EAARLEMSCH Eerste Blad. No. 45 144 van WOENSDAG 9 Juni 1897. Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84. Negentiende Jaargang. Ï1LEPHOONNUMMER TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf —,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers B centen per stuk Prijs per Advertentie van 1—5 regels 10.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 13 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Er wordt bericht, dat de voor een paar weken door de Grieken losgelaten gevangenen zich verbonden hebben tot rooversbenden en de regeering nu alle moeite doet om die lui weer in hun bezit te krijgen. Te Athene moet de misnoegdheid tegen het koningshuis nog steeds toe nemen. Is het Grieksche leger ontevreden omdat het zoo goed als verslagen is, het Turksche leger mort, omdat het van de gehouden zegepralen geen ge bruik mag maken. Dit vuurtje wordt door de geestelijken aangeblazen en van brandstoffen voorzien en het is zeker niet vooruit te zeggen, wat er gebeu ren zal, als de publieke opinie, die zeer oorlogszuchtig gestemd is, haar invloed doet gelden. Met de vredesvoorwaarden schijnt het niet hard op te schieten, omdat de oorlogspartij, hoezeer liever geheel Griekenland willende inpalmen, nu ten minste de provincie Thessalië wil doen terugkomen aan des sultans rijk. Allah wordt er zelfs bijgehaald en beweerd, dat het ondankbaar jegens Hem zou zijn, een verleende zege zoo maar prijs te geven. Het zal moeielijk voor den sultan zijn door deze moeielijk- heden heen te komen. Zooals men zich herinneren zal heeft de sultan persoon lijk geen oorlog gewenscht, en zjjn doel was alleen, dat de Grieken Kreta zonden opgeven. Na de allereerste overwin ningen had hij dadelijk vrede willen maken als de Grieken die verlangd had den. Nu de zaken echter zooveel ver der gekomen zijn dan in 's sultans be doeling was en hij dus gedreven is daarheen waar hij niet wenschte te komen, zal het moeite kosten zich te genover zijn volk voldoende te recht vaardigen en tevens hem goede vrien den te doen blijven met diegenen zij ner onderdanen, die meenen dat de ver overing van Griekenland een gode welgevallig werk is. De drijfkracht in de Turksche toe stand is de tegenwoordige grootvizier. Hij wil doorzetten, dat de Turken ten volle gebruik maken van hunne over winningen en hoewel hij vroeger door ging voor iemand die slechts bevelen kon uitvoeren, is hij thans bij het volk zeer in achting gestegen, omdat hij ge heel in hun geest spreekt. Verder schijnt men te begrijpen, dat Griekenland er niet zal afkomen zonder oorlogsschatting en men gelooft, dat het geld hiervoor door eene leening kan gevonden worden, waardoor dan eenige rijks inkomsten als waarborg zouden moeten strekken. Men meldt uit Athene, dat de koning en zijne familie aldaar in het paleis zitten opgesloten en niet door het mi nisterie worden gesteund. De vjjandige houding van den Duit- schen keizer tegenover Griekenland schrijft men aldaar hieraan toe, dat koning George bjj het bezoek van kei zer Wilhelm aan Athene bij gelegenheid van het huwelijk zijner zuster met den Griekschen kroonprins tegen de etiquette had gezondigd. Koning George was namelijk vier minuten te laat voor de begroeting van het keizerlijke schip aan den Piraeus verschenen. Daarover was de keizer zeer verstoord en sedert is hij boos op Griekenland gebleven. Dat de Grieksche generaal, die dit bericht mededeelde, hierbij nog andere oorzaken heeft over het hoofd gezien, is nogal duidelijk. Over het algemeen schijnen de aan voerders van koning George weten schappelijk niet zeer hoog te staan, m. a. w. zij zijn geen ernstige mannen en dat de geest van de hoog geplaatsten zich heeft overgeplant op de minderen is in den oorlog wel gebleken. Griekenland protesteert tegen oor logsschatting, omdat die niet betaald kan worden. Nu moet het plan bestaan, om eene commissie van contróle op de geldmiddelen te benoemen, voor bet ge val de mogendheden zich in zekeren zin aansprakelijk behooren te stellen voor het nakomen van eventueele Grieksche verplichtingen tegenover Turkije. Griekenland houdt vol geene oorlogs kosten te kunnen betalen. Men is aan het onderhandelen over den vrede tusschen Turkije en Grieken land. De eerste bijeenkomst is gehou den, omtrent het verhandelde verneemt men niets en men zal er ook niet veel van vernemen, omdat er geen notulen zijn gehouden hij ontstentenis van se cretarissen. Griekenland was bij die vergadering niet vertegenwoordigdzooals men weet, heeft dit land alles overgelaten aan de gezanten der mogendheden. De kwestie der oorlogsschatting schijnt een moeie lijk punt te zullen worden. Griekenland verklaart, niet te kunnen betalen en Turkije wil geld hebben. Gelukkig is daar nu wel wat op te vinden. Turkije is namelijk aan Rusland nog een groot bedrag schuldig van oorlogskosten uit den laatsten Russisch-Turkschen oorlog en nu moet Rusland al aangeboden heb ben de schatting, den Grieken op te leg gen in mindering te brengen op hetgeen het te vorderen heeft van Turkije. Of de Turken hiervan gediend zullen zijn, is niet bekend. Van andere zijde wordt voorgesteld dat Griekenland de schatting zal betalen met zijn vloot en daarbij opgemerkt, dat het toch de eerste tien jaren on machtig zal zijn om oorlog te voeren en dat na dien tijd de schepen verou derd zijn. Of Griekenland hiervan ge diend zal zijn, kan betwijfeld worden. Koning Georgios moet zich bereid verklaard hebben, tijdelijk een derde van het bédrag zijner civiele lijst af te staan ten behoeve van de nooden des land. Ook de Kroonprins wil een deel van zijn jaargeld afstaan. De Kroonprins (Hertog van Sparta) heeft voor de uitnoodiging tot bijwo ning der Victoria-jubelfeesten bedankt. Te Warschau heeft zich een pas ge promoveerd dokter in de geneeskunde gevestigd, die den leeftijd van 75 jaren heeft. Hij heeft een zeer ei genaard) gen levensloop gehad. Voor 54 jaren werd hij student te Warschaumaar hij kon weldra wegens gebrek aan geld niet doorstudeeren en moest 20 jaar lang den kost verdienen als onderwijzer. Na verloop van dien tijd kon hij zjjn studiën vervolgen; maar toen kwam de opstand van 1863, waaraan hij met veel ijver deelnam. Hij werd, na het dempen van dien opstand, naar Siberië verbannen, waar hij 32 jaren lang werkte in de zilvermijnen. In 1895 werd hij eindelijk vrijgelaten. Hij keerde toen naar War schau terug en hervatte zijne studiën, welke hij thans heeft voltooid. Een groot nieuw gebouwd huis in de Rue du Page te Ten Bosch, zoo deelt de Brusselsche Independence mede, staat op het punt van in te storten. De be woners een aantal werkliedenge zinnen, te zamen 70 personen had den al sinds eenigen tijd scheuren in de muren ontdekt, zonder zich daarover ernstig ongerust te maken. Maar toen die scheuren plotseling grooter werden en allerlei aan den muur hangende zaken daarvan af vielen, ontstond er een paniek in het huis. De bewoners drongen in groote haast naar buiten. Het was een wonder, dat de trap van het wankele huis niet inzakte onder die menschenmassa. Drie hulpelooze men- schen bleven alleen achter. Zij werden later door de brandweer gered. Het huis is gestut. De verzakking moet te wijten zijn aan den slechten bouw van een diepen regenbak. Als het niet vanzelf instort, moet het, volgens het oordeel der deskundigen, geheel worden afgebroken. De verhalen van het lijden en de 'ellende der bailingen var» Siberië zjjn in den laatsten tijd nogal eens tegenge sproken. De jongste tegenspraak en wel een#zeer stellige is van kolonel Waters, militair attaché van het Britsch Gezantschap te St. Petersburg, die onlangs is teruggekeerd van een reis door Siberië. „Ik ontmoette", zegt hij, „honderden veroordeelden op mijn weg en sprak met hen in hun eigen taal. Midden in een Russischen winter, bij 90° vorst, vond ik die ballingen gemakkelijk reizend, rookend en zingend. Zij waren altijd welgevoed en welgekleed, en het ge leek er niet naar, dat zjj aan den kant van den weg moesten sterven. Als er een gevangene niet meer voortkon of ziek werd, dan werd hij in een rijtuig gezet of gelegd en naar het naaste ziekenhuis gereden. Ik heb niet alleen geen geval van mishandeling gezien, maar er zelfs van geen enkel gehoord. Ik ben volkomen overtuigd, dat alle gevangenen bijzonder goed worden be handeld en dat de opzienbarende verhalen van Siberische gruwelen en Russische wreedheden volslagen onwaar zijn." Omtrent de naderende Koninginne- feesten schrjjlt men uit Londen het volgende: Naarmate de jubilé-dagen naderen, beginnen de hotels en boarding-houses in Londen zich te vallen en de prjjzen voor het verblijf in zulke inrichtingen, voor zoover ze althans nabij het centrum der feestelijk heden liggen, hooger te worden. Londen belooft dan ook voller te worden dan het ooit was, en hand werkslieden vinden volop werk tegen hoog loon. Overal heerscht de grootste bedrijvigheid. Langs de geheele route verrijzen stellages voor hen, die rustig den optocht willen zien en daarvoor hunne guineas over hebben. Eenigszins goede plaatsen zijn niet voor minder dan 5 guineas of te beko men, en in St. Churchyard tegenover de Kathedraal, waar de voornaamste plechtigheid zal plaats hebben, is de prjjs reeds veel hooger. Zij, die naar Londen mochten willen komen om de feesten bij te wonen, zullen wel doen door zich in tjjds van plaatsen te voorzien en daarbij de noodige voorzichtigheid in acht te nemen. Eene wandeling door Londen is nu reeds zeer interessant. Niet alleen is de stad thans op haar fraaist, maar het wemelt er ook van vreemde bezoekers uit alle deelen der wereld en uit alle Britsche koloniën, die zonder onderscheid verte genwoordigers zenden, om de koningin hulde te brengen. Niet veel menschen zullen in princi pe tegen de successie belasting zijn, de meesten zullen die vinden eene alleszins billijke belasting en in het geheel niet revolutionair. Anders denkt er de gou verneur van den Amerikaanschen staat New-York over. Daar was zulk eene wet voorgesteld voor erfenissen van een half millioen dollars en hooger, maar de gouverneur van New-York heeft er zijn veto over uitgesproken om redenen boven vermeld. Spanje staat weer voor eene minis- terieele crisis, wegens verschil van meening in de Cuba-politiek. Het staat echter vast, dat generaal Weyler van Cuba zal teruggeroepen worden. Dit zal plaats hebben onverschillig of het tegenwoordige ministerie aan blijft of niet. In een paar Cubaansche provincieën moet veel gebrek geleden worden. Op een der dorpen werden mannen, vrouwen en kinderen aangetroffen, die in drie dagen niets te eten gehad hadden. Hoe er nu eigenlijk de ware toestand is, kan men uit de tamelijk verwarde be richten niet opmaken. Te Londen beginnen zich reeds te vertoonen de afdeelingen troepen uit de koloniën, die zijn over gekomen om den grooten optocht bij het jubilé der koningin op 22 Juni luister bij te zetten. In hunne fraaie uniformen zijn z(j wel de aandacht waard. Zij ondervinden veel beleefdheden van de ingezetenen. De Londensche graafschapsraad heeft zich in betrekking gesteld met de brand weer, welke zooals bekend is, zeer vol komen is. De groote menigte houten getimmerten aan den openbaren weg in de bijzonder drukke dagen geven dan ook wel aanleiding tot nadenken. Hoe gemakkelijk kan in die gevaarten, welke dienen als tribunen, brand ontstaan en wat er gebeuren kan, als bij zulk een ongeluk eene paniek ontstaat, is wel geschikt om den toestand alsdan don ker in te zien. De kommandant der brandweer geeft dan ook geen bijzondere troost, maar hoopt op de voorzichtigheid van het publiek. De timmerlieden, die thans handen te kort komen, stellen hooge eischen aan hunne patroons, alles met het oog op den bijzonderen toestand en hier en daar waren reeds kleine werkstakingen voorkomen door het verhoogen van de loonen. De Britsche Commissie van onderzoek betreffende Jamesons inval is voor goed uiteen gegaan. Haar nut is twijfelachtig; zij heeft zich volgens het oordeel van Daily News geheel laten leiden, door den. veel ver mogenden Rhodes en omtrent gewich tige is punten zij nauwelijks tot aan de oppervlakte doorgedrongen. Stukken van

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 1