water geraakt. Gelukkig werd dit opgemerkt door J. 3. Groenendaal, werkzaam bij de H. IJ. S. M., die hem spoedig had gered. VERGADERING van den Baad der Gemeente Haarlem, op Woensdag 2 Juni 1897, des namiddags te 1 ure, De volgende stukken en puntemullen aan de orde worden gesteld: 1Beëediging en installatie nieuw in komend lid. 2. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. 3. Voorstel B. en W.W. verlenging concessie Nederlandsche Bell-Tele foon-Maatschappij. 4. Id. id. uitbreiding lokaliteit van de secretarie en stichten van een nieuw bureau van politie. 5. Id. id. advies aan Gedeputeerde Staten verdeeling gemeente in kiesdistricten voor verkiezing van leden van den gemeenteraad en bepaling getal in elk district te kiezen leden. 6. Id. id. vaststelling nieuw reglement meisjesschool voor middelbaar onderwijs. 7. Schrijven curatoren gymnasium be noeming leeraar in de scheikunde. 8. Voordracht B. en W.W. "benoeming onderwijzend personeel aan ver schillende scholen voor lager on derwijs. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 29Mei 1897, in de .Gouden Leeuw'' te Haarlem. 1. Een HUIS en ERVE met TUIN, ltustenbur- gcrlaan No. 17. Uit de hand verkocht. 2. Een PAKHUIS mei afzonderlijk Bovenwoning en ERVE, Kiein Heiligland No. 39 zwatt en rood. ƒ4225 J. E. \V. Kriege. 3. Een HUIS met een daaraan verheeld PAK HUIS met LOODS, ERVE en TUIN, Bakker straat No. 10 en 12. ƒ3575 P. Muller. 4. Een HEERENHUIS en ERVE met TUIN, Ripperdapark 25. 4850 J. v. d. Lauden. 5. Een HUIS en ERVE, Kennemerplein No. 20. 6. Een HUIS en ERVE. No. 22, naast het voor gaande. l)e perceelsn 5 en C gecomhinerd ƒ7610 H. Wragge 7. Een HUIS en ERVE, Zuidpolderstraat 38, hoek Teylerstraat. ƒ750 N v. Loon. 8. Een HUIS en een GEBOUW, Kleerbleekerij, met TUIN, SCHUUR en ERVE, Talpenstraat 29 zwart en rood. ƒ2600 H. Schoraagel. 9. Een HUIS met afzonderlijk opgaande boven woning, TUIN en ERVE, Ruysdaelstraat No 26 zwart en rood. ƒ2200 J. H. Bierboom. Markt van 31 Mei 1897. Boter. Aangev. 178, verk. 178 K.G. L. pr. 0.90. H. pr. 1.p. K.G. Biggen. Aangev. 116, verk. 87 st. L. pr. ƒ8.H. pr. 11.p. st. Schrammen. Aangev. 63, verk. 63 st. L. pr. ƒ12. H. pr. ƒ15. p. st. Aardappelen. Aangev. 73 verk. 73H.L. L. pr. ƒ1.50 H. pr. 24.p. H.L. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktberichten van 31 Mei 1897. Witte tarwe f 6.30 6.60 Rogge 3.75 MUZIEKUITVOERING in den Hout op Woensdag 2 Juni. 's avonds ten 71/210 uur, door het Haarlemsch Mu ziek korps onder directie van den Luitenant- Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. March ans -Athalia"Mendelssohn. 2. Ouverture -Der Könings Lien- tenant" Titl. 3. -Die Emancipate." Polka Ma zurkaStrauss. 4. Pantaisie -Un Ballo in Ma- schera"Verdi. 5. Ouverture Tantalusqualen"..Snppé 6. Ballet de l'opéra -Le Cid"...Massenet. 7. -Geschichtcn aus dem Wiener Wald." WalzerStrauss. 8. Potpourri de l'opcrette -Prinz Methnsalem"Strauss. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 3 Juni 1897 des nsmiddags van 23 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S Bach. 2. AdagioG. Merkel. 3. SonateA. Maillij. a. Allegro maestoso. b. Andante. c. Allegro con brio. 4. Adagio, (le Sooate)Mendelssohn. 5. a. Pax VobiseumSchubert. b. Litaiieij

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2