passen worden onzijdig terrein verklaard. Het sluiten van den vrede verwacht men in de tweede helft van deze maand. In het anatomisch genootschap te Bordeaux werd onlangs een jonkman van 27 jaren voorgesteld, die gekweld weid door een der meest buitengewone aanwensels. Sedert zijn tiende jaar had hij zich namelijk niet kunnen onttrek ken aan de onweerstaanbare zucht om van alle gezegden, die hij denkt, uit spreekt, schrijft of hoort, de letters te tellen, en hij verricht dezen reusachtigen arbeid zonder oogenschijnlijk bezwaar of vermoeienis en zonder dat dit hem stoort in de uitoefening van zijn be drijf, het lezen, noch zelfs in het voeren van een gesprek. Men behoeft hem slechts den een of anderen volzin te zeggen, en hij zal dadelijk een getal noemen, dat nauwkeurig overeenkomt met het totaal der letters, welke in dien volzin begrepen zijn. Wat zou deze begaafde jongeling van pas zijn op een druk telegraafkantoor! Het schijnt, dat dit voorbeeld van arithmomanie niet eenig is in de familie van dezen letterteller. Een zijner broe ders moet, toen hij ongeveer zeven jaren oud was, een manie hebben gehad om de lettergrepen der woorden te tellen, doch die hebbelijkheid is na verloop van een jaar weder verdwenen. Te Calcutta de hoofdstad van de provincie Bengalen, Engelsch Indië wa ren ongeregeldheden voorgevallen, om trent welker oorsprong men thans verneemt, gelegen te zijn in het oprich ten van eene moskee op terrein van niet mohammedanen. Het was eigenlijk niet meer dan een hut en toen de Engelscher. het ding om zeer gegronde redenen deden wegruimen ontstond er gisting, die zoo snel toenam, dat wer kelijk gedurende een paar etmalen Calcutta in de macht, der opstandelingen was. Door kalm overleg is het gelukt het oproer te bezweren, maar men gelooft, dat te veel toegeven door En- gelsche politie de kiem voor erger in zich bevat. Er werd veel baldadigheid bedreven, o.a. werden bijna overal in de stad de telegraaf- en telefoondraden stuk gesneden. Johannesburg, Transvaal, heeft een tramweg-maatschappij, die sinds lange jaren het monopolie heeft voor een paar dentram in de stad en de voorsteden. Nu hadden de heeren Lombard en De Beer concessie aangevraagd voor een electrischen tramweg buiten de stad. De Regeering verleende in beginsel die con cessie. Maar de Volksraad weigerde, gelijk men weet, met 40 tegen 9 stem men, zijn goedkeuring aan die concessie. Er is echter sprake van, dat hij op dat besluit terug zal komen. Een voor name beweegreden van de weigering is, naar men zegt, de overweging geweest, dat het invoeren van electriciteit als trekkracht, in plaats van paarden, de landbouwende en paardenfokkende Boe ren zou benadeelen, omdat er dan min der vraag zou zijn naar paarden en paardenvoer. Te Nashville (Amerika) heeft eene merkwaardige opstijging plaats gehad van een bijzonder soort.luchtschip. Stel u voor eene cylindervormige zijden zak, met afgeronde einden, 42 vt. lang en 16 vt. breed en deze besloten in een netwerk, aan welks onderste gedeelte eene stang is bevestigd, welke op een afstand van 10 vt. een zadel draagt met pelalen. Deze doen eene vierbladige schroef wentelen, door den berijder van het zadel bewogen. Voor het vullen werd waterstofgas gebezigd. Nadat het schip 500 vt. was gestegen, maakte het eene draaiende beweging, om te toonen dat de voortstuwer voldeed. Daarna steeg het weder totdat hel uit zicht raakte. Het was mogelijk na genoeg een bij den windsche koers te houden, en het bereikte een snelheid van 10 a 12 mijlen per uur. Na 15 mijlen afgelegd te hebben, keerde het tot op 4 mijlen van de plaats van opstijging, maar was toen genood zaakt neder te dalen, daar de ballon gebrek aan gas begon te krijgen, door het aanhoudend rijzen en dalen. Het luchtschip is dus nog niet ge vonden, hoewel de proef zeker zeer op merkenswaardig is. De uitnoodiging tot een bezoek aan St. Petersburg is door president Faure ontvangen. Geen der overige heeren, die mede van het tochtje hadden meenen te profiteeren, schijnen door den czaar geïnviteerd te zijn, wat wel wat uit den gis schijnt te vallen. Het plan tot annexatie van Hawaï door de Vereenigde staten vindt bijdejapan- sche regeering veel tegenwerking, om dat dit meent de oudste rechten er op te hebben. Die regeering neemt het daarom zijn gezant zeer kwalijk niets van het Amerikaansche plan bericht te hebben en de gezant is daarom terug ontboden. De Engelsche enquête commissie in zake Zuid Afrika heeft nog een paar half openbare zittingen gehouden, voor namelijk om miss Flora Shaw, de dame, die blijkbaar een groote rol speelde bij den inval van Jameson, op nieuw als getuige te hooren. Er zijn thans eenige telegrammen aan den dag gekomen, die voor den hoog geroemden Rhodes zeer comprimitteerend zijn en waarin ook eenige malen den naam van minister Chamberlain genoemd wordt. Men zal zich herinneren, dat er een sterk verzet heeft bestaan tegen het openbaar maken van de genoemde telegrammen. Intus- schen heeft miss Shaw veel moeite ge daan om den minister als geheel on be kend met de gepleegde feiten voor te stellen. Het ontwerp van het rapport, zoo be weert men, zal Rhodes en diens aanhang sterk veroordeelen, maar Chamberlain zal geheel gespaard worden. Zou dit laatste ook in verband kunnen staan met koningin Victoria's verklaring, dat hare ministers van niets geweten hebben? Er zijn thans in de Borinage vier en twintig duizend werkstakende mijnwer kers, dus vier en twintig duizend man nen, die met het grootste deel van hun dag geen raad weten. Het gevolg van een en ander is, dat er veel moedwil wordt bedreven, en velen van hen met de justitie in aanraking komen. In Noordbrabant hebben in den nacht van Vrijdag op Zaterdag hevige on weders gewoed met hagel, waardoor het biet wortelgewas op vele plaatsen sterk heeft geleden en op sommige akkers geheel verloren is. Vrijdag avond werd van den postwagen van trein 34 aan de Zandvoortsche laan door een schot hagel een ruit verbrijzeld. Een der conducteurs kreeg glasscherven in het aangezicht. De zaak is in onder zoek. De heer G. H. Geertsema, ijker, chef van dienst te Leiden, verzoekt ons, aan daarbij belanghebbenden onder onze le zers, te willen mededeelen, dat, vóórl September 1897, alle maten en gewich ten, bij ijkplichtigen in gebruik, moe ten zijn voorzien van de letter g in den gewonen schrijfvorm. Evenzoo moeten eigenaren van milli gramgewichten in 't bezit zjjn vaneen ambtelijke verklaring, waaruit blijkt dat hunne gewichtjes in 1896 of wel vóór 1 September 1897 zijn onderzocht en goedgekeurd. Naar de Midd. Ct. verneemt, wordt in Haagsche kringen het plan overwogen, om in een eerbiedig adres de aandacht van H. M. de Koningin-Regentes te ves tigen op het gevaar, dat het dierbaar leven en de gezondheid van H. M. de Koningin bedreigt bij eeneenigszinslang- durig verblijf in den door de uitwase ming der grachten verpesten dampkring der koninklijke residentie. Men zou daar om H. M. in overweging geven den terug keer van het Hof naar Den Haag niet te doen plaats hebben vóór dat, hetzij van wege de gemeente, hetzij van wege het Rijk, hetzij door samenwerking, af doende verbetering gebracht zal zijn in een toestand, die wel is waar voor de ingezetenen alleen gedurende de zomer maanden nagenoeg ondragelijk is, doch in alle seizoenen het weerstandsvermo gen der gestellen tegen ziekte-invloeden ondermijnt. Deze motiveering wordt gestaafd door de statistiek, welke over eene reeks van jaren steeds een hooger percentsgewijs sterftecijfer aanwijst voor de Haagsche buurten, die aan grachten, dan voor de zoodanige, welke op eenigen afstand Van deze besmettingshaarden gelegen zijn. Door den heer W. Molenbroek, archi tect te Rotterdam, is voor een naam- looze vennootschap een plan ontworpen voor een huis van tien verdiepingen, dat aan de Geldersche kade zal verrijzen en dienst zal doen voor winkels, kantoren en bergplaatsen, terwijl de bovenste verdieping als photografisch atelier dienst zal doen. Natuurlek zal het van liften, electri- sche schellen en verlichting enz. voor zien worden. Dit zal het eerste huis zijn van die afmetingen hetwelk te Rotterdam zal verrijzen. Het zal een oppervlakte be slaan van 300 M., enop500 palen rusten. In het Agnetapark te Delft heeft de eerste voorstelling plaats gehad met de beide reclame-wagens, welke door de directiën der Ned. gist- en spiritus fabriek en Ned. oliefabriekopeen tournée door ons land worden uitgezonden, ten einde aan de producten van beide fa brieken een nog grootere bekendheid te verschaffen. Heeft een der wagens ten doel het publiek door cinematograaf en toover- lantaarn kijkjes te geven in en om de fabriek, met den tweeden wordt bedoeld den belangstellende ook terstond van de goede hoedanigheden der producten te overtuigen. In dit voertuig worden in Delftsche sla-olie en met koningsgist oliekoeken, beignets gebakken en voor geringen prijs verkocht. De zuivere op brengst zal telkens voor de armen der plaats beschikbaar worden gesteld. De bevolking van Nederland bedroeg op 1 Januari 1897, 4.928.658 zielen aanduidende eene vermeerdering van 69.207 gedurende 1896. HAARLEM, 6 Juli 1897. Aan het verslag van de werk zaamheden der Christelijke Avondnaai school alhier, over het tijdvak 6 Januari 1885 tot 0 Juli 1897, is het volgende ontleend De naaischool mocht haar 12Jjarig bestaan herdenken. Omtrent de geschie denis der inrichting wordt medegedeeld Het was in Januari 1885 dat enkele Dames, onder biddend opzien tot God, besloten eene Avondschool op te richten, en dat zulks in eene behoefte voorzag, bleek al spoedig uit het aantal meisjes, dat zich aanmeldde. De school werd door wijlen Ds. Escher met een hartelijk woord geopend en zoo kon de tegenwoordige Onderwijzeres, Mejuffrouw Batenburg, met 12 meisjes de school beginnen. Thans is het getal tot 70 geklommen en nog altijd staan er velen op de sollicitantenljjst. Het doel van de Naaischool is, om meisjes van 11 jaar af, die veelal in dagdiensten zijn, vier keer per week, des avonds 57 ure, onderricht in het naaien, verstellen, mazen en stoppen te geven. Wanneer de meisjes drie jaar geregeld de school bezoeken, ontvangen zij de laatste maan den nog les in het knippen. Het over vloedige naaiwerk dat steeds ontvangen wordt, bewijst dat men daarover tevre den is en wij mogen gelooven, dat menig meisje op de school alles heeft geleerd om haar eigen goed later te kunnen naaien en onderhouden. Vele stadgenooten steunen de inrich ting door jaarlqkschebijdragen; hiervan moet de school grootendeels bestaan. Daar evenwel de behoeften steeds meer der worden, richt het Bestuur tot de vriendelijke lezers het dringend verzoek om bljjvenden steun en ook anderen op te wekken om het met eene jaarlijksche bijdrage te verblijden. De Naaischool heeft in huur het lokaal in de Lange Annastraat van de Jongelingsvereeni- ging. Het schoolgeld bedraagt 10 cents per week, voor twee meisjes uit één gezin 15 cents per week. Voor enkele meisjes wordt het schoolgeld door het bestuur of door anderen betaald. Het bestuur is als volgt samengesteld Mejuffrouw J. Osti, Presidente Nieuwe Gracht 58, Mejuffrouw C. J. C. Duuring, Secretaresse, Florapark 50, Mevrouw EscherAbbing, Penningmeesteresse, Dreef 31, Mejuffrouw C. Abbing, Dreef 31, Mejuffrouw M. Abbing, Dreef 31, Mejuffrouw J. Hinsbeek, Wagenweg 2a en Mejuffrouw M. Iloekstein, Kleine - Houtweg 14. De Vereeniging voor Ziekenverple ging alhier heeft haar Jaarverslag over 1896/97 in het licht gegeven. Het bevat de volgende bijzonderheden. Het getal verpleegsters is thans elf, doch dit zal in den loop desjaarsweêr vermeerderd moeten worden. Zij gaven vele bewijzen van liefderijke zorg voor de patiënten aan haar toevertrouwd, Aan 80 van de 243 aanvragen tot verpleging kon niet voldaan worden. Gratis werden verpleegd 17 zieken. Het getal verpleegdagen was 2980. Versterkende middelen werden ver strekt aan 383 behoeftige zieken. In December ontving de Vereeniging door tusschenkomst van de Presidente der Haarlemsche Afdeeling Naaiwerk Vereeniging eene collectie nieuw ge naaide goederen, wat zeer op prijs ge steld werd, alsmede een geschenk van verpleegartikelen, dat zeer welkom was. Ook finantieel ging de Vereeniging vooruit. Verblijd werd zij door een gift van ƒ1000.van een onbekende, ter wijl met waardeering de toelagen van een paar fondsen en andere vermeld worden. Het Bestuur blijft de Vereeniging in het vriendelijk aandenken van de stad genooten aanbevelen. Het bestuur is samengesteld uitMe vrouw PostmaVerburg, presidente, Mejuffrouw Reinwand, Directrice der Spijsuitdeeling, Mevr. Bosscha— Kerk hoven, Magazijnmeesteresse, Mevrouw Everwijn LangeVan Merlen, Penning, meesteresse, Mejuffrouw J. Groenewegen, Mejuffrouw J- W. Von Reeken, Secre taresse, Dr. S. Fyan, Dr. J. B. Wijn- hoff en Dr. B. J. Kouwer. Bij de Onderlinge Brandwaarborg- Vereeniging voor de gemeente Haarlem was het aantal deelhebbers op 1 April 1897 246, op 1 Juli 1897 267, en dus sedert vermeerderd met 21. Het verzekerd kapitaal bedroeg op 1 April 1897 1704670.—op 1 Juli 1897 ƒ1833195.wat dus eene vermeerde ring aanduidt van ƒ128525. Aan het eind examen aan het Gymnasium alhier, 1, 2 en 3 Juli ge houden, namen deel 8 leerlingen en 2 extranei: Toegelaten zijn voor diploma A en B, L. E. J. Brouwer, voor diploma A: J. Barbas, H. C. Barthel, W. F, Caalen, J. F. Herbschleb, T. M. Loran) H. v.d. Meulen, A. H. J. Merens (extranei). Eén leerling werd afgewezen voor di. ploma A. Een extran. voor diploma B. Een veertigtal leerlingen, meisjes uit de hoogste klassen der kostelooze scholen alhier, hebben Zaterdagmiddag een uitstapje gemaakt naar het buiten verblijf van onzen Burgemeester, Jhr. Boreel van Hogelanden, gelegen onder de gemeente Velsen. In rijtuigen van de scholen afgehaald hebben ze daar, onder toezicht van een paar dames onderwijzeressen, eenige uren vertoefd en pret gemaakt. Omstreeks zeven uur werden ze, recht vroolijk ge stemd, aan de verschillende scholen weer afgezet. Dat de uitnoodiging voor dit tochtje den kinderen zeer welkom is en door de ouders op prijs wordt gesteld behoeft niet te worden gezegd. Naar wij vernemen zullen de meisjes leerlingen der bijzondere scholen nu aan de beurt komen, zooals trouwens ook verleden zomer is geschied. De Bad-courant van Zandvoort zou onder de rubriek „aangekomen"op Maan dag 5 Juli kunnen vermelden een groep bleeke en klierachtige kinderen uit Haar lem. Immers gisterenmorgen kon men aan het station een troepje bleekneusjes daarvoor aangewezen door een genees kundige bijeen zien, beladen met Jeen bundeltje kleeren om naar het Zandvoortsche Kinderhuisje te vertrek ken. Drie weken mogen ze daar ver toeven en worden dan door anderen vervangen. Zij vinden er gezond en deugdelijk voedsel, eene reine ligging en eene minzame, liefderijke verpleging. De zeelucht en het verblijf buiten in de groote natuur doet de meesten goed. Wie zal de aanzienlijke dames, die dit alles betalen en bovenal zich met onbaatzuchtige liefde wijden aan de ver zorging van het zwakke kind, naar waarde loven. Misschien is de traan der dankbaarheid, welke glinstert in het oog der moeder, die haar kind tot het uiterste oogenblikje aan het station vergezelt, haar hoogste loon.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2