HAARLEMSCH ar o. 16 Wereldkroniek, Eerste Blad. No. 56 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84. Negentiende Jaargang, 144 van ZATERDAG lei Vereen, tot bevordering van Zondagsrust E R O H I E E. Ï1LEPHOONNUMMER TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden—,25. franco p. post ,40. Iftonderlijke nommers 3 centen per stnb PrQs per Advertentie van 1—5 regels 10.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags tem 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet ap Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. VAN DE is direct na uitgave voorhanden inden Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cants. Woensdag vergaderde de Raad. Zes heeren waren afwezig. De voorzitter bracht een gelukwensch aan de Leden, die opnieuw gekozen zijn en deelt mede, dat met den bouw van de brug over den Spoorweg, Kruisweg, is aangevangen. Het werk is aangenomen voor f5546. Mejuffrouw G. M. Eggink, onderwij zeres aan School E, verzoekt en verkrijgt eervol ontslag als zoodanig. De Heer A. C. Laane verzocht den Raad, hem te willen afstaan een ge deelte van den tuin, gelegen achter het voormalig postkantoor in de Smeestraat. In verband met de hangende vraag waar het politiebureau zal gevestigd worden, waarbij ook het postkantoor was genoemd, alsmede het Huis van bewaring in de Tuchthuisstraat, deelen B. en W. mede, in de eerste plaats, dat het nog tamelijk lang kan duren, eer dit laatste ter beschikking komt en vervolgens, dat de verbouwing tot politie bureau 16000 zal kosten. Er wordt dus voorgesteldIn beginsel te bepalen, dat het politiebureau zal verplaatst wor den naar een geheel nieuw gebouw in de Smeestraat, waarvan het boven ge deelte verhuurd zal worden aan de Tele foon-Maatschappij a 500.'sjaars; het tegenwoordige bureau van politie aan de Zijlstraat in te richten ten dienste van de gemeente-secretarie; Burgemeester en Wethouders uit te noodigen, nader uitgewerkte plannen na overleg met de commissie van fabricage en vergezeld van eene raming van kosten aan de goedkeuring van den Raad te onderwerpen afwijzend te beschikken op het adres van den heer A. C. Laane tot aankoop van een gedeelte van den tuin van het voormalige Postkantoor. De Heer Kruseman wenscht in het besluit te schrappen de huur van het bovengedeelte k 500.De Voorzitter is van meening dat dit ook best kan vervallen. Het zou nu op voorstel van den Heer Tjeenk Willink wordentegen nader overeen te komen voorwaarden, maar de stemmen staakten, dus uitstel tot de volgende vergadering. De Heer Macaré is niet bevredigd door het voorstel, doch het was jammer dat bij het plan Smeestraat geen teeke- ningen zijn overgelegd. Bovendien zijn de leden niet in de gelegenheid geweest voldoende kennis te nemen van de stuk- I ken. De Voorzitter deelt nog mede, dat een schetsplan is ter inzage geweest. Uit gewerkte plannen zullen natuurlijk den Raad ter goedkeuring aangeboden wor den. De Raad besloot in beginsel te bepalen den bouw van een politiebureau in de Smeestraat. In verband met het hechten van het tegenwoordige bureau aan de Secretarie heeft de Heer Sneltjes het woord, en wordt aangenomen. Ten opzichte het voorstel huur Laane voert de Heer Schürmann het woord. Het geheele voorstel, uitgenomen de huur aan de Telefoonmaatschappij, wordt aangenomen. Vastgesteld wordt de 4e suppl. be grooting en staat tot af- en overschrijving dienst 1896. Het Gemeentebestuur had van den Minister van Binnenlandsche Zaken een verzoek ontvangen tot opruiming van de onaanzienlijke huisjes, welke in de Lepelstraat (tusschen de paaltjes) het gezicht op de fraai, voor rekening van het Rijk, gerestaureerde Vleeschhal ont sieren. Deze huisjes behooren in eigen dom aan de Ned. Herv. Gemeente, om welke reden het Gemeentebestuur heeft geïnformeerd naar den prijs. Genoemd is 5250De Minister is niet geneigd eene bijdrage tot dit doel af te staan; daarom stellen B. en W. voor de huisjes tot genoemden prijs van gemeentewege aan te koopen. De Commissie stelt voor ƒ3000. beschikbaar te stellen. De Heer de Breuk brengt in herinnering dat de Hal, vroeger van geen nut wasen geen voordeel voor de gemeente opleverde. Nu geeft het Rijk 1000 huur en het Rijk heeft bovendien ƒ26200 uitgegeven tot restau ratie. Wij staan nu op een uitmuntend standpunt en het is dus zaak en billijk dat de gemeente wat bijdraagt. Wat den prijs betreft, zegt Spreker dat er van den huur der huisjes ƒ157 overblijft en om nu niet in renten achteruit te gaan is de door Kerkvoogden genoemde som gevraagd en in geen geval zullen de huisjes tegen lager worden De Heer Kruseman meent, dat ook van de zijde der kerkvoogden eene opoffering gewacht kan worden in ver band met de restauratie der St. Bavo. De Heer de Breuk beantwoordt: De Kerkvoogden getroosten zich groote opofferingen in deze. De Heer van Thiel heeft nog het woord. De Heer Stolp is van gelijke meening als de Heer Kru seman. Verder meent hij, dat de 1000 huur voor de Hal niet in overeenstem ming is met de kosten voor eene zoo kostelijke gelegenheid tot plaatsing van het archief op eene andere plaats. Nog voeren in deze het woord de Heeren van Dieren Bijvoet en de Kan ter. De laatste is bepaald tegen den hoogen prijs, vindt ƒ3000 genoeg en billjjk. De Heer Tjeenk Willink wil in het belang der gemeente over de 2000 verschil heenstappen. De Heer Van der Mersch vindt de som van ƒ5250 billijk in verband met de rente. Ook de Heer Roog vindt dit. Nog stelt de Heer Krol de beweegreden onder het oog waarnaar de Commissie van Financien oordeelde, doch vindt aan den anderen kant de gevraagde som billijk. In stemming werd het voorstel B. en W. aangenomen met 15 tegen 10 stem men. De huisjes tusschen de Paaltjes verdwijnen dus. Ter verkrijging" van een verbindings weg tusschen het Korte Spaarne en den Korten dijk, waartoe de Raad reeds in 1877 besloot, werd voorgesteld tot dit doel aan te koopen een perceel aan het Spaarne bij de Houtmarkt en de daar naast gelegen koepel, waarvoor ƒ3900. benoodigd is. Het voorstel wordt aangenomen. De politieverordening bepaalt de plaat sen, waar mag worden gebaad en ge zwommen, doch in den laatsten tijd geeft dit aanleiding tot bezwaren. Tegen de Leidsche vaart by het Schouwtje was bezwaar gemaakt door de bewoners en, toen de Amsterdamsche vaart was aan gewezen, door de bewoners aldaar. Nu zijn B en W te rade gegaan, de zwem-en badinrichting aan het Noor den-Buitenspaarne te bestemmen tot genoemd doel, waartoe de eigenaar, de Heer A. A. Sprenger zich bereid ver klaart, als de gemeente het subsidie ver hoogt tot /550. en de concessie met tien jaar verlengt. Een voorstel in dien geest kwam in behandeling. De Heer Beijnes vindt dat men hier voorzchtigheid dient uit te oefenen. De Inrichting is in het belang der Gemeente, doch hij gelooft niet dat het goed is de concessie te verlengen, stelt voor het verleenen der concessie uit te stellen, eene commissie te benoemen in zake het zoeken naar een meer geschikt terrein en de 200 subsidie toe te staan. De Heer Sneltjes voert het woord, vindt het voorstel Beijnes tewijdloopig en zou wenschen de stukken aan B. en W. terug te zenden tot nader onderzoek. De Heer V.d.Berg deelt mede dat van wege het Witte Kruis in niet ver af gelegen tijdpunt een Volks-douche bad huis staat opgericht te worden en dit misschien van invloed kan zijn op den loop van zaken. De Heer de Breuk meent dat de zaak eenigen haast heeft met het oog op de bepaling van plaats voor het zwemmen. Verder heeft het Dagelijksch Bestuur met zorg en voorzichtigheid de zaak be handeld. Al de bezwaren werden weer legd op een wijze, die zoo helder en zoo duidelijk was, dat men meende verdere discussie overbodig te zijn. Toch nam de Heer Beijnes nog het woord. De Heer Stolp wil niet aan de verlenging der concessie, wil eene andere plaats voor de Zwemschool. De Voorzitter beveelt het voorstel B. en W. ten sterkste aan; eene andere plaats is eenvoudig niet denkbaar, hét Zuider Buitenspaarne aan het Oosten heeft een jaagpad, aan het Westen daar is er een geweest, maar om ze van daar weg te krijgen, heeft men vroeger hemel en aarde bewogende Singels, met hun één meter diepte zijn aller ongeschiktst en om daar wat te maken zou duizenden kosten. De Heer Willink zou een middenweg wanschen, door de concessie te verlengen tot 4906. Dit voorstel wordt ondersteund, maar de Heer Kruseman wenscht dat de In richting beter toegankelijk wordt en de Heer v. d. Mersch wil, alles in aanmer king genomen, de zaak uitstellen tot eene volgende vergadering. Dit komt in stemming en wordt verworpen met 14 tegen 11 stemmen. Thans beantwoordt Wethouder de Breuk den Heer Kruseman. In stemming komt nu am. Tjeenk Willink en wordt aangenomen. Het dus geamendeerde voorstel wordt thans aangenomen, met 11 stemmen tegen. J. Gerritsz Jr. verzocht vergunning tot het maken van berghokken op zijn grond Zuidzijde Rozenstraat. De Heer Roog vraagt eenige ophel dering, welke verstrekt wordt door den Heer de Breuk. De Heer Willink wil wel toestaan, maar niet op den laatstelijk aangekochten grond. De Heer Sneltjes wil dan liever het voorstel verwerpen, doch stelt een amendement en dit wordt aangenomen evenals het voorstel zelf. J. G. van Schaik, verlangt tot ver bouwing van zijn perceel in de Paar- laarsteeg, vergunning om hooger te I mogen bouwen dan de verordening toe staat. B. en W. adviseeren in gunstigen zin. De vergunning wordt verleend. Het Bestuur der Haarlemsche kook school verzoekt op goede gronden sub sidie der gemeente voor zijne inrichting. B. en W. doen geen voorstel, omdat vroeger de Raad er zich ernstig tegen verklaarde. De Heer Macaré wil uitstel wegens den korten tijd dien de Raad heeft gehad om zich de zaak goed in te denken, doch is voor zich zelf voor eene subsidie. Wethouder De Kanter is thans ook voor subsidie, doch met de bepaling dat die alleen zal besteed worden voor meisjes behoorende tot de onvermogendendus tot een gratis cursus. Ook de Heer Stolp is er voor, evenals de Heeren Beijnes en Bjjvoet. Den Voor zitter doet het onaangenaam aan voor de tweede maai in deze zitting van den Heer Macaré te moeten hooren van niet tijdig indienen van voorstellen, stelt thans voor de subsidie te behalen. De Heer Macaré verontschuldigt zich, heeft niets onaangenaams bedoeld, doch hand haaft zijn voorstel en alzoo wordt be sloten. Aan den Heer J. Schouten, eervol ontslagen Hoofdcommies ter Secretarie, wordt op voorstel van B. en W. een pensioen toegestaan van ƒ1000 en eene persoonlijke toelage van ƒ800.— in het jaar. Het voorstel tramplan wordt uitge steld tot de volgende vergadering. Het voorstel hiertoe bleek echter wat al te haastig ingediend en aangenomen, al thans nadat de behandeling der overige punten was afgeloopen, verzocht de Heer Stolp heropening van de discussies in deze. Benoemd wordt tot onderwijzeres 2e klasse aan school B Mejuffrouw A Scheffer te IJmuiden; tot onderwijzer eerste klasse aan de Tweede Burgerschool voor jongens en meisjes, de Heer C. van der Werff, thans in gelijke betrekking werkzaam aan School A.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 1