Xo. 15 Wereldkroniek, Eerste Blad. No. 54. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84. Negentiende Jaargang. 144 -tl 11 H iX JLJ* J2J JJA U KJ XJL met amsterdam. letf. Vereen, tat bevordering van Zondagsrust Doet Uwe inkoopen liefst niet tp Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Nieuwsberichten. riLEPHOONNÜMMEK A j\ 1^ g L1 LJ( TELEPHON1SCHE VERBINDING ADVERTENTIEBLAD ABONNEMENTOPEIJS: vaE ZATERDAG 10 Juli 1897. VEBSCHIJKT- Per drie maanden,25. VMtöCHIJNT franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1-5 regels f 0.25, elke regel Dinsdag- en Vrijdagavond. Afzonderlijke nummers 8 centen per stuk meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. VAN DE is direct na uitgave voorhanden inden Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. KONINGINNEDAG. Vroeger werd door ons reeds een en ander bericht over de plannen, die werden voorbereid om ook dit jaar den verjaardag van H. M. de Koningin weer op feestelijke wijze in Haarlem te gedenken. Nu de inteekenljjsten circuleeren en de ingezetenen daardoor in de gelegen heid worden gesteld voor dit doel eene bedrage te geven, heeft het misschien zijn goede zijde met een enkel woord te gewagen van hetgeen door de Com missie reeds voorloopig is bepaald. Natuurlijk is het programma in zijn geheel nog niet vastgesteld en kunnen wij slechts de .plannen der verschillende sub-comité's mededeelen, echter kunnen wjj met genoegen constateeren, dat naar alle waarschijnlijkheid het feest ook dit jaar wederom zeer goed zal slagen, dank zij de medewerking, die door vele corporatiën en personen voor dien dag reeds is toegezegd. Deelden wij onlangs een en ander mede over de Kinderfeesten, thans kunnen wij mededeeling doen van het programma door de Commissie v/d volks vermaken vastgesteld, aan welk pro gramma wij het volgende ontleenen. Des middags zal ieder, die er belang in stelt, een oplating van postduiven kunnen bijwonen op zoo groote schaal, als het den vereenigingen, die hiertoe hunne medewerking toegezegd hebben, mogelijk zal blijken te zjjn. Eveneens bestaat het plan vermoedelijk op een terrein in het midden der stad, athle- tische wedstrijden te organiseeren, waar allen, die zich daartoe aanmelden, zich in kracht en vlugheid met elkaar zullen kunnen meten. Des avonds zullen op allerlei gebied uitvoeringen plaats heb ben in de zalen van de sociëteiten „Ver- eeniging" en „de Kroon", den Stads Doelen, de Vauxhall, den Schouwburg en Felix Favore; vele vereenigingen hebben zich bereid verklaard hunne beste krach ten aan die taak te wijden. Na afloop dezer uitvoeringen die van zes tot acht uur moeten plaats hebben, zal eene hier ter stede bestaande photografen-vereeni- ging eenige toepasselijke beelden op het doek brengen, die, bij gunstig weder, op een daartoe geschikte ruimte ver toond, zeker vele toeschouwers zullen trekken. Of deze plannen uitvoerbaar zullen zijn, hangt in de eerste plaats af van de hulpmiddelen, waarover de commissie zal kunnen beschikken. Laten wij hopen, dat deze toereikend mogen zijn en de verjaardag van onze geëerbiedigde koningin met recht aanspraak zal kun nen maken op den naam van een alge- meenen feestdag. Het rijwiel is door de vijanden er van reeds herhaaldelijk en dapper uitgeschol den. Heel origineel is de benaming, die een fanatiek Engelsch geestelijke er aan gaf. Hij noemde het wiel„dagelijksche sneltrein naar de verdoemenis". Meteor, het bekende jacht van den Duitschen Keizer dat dit jaar bijna alle eerste prjjzen won, is verleden Zondag nabij Travemünde op een rots gestooten, nadat het eerst de overwinning op Cornet behaald had. Het schip moest ter repara tie in het droogdok. President Faure vertrekt 10 Augus tus over zee naar het rijk van den czaar. Keizer Wilhelm, die ook op bezoek komt zal er Faure niet ontmoeten hjj vertrekt als Faure komt en over land. De Spaansche regeering heeft uit de Philippjjnen bericht ontvangen, dat de rust op de eilanden geheel hersteld is. De regeering heeft aan den maarschalk Rivera volmacht gegeven om de eigen dommen der oproerlingen in beslag te nemen. Men weet echter wat men te ge- j looven heeft van de ietwat snorkende i berichten welke van tjjd tot tjjd tot ons komen. Er is meestal nog een kleine „maar" bij vergeten. Zonder nu juist te beweren, dat het thans wel weer zoo zal zijn, moet men het voor waar aan nemen van het berichtje. Het volgende ongelooflijke verhaal wordt uit Wates (Kediri) aan het Soer. Hand. geschreven. „Dat de kleine man koffie steelt is niet alleen het gevolg van het opkoopen der Chineezen, doch ook van den dwang tot het halen der taxatie van den Gouver- nements koffieoogst. Zoo vroeg een zeker ambtenaar van het B. B. aan een kapala: „Kapala, wat denk jij van je aanplant te krijgen?" „Acht picols", kandjeng. «Zeg, als je er geen vijftien bin nen brengt dan dwaal je de doos in, be grepen was het antwoord van den „er varen" koffieplanter! Natuurlijk laat vriend kapala zjjn luidjes er voor op draaien hoe, dat komt er niet op aan, maar zjj moeten zorgen, dat de 15 picols binnen komen, met het. gevolg dat op de een of andere onderneming hier in de buurt de goedang op een goeden dag geforceerd zal worden." Omtrent Dr. Yersin's serum tegen de pest komen uit Bombay gunstige berichten. In de academie van genees kunde aldaar heeft namelijk Prof. Wysokowiecz, hoofd der Russische we tenschappelijke commissie van onderzoek, medegedeeld dat genoemd serum een doeltreffend middel tegen de pest is ge bleken. Als het in enkele gevallen niet hielp, dan was het daaraan te wijten dat men te laat hulp inriep. Dr. Simond is te Kutch Mandri aange komen met een nieuwen voorraad serum. Volgens een bericht uit Sofia moeten te Constantinopel een paar gevallen van pest zijn voorgekomen. De Bulgaarsche Regeering heeft eene veertiendaagsche quarantaine gelast voor alle uit Turkije komende reizigers. Japan moet, met de driestheid, welke dezer Mogendheid sedert hare overwin ningen op China eigen is geworden, de Vereenigde Staten met afbreking der betrekkingen hebben gedreigd, voor het geval, dat de aanhechting van Hawaï blijft gehandhaafd. Eene botsing, te Honolulu, tusschen Japansche en Amerikaansche matrozen voorgevallen, waarbij een Japanner doo- delijk gekwetst is, zal er niet toe bijdra gen de spanning te verminderen. Een belangrijke vondst is dezer dagen op het Grieksche eiland Paros gedaan. Men heeft daar namelijk een nog onbe kend gedeelte der vermaarde Parische Kroniek ontdekt. Het handelt over de jaren 336 tot 299 v. C., den tijd van Alexander den Groote en de Diadochen (de veldheeren, die zich na Alexander's dood meester maakten van de heerschap pij over verschillende deelen van zijn ge bied). Het kostbare handschrift zal eerlang openbaar worden gemaakt. Bij Thermopylae heeft men dezer da gen sarcophagen met beenderen ver moedelijk het overschot van Spartanen van Leonidas alsmede vazen, munten en andere voorwerpen gevonden. Graaf De Pret Roose de Calesberg een der Antwerpsche vertegenwoordi gers bij de Belgische kamer, heefl het bij zijn partijgenooten erg verbruid; hij heeft Vrijdag zijne stem uitgebracht vóór de oorlogsbegrooting en dat wilde men niet, omdat men te Antwerpen voor het verminderen van militaire lasten is. De Pret had zóó gestemd als protest tegen de onhebbelijke manier waarop de afgevaardigde Coremans zich had uitgelaten omtrent de Belgische officieren. Er is sprake van, dat de Pret zal uitgestooten worden. Menokki Garibaldi, de zoon van den grooten Italiaanschen volksheld van dien naam, wordt boer; hij gaat zich in Amerika aan den landbouw wijden. Een Hongaarsche vrouw, zekere Anna Simon, is te Sofia vermoord door een aide- de-camp van prins Ferdinand, met wien zij liefdesbetrekkingen onderhield. Daardooor moet, volgens een bericht in de New-York. Herald, in Hongarije zulk een verbittering tegen Bulgarije zijn ontstaan, dat de Bulgaarsche regeering in allerijl aan een Oostenrjjksche firma 100,000 geweren heeft besteld. De groote vraag of Chamberlain on kundig was van den inval in Transvaal of niet, heeft allen kans om onbeant woord te blijvende commissie wil de kwestie ontkennend beantwoorden. Rho des schijnt echter te meenen, dat 's ministers aandeel in de zaak aan het licht komt en doet door zijn gevol machtigde beweren, dat reeds in October Chamberlain van de plannen kennis droeg, als mede, dat dit zou blijken kunnen uit gewisselde brieven, die daarom aan het licht dienen te komen. Of de Engelsche minister echter aan dien wenk gehoor zal geven, is te be twijfelen. Men wacht met ongeduld de openbaarmaking van het rapport der Commissie en algemeen is men van meening, dat Rhodes, Beit en anderen er niet best af zullen komen. Maar dit zijn natuurlijk nog maar onderstellingen. Men weet dat onder den postmeester- generaal of liever Staatssecretaris der posterijen den Heer Stephan, in het post verkeer in Pruisen heel wat verbeterin gen zijn aangebracht. Zjjn opvolger is von Podbielsky. Of het onder dezen wel zoo blijven zal betwijfelt men. Reeds zien sommige partikulieren de toekomst in deze donker in en een der bladen, die het weten kan, begint al te spreken van verhooging voor dagbladen en van post pakketten, maar de tijd zal leeren of men in Pruisen ook in deze tegenwoordig wat zenuwachtig is. De Fransche Kamer heeft een half- millioen francs toegestaan tot dekking der kosten van president Faure's reisje naar Rusland, Er waren weinig stemmen tegen het crediet, maar veel geestdrift voor de zaak bleek er niet te wezen, integendeel werden er vrjj wat hatelijk heden gedebiteerdmen sprak zelfs van geldverkwisting en beter het aan den werkman te schenken om diens leed te verzachten terwijl één lid voorstelde het presidentschap in Frankrijk af te schaf fen. Negen en twintig stemmen waren tegen. De gezanten der mogendheden komen maar niet verder met het vredesverdrag. Onderhandelen, langs diplomatieken weg, de zaken af te doen, schijnt met Turkije niet te kunnen, het lijkt wel dat weer krasse middelen moeten aangewend wor den, om den sultan minder veeleischend te maken. Donderdag heeft te Amsterdam het overbrengen plaats gehad van het stof felijk overschot van Mevrouw Kleine en haren echtgenoot naar de nieuwe Oosterbegraafplaats. Men weet dat dit geschieden kon door den fmancieelen steun van eenige vereerders van Me vrouw Kleine, maar bovenal door eene gift van de Koninklijke Vereeniging Het Nederlandsch Tooneel, zijnde de recette van eene voorstelling door ge noemde Vereeniging met dit doel ge geven. Te 's Gravenhage is eene juffrouw bestolen door twee personen, die eene kamer bij haar gehuurd hadden. De juffrouw had zich laten ontvallen dat zij soms aan zenuwpijn leed. Een der heeren bood haar een medicijn aan, dat „hjj zelf ook wel tegen die kwaal placht te gebruiken." De juffrouw nam het en viel in een slaap, waaruit zij pas eenige uren later ontwaakte. Toen be merkte zij dat de heeren al haar geld, effecten en kostbaarheden hadden mee genomen. De politie doet onderzoek. Woensdagmiddag brak te Dieren een felle brand uit in een perceel waarin een handel in brandstoffen werd gedreven. Blusschen bleek onmogeljjk. Behalve dit perceel brandden nog vier andere geheel uit. Door het opwerpen van zand,

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 1