burgerlijke stand. politie minder op deze indringers gesteld, bewaakt streng de grenzen om dit te beletten. Een algemeen bekend speculant in Afrikaansche mijn-waarden, Barnato, heeft zich op reis naar Engeland van het leven beroofd door van boord te springen. In verband hiermede hebben op het bericht de beide huizen van het Kaapsche parlement hunne zittingen verdaagd en te Kaapstad en Johannes burg sloot de beurs. Hij was van geringe afkomst, maar schjjnt als millionair ge storven te zijn. In de financieele wereld was hij een groot man, doch schijnt niet in de laatste plaats voor zich zelf gezorgd te hebben. Naar aanleiding van den mislukten aanslag op zijn leven heeft president Faure van verschillende gekroonde hoof den en regeeringen telegrammen van gelukwensch ontvangen. In Rusland klaagt men sterk over het groot aantal spoorwegongelukken in den laatsten tijd en te meer omdat steeds blijkt, dat de schuld ligt bij het personeel. Naar men beweert zijn de lageloonen hiervan oorzaak. Deze beletten dat be kwame menschen zich willen verbinden bij het spoorwezen en men heeft zich dus te behelpen, met trein- en wegpersoneel, dat niet van zijn taak op de hoogte is. Inmiddels is het reizend publiek er de dupe van. De gezanten der mogendheden bekla gen zich bij de Grieksche regeering, dat er telkens goed gewapende vrijwilligers naar Kreta vertrekken. De Grieksche regeering antwoordde, dat het terug- keerende vluchtelingen zijn, die echter steeds voor hun vertrek uit Griekenland ontwapend worden. Eenige Grieksche afgevaardigden zul len, naar men verneemt, een voorstel doen om den ex-minister Deliannis in staat van beschuldiging te stellen. De gezanten zijn door de Grieksche regeering uitgenoodigd om het sluiten van den vrede te bespoedigen, omdat zij niet langer de kosten kan dragen, ver bonden aan het op den voet van oorlog houden van een leger. De Engelsche Vrijmetselaren hebben Maandag in de Albert Hall te Londen, onder voorzitterschap van hunnen Groot meester, den Prins van Walis, een fees telijke bijeenkomst gehouden ter eere van Koningin Victoria's diamanten feest. Er waren daar ruim 7000 broeders der orde vergaderd en de groote zaal leverde een schitterend schouwspel op. Er werd een adres van gelukwensching, voorge steld door den Hertog van Connaught, met geestdrift aangenomen, en de Kroon prins deelde mede, dat, als resultaat der bijeenkomst, een som van ƒ84,000 be schikbaar zou zijn tot uitkeering voor de helft aan het ziekenhuisfonds en voor de helft aan maconnieke liefdadigheids instellingen. De St. Paulskerk te Londen zal, ter voorkoming van brandgevaar, bij het aanstaande Koninginnefeest niet worden geïllumineerd. Men zal alleen herhaal delijk van verscheidene kanten electrisch licht van verschillende kleuren op de kerk laten vallen. Naar men uit Pancsova (Hongarije) bericht heeft de Donau bij Iwanowa den dijk verbroken en 13,000 hectaren vel den, alsmede de plaatsen Iwanowa, O vesa- Voicsa en het geheele gebied tusschen Semlin en Pancsova, overstroomd. Pan csova zelf is niet in gevaar. Hoe voorzichtig men moet zijn met wapenen op het tooneel, is opnieuw ge bleken door een noodlottig ongeluk in een schouwburg te Venetië. Daar heeft een tooneelspeler in een sensatie-stuk, door een ongelukkige verwisseling van revolvers, een mede-acteur doodge schoten. Een jongen van vijftien jaar te Parijs heeft zijn vader vermoord; terwijl deze aan een bureau zat te schrijven overviel de knaap hem met een knuppelslag. Er ontstond eene worsteling waarbij de knaap zijn vader met een mes verder afmaakte. De jonge misdadiger moet in een vlaag van razernij aldus gehandeld hebbentoen hij de daad gepleegd had, stak hij zichzelven het mes in den buik. Pastoor Kneipp is thans werkelijk overleden. Hij had den leeftijd van zes en zeventig jaar bereikt. De Vereenigde Staten zijn van plan Hawaï te annexeeren, doch dit geheel vol gens den uitgedrukten wensch der in- woners. De Times vindt het zeker wat erg, althans zij maakt de opmerking dat de Amerikaansche Staten wel mogen zor gen een vijftig millioen dollars beschik baar te stellen voor een vloot, omdat Chili en Japan ook plan hadden op Hawaï. Te Leipzig hebben twee duizend metse laars het werk gestaakt, ter verkrijging van hooger loon. Men zegt, dat president Faure plan zou hebben tot het bouwen van een paleis, waar al de gekroonde hoofden zouden kunnen logeeren die in 1900, het jaar der groote tentoonstelling, Parijs zullen bezoeken. De verkiezing van Dinsdag voor leden van de Tweede Kamer heeft voor een goed deel antwoord gegeven op de vraag, in welken geest het land ge durende het eerste viertal jaren zal worden geregeerd. Hoewel in de meeste districten de strijd onbeslist bleef en een nader treffen der partijen den eind uitslag moet bepalen, kan nu reeds met het oog op de stemmen cijfers worden voorspeld, dat dit niet zal ge schieden naar den wensch der liberalen. De nieuwe kieswet bljjkt in hare wer king het meest in het voordeel te zijn van de anti-revolutionaire partij. Tot de vorming van eene krachtige volkspartij heeft zij allerminst bijgedragen. Slechts twee harer candidaten komen in her stemming, Mr. P. J. Troelstra te Leeuwarden, Winschoten en Tietjerk- steradeel en G. van der Zwaag te Schoterland. Aan de liberalen zijn bij de eerste stemming zes zetels ontvallen nl. 's-Gravenhage, Ede, Wjjk bij Duurstede, Breukelen, Leiden en Tietjerksteradeel, welke resp. bezet waren door de HH. Guyot, van Borsele, Mr. W. A. de Beaufort, Huydecoper, Bool en Mr. H. Ph. de Kanter. In den heer Guyot verliest de Kamer haar eenigste mari time specialiteit. Bovendien is in het le district te Amsterdam Mr. A, Kerdijk gevallen en zal in Winschoten de heer B. L. Tijdens zijn plaats aan Dr. D. Bos (rad.) of Mr. Troelstra (s. d. a.) moeten afstaan. De herstemmingen zullen plaats heb ben op Vrijdag '25 Juni. Zij betreffen niet minder dan vijftig zetels. Het gaat derhalve om de 2e helft; de eerste is nu reeds in handen van 15 Liberalen, 12 Anti-revolutionairen en 23 Katho lieken. Een arbeider op het platte land in de buurt van Coevorden werd, thuis komende, onaangenaam verrast door de vraag zijner vrouw, wat hij verleden jaar in Pruisen wel uitgehaald had. De man, van geen kwaad bewust, ontkende iets misdreven te hebben, waarop de vrouw hem een kaart ver toonde dien dag door den veldwachter bezorgd, en gericht aan zijn adres, op de achterkant van welke kaart vol gens haar zeggen stond vermeld dat een jaar gevangenisstraf ondergaan moest worden. De man die tamelijk ongerust begon te worden nam het besluit een buurman in deze zaak het noodige licht te doen ontsteken. En wat bleek? De kaart was een stemkaart voor de verkiezing op 15 Juni. De strafbepaling onder aan den voet had den nieuwen kiezer heel wat angst bezorgd. twee zwarte stippen, nog andere toon den doorgehaalde namen. Deze onhan digheden hadden echter geen invloed op den stand der stemming. Voor zoover wij konden nagaan wer den de kiezers door de leden van het bureau,als dit noodig bleek, voorkomend terecht geholpen. Algemeen hoorde men klagen over de potlooden; of echter dit ongerief aanleiding heeft gegeven tot onduide lijkheid gelooven wij niet. De bekend heid met den geest onzer natie, die gaarne ziet dat wat zwart behoort te zijn niet grijs mag wezen, en men dus geen vrede heeft met iets dat niet is zooals het wezen moet, moge ons ge meentebestuur aansporen tot het aan schaffen van potlooden die werkelijk goed zijn en in degelijkheid beantwoor den aan dien bovengenoemlen natio- nalen karaktertrek. De opkomst der kiezers was tamelijk bevredigend. Of dit te danken is aan de nieuwe kiezers alleen, zouden wij niet durven beweren. Blijkens de inge komen getallen zijn de oude kiezers veel beter opgekomen dan vroeger, doch om uit de cijfers de juiste ver houding, waarin de partijen tot elkaar staan in deze gemeente, te willen opmaken zou onmogelijk wezen. Men zou hiertoe meerdere gegevens moeten hebben dan waarover wij beschikken kunnen. Welke der partijen het grootste aandeel heeft in de..wegblijvers kunnen wij niet mededeelen. Van eenige meerdere levendigheid dan gewoonlijk heeft men te Haarlem niets gemerkt. Kalm togen de kiezers naar de stemlokalen en van belang stelling bij het openen der stembriefjes kan men niet spreken. Zelfs de bulletins vermochten niet meerder nieuwsgierigen dan gewoonjijk te trekken en dat waren ze toch wel waard, als men nagaat wat al geschieden moet om van de zeven stembureaux de gegevens ter rechter tijd te kunnen meester worden. Zeer zeker waren de krantenmenschen op den 15en de zenuwachtigsten van allen en stond hun haast in geen evenredig heid met de kalmte waarmede aan de bureaux de voorschriften der kieswet werden ten uitvoer gebracht. 1.1. Woensdag namiddag omstreeks 5 uur heeft aan de „werfConrad" aan den Spaarndammerweg een treurig on geluk plaats gehad. Johannes Kroon, oud 49 jaren, smid, aldaar werkzaam, is bij het werken op een afdak om eene over kapping te maken gegrepen door een ronddraaiende as van eene machine en daardoor verpletterd. Binnen eenige oogenblikken was hij een lijk. Kroon laat eene weduwe met eene dochter ach ter. Op net museum van Kunstnjj ver heid alhier zal aanstaande Zondag ten toongesteld zijn eene verzameling oor spronkelijke Aquarellen van vogels, waaronder de meest verschillende soor ten vertegenwoordigd zijn, die door vorm en kleur eene groote verscheidenheid bieden. Zondag is de toegang vrij. Het veelbesproken geval van de vrouw in de Rustenburgerlaan, die al daar gevonden werd in zeer vervuilden toestand, is voorloopig geëindigd met de overbrenging van de vrouw naar het St. Elisabethsgasthuis. De vraag of zij her stellen zal, is in verband met hare zwakte niet te beantwoorden. De eerste Hollandsche kersen zijn alhier aangevoerd door Gebr. Plantje wonende Turfmarkt. HAARLEM, 18 Juni 1897. Op welk standpunt men zich ook plaatst tegenover den uitslag der ver kiezing van 15 Juni, dit is zeker dat de eerste proef met het couloirstelsel beantwoord heeft aan de verwachtingen in overeenstemming met de ondervin ding elders opgedaan. Voor slechts 1 pet. der opgegeven kiezers bleek het uitbrengen van hun stem moeielijkheden te hebben ver oorzaakt, waardoor hunne biljetten on geldig verklaard moesten worden. Toch was van verschillende kanten er op ge wezen dat slechts een witte stip moest zwart gemaakt worden en niets anders. Toch waren er biljetten zonder aan wijzing van kandidaat, andere bevatten ONDERTROUWD. 16 Juni. E. H. G. E. Kleinlein en W. Her- schoe. J. J- Koster en A. M. Koster. J. Claü en T. Landsman. F. V' or den Dag en P. L. Valbraelit. C. H. Vrugten A. Munster man. H. M. Boesmans en C. de Vos. J. Koeiman en A H. Serné. 17 Juni. J. J Hoo- mans en M. P. Bosse. A. W. Lubbers en J. M. W. Holt. GETROUWD. 16 Juni. G. B. Harmse en B. Heerens. A. V. Gelder en A. M. Kelderman. B. JKaart en C. Jansen. A. Bom en A. M. v. Bakel. J. Lucas en A. M.. Bakker. H. v. Gennip en M. C. v. d. Made. WJ V. d. Eijkbof en G. A. Nederkoorn. 17 Juni. J E. C Vernout en A. C.v.Pelt. A.Douwes en H. C. W. ten Bookum. C. J. Henning en Tb. A. Kruiisman. - A. Broekmeijer en J. Gorter. GEBOORTEN. 9 Juni. G. Hendriks geb. Meurs. z.H. J- Lotman geb. Waasdorp, z M. C.Nupoort geb. Selhorst. d. (1.1.) 10 Juni. J. E. P. v. Beden geb. Leijendekker. z. H. ABieler geb. Perfors. d. G. v. d. Bijl geb. Vis. d. J. Smit geb. Lijnslager, d J. Bruijns geb. v. Loog. d. M. J. Th. A. Fischer geb. Jiiger. z. (1.1.) 11 Juni. J. C. Jansen geb. v. Broek huizen. d. H. M. Mons geb. Braakenburg.d. N. C. Mereus geb. Smit d. H. W. Huls bergen geb. Langeveld. z. 12 Juni W. G. Sanderse geb. Wiggenraad. d. M. Blank water geb v. d. Raadt. d. G. Bouwens geb. Otsen. d. S. Jonk geb. Appelboom, d. S. Wagrnaar geb. Jacobson. z. J. W. King- ma geb. Keukenmeester, z. J. G. M. v. d. Brink geb. v. d Laarschot, z. (1.1.) - 13 Juni. C. Jv. Stade geb. v. d. Valk. z A. M. Jv. Deenen geb. Polle. d- J P. v Bommel geb. de Wit. d. A.M. Campfens geb. v. d. Ham. d. 14 Juni. G. Kievit geb. de Haan. d. J. JBeilschmidt geb. Nijgli d. R Vrolijk geb. de Haas d. C Dreijer geb. Reijnen. d. 15 Juni. C. Th. Overheek geb. v. Dam z. W. G. Meeuwenoord geb. Peperkoorn. z. J. A. v. Nierop geb. Huigen, d. 16 Juni. J. Zijlstra geb. Ketellapper, z. 17 Juni. H. M. Surendonk geb. Engel. z. C. C. v. Veen geb. Schranders, d. OVERLEDEN. 9 Juni. H W. Wolthuis 21 j. Leidsehevaart. 12 Juni. P. Jonk 5 j. z. Heerensingel. 13 Juni. J. J. Wagner 55 j. L. Heerenstraat. J. Kuijken 67 i. Tejjleratraat. 14 Juni P. J. Eggers 21 j. Scheepmaker dijk. J. M.W. Dicks geb. Willemans 57 j. Papentorenvest. 16 Juni. B. Groeneveld 2 j. d. Kinderhuissingel. J. Kroon 49 j. Spaarndamscheweg. D. M. A. Feich geb. v. d. Voort 76 j. Gr. Heiligland. 17 Juni A. Jutten geb. Jonkmans 46 j. de Haasstraat. Voorwerpen gedeponeerd aan het Commissariaat van Poli' ie die da gelijks (uitgezonderd des Zondags) van s' middags 11 tot lure voor de eigenaars terug te bekomen zijn: Een en-tout-cas. Drie kinderboe zelaars. Een ijzeren hoepel. Een kinderschoentje. Een glacé hand schoen. Een goud medaillon. Een parapluie. Een salonspuit. Een vouwbeurs. Een kous. Een gouden oorbel. Een boekje. Een gouden kruisje. Een nikkelen horlogeket ting. Een kinderzak. Een zilveren armbandje. Een breikous. Een fransch leerboek. Een knipmes. Een portemonnaie. Een rozekrans. Een boek met gedichten. Eenige sleutels. Achtergelaten in de wagens der H. T. M. Een portemonnaie. Een pr. garen handschoenen. Gevonden in de opgehaalde vuilnis- stoffen en terug te bekomen bij den Hoofd-opzichter der gemeente Reiniging. Een zilveren dessertvorkje. Drie zilve ren theelepeltjes. Een patentsleutel. Een coupeursschaar. Een nieuwe overschoen. VEEMARKT 16 Juni 1897. Aangevoerd 6 Koeien 1 Vet Kalf 62 N. Kalveren 10 Schapen 30 Lammeren 5 Paarden Prijs: 120.ƒ180— 35. 7.- 12— 14.- 20— 7.- 11— MUZIEKUITVOERING in den Hout op Zondag 20 Juni 1897 des nam. van 21/24 ure, door het Stedelijk Muziekkorps onder directie van den Luitenant-Kapelmeester den heer C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Pas redoubleBuot. 2. Ouverture -Phèdre"Massenet. 3-Herzblattchen." TyrolienneFaust. 4. Fantasie „Paljas"Leoncavallo. 5Ouvertore -Le Chevalde Bronze"Auber. 6. „Acclamations." WalzerWaldteufel. 7. -Terpischoré." Fantaisie-Ballet.Ganne. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 22 Juni 1897, des namiddags van 1—2 uur door den Heer W.EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Concert No. 3.....G. F. Handel, 2. Choralvorspiel und F'ugaJoh. Brahms. 3. Sonate No. 21.emmeus. a. Prélude. b. Cantabile. c. Allegro con fnoco. 4. Prelndium en FngaSaint-Saéns. 5. CanzonettaJoh. Rheinber- ger.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2