MR klaarde, dat het niet om grondgebied te doen was. Men gelooft dat de sul tan bij dit plan zou blijven, als niet eene sterke politieke partij hem aandreef om in tegenovergestelden zin te handelen. Om aan deze klip te ontzeilen hebben nu zijn grootwaardigheidsbekleeders, die met de gezanten onderhandelen, eene zeer uitgebreide volmacht, zelfs zoo, dat zij vrede kunnen sluiten buiten den sul tan. Uit Athene wordt medegedeeld, dat door de kroonprins van Griekenland, als bevelhebber van het Grieksehe leger, aan den Turkschen opperbevelhebber voor stellen zijn gedaan tot uitwisseling van gevangenen. Deze poging heeft echter niet mogen slagen; het verzoek is een voudig afgeslagen. Een veertigduizend man Tursche troe pen weigert eenvoudig Thessalië te ver laten vóór het eene Turksche provincie is. De bevelhebber heeft den sultan ge vraagd hoe in deze te handelen. Met den Noordwesten storm, die Vrij dagnacht opstak, werd veel schade aan gericht te Rotterdam aan de goederen op den walhet opgezweepte water overstelpte alle balen, kisten en pakken. Alles te bergen was onmogelijk. Ver schillende kaden en straten stonden blank. Bij Delfshaven overstroomde de Bosch - polder, waarbij vijftig schapen verdron ken. In den Haag was bijna geen straat of gracht waar het geboomte gespaard bleef. Ook in het bosch hebben aanmer kelijke verwoestingen plaats gehad, zoo dat de tramdienst gestaakt was. Op het strand te Scheveningen zijn de schuiten, die ter haringvangst gereed lagen tegen elkander geslagen en leden min of meer schade. Vernield werden drie bomschuitjes en kleinere vaartuigen leden stormschade. De galerij van kleine winkels voor het Oranjehotel is vernield, de overblijfsels dreven naar Katwijk. Te Dordrecht zette de storm een deel der buitenstad onderwater en liepen een paar polders onder. Aan de tentoonstel- lings gebouwen aldaar werd enoime schade toegebracht. Uit Zuidholland bericht men veel nadeel aan te veld staande gewassen. In de residentie hebben mede eenige in aanbouw zijnde panden aan de ver lengde Prinsengracht en aan de Hgofl- kade belangrijk geleden. Te Schoonhoven stond hei water van d^k tot dijk en de telegrafische gemeen schap was verbroken. Aan den noordwestkant van Noord brabant was het mede treurig gesteld en het zuiden van Zuidholland evenzeer. De hooibouw heeft er vreeselijk geleden en veel vee is er verdronken en niemand heugt het zulk hoog water te hebben bijgewoond om dezen tijd van het jaar. Nabij Harlingen hebben aandeBols- wardervaart een paar jongens van een half dozijn goederenwagens de rem los gemaakt, waardoor bet geheele convooi, door den wind voortgedreven, bij de vaart kwam en de eerste wagen te water geraakte. Deze zit dwars in het brug- gevak, zoodat de vaart gestremd is. Te Zandvoort moesten Zaterdagmor gen vroeg al de badkoetsen, strandstoelen en booten zooveel mogelijk omhoog ge bracht worden, ten aanschouwe van vele badgasten. Vóór het hotel-Kurzaal en het badhuis voor minvermogenden werden echter de badkoetsen, enz., grootendeels door de hooge zeeën medegesleurd, en de stukken dreven hier en daar op het strand rond. De schuiten stonden hoog tegen de duinen. Ook op de Belgische kust heeft de storm groote verwoestingen aangericht. Te Dordrecht stond Zaterdag ochtend het water zoo hoog, dat verscheidene booten, die daar gewoonlijk aanliggen, voorbij moesten varen. De schade aan de tentoonstellingsgebouwen is veel min der groot, dan men eerst vermoedde. In het Noorden van ons land is van den storm van Vrijdag op Zaterdag niets vernomen. De nieuwe zeewering langs het sche- veningsche strand heeft haar eerste proef tijdens den storm van Zaterdag met goed gevolg doorstaan, en zonder overdrijving kan gezegd worden dat zon der dien muur heel wat grond ware weg gespoeld. Ten noorden van het Oranje hotel, waar geen muur is, ging de duin voet 5 a 6 M. terug. De verwachting van velen dat het langs den muur aan gestoven zand zich gaandeweg aan de zeezijde zou ophoopen tot een nieuwe zandglooiing, is niet vervuld. Langs den geheelen muur is de voet van bazalt weer bloot gekomen; de ondervinding leert dus dat een flinke storm uit het N. W. alle winst van grond, gedurende vele maanden verkregen, weer .doet ver loren gaan. Ook het buitenland heeft door den storm geleden. De omgeving van Parijs is geteisterd door een cycloon, vergezeld van een waterhoos. Men weet, welke verwoestin gen een cycloon aanricht, overal waar hij verschijnt. Te Asnières zag men op den boulevard Voltaire niets dan stukken hout; meer dan 200 boomen zijn ontworteldtalrijke rijtuigen werden omvergeworpen. Te Courbevoie is een fabriek van vuur werken vernieldhet dak is geheel weg geslagen en een stoomketel sprong, waar door, naar gemeld wordt, twee person en gedood en een aantal gewond zijn. Ongeveer honderd personen zijn ge wond, en wel twintig te Bois-Colombe, een twintigtal te Asnières en de overigen te Courbevoie. Vrijdagavond 6 uur 37 min. was op den Eifeltoren de sterkte van den wind 35 Meter per seconde; op den toren Saint Jacques te 6 uur 48 min. 18 Meter. Tijdens een hevigen wind is Vrijdag middag een ernstige brand ontstaan in de bosschen op de hoogte van Toulon, ten Noord-Oosten van die stad. Het vuur bedreigde de kruitmagazijnen en het fort van den Caoume, maar gelukkig zijn met groote inspanning forten ma gazijnen gespaard gebleven. Door den „Volksbond", vereeniging tegen drankmisbruik, is nogmaals aan de directiën der spoorwegmaatschappijen in Nederland het verzoek gericht het daarheen te leiden, dat in het vervolg aan alle hoofdstations op de perrons, in de onmiddellijke nabijheid van de punten van aankomst van alle treinen kosteloos aan pompen, standpijpen of in glazen, zuiver water beschikbaar zij voor alle reizigers die dit behoeven, of, indien tegen kostelooze verstrekking vooralsnog bezwaren bestaan, dan althans in glazen tegen lagen prijs. Het hoofdbestuur verkreeg daarop van de maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen ten antwoord, dat op de stations in de restaurastiezalen steeds versch drinkwater kosteloos verkrijgbaar is, en dat de directie niet verder gaan kan. De directie der Ilollandsche ijzeren Spoorwegmaatschappij, die met het stre ven van den Bond is ingenomen, zal aan het verzoek voldoen. De directie der spoorwegmaatschappij Mechelen Ter Neuzen zal op de sta tions dezer maatschappij in Nederland drinkwater beschikbaar stellen. Bij Kon. besluit is de luitenant-gene raal, commandant van het leger en chef van het departement van oorlog in Neder- landsch-Indië, A. J. Vetter op zijn ver zoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan den lande bewezen en met behoud van aan spraak op pensioen, een en ander met bepaling, dat het aldus eervol verleende ontslag zal ingaan op den dag in de maand September e.k., waarop de hooger genoemde opperofficier zijne betrekking zal nederleggen. Ter secretarie te Loosdrecht heeft het geval zich voorgedaan, dat van een aan staand echtpaar de bruid niet wist, waar zij is geboren. En ook niet juist wanneer. Evenmin kan de familie (haar naaste bloedverwanten zijn overleden) hierom trent voldoende inlichtingen geven. 't Zal heel wat voeten in de aarde hebben, eer deze zaak behoorlijk gere geld en het huwelijk kan worden vol trokken. De gisthandelaars te Schiedam hebben uit Engeland een mededeeling ontvangen, dat het Engelsche Gouvernement beslo ten heeft op de ingevoerde gist aldaar II een recht te heffen van 4 shilling j ƒ2.40) per 100 Engelsche ponden gist, omdat deze eene percentage alcohol be- i! vat en alcohol belast moet worden. Deze voor Schiedam ongunstige maat regel treedt den 17n dezer inwerking. De Schiedamsche gisthandel, welke reeds door België bedreigd wordt, gaat door deze nieuwe heffing van rechten geene schoone toekomst te gemoet. DeKoningin-Weduwe .Regentes, heeft den grootmeester van wijlen den Koning, J. C. E. graaf van Lijnden, in buiten gewone zending in hoedanigheid van buitengewoon ambassadeur der Koningin, afgevaardigd naar de Koningin van Groot- Britannië en Ierland, Keizerin van Indië ter gelegenheid der plechtige viering van Hdz. 60 jarig Regeeringsjubileum. Aan den buitengewonen ambassadeur is toegevoegd mr. W. P. graaf van B v- landt, kamerheer van Hare Majesteit de Koningin. HAARLEM, 22 Juni 1897. Naar wij vernemen zullen de door de Haarl. Bachvereeniging gedurende het seizoen 1897/98 te geven concerten plaats hebben op Dinsdagen 14 December 1897, 11 en 25 Januari, 15 Februari en 8 Maart 1898. Van deze vijf concerten zullen er waarschijnlijk minstens vier met medewerking van orkest zijn, ter wijl voor het optreden van solisten het bestuur zich reeds de toezegging heeft weten te verzekeren en nog hoopt te verkrijgen van verschillende eerste artis- ten op vocaal en instrumentaal gebied. Echter eerst na afloop der onderhande lingen, die thans naar aanleiding van de gehouden vergadering der combinatie van Vereenigde Concertbesturen plaats vinden, zal hier omtrent iets definitief vermeld kunnen worden. Het Bestuur der Nijverheidsver- eeniging voor goud- en zilversmeden te Schoonhoven heeft zich met het Bestuur van het Museum van Kunstnijverheid alhier in verbinding gesteld ten einde uit de verzameling van genoemd Museum het materiaal te ontvangen om geduren de de vacantie in dé lokalen der tee- kenschool te Schoonhoven eene tentoon stelling op het gebied van het goudsmids vak te houden. Deze tentoonstelling zal omvatten: Oorspronkelijk-drijfwerk als ook galva- noplastische reproductiën van bijzonde re werkstukken, proeven van bewerking, op het gebied der incrustatie, van niel lo en van het email, afbeeldingen van oude zilversmidswerken, ontwerpen tee- lteningen en photographiën van nieuwe werken en verder eene verzameling teekeningen en werkstukken der leer lingen van de aan het Museum verbon dene school voor Kunstnijverheid. Door het Haarlemsche Museum wer den in de laatste tijden kleine vakten toonstellingen georganiseerd in verschil lende industrieële plaatsen van ons land. De laatste werden gehouden in Helmond en Almelo en de directie van het Museum is steeds bereid met belangstellenden die eene tentoonstelling voor de indus- trieele ontwikkeling hunner omgeving wenschelijk achten, in onderhandeling te treden. De heer J. Sturing, onderwijzer aan de Eerste Opleidingsschool voor jongens tot het Middelbaar en Hooger Onderwijs alhier, zal in den loop van dezen zomer een cursus houden in plant kunde voor onderwijzers en onderwijze ressen. Hoofddoel daarbij zal zijn, de- termineeren van de in het wild groeiende planten. De heer Sturing stelt zich voor de leerstof over een tiental lessen in de vrije natuur te verdeelen en daaraan eenige theoretische lessen toe te voegen. 7II. id. id. id. vaststelling staat tot beschikking uit den post onvoor ziene uitgaven dienst 1897. 8. Rapport commissie van financiën rekening en verantwoording St. Elisabeth's- of Groote Gasthuis, dienst 1896. 9. Id. id. rekening en verantwoording voormalige corporation van nee- ringen, ambachten en bedrijven, dienst 1896. 10. Id. id. rekening en verantwoording dienstdoende schutterij, dienst 1896. 11Id. commissie voor de pensioenen adres Wed. de Roo verlenging van onderstand. 12. Voorstel B. en W.W. benoeming leeraar in de wis- en werktuig kunde aan de Hoogere Burger scholen met vijf- en driejarigen cursus. 13. Voordracht B. en W.W. benoeming onderwijzeres 2e klasse le Bur gerschool. 14. Benoeming lid Burgerlijk Armbe stuur. 15Id. stembureaux verkiezing lid van de Provinciale Staten. 16. Id. id. verkiezing leden van den Gemeenteraad. 17. Verslag eindexamen Burgeravond school. 18. Id. opzichter gasverlichting over April j.l. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekende personen, gedurende de tweede helft van Mei 1897, welke stukken thans door de Afzenders kunnen worden teruggevraagd. Brieven. Mej. G. v. d. Rijst. Mej. W. J. Kooy (2 stuks), Mej. Hearse, allen Amsterdam G. A. Plettenburg, Breda; van Riel, Gouda; Mevr. Bronsma,'s Gra- venhageB. Simons, GroningenHirsch, S. Druim- mijer, beiden Haarlem; Mej J. A. Binkes, Hil versum Mej. L. van Hort, Rotterdam. Briefkaarten. Eskêns, Jansen, beiden Amsterdam; L. Rade maker, T. van Noordt, (2 stuks), beiden Rotterdam. Buitenland. tV. Nausester, Abazia; Mej. C. Gerritsen, Ant werpen; A. B. Giesken, BloemfonteinM. Teding v. Berkhont, Menton; Mej. Wilkes, Paris; J. Machielse, C. A. Nieman, beiden Pretoria; Mevr. Taunay, Tunis. Markt van 21 Juni 1897 Boter. Aangev. 147, verk. 123 K.G. L. pr. f 0.90. H. pr. 1.p. K.G. Biggen. Aangev. 93, verk. 93 st. L. pr. ƒ3.—. H. pr. 10.00 p. st. Schrammen. Aangev. 71, verk. 71 st. L. pr. ƒ11. H. pr. ƒ14. p. st. Aardappelen. Aangev. 234 verk. 163H.L. L. pr. 2.50. H. pr. ƒ7.p. H. L. VERGADERING van den Raad dei Gemeente Haarlem, op Woensdag 23 Juni 1897, des namiddags te 1 ure, De volgende stukken en punten tullen aan de orde worden gesteld: 1Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Proces-verbaal kasopneming. 2. Voorstel B. en W.W. vaststelling verordening tot aanwijzing van stemlokalen voor benoeming van leden van de Provinciale Staten. 3. Id. id. vaststelling verordening verdeeling kiesdistricten in stem- districten en verordening tot aanwijzing van stemlokalen voor benoeming van leden van den Gemeenteraad. 4. Id. id. adres W. F. Doeglas namens J. Wuift Co. verbouwing per ceel Helmbrekersteeg No. 8. 5. Id. id. met rapport commissie van financiën adres A. F. H. Harms huur van grond aan den Zijlweg. 6. Id. id. id. id. adres M. P. T. Pré- vinaire afkoop erfpacht grond te Beverwijk. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktberichten van 21 Juni 1897. Witte tarwe Rogge Duivenboonen Bruine boonen f 6.6.25 3.95 5.75 4.75 MUZIEKUITVOERING in den Hout op Woensdag 23 Juni 1897,'s avonds van 810 uur, door het Haarlemscli Muziekkorps onder directie van den Luite nant Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Pas redoubleG'ambier. 2. Schubert-OuvertnreSappe'. 3. Rhapsodie NorvégienncLalo. 4. Fantasie ans »Der Trompeter von Snckingen"N easier. 5. Ouverture -Les Gnelfes''Litolff. 6. "Carmen Sylva." ValseIvanoviei. 7-Lucerne." MazurkaHumme. 8. Grande Fantaisie. "Ernani"Verdi, ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, cp Donderdag 2t Juni 1897 des namiddags van 2—3 uur, door den Heer W. EZERMAN, met welwillende medewerking van den Heer CAREL PHL1PPEAU, Tenor (Conserva torium Amsterdam). PROGRAMMA. 1. FantasieJ. Worp. 2. Benedictus (Zang)Joh. Verhuist. 3. AdagioFink. 4. Panis Angelicns (Zang)Cesar Franck. 5PreludioRheinberger. 6. Ree en aria (Scböpfung)Jos. Haydn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2