Nieuwsberichten. Evenzoo werd goedgekeurd de reke ning en verantwoording der dienstdoen de schutterij tot een bedrag van ƒ5126.48. Voorgesteld werd den onderstand aan de Wed. de Roo, weder voor een jaar te verleenen, aangezien in hare om standigheden geen zoodanige verande ring is gekomen waardoor genoemde onderstand geheel of gedeeltelijk zou kunnen ophouden. De Raad staat den onderstand op nieuw toe voor een jaar. Ter benoeming van een leeraar in de wis- en werktuigkunde aan de Hoogere Burgerschool in de plaats van den eer vol ontslagen leeraar D. Mars, wordt voorgedragen de Heer A. van Eldik, voorloopig voor één jaar en op eene jaar wedde van 1800. terwijl nog wordt voorgesteld de jaarwedde van den leeraar Dr. 6. de Vries te bepalen op 2400. en hem een persoonlijke toelage te verleenen van 200. 's jaars. Het laatste gedeelte van dit voorstel werd eerst behandeld en aangenomen en toen had de benoeming plaats volgens het voorstel. Tot onderwijzeres aan de eerste Bur gerschool voor Jongens en Meisjes be noemde de Raad Mejuffrouw C. Westen dorp te Haarlem; tot lid van het Burgerlijk Armbestuur wordt herbenoemd de Heer W. D. Nol- ting. Benoemd worden de stembureaus voor de verkiezing van een lid voor de Pro vinciale staten en voor de verkiezing van Gemeenteraadsleden. Voor kennisgeving werd aangenomen het verslag van het eind-examen aan de Burger-Avondschool en dat van den op zichter over de gasverlichting gedurende de maand April. De Heer Krol vraagt naar aanleiding van dit rapport eenige opheldering. Wenscht dat de boete ruimer worde toegepast en het criterium te weten voor het toepassen der boelen. De Heer de Breuk geeft inlichtingen. De vergadering wordt vervolgens na rondvraag gesloten. De Engelschen hebben het goed ge troffen met het jubileum der koningin. Op den 22en, zijnde de groote dag zag het eerst naar regen, doch toen de ko ningin even was uitgereden brak de zon door. Duizenden en nog eens dui zenden bewogen zich door de straten en honderden hadden den nacht op den weg doorgebracht om zich van plaatsen te verzekeren. Op sommige tribunes maakte men nog vijftien guinjes per plaats. Veel geestdrift heerschte onder het publiek. De plechtigheid in St. Paul is zonder stoornis afgeloopen en het gedrang was matig. Zondag reeds was de drukte al be gonnen en aan de verschillende versie - ringswerken werd gearbeid of er geen Engelsche Zondagswet bestond, maar nood breekt wet en de politie liet den arbeid toe. Er liepen toen geruchten, dat de koningin na de feesten afstand zou doen van de regeering. Zeer warm was het, zoo zelfs dat verschillende personen flauw vielen. De uitstekend ingerichte ambulance dienst bood echter gereeden bijstand. Op de hoofdpunten was drinkwater kosteloos verkrij gbaar, wat zeer gewaardeerd werd. De koningin heeft haren dank door het land rondgeseind. De koningin heeft een aantal promo ties, onderscheidingen, adelbrieven en ridderorden, uitgereikt. In Ierland werd de jubileumsdag door velen als dag van rouw herdacht en ging men in optocht naar de kerkhoven om de graven van Iersche fenians te bezoe ken. Feest gevierd werd er evenwel toch ook op verscheidene plaatsen. De groote illuminatie te Londen was schoon en slaagde bij uitstek. Eén roep gaat te Londen omtrent de uitstekende politie-maatregelen en de wijze waarop die werden uitgevoerd door de hoogere en lagere politie beambten I en niet minder door het publiek. Zeer zeker verdient het navolging, dat de Londenaar in de politie een helpenden vriend ziet, een vriend, die over de klei nigheden weet heen te stappen als dit noodig is, maar steeds het publiek belang weet te bevorderen. Zegt de politie „doe zoo", dan geschiedt dit zonder tegen werpingen, omdat het publiek weet, dat allen dan zoo doen als is aangewezen. Deze geest van zich te willen onder werpen aan voorschriften die goed zijn heeft ook bjj de feesten wonderlijk wel dadig gewerkt. Het volk neemt zelf den politiedienst waar en van daar dat, niettegenstaande de enorme volksophoopingen geen onge lukken van belang zijn te betreuren. Trotsch zijn dan ook de Engelschen op het gunstig verloop van de zaken. Zóóveel menschen als men zich had voorgesteld zijn niet te Londen geweest, velen hadden zich laten afschrikken, door zenuwachtige lieden, die een soort van angstig voorgevoel van rampen en andere narigheden verspreidden. Duizenden zelfs Londenaars hebben hun dag elders door gebracht. Tweehonderdduizend armen waren ingeschreven voor den maaltijd en door de Prinses als gasten geaccepteerd. In iedere wijk was een lokaal voor de spij ziging aangewezen, waar tweeduizend personen met gemak zitplaats konden vinden. Het maal begon in alle lokalen tegelijk om 12 uur en duurde tot 3 uur. Per hoofd is omstreeks een gulden (ly2shil- ling) besteed. Het overige beschikbare geld een vijfde ongeveer gaat weg aan zaalhuur, bediendenloon en huur van vaatwerk, glazen, messen, vorken en lepels. Voor de 200,000 gasten der Prinses van Wales zijn, onder meer, besteld: 10 000 brooden van 4 pond, 4000 ham men, 50,000 kilo versche groenten (sa lade, erwten en boontjes), 60,000 kilo aardappelen en 380 heele ossen. Twee duizend kilo thee en 1500 kilo koffie werden tot drank verkookt. In welke reuzenkeuken een en ander werd ge reed gemaakt is niet bericht. Tegen een frisch glaasje bier, schijnen de onthou ders-elementen in de regelings-commissie bezwaar te hebben gehad. Aan elkander gezet zullen de 5000 tafels, waaraan de 200,000 gasten der Koningin plaats namen, eene lengte uit maken van 33 kilometers. Gladstone heeft op den feestdag op zijn buiten Hawarden 12,000 kinderen onthaald, een toespraak voor hen gehou den en aan ieder eene medaille gegeven. Russische boeren bij Cherson hebben de lynch-wet toegepast op een man, die negen diefstallen met moord had ge pleegd. De boosdoener werd met knuppels en steenen doodgeslagen. De politie was tegenover de menigte van 400 mannen machteloos. Een jong neger uit Abessynië, die in dienst van den Italiaanschen vice consul te Marseille, den Heer Delia Valle, was geweest, maar onlangs daaruit was ont slagen, heeft op zijn vroegeren meester en een dame, met wie deze in een koffie huis zat, vijf revolverschoten gelost. De dame werd terstond gedood en de Heer Delia Valle werd stervende weggedragen. De Fransche Minister heeft, ten einde tegemoet te komen aan den treurigen toestand, waarin de scheepsbouw in Frankrjjk, trots de bescherming, ver keert, eene circulaire verzonden waarin alle belanghebbenden worden opgeroepen om voor de comissie tot onderzoek te verschijnen. In hoofdzaak worden de volgende vra gen gesteld: 1. Waaraan schrijft gij het verval van onze handelsvloot toe, en welke middelen stelt gij voor tot verbetering? 2 Waardoor verkeert de scheepsbouw in Frankrijk in moeielijkheden, en welke middelen ter verbetering beveelt gij aan? 3 Welke maatregelen acht gij noodig om de handelsvloot bij voorkeur Fran sche havens te doen kiezen? Kapitein Boycott, naar wien het boy cotten is genoemd, toen het op hem, als beheerder van uitgestrekte landgoe deren te Longh Mask, in Ierland werd toegepast, is Maandag te Flexton, in Suffolk, overleden. Het werkwoord to boycot werd, zoo herinnert Daily News, voor het eerst gebruikt in December 1880. Toen werd het nog met een hoofdletter en tusschen aanhalingsteekens geschreven. Maar wel dra had het 't burgerrecht verkregen. De Neto English Dictionary vermeldde het reeds in 1886 als een gewoon werk woord en het is gaandeweg in allerlei talen overgegaanin het Fransch als boycotier; in het Nederlandsch als boy cotten; in het Duitsch als boycottiren; in het Russisch als boikottirovat, enz. De Keizerin van Oostenrijk is, in let- lerlijken zin. een vrouw van veel minder gewicht dan de gewezen koningin Isa bella »an Spanje. Zij woog, toen zy te Kissingen kwam de badgasten wor den daar vóór en na de kuur gewogen niet meer dan 41 kilogr., en toen zij heenging 44 kilogr., terwijl Konin gin Isabella het respectabele gewicht van 88 kilogr. heeft. Koningin Victoria woog 78 kilogr., toen zij verleden win ter te Nizza was, en de Koninging van Italië is 80 kilogr. zwaar. Te Dublin zijn vrij ernstige ongeregeld heden voorgevallen. Miss Moud Gonne zou er een voordracht houden in de open lucht, en er was veel volk op de been. Een zwarte vlag werd rondgedra gen, waarop met zilveren letters vermeld stond, dat gedurende de Record Re geering" in Ierland anderhalf millioen menschen verhongerd, 3 millioen ver bannen, en meer dan 4 millioen genood zaakt waren geweest om het land te verlaten. Toen nu een groot aantal stu denten van Trinity College langs kwa men, zongen zij het volkslied, waarop de menigte trachtte een nationale vlag, door een der studenten gedragen, te verscheuren. Een bloedige botsing was hiervan het gevolg. De Britsch-Indische Regeering heeft ter gelegenheid van het Koninginnefeest, de vrijheid geschonken aan 400 straf- kolonisten van de Andama-eilanden en aan 19,000 veroordeelden uit de ver schillende gevangenissen. Een dokter in het Westen der V. S. heeft een nieuw geneesmiddel voor diphteritis uitgevonden, dat, volgens de getuigenis van deskundigen in Jersey City en Chicago, weldra het anti-toxine serum zal op z(jde dringen en de ziekte even weinig gevaarlijk maken als een gewone koorts. In Chicago werden met het nieuwe middel 104 van de 105 ern stige ziekte-gevallen met goed gevolg behandeld. Volgens geruchten zou het den Heer De Groot te Amsterdam ernst zijn een operagezelschap te vormen. Het plan be staat driemaal per week den parkschouw burg te bespelen. Het opera-gezelschap moet reeds op een paar leden na vol tallig zijn. Er bestaat dus alle kans, dat het aanstaande seizoen twee Nederland- sche opera-gezelschappen met elkaar zul len concurreeren ener elkaar on der werken. Eene dame te 's-Gravenhage, geboren Engelsche, heeft het jubileum van konin gin Victoria gevierd door het schenken van eene gift van duizend gulden ten behoeve van de Scheveningers, die door den storm van Vrijdag schade geleden hebben. De groote verliezen, met den storm van Vrijdag geleden door de Schevening- sche visschersvloot is toe te schrijven aan het gemis van een visschershaven. Vele Scheveninger reeders hebben daar om bij den Burgemeester van den Haag hunne opwachting gemaakt. Zij ontvin gen den raad zich voorloopig aan te sluiten bij de permanente havencommis sie. Het onderhoud kenmerkte zich door bijzondere hartelijkheid. Bepaalde toezeg gingen konden uit den aard der zaak niet gedaan worden. In de woning van den gemeente-ge- neesheer te Loosdrecht heerscht een. vleermuizenplaag. Het is nl. gebleken, dat tusschen de spouwmuren eene kwee- kerij van dat ongedierte op buitengewoon groote schaal wordt aangetroffen. Reeds werden honderdtallen gevangen, doch nog veel meer bleven er over. Met kracht is men thans bezig de ongenoode en zeer onwelkome gasten, die den prach- tigsten zomeravond binnen zoowel als buiten ongenietbaar maken, te verdel gen. In den laatsten tijd is het smokkelen van tabak naar België zeer toegenomen en zag men meermalen volgeladen kar ren over de grenzen trekken. Thans zijn door de Belgische regeering maat regelen genomen, die aan de tabaksmok- keïarij grootendeels een eind zullen ma ken. Bij ministrieel besluit is namelijk be paald, dat al wie handel of slijterij in tabak uitoefent daarvan opgave moet doen voor 16 Juli a. s. De winkels en magazijnen zullen dan door de ambte naren nu en dan worden bezocht, de de voorhanden zijnde hoeveelheden na gezien en den eigenaar zal een zooge naamd aanslagbiljet worden uitgereikt evenals bij ons vooi zout en jenever. HAARLEM, 25 Juni 1897. In de Woensdagavond gehouden ver gadering van de Kiesvereeniging „Voor uitgang" zijn de navolgende af tredende leden van den Gemeenteraad bij accla matie opnieuw candidaat gesteldMr. Th. de Haan Hugenholtz, Dr. H. D. Kruseman, J. J. Sneltjes, A. van der Steur Jr., W. Stolp, Jhr. Mr. F. W. van Styrum en Dr. J. Nieuwenhuyzen Kru seman. Verder werden bij stemming daartoe verkozen de H.H. Jhr. H. M. Speelman (32 stemmen), C. G. Loomeijer (30 stemmen) en J. van der Wijde, Voorzitter van de Afd. Haarlem van het Algem. Ned. Werkliedenverbond, (28 stemmen.) De heer J. Klein kon, zooals uit deze opgave blijkt, in de vergadering der Kiesvereeniging geen meerderheid ver werven. Van de voorloopige caudidaten hadden de heeren P. Goedkoop Dzn., A. F. Kremer, Allard Merens en Dr. J. Tim mer bedankt. De Katholieke Kiesvereeniging hield gisteren (Donderdag) avond eene samen komst met hare leden. Zij stelde alle aftredende leden opnieuw candidaat en I koos voor de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Mr. H. Enschedé, den heer G. Hulsebosch, Voor zitter van den Roomsch Katholieken Volksbond. Op het Museum van Kunstnijver heid alhier zullen van af 27 Juni tot 15 Juli twee zeer belangrijke tentoonstel lingen gehouden worden. De eerste bevat de kostbare verzame ling miniaturen, eigendom van Jhr. Mr. Victor de Stuers. De tweede zal bestaan uit eene ver zameling geïllustreerde werken die door William Morris op de Helmscott Press werden vervaardigd. Deze laat te omvat zeker de meest complete verzameling van dien aard, die in ons land te zien was, en werd door verschillende belangstel lende kunstliefhebbers ter expositie af gestaan. Tevens zal in een der afdeelingen van het Museum een album tentoongesteld zjjn, dat door den Heer J. W'. Voet, goud en zilversmid alhier, werd uitgevoerd. Eene vrouw, zich noemende Wed. J. J. C. W. van Gorcum, heeft zich dezer dagen hier ter stede schuldig ge maakt aan oplichterij. Met een bedelbrief, valschelijk getee- kend met den naam A. C. de Kok, en waarin de namen genoemd worden van de Heeren J. W. Knottebelt en Loosjes, tracht zij goedgeloovigen geld afhandig te maken. Door B. en W. dezer gemeente zijn benoemd tot klerken ter gemeente secretarie de heeren J. F. Cramer, werk zaam bij den heer Ontvanger der Accjjn- sen alhier en J. Weber, klerk ter secre tarie te Zandvoort. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 23 Juni. C. V. Dorland en G. Boelhouwers C. v. Aalst en S. v. Velzel. D. Bosch en M. M. v. Musscher. 24 Juni. J. O. Braaken- burg en W. E. Braaken'ourg. H.C. Coenders en JW. Sauterel.C. K. Tollenaar en G. Bon. GETROUWD. 23 Juni W. A. v. Straaten en G. C. v, d. Vos. sen. A. v. d. Laan de VricsenM. W. de Vos. H. B.H. MathezingenS. M.Hartog G.A. Broekhuizen en A M. v Opzeeland.24 Juni. J. L. A. Schuil en J. v. d. Laan. F. Hage en G. Th. v. Musscher. B. Schendetok en E. Mann. GEBOORTEN. 16 Juni. M. E. Staphorst geb. v. Leeuwen, z. A. E. Sierveld geb. Bekker. d. 17 Juni. C. C. Willemse geb. de Leur. d. E. M. v. Elk geb. Swart, d. M. C. Serodino geb. v. d. Steen. z. 18 Juni. C. M. v. Leuven geb Buijs. z. (1.1.) C. E. de Bruin geb. Hogendorp. d. P. E. Valbracht geb. Spanbeim. z. 19 Juni. S. Visser geb. Hiemstra d. E de Vries geb. Naiwitter. d. C. M. Verdel geb. Brink man. z. J. E. Heiloo geb. Wisse. d. L. Kamphuis geb. v. Schagen. d. C. Metzelaar feb. v. d. Veldt d. J. A. Loots geb. Verkleij. 20 Juni. A. v. d. Molen geb. Lucas. d. El. J. M. v. Leeuwen geb. Janus. z. M. El-

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2