EEN MOEDERHART DOOR LIESBETH VAN ALTENA. 2) „Dank dank innige dank, voor die heerlijkste aller beloften 1" En de krachtige jonge man, sloeg beide armen om haar heen: „Zij zal u liefhebben met mijne liefde en uwen levensavond, een eenig geluk kigen doen worden. Geloof me moe der zij is uwer niet onwaardig." „Dat zij uwer slechts waardig blijke, PhilipIk beoog uitsluitend uw toekomsteen toekomst waarin ik er niet meer wezen zal, om u te schragen en te steunenEn nu, verge ten we beiden dit pijnlijke uur, en blijve het onderwerp rusten tot heden over acht dagen." „AfgesprokenAfgesproken ["juich te hij, de hand kussend, die zij hem toestak. Daarna verliet hij haar. Zij bleef even luisteren. Hij begaf zich naar zijn kamer. Eenige oogenblikken later hoorde zij hem terugkeeren, en de voordeur achter zich sluiten zonder haar gezegd te hebben waar heen hij ging. Gewoonlijk deelde hij het haar mede, hoewel zij het nooit vroeg of vragen zou. Ditmaal begreep zij waarheen hij zich onverwijld begaf en al weder bekroop haar dezelfde onrust. Ander maal nam zij plaats bij het venster, waar zij voor zijn binnentreden het gewemel der Boulevardsdrukte had gadegeslagen, zonder er veel van te kunnen navertellen. Thans lette zij er nog minder op, al keek ze er naar. Haar geest doolde meer dan een kwart eeuw terug. "Waar waren ze gebleven, al die jaren tusschen het tóen en het nu, waarin zij eenzelfde taal had gevoerd tegen haren vader, de trotsche, hoog moedige Graaf de Grounouille! Thans had zij op hare beurt ge poogd het moederlijk gezag te hand haven tegenover den zoon, wiens ge- heele bestaan tot dusver was gewijd geweest aan zijne moeder, en die onvatbaar heette voor liefde, om de afgodische liefde voor deze. "Was het uit ijverzucht, dat zij zoo rusteloos had beproefd hem terug te houden van een huwelijk, of was het alleen uit vrees voor een „mesail- lance", gelijk zij zelve had gepleegd? Haar huwelijk had haar uit den hoofschen kring der de Grounouilles verwijderd, doch een spoedig gevolg den weduwenstaat had er haar weder in doen opnemen. Vergeven en ver geten was haar verzet door liefdevol le ouderharten, ondanks den zoon, die den burgerlijken naam meebracht in den hoogadelyken kring. Zonder dien levenden getuige van het feit, zou geheel haar huwelijk haar een droom gelijken, zoowel die eerste hartstochtelijke liefde als die latere verteerende smart, toen de man, die zich zoo geheel van haar onbevangen hart had meester gemaakt, in een tweegevecht werd gedood. Hoe rustig en kalm was het van lieverlede geworden in het zoo op roerig gemoed. En toch 1 hoevele alleronaange naamste huiselijke tooneelen waren er voorgevallen, in die schoone dagen, toen haar hart zoo innig lief had als thans dat haars zoons Hoe hartvochtig, hoe gruwzaam wreed, geleken haar ouders, broeders, zusters, die hare innige ingenomen heid met dien vreemdeling niet kon den deelen en tot onverschillig welken prijs ook, haar voor een verbintenis zochten te vrijwaren, welke zij ge zworen had te zullen sluiten met een man, van wiens verleden niemand iets kon melden en die geheel alleen scheen te staan. En dan welk een verschil in Btand! Andermaal doorleefde zij die moei lijke maanden. Hoeveel had zij ver duurd, doorworsteld, geprikkeld als zij werd tot volhouden, juist door dien heftigen tegenstand. Doch ein delijk had zij toch overwonnen. Had de prijs beantwoord aan de verwachting? Verdiende de aangebeden held ha rer droomen, hare hulde in de wer kelijkheid Had hij haar lief gehad gelijk zij waande geliefd te worden? Was haar kortstondig huwelijk een Eden ge weest Nooit had zij iemand in haar ge moed doen lezen, tenzij in dit uur, juist Philip zelf, opdat hij niet zou vergaan op de klip, die zij weliswaar had kunnen ontzeilen, doch door een macht buiten eigen wil of wensch om. Hij zou hij moest er zich im mers aan stooten Maar Philip betoonde zich even halstarrig als zij zich indertijd betoond had. En zij moest zwichten. Hij was in elk opzicht een zoon zijner moeder. Kon zij hem toerekenen dat hij haar geleek, tot in hare zwakke zijde toe Doch waarborgde die gelijkenis niet juist dat ook hèm de schellen van de oogen zouden vallen, gelijk zij er haar van gevallen waren? Zij geloofde het onwankelbaar. En daarom mocht zij hem den strijd tus schen liefde en plicht niet besparen Daarom moest zij hare waarschuwende stem verheffen als die der ervaring, op gevaar, dat zij wellicht de haar altijd nog dierbare nagedachtenis van den vader haars zoons, afbreuk zou doen bij dien zoon zeiven. Een dochter uit zulk een wuften, lichtzinnigen kring, den stand van dien kring niet eens in aanmerking genomen, kon Philip niet gelukkig maken, en zou, indien hij vader werd, zijn leven misvoi men tot een aaneen schakeling van zorgen en moeite. Een lichtzinnige geest plant zich immers evenzeer over als een ge niale? Die waarheid was boven allen twij fel verheven. Hare kleinkinderen zouden zijn en blijven: kinderen van een Blanche Vivian, naaste betrekkingen, zusters kinderen eener Julie Vivian! Zij huiverde bij een blik, zij het ook in een zeer verre toekomst, een gebeurlijke in elk opzicht zoo goed als elke andere, en gevoelde zich als nieuwe strijdkracht toestroomen. Daar herinnerde zij zich hare ge lofte Zij had zich immers gewonneu ge geven, tenzij hij tot andere gedach ten komen mocht? Dat zij daarop vruchteloos zou hopen kon zij wel berekenen. De volstreden strijd was er het bewijs van. En zoo besloot zij, de handen in den schoot te leggen, nu zij gewaar schuwd had met alle kracht die in haar was, en zich te vermannen om de dochter, die Philip haar volstrekt wilde schenken, te ontvangen zonder eenigen weerzin. Indien haar het leven gespaard bleef zou zij de schuts pogen te worden en te blijven van het jeugdig gezin, Blan che trachten te hervormen en bij de opvoeding van kleinkinderen er voor waken, dat dezen niet besmet wer den met den lichtzinnigen geest die er heerschte in heel den kring, waar in Philip zoo jammerljjk was ver dwaald. Van wanneer die verdwaling dag- teekende wist zij niet. Zij had die eerst bespeurd toen het te laat was. Sedert was haar leven een aaneen schakeling van verdriet geweest. Dit had tot zulk een koele verhouding met Philip geleid dat zij vreesde hem voor immer van zich te hebben afge- stooten. i'och hield zij zich nog altijd aan een stroohalm vast. Hij kon zich im mers wijzer betoonen op zijn vijfen twintigste jaar, dan zijne moeder zich had betoond te zijn op haar achttiende I HOOFDSTUK II. In toenemende spanning had'me vrouw Day den achtsten dag ver beid. Nauwelijks aan het ontbijt gezeten, verraste Philip haar vrij pijnlijk door de vraag: „En hoe laat wenscht moeder hare aanstaande dochter te ontvangen Getrouw als zij was aan de over eenkomst met eigen gemoed, be speurde zijn spiedend oog echter geen trilling zelfs in haar gelaat, voor dat zij antwoordde: „Mij dunkt aan het twee de ontbijt." Met een gelukkigen blik stak hij haar de hand toe. Als eerste loon voor het zwichten, klonk het haar toch zoet: „Mochten alle zonen, moeders be zitten gelijk de mijue Hoeveel beter zou het er voor het meerendeel uit zien en hoeveel meer geluk zou er heerschen. Dank, dank dat ik u het mijne zal verschuldigd zijn 1" ijndanks haar stellig besluit, dat noch Philip, noch Blanche zouden bespeuren, hoe weinig deze de schoon dochter harer keuze was, aarzelde zij toch beiden te gemoet te gaan, toen het rijtuig stil hield waarmede hij haar was gaan halen. Doch, toen dat onschuldige, be deesde schepseltje schuchter binnen trad en Philip smeekte„Moeder heb haar lief, zoo lief als ik haar zal leeren u lief te hebben," gevoelde zij zich geheel ontwapend en omarmde het paar, dat uiterlijk uitstekend bij elkander paste en een kloek tweetal vormde. Waarom zich ook sombere tafereelen voor den geest geroepen hoewel niet ongegrond, en zich in het hoofd gehaald dat zusters zich moeten evenaren? Waarom kon er geen ernst en degelijkheid schuilen in de zuster eener lichtzinnige Naar gelang mevrouw Day Blanche leerde kennen, poogde zij alle mui zenissen te verdrijven, om te eerder met Philips keuze verzoend te zijn. Dit gelukte haar volkomen, want Blanche viel haar in elk opzicht zóó mee, dat zij, toen de huwelijks dag werd bepaald, voorstelde geen afzonderlijke woning te betrekken, maar zich gezamenlijk, hoewel strikt afzonderlijk, in te richten in de voor ouderlijke ruime huizing der de Grou nouilles, welke zij zelve sedert den dood der haren was blijven bewonen. Philip wenschte niets liever. Nu moeder vrede had met zijn h oogsten wensch, begon hem haren grafelijken naam ook weer toe te lachen. Day de Grounouilles I 't Klonk toch heel anders dan kortaf Day. Waarom zou die aloude naam uit sterven terwijl hij hem wettig mocht vertegenwoordigen Oom, zijne Emi nentie de kardinaal, had zijne toe stemming slechts te geven. En dat deze die niet zou weigeren om de „mésaillance", dit waarborgde diens plan om de huwelijksvoltrekking by te wonen. Ernstige aangelegenheden op het Yaticaan, wierpen echter het reisplan zijner Eminentie in duigen, en bij gevolg ook dat der verheffing van den burgeriyken naam, die zich zoo verraderlyk in den alouden stamboom had geworteld. Ondanks deze teleur stelling, was er tegen het naderen van den gewichtigen dag, geen geluk kiger man in heel Parijs dan kapitein Day, terwijl zyne bruid, hare zalig heid wantrouwende, nu zij zich on verhoeds een hemel zag ontsluiten; hoewel zy zich ietwat beklemd ge voelde bij het denkbeeld, onder het zelfde dak te zullen wonen als die deftige schoonmoeder. Doch de split sing der huizing was zoo volkomen, dat er aan beide gezinnen zelfs een afzonderlyken ingang was verschaft. Daar Blanche het geluk had, dank zy een waarlijk beminnenswaardige geaardheid, meer en meer de gene genheid eener mevrouw Day te win nen, zette deze meer en meer hare burgerlyke afkomst ter zijde, want voorkomen noch manieren herinner den er aan. Een eigen dochter zou zy zich schier niet anders hebben toege- wenscht dan Blanche was. Philips bruidje kleedde zich smaakvol, zon der opschik, en zag en hoorde door Philips oogen en ooren. Hy oefende dus onwillekeurig den meest ge- wenschten invloed op haar uit, ter- wyl de onbegrensde achting en ver eering, waarmede zy zyn moeder bejegende, deze almede gunstig stem de voor de aanvankelijk zoo veraf schuwde keuze haars zoons. Geenerlei feestelijkheid openbaarde echter de welgemoedheid van het drietal. Niet de minste uiterlyke praal zou zelfs de huwelyksplechtigheid tot een buitengewone verheffen, om dat. mevrouw Day, wetende welk offer Philip van Blanche had geëischt, die zelfde verwanten niet wilde kwet sen op dien dag, hoewel Philip ver zekerde, dat Blanche de afzwering der haren, weinig moeite had gekost. Geen wonder! Hare ouders waren overleden. Broeders en zusters gin gen voorlang elk huns weegs, om in eigen onderhoud te voorzien. Kapi tein Day was in hun oog een zeer aanzienlyk man, wiens aristocratische manier van doen en zyn, geen Vivian kon aantrekken, dan juist Blanche, die geheel uit den aard sloeg. Alleen hare zuster Julie betoonde zich zeer gekrenkt over de gestelde huwelyksvoorwaarde, en wenschte in de volle bitterheid haars gemoeds den trotschaard toe, dat zij hem een maal mocht kunnen vernederen. Doch ook zy had reeds een kring om zich heen getrokken, waarin Blanche het vyfde rad aan een wagen dreigde te worden. "Wel beschouwd moest zy zich verheugen van haar ontslagen te geraken. Immers, Blanche was in elk opzicht bezorgd. En kon zij hare zuster, aldus redeneerde Julie, prys geven, dan kon deze het Blanche evenzeer doen, ja zelfs honderdvoud. En zoo geviel het, dat Philip zyn bruid afhaalde aan den vroegen mor gen van den huwelijksdag, om haar te geleiden naar een vriendin zyner moeder, die zich bereid had verklaard „pour sauver les apparences." Zy werd by die oude hoogadelijke vrouw gekleed en gekapt, om te bestemder ure met hare getuigen vrienden harer gastvrouw an dermaal te worden afgehaald door den verrukten bruidegom en de zy- nen. Na de huwelyksvoltrekking sta ken zij zich in een reispak en met den eerst vertrekkenden trein spoorde het echtpaar heen. Vier weken later verwelkomde me vrouw Day hare kinderen in hun eigen woning onder haar eigen dak als hadde Blanche van hare geboorte af aan in den kring der de Grounouilles verkeerd. Wordt vervolgd). Gedrukt by DE ERVEN LOOSJES, te Haarlem.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 6