vaststelling der strategische grens. Naar men te Konstantinopel meent, zou de sultan Thessalië willen behouden en in ruil daarvoor Kreta afstaan, ter wijl dan van oorlogsschatting zou afge zien worden. De oorlogstoebereidselen I worden voortgezet. Het gebeurt soms, dat spoorwegreizi gers iets uit een portierraampje werpen natuurlijk weten zjj nooit waar het kan terecht komen, of welk kwaad het kan stichten. Van zulk een ondoordachte daad was dezer dagen te Londen de machinist van een stilstaanden trein de dupe. Een weggeworpen flesch kwam hem tegen het hoofd, waardoor hem een der oogen ernstig beschadigd en een tand werd uitgestooten. De keizerin van Rusland is Donderdag te Peterhof bevallen van eene dochter. Omtrent de reis naar Rusland van den president der Fransche republiek, schijnt nu weer niets vastgesteld en zelfs nog geen crediet te zij n aangevraagd. Figaro maakt er zich boos over en vraagt waar toe al dat geheimzinnige dient, daar de reis toch moet plaats hebben om te kun nen voldoen aan de uitnoodiging van den czaar. Zondag is op president Faure gescho ten, terwijl hij zich op weg bevond naar Longchamps, doch niemand werd ge wond. De dader werd gearresteerd. Er scheen hier sprake te zijn van een complot, want er sprong ook nog een ijzeren bus, toen de president voorbij reed. Op de plaats zelf lag een beleedi- gend geschrift en een pistool waarop te lezen was „Dood aan Felix Faure." Drie mannen zijn in zake gevangen genomen, doch weder vrijgelaten. Van andere zijde meent men hier weer te doen te hebben met. een verstande- looze of met iemand die sensatie wilde verwekken. Niettemin werd Faure op zijn terugtocht hartelijk toegejuicht. Verleden jaar werd ongeveer op dezelf de plaats een bommetje naar den presi dent geworpen. Stille agent van politie te zijn blijkt een gevaarvol baantje; de man die in deze functie werkzaam was toen op den president werd geschoten, werd door het volk voor den dader aangezien en werd vreeselijk door het volk toegetakeld. Zijn hoofd is één wond en men spreekt van een schedelbreuk. Het denkbeeld van een grap heeft men laten varen want er werd iets verder nog een busje gevonden gevuld met ontplofbare stoffen. Keizer Wilhelm heeft onlangs, bij een bezoek aan de Ring-kerk te Wies- baden, gesproken over de wenschelijlcheid van het openstellen van Protestantsche kerken ook op weekdagen en den wensch geuit, dat men ook daar eens de proef er mee zou nemen, evenals te Berlijn, waar men er goede uitkomsten mee verkreeg. „Mijn vrouw," zeide hij, 31 heeft uit eigen middelen een som be schikbaar gesteld, om twee middagen per 'week een organist in de kerk te laten spelen, en dat trekt de menschen aan. Ik heb brieven gelezen van vrou wen uit het volk, onder welke ook sociaal-democratische, die mijner vrouw dank betuigden voor die inrichting." Bij diezelfde gelegenheid liet de Kei- j zer zich zeer afkeurend uit over lief dadigheids-bazars. Toen aan Z M. werd vorteld dat een burger van Wiesbaden 125.000 Mark had gegeven voor een te bouwen gemeentehuis, riep hij uit: „Dat is mooiDat is vrij wat beters dan die bazars!" Te New-York wordt sterk geklaagd over de luidruchtigheid welke plaats heeft bij de bijeenkomsten van het Leger des Heils aldaar. Er is eene aanklacht ingediend tegen generaal Booth Tucker, wegens het verwekken van nachtelijk rumoer en hoe de advocaat van den be schuldigde ook praatte, er viel een von nis, later zal bepaald worden of het geldboete dan wel gevangenisstraf zal zijn. Blijkens mededeeling der Italiaansche Regeering zjjn sedert eenigen tijd val- sche bankbiljetten van 500,100 en 50 li re van de Italiaansche bank en de vroe gere Nationale Bank in omloop. Bij Deal is het schip Micronesia, uit Liverpool, dat met een lading van sal- peterzuurzout het Kanaal werd opge sleept, plotseling in brand geraakt. Het vuur verspreidde zich zeer snel, zoodat de bemanning en de passagiers in aller ijl naar de sleepboot moesten vluchten. Het ijzeren schip leverde een merk waardig schouwspel op; het werd to£ aan de waterlinie roodgloeiend en straal de een verschroeiende hitte uit. Men bracht het, met de noodige omzichtig heid, eindelijk by Sandown Castle op het strand, ten aanschouwe van duizen den kijkers. Op Formosa schijnt het Japansch ge zag nu toch wortel te schieten. Het blijkt, dat vooral de strikte onomkoop baarheid der Japansche politiedienaars er op de bevolking van wonderdadige werking is. In een Hongkongsch blad word dien aangaande gezegd, „dat de Japansche gendarmerie en politie zoo grooten in vloed op de inboorlingen hebben verkre gen, dat zij die vals Godheden vereeren." Een enkel woord van een politiedienaar is genoeg om een schuldenaar zijne re keningen te doen betalen." Ongeveer een maand geleden werd medegedeeld dat in het zuiden van Rusland zich eenige kluizenaars hadden doen inmetselen. De plaats waar dit geschiedde, het dorp Ternofka, is door een correspondent van een Engelsch blad bezocht; deze schrijft het volgende. Aan 't einde van een klein, maar liefelijk gelegen open terrein, ziet men plotseling de glinsterend witte muren van KovalefFs woning voor zich, gelegen in schoone, lommerrijke omgeving. Mijn metgezel wijst mij zwijgend een gapende holle, een zwarte vlek naast den basis van een der muren. In deze kelderdiepte werden de eerste negen slachtoffers begraven, waaronder KovalefFs vrouw en twee kinderen, respectievelijk 4 jaren en 4 maanden oud, en zijne zuster. In een nabijgelegen plek van Kova lefFs grond was een nog open en ondiepe grafkuil, waaruit de overblijfselen van zes andere slachtoffers waren opgegra ven. Toen werden de plaatsen in de tuinen van Sukhoff en Gorsin bezocht, waar respectievelijk zes en vier slacht offers gevonden werden. Verscheiden lijken waren in vergevorderden staat van ontbinding, in 't bijzonder die, welke al eenige maanden geleden begraven werden. Geweld, noch pijnbank waren in staat Kovaleff te bewegen de begraafplaatsen van de andere slachtoffers aan te wijzen, nadat die, welke in zijn kelder levend waren ingemetseld, ontdekt waren. Alleen door de humane behandeling en de woorden van den gouverneur der gevangenis, werd hij ten slotte overreed de geheele geschiedenis te openbaren en drie andere begraafplaatsen aan te wijzen. Het levend begraven had plaats bij nacht, in een of twee gevallen in tegen woordigheid van twee van KovalefFs gezellen en in de andere in tegenwoor digheid van verscheiden sectegenooten. De slachtoffers van den ritueelen moord waren op zijn fraaist uitgedost en over hun mooie kleeding hadden zij een doodsgewaad aangetrokken. Daarna gingen zij stil en gelaten in hun graf liggen, steeds op de rechter zijde en zonder een zucht of kreet te slaken, zonder zelfs een hand te verroeren, stonden zij toe, levend begraven te wor den onder de aardkluiten die Kovaleff's spade op hen stapelde. Nog wordt medegedeeld, dat gevallen als bovengenoemd reeds in de tijden van Peter den Groote voorkwamen en dat deze vorst ze door zeer gestrenge straf- II fen tegenging. De grootste stoomhamer der wereld bevindt zich in een fabriek van ijzer werken in Pennsylvanië, V. S. van Noord- Amerika. Hij heeft eene hoogte van 22 meter en een valge wicht van rui m 113000 kg. bij eene valshoogte van 3Vs meter. Daar de slagen van dezen reuzenhamer, welke die van Krupp zeer verre over treft, den bodem in den omtrek sterk doen schudden, moest, volgens mededee ling van het technisch bureau te Görlitz, bij herstelling van hét onderwerk des aanbeelds, groote zorgvuldigheid worden aangewend, om de slagen zoo goed moge lijk te paralyseeren. Dat aanbeeld rust thans op palen, waarop een dikke laag zaagsel is aangebracht. Daarover ligt eene laag blokken van gietijzer, dan, door eene zware betimmering gescheiden, een laag stalen blokken, en hierop weder, met gelijke tusschenlaag, een laag giet ijzer. Nu volgde een sterke kurklaag, en daarop bouwt men dan het eigenlijke fundament van het 30.000 kg. zware aanbeeld. In 1779 verscheen in Londen de vol gende parlementsakte„Alle vrouwen zonder onderscheid van leeftijd, stand of vermogen, of meisjes en weduwen, die willen trouwen en zich de wangen, de lippen of het haar verven, toiletzeep gebruiken, valsche tanden en valseh haar, eorsetten, krinolinen of schoenen met hooge hakken dragen, als middelen om de mannen te bekoren, worden als toove- naressen aangeklaagd, en zulk een echt wordt van nul en geener waarde ver klaard, als het gelukt de overtreedster te overtuigen." Inden AmerikaanscheStaatNew York is het opzettelijk doen verongelukken van een spoortrein onder de misdaden gesteld, waarop de doodstraf staat. Gedurende vijf minuten heeft Zaterdag avond te 'Calcutta, Engelsch Indië; een aardbeving plaats gehad van dien aard', dat in sommige wijken geen huis is staan de gebleven en verschillende openbare ge bouwen aanmerkelijke schade geleden hebben. Acht inboorlingen zijn bij de ramp gedood. Omtrent het gieten of besproeien van tuinen deelt men het volgende mede: Het gieten van bloem- en groentebed den schijnt een zeer eenvoudige zaak en toch wordt er oneindig vele malen bij gezondigd. De hoofdfout is, dat men- meestal te dikwijls en te weinig op een maal giet. Daarbij wordt dan de opper vlakte bevochtigd, en bij de wortels der planten komt weinig of wel in 't geheel geen water. De bladeren der planten zien er dan na het gieten zeer goed uit maar niettegenstaande men eiken dag giet, willen de planten in het geheel1 niet groeien. „Maar men kan niet alle dagen zulke groote hoeveelheden water aandragen" zal men denkelijk in 't midden brengen. Daarop zij dadelijk geantwoord, dat zulks ook volkomen onnoodig is. Wan neer by warm, droog weer elke week éénmaal werkelijk gegoten wordt, zoodat het water tot de wortels doordringt, is dat bjjna steeds voldoende. Het beste is, om voor het gieten met den hark rillen te maken en daarin het. water te storten, die het dan in den onder grond brengen. Men zal dan weldra de gevolgen van het gieten kunnen waar nemen. Heeft men gier ter beschikking, dan voege men daarvan een weinig bij: het water, waarmede men begiet. Ook bij droog en heet weder zal dat niet schaden integendeel. Bij uitnemendheid gevaarlijk is het begieten met behulp van de slang der waterleiding, en deze handeling moet dan ook alleen aan deskundige handen worden toevertrouwd, daar bij onge schikte en zorgelooze besproeiing op die wijs ten gevolge van de te groote drup pels de aarde veel meer gesloten wordt dan bij het gieten uit den gieter. Het water met zulke groote druppels neer gevallen, dringt dan veel moeilijker den bodem in en er vormt zich veel eerder een korst, wat in hooge mate nadeelig is. En als het eenigszins mogelijk is, moet na afloop van elk gieten van de hark gebruik gemaakt worden, want dan blijft de vochtigheid veel langer in den bodem. Er is te Maastricht gearresteerd een Duitscher Gierlich geheeten verdacht van het uitgeven van valsche Nederlandsche bankbiljetten van 25. Nog vijftig van zulke valsche biljetten werden bij hem gevonden. Hoe gevaarlijk het is met scherpe of dunne voorwerpen in het oor te komen bleek dezer dagen opnieuw te Tholen, alwaar bij een dienstmeisje een speld in het oor bleef steken. Nadat twee genees- heeren te vergeefs getracht hadden de speld te verwijderen, is het meisje naar Utrecht gegaan, om zich onder behande ling te stellen van een professor. Zondag morgen heeft te Dubbeldam een vadermoord plaats gehad. Michael Roos, spoorwegwachter woonde met een zoon, den achttienjarigen schaapherder Teun Roos. Een twist was ontstaan over den hond des laatsten en toen de vader den hond had mishandeld en zijn zoon te lijf wilde schoot de laatste hem dood. HAARLEM, 15 Jnol 1897. De voorloopige candidaten van de Kiesvereeniging „Vooruitgang" voor den Gemeenteraad zijn de Heeren Mr. H. Enschedé, P. Goedkoop Dzn., Mr. Th. de Haan Hugenholtz, A. F. Kremer, J. Klein, Dr. H. D. Kruseman, C. G. Loorneijer, Allard Merens, Dr. J. Nieu- wenhuijzen Kruseman, J. J. Stieltjes, Jhr. H. M. Speelman, A. van der Steur Jr., W. Stolp, Jhr. Mr. F. W. van Styrum, Dr. J. Timmer, J. van der Wijde. De definitieve caudidaatstelling voor de drie districten heeft plaats op-23 dezer. De politie alhier heeft proces-ver baal opgemaakt tegen H. J. Eiters, we gens het verspreiden van voorden officier van justitie te Haarlem beleedfgende strooibiljetten. Tot taxateurs der ingeval- van oorlog of oorlogsgevaar door de inge zetenen voor den krijgsdienst te leveren paarden zijn benoemd de heeren W. de Clercq, C. van Hoik en J. H. van Oijen, en tot hunne plaatsvervangers de Heeren A. A. van den Berg, J. Verkoren en P. Voorting, allen hier woonachtig.. Te Heemstede is Zondag een crioket- wedstrijd gespeeld tusschen de le kl.. clubs „Rood-en-Wit" van Haarlem en de „Amsterdamsche C.C." Rood-en-Wit won het met 79 tegen 75 punten, in de eerste inning. In de 2e inning maak ten de Amsterdammers 29 runs, wat te wijten was aan het voortreffelijke bowlen van de tegenpartij. Gisteren, Maandagnamiddag is-de 21jarige P. J. Eggers, timmerman aan. de Werf Conrad aan den Spaarndam- merweg bij het baden in den haven van die werf verdronken. Bijna op het zelfde oogenblik was in het Spaarne- aan de Hooimarkt, een roeibootje waarin 2 personen omgeslagen, waarvan slechts een kon gered worden, de tweede ge naamd J. J. Groeneveld, oud 28-jaren, werd levenloos opgehaald. Hij was eerst kort geleden gehuwd. GRAAN- ENZAADMARKT. Marktberichten van 14 Juni 1897. Niets verkocht. Markt van 14 Juni 1897. Boter. Aangev. 173, verk. 173 K.G. L. pr. 0.90. H. pr. 1.— p. K.G. Biggen. Aangev, 113, verk. 113: st. L. pr. ƒ3.50. H. pr. 9.p. st. Schrammen. Aangev. 74, verk. 74 st. L. pr. ƒ10. II. pr. ƒ14. p. st. Aardappelen. Aangev. 67 verk. 67H.L. L. pr. ƒ2.50. H. pr. ƒ6.p. H.L. MUZIEKUITVOERING in den Hout op Woensdag 16 Juni 1897,'s avond: van 8—10 uur, door liet Haarlemsck. Muziekkorps onder directie van den Luite nant Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Marset aus der Oper -Tann- hanser."Wagner. 2. Ouverture im italienischer Style.Sehubert. 3. -Soiree d'Eté." ValseWaldteufel. 4. Ballet de l'opéra .Les Vèpres sicilieanes"Yerdi. 5Ouverture -Flotte Burache".Suppé. 6. «Bamboula." Negerdans van TrinidadUrich. 7. Rondo pour petite flute. Solo. .Donjon. Uit ie voeren door George Schmidt. 8. Potpourri de l'operette -Petite Faust."Hervd. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, cp Donderdag 17 Juni 1897 des namiddags van 2—3 uur, door den Heer W. EZERMAN, met welwillende medewerking van Mevrouw V. B. (Alt). PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. Aria: AtcinaHandel. 3. SonateO. Dienel. a. Allegro maestoso. b. Solemn March. c. Allegro. a. Aria uit Samson b. Aria Dettinger te Deum.'IU e 5AdagiorMendelssohn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2