HAARLEMSCH ïöTïi Wereldkroniek, Eerste Blad. No. 52 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84. Negentiende Jaargang. 144 van ZATERDAG Mei. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet •p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? N ieu wsbericht en. Ï1LEPHOONNUMMER TELEPHON1SCHE VERBINDIN8 met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden —,25. franco p. post—,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten VZ ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. VAN DE is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. Te Nimes heeft in het muntenmuseum een diefstal plaats gehad. Zakken vol medailles en munten zijn gestolen. Men herinnert zich, dat de Italiaansche kroonprins niet is tegenwoordig geweest bij de godsdienstoefening der katholieken te Londen gehouden ter eere van het jubileum; er ging een gerucht dat de prins niet wenschte samen te zijn met den pauselijken gezant. Het blijkt nu dat de prins is weggebleven omdat ge noemde gezant had te verstaan gegeven, dat hij niet als kroonprins van Italië zou ontvangen en geplaatst worden. In het gebergte ten zuiden van Tunis, Noord Afrika, heeft men de bouwvallen gevonden van de stad Kalaa, welke in de elfde eeuw de residentie was van Hammaditische vorsten, doch later door de bewoners om onbekende redenen verlaten, waarna deze' aanzienlijke stad gaandeweg onder de aarde verdween. Verschillende stads gedeelten werden reeds blootgelegd en men vond zeer merkwaardige beeldhouwwerken en bouwversieringen. Een Fransch archae- loog leidt de opgravingen. Omdat sedert April geen nieuwe Spaansche troepen naar Cuba waren ge zonden, meende men dat er thans vol doende waren om den opstand ten einde te brengen, temeer daar men reeds be raadslaagde over bevredigings plannen. Het is daarom vreemd, dat de Spaansche premier verklaarde eene nieuwe zending van vijftien duizend man noodig te ach ten. Hoe de Spaansche geldmiddelen onder den opstand lijden mag wel hier uit blijken, dat elke maand de oorlogs kosten tusschen veertigen vijftigmillioen pesetas beloopen. Woensdag bleven al de elektrische trams te Hamburg plotseling staan, om dat tengevolge van een gebrek in de ge leiding het gebouw voor de beweegkracht in brand was geraakt. Machines van groote waarde zijn vernield en de schade moet aanzienlijk zijn. De Sjah van Perzië is lijdende aan podagra en leverziekte. In Duitschland hebben thans ruim vijfduizend metselaars het werk gestaakt. Natuurlijk moeten zij onderhouden wor den door niet-stakers, die dan ook al zijn aangeschreven om elk iedere week een halve mark te storten. Tengevolge de invoering van eene nieuwe verordening, hebben twaalf dui zend mijnwerkers in de Borinage, He negouwen, het werk gestaakt. Er wordt verondersteld, dat nog velen dit voorbeeld zullen volgen. Thans bedraagt het getal werkstakers zestien duizend. De groote prijs der Parijsche Tentoon stellingsloterij 100,000 franc» is gewonnen door twee fabrieksarbeidsters te Roanne. Een blikslager van Vaise, die bij de uitloting van het Fransche Grondcrediet tot zijn vreugde zag, dat hij een prijs van 100,000 fr. had getrokken, werd bitter teleurgesteld. Toen hij namelijk zijn obligatie aanbood, bleek, dat de laatste storting daarop was verzuimd, en nu moest men hem de uitbetaling van den prijs weigeren. Het hielp niet of hij zich al bereid verklaarde het be drag alsnog te voldoen. Voor Kreta heeft men thans een zelf bestuur bedacht onder landvoogdij van den oudvoorzitter van den zwitserschen bond, den heer Numa Droz. Hij stelt evenwel nogal eischenten eerste geld, eene leening van ruim twee millioen gulden door bemiddeling der mogend heden ontruiming van het eiland door alle Turksche soldaten; samenstelling van een korps gemengde troepen; be palingen der zelfregeering door eene Kretasche nationale vergadering. De troepen der mogendheden hebben het op Kreta niet voor hun genoegen. Telkens toch komen botsingen voor tus schen deze en de Turksche troepen, waar bij den eersten telkens naar het hoofd geslingerd, dat zij de opstandelingen beschermen, waarbij wordt vergeten, dat dit óók een der redenen was voor vreemde inmenging. Op Kreta lijdt men aan Engelschen- vrees, omdat de Engelschen op het eiland nogal een toon aanslaan. Nu is men bang, dat de Zwitser Droz het wat te sterk met de Engelschen op heeft en zoo zou het wel knnnen zijn, dat zijne benoeming als landvoogd hierdoor schip breuk leed. Er wordt geklaagd over de roofzucht der Tursche soldaten op Kreta. De Italiaansche troepen zijn er al eens tus schen in moeten komen, omdat in een dorp van de bewoners eenigen werden gedood en het vee geroofd. Bij deze vervolging hadden de Italianen het on geluk een Turksch meisje te verwonden, welk geval opnieuw aanleiding gaf tot allerlei gehaspel, zoodat de toestand op Kreta nog ver van gezond mag genoemd worden. Te Aken is een man onder een val- schen naam aangifte komen doen van zijn eigen overlijden. De Rechtbank al daar veroordeelde den grappenmaker, wegens het doen opmaken van eene valsche akte, tot 3 weken gevangenis straf. Een aantal kinderen in het Britsche rijk op den dag van het feest der Koningin geboren, zijn door de ouders Victoria of Victor gedoopt. Daaronder is een meisje, dat de voornamen Victoria Record heeft gekregen. De Engelsche persmannen zijn om het Koninginnefeest weggebleven van het Journalistencongres te Stockholm. Zij zonden een schrijven, waarin zij hun spijt betuigden over hunne verhindering om de Engelsche pers op het congres te vertegenwoordigen. De buitengewone gezant van den sul tan van Marokko naar het jubileum, is te Parijs plotseling krankzinnig gewor den. Hij heeft een idéé-fixe, dat hij jockey moet worden. Zijn gevolg is met hem naar het vaderland terug gegaan. Men meent dat de oorzaak is de groote warmte, die thans te Parijs heerscht. Weder verneemt men een mooie daad van Baronesse Maurice Hirsch. Aan de Société philantropique heeft zij twee millioen francs gezonden om uit de ren ten aan vrouwen van goeden stand, die tot armoede zijn vervallen een pensioen te verzekeren. Donderdag 24 Juni was het 400 jaar geleden dat Cabot Newfoundland en het vasteland van Amerika ontdekte. Vol- gens'Sir Clements Markham, den voor zitter van het Britsch Aardrijkskundig Genootschap, is de plek die Cabot het eerst zag, de tegenwoordige kaap Bona Vista. Ter herinnering aan die belangrijke gebeurtenis is te Halifax (Nieuw-Schot- land), in het gebouw van de provinciale wetgevende vergadering, door den gou verneur-generaal van de Dominion of Canada een gedenksteen onthuld voor Cabot. Lord Aberdeen en anderen hielden toespraken. Ook zal op Newfoundland ter herinne ring aan dit jubileum een nieuwe vuur toren worden gebouwd. Lord Dufferin, oud gouverneur-gene raal van de Dominion, heeft te Bristol den eersten steen gelegd voor een toren, op te richten ter herinnering aan de reis van Cabot, die in 1497 van Bristol uitge zeild is. Vrijdag was het 50 jaren geleden dat te Leeuwarden het zoogenaamde broodoproer plaats had. De Leeuw. Ct. vermeldt daaromtrent het volgende:. Hoezeer de gemoederen van de inge zetenen heden vrij wat bewogen waren door de herstemming voor de Tweede Kamer, heden 50 jaren geleden (het was toen ook een Vrijdag), zag het er te Leeuwarden nog heel wat anders uit. Het was de dag, bekend door het zoogenaamde broodoproer, dat, te Har- lingen begonnen, zich van daar over verscheidene plaatsen der provincie ver spreidde. Het halve roggebrood kostte vijftig cent en al de andere levensmiddelen waren even duur. Het was eene ware plundering van brood-, koek- en andere winkels. Als megaera's gingen op ver scheidene plaatsen de vrouwen vóór. Wij, die getuigen waren van de aller treurigste tooneelen van den dag, zien ze nog vóór ons, die vereenigingen van mannen en vrouwen, zelfs kinderen, in troepen de stad doortrekkende en, waar zij niet konden plunderen of geld afpersen, aan hun vernielingszucht, bot vierende op andere schandelijke wijze. Op de Brol en op nog enkele plaat sen waren eenige nachten militairen en schutterij gebivakkeerd. Evenals thans bestond het garnizoen slechts uit één bataljon infanterie. Den volgenden dag werd daarop een corps rustbe waarders gevormd, waarvan gedurende eiken nacht honderd man dienstdeden totdat na verloop van eene week het garnizoen met een bataljon infanterie en een escadron dragonders werd ver sterkt. Er werden p. m. 40 personen, waar onder ook enkele vrouwen, uit Leeu warden, Harlingen, Bolsward en Frane- keraan plundering enz. schuldig verklaard en tot schavotstraffen geeseling, brand merk en tepronkstelling, en tot min of meer langdurige tuchthuisstraf, veroordeeld. De veroordeelden uit de laatstgenoemde drie plaatsen ondergin gen daar de hun opgelegde schavot- straffen, waartoe telkens het schavot er werd heengebracht. Te Rotterdam werd Donderdag de brigade bereden politie in dienst gesteld. Zij bestaat uit elf man. Haar diensten zullen zijn in de buitenwijken, bij de surveilliance in het park en verder waar het noodig wordt geoordeeld. Te Uithuizen, Prov. Groningen, werd Donderdagavond een tienjarig zoontje van een landbouwer met afgesneden hals in een sloot gevonden. Hij was met een dertienjarigen knaap, naar verhaald wordt, nestjes uit gaan halen en was het tweetal door een vreemden man overvallen, waarop de oudste de vlucht nam. Toen hjj later met anderen naar den vermoorde kwam zoeken, vond men het lijkje, maar den vreemdeling had niemand gezien. In Augustus des vorigen jaars werd een jonge klerk ten kantore van den ontvanger der registratie te Assen ont slagen, verdacht van diefstal. Intusschen is de rijksklerk aan dat kantoor veroor deeld wegens het plegen van onregel matigheden en heeft dit aanleiding ge geven datde jongste klerk thans door zij ne superieuren onschuldig verklaard en weer in zijne eer hersteld is. Te Broek-Sittard moeten drie gemeen teraadsleden aftreden, doch geen kandi daat is op de kandidatenlijst geplaatst. Te Tiel heeft men thans ook een schutters-quaestie. De compagnie was te 5 uren aange treden en opgemarcheerd naar het daar voor aangewezen exercitieterrein, onge veer een half uur buiten de stad. Nadat aldaar de gewone oefeningen waren gehouden, werd te 7 uren „rust" geblazen. De schutter v. U., onderwijzer aan een der openbare scholen, verwijderde zich te 7 uren van het terrein, op grond van de schutterij wet, welke zegt (art. 42), dat een schutter bij oefeningen

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 1