Nieuwsberichten. '*-• 3r Voor kennisgeving werd aangenomen het gasverslag over de maand Mei. De Heer Stolp stelt voor thans toch over te gaan tot de gedeeltelijke behan deling van het tramplan. De Voorzitter wijst er op dat de vergadering reeds een besluit had genomen, maar de Heer Stolp blijft er bij. Na veel spraakver warring, waarvan eigenlijk eerst nie mand iets begreep, besloot de Raad tot de behandeling over te gaan van het Rapport der Tramcommissie. Zooals men zich herinnert bestonden de volgende aanvragen: 1° een gastram a. van het station langs Jansweg, Parklaan, Nassaulaan enz. naar de Raamvest, en b. van het station langs Jansstraat, Groote Markt naar den Zijlweg, ingediend door de heeren C. J. van Vassen, alhier en J. Korevaar te Zoeterwoude; 2° en paardentram van het station langs Jansstraat, Groote Markt naar den Koninginneweg, ingediend door den heer J. Wolbers, alhier 3° een paardentram van de Groote Markt naar het snijpunt van den Zijlweg en den Hollandschen IJzeren Spoorweg, ingediend door commissarissen derHaar- lemsche Tramway-maatschappij 4° een stoomtram naar Zandvoort, ingediend door de heeren G. Bonheur en M. Lubcké te Brussel; 5° een electrischen spoorweg naar Zandvoort, ingediend door den heer E. J. J. Kuinders te Amsterdam; 6° een eleetrische tram naar Bloemen- daal, ingediend door de Heeren D. E. L. van den Arend en J. A. G. van der Steur, alhier; 7° een eleetrische tram van Amster dam naar den Hout, ingediend door de heeren Frans Anderheggen en L. J. Neumeijer Jr. te Amsterdam, aanslui tende aan de eleetrische tram naar Zand voort; De Raad besloot thans afwijzend te beschikken op de adressen sub 1° tot en met 5° genoemd en aan te houden het adres sub 6° genoemd totdat nader zal zijn beslist omtrent de binnen de ge meente in den geest van het rapport der Commissie aan te leggen ceintuurbaan. Punt 7, plan Anderheggen, kwam dus niet in behandeling in deze vergadering, waarna de bijeenkomst tegen vijf uur werd gesloten. Het rapport der bekende Engelsche commissie van onderzoek in zake de Transvaalkwestie is verschenen. De mee ning van een der voornaamste Engelsche bladen is, dat de commissie volkomen als mislukt kan beschouwd worden, omdat voor Rhodes en zijne medeplich tigen geen straf wordt gevraagd en als niet het Lagerhuis de conclusie van het verslag verwerpt, dat dan het ministerie daarvan de schuld draagt. Hoe het bui tenland over het rapport denkt, zal nog wel blijken. Eenige duizenden arbeiders in de Borinage hebben het werk hervat, On der degenen, die nog staken heerscht veel gebrek, te meer daar de bakkers weigeren langer te borgen behalve als het brood voor zieken is. Nader wordt uit de Borinage bericht dat velen, die het werk hervat hadden zich weer bij de stakers gevoegd hebben uit vrees voor de kameraden, aangezien op enkele punten dreigende biljetten waren aangeplakt en hier en daar de tuintjes en de aardappelvelden der niet- stakers waren vernield. Omtrent den roeiwedstrijd te Henley aan de Theems, waaraan ook Nederland- sche eenigingen deelnamen was de heat voor de Thames cup tusschen Delft en de Thames zeer spannend. Eerst waren de Engelschen voor, op de helft van de baan de partijen gelijk en aan het einde der baan was Laga een boots lengte voor. In de diamond Challege Sculls, had de Nederlander Blussé de overwinning behaald op Fair Caim. De Heer R. Ewouts hoofd van school no 9 te Haarlemmermeer herdacht onder buitengewoon veel blijken van belang stelling, vermeerderd door het samenval len der 25 jarige echtvereeniging, zijne 25 jarige ambtsvervulling; gemeentebe stuur, ingezetenen, oud- en tegenwoor dige leerlingen, tegenwoordig en vroeger onderwijzend personeel, collega's uit den omtrek en uit de gemeente, schonken stoffelijke blijken van belangstelling. De heer P. Balkenende, hoofd van school no 1 in die gemeente hoopt 3 Augustus zijn 40 jarige ambtsvervulling aan die school te herdenken. Maandag en Dinsdag hebben in die gemeenten, waar zulks noodig was, de stemmingen plaats gehad voor leden der gemeenteraden. In de omgeving van Haarlem was daarvan de uitslag als volgt: Aalsmeer herkozen P. de Vries, D. Tas en J. de Boer. Assendelft herkozen S. Bon, gekozen D. Kleijne, herstemming tusschen J. Dekker Jzn (aftr lid) en G Boon Hzn. Beverwijk herkozen J. Veld, gekozen G. Poel, herstemming tusschen de af tredende leden S. Verhagen en A. Stum- phius, welke laatste thans heeft verklaard niet verder in aanmerking te willen ko men. Haarlemmerliede en Spaarnwoude, herkozen G. van Andel en B. P. Vink. Haarlemmermeer, herkozen C. Bos en C. Dijt; gekozen W. Pruischen en G. A. Knaap, herstemming tusschen A. C. van Nieuwenhuizen, A. Suidgeest (aftr), D. Knibbe en R. W. Lammerts. Schoten, herkozen H. Blom, gekozen J. Stut. Sloten, herkozen J. van Bladeren, her stemming tusschen J. W. van Bronk- horst, G. Veldhuizen (aftr), E. J. Glim, W. H. Schouten, H. Blaauwhof (aftr) en F. J. H. Schneider (aftr). Spaarndam, herkozen O. Prins en J. A. Vallentgoed. Velsen, herkozen P. Roggeband, F. W. C. H. Baron van Tuijl van Serooskerken, S. P. Kuijper en G. Goedhan. Zandvoort, herkozen C. Draijer Jr, gekozen D. Driehuizen. Te Bennebroek, Bloemendaal, Hille- gom, en Lisse was stemming onnoodig, gelijk in ons nummer van 10 Juli j. 1. is vermeld. HAARLEM, 16 Juli 1S97. Na gehouden overgangs examens zijn op de H. B. Scholen met 5- en 3-jarigen cursus bevorderd: Van de eerste klasse naar de twe ede klasseC. J. Bakker, Elisabeth C. M. Beekman, F. Teding v. Berkhout, J. P. Valkema Blouw, J. H. G. Boissevain, H. Braat, H. G. Brandon, J. G. Bursch, A. C. M. Calkoen, Marie Cheriex, W. Croll, E. Croll, A. H. Garrer, J. van Gelder, J. L. J. Ghijs, J. L. van Gogh, Josephine van Goor, H. J. G. Haitsma Muiier, G. J. N. Hengeveld, Jeanne Henny, J. W. E. Kempers, E. H Kerk hoven, D. A. Wittop Koning, H. Kramer, D. A. Land, J. J. Louwerse, C. Misset, J. H. van Oyen, C. Overbeek, J. R. K. Pennink, L. Polak, O. C. Poppink, Sophia P. Reeser, W. van Reeuwijk, J. J. Roelofs Valke, H. v. d. Heuvel Rijnders, M. K. Sabelis, M. Smidt v. Gelder, G. B. J. Sorgdrager, T. Teves, G. P. Tromp, F. v. Twisk, G. A. Veen, J. F. van de Ven, W. A. Vermeer, C. J. Vis, Mina de Vries, J. Vrijer. Voor waardelijk: J. van Arum, A. H. L. M. van den Broecke, J. Bruynis, M. F. Mozer Bruyns, J. P. van Heutz, C. H. J. van Hoëvel, P. J. A. W. Hommes, J. H. Hoogeweg, A. v. d. Maaren Jansen, B. Nierop, J. G. Ruth, Marie Schuyt, E. Schuyten. Van de tweede naar de derde klasse Henrietta G. la Bastide, H. C. Valkema Blouw, J. C. M. Both, J. van den Broek, J. Broekmeyer, J. Burck, H. Fick, J. M. Figee, W. de Groot, J. N. Grousfra, F. W. Helmers, J. de Kanter, J. A. Laan, A. J. van der Laan, J. J. van der Ley, L. M. Meertens, II. Merens, C. J. Merens, J. Haitsma Muiier, H. J. Munk, H. Roes- sink, M. Schuitemaker, J. G. J. Slats, G. H. Theunissen, M. H. Teunissen, C. E. van Wijk. Voorwaardelijk: P. Ban- nink, L. J. J. Caron, J. Hermanides, J. A. Jonker, E. Keus, J. H. Kluit, M. A. de Koek, A. L. Kruseman, J. Lohr, J. E. van Panhuys, P. M. H. Pouwels, L. Robert, F. W. de Vogel, G. F. Wiemer. Van de derde naar de vierde klasse: T. R. Adama, C. M, Bethe, W. H. Bleck- man, J. de Breuk, W. J. Brongersma, O. D. E. Bunge, G. Duyfjes, Marie Duyf- jes, M. Franken, H. j. Geyl, F. A. A. van Gogh, Klazina P. Holwerda, H. Jager, W. J. S. de Ivanter, J. C. Kramer, J. Nieuwenhuizen Kruseman. J. A. Lode- wjjks, G. S. Lijnkamp, H. J. Mooyen, C. H. Ouderhoven, W. P. J. van Ooyen, A. Pufkus, M. Resink, L. C. Ritsema, J. C. van Runnard, S. P. Swart, J. W. Roelofs Valk, P. Verhagen. Voorwaarde lijk A. Groenewegen, A. M. E. J. Hol- Jert, J. J.G. Kruseman, J. B. van Loghem, A. Sepp, W. F. O. Strieker, J. R. H. van Steyn van Hensbroek, S. J. van Limburg Stirum, J. J. Swens, C. J. van Meylingen, M. F. W. Vorstman. Van de 4e naar de 5e klasse: P. A. F. Appelboom, H. Teding van Berkhout, M. J. de Bosch Kemper, J. A. de Bordes, Victorine Boshouwers, G. A. Brender a Brandis, W. van den Broek, J. A. F. Mörzer Bruyns, D. van Cappellen, Anna C. Duyfjes, J. van Gogh, A. M. Hubregtse, Th. A. Klinkhamer, E. B. Kylstra, P. N. Max, A. A. Pauw, J. H. Poppink, E. N. L. Quadekker, J. C. Ritsema, J. Tideman, R. A. Weerman, J. H. Wes- terveld, E. F. Wiemer, J. W. Wilson. Voorwaardelijk C. Bakker, H. W. Dhal- berg. A. Kloeke, Ella F. Olferhaus, L. N. van der Stadt, R. van Vloten. Na gehouden eind-examens is aan de volgende leerlingen van de 3e klasse der H. B. school met 3 j. c. een getuigschrift uitgereikt: R. J. Bosman, T. Bruyn, L. Cohen, A. W. Duym, C. Gerber. A. Hazevoet, F. J. C. van der Laan, W. J. van Thiel, L. A. Vervoorn. Zooals wij reeds onlangs in ons blad mededeelden, zal het beroemde Zweedsch Mannen Kwartet, bestaande uit de Heeren I. Hgelm Ie tenor, A, Jakuke 2e Tenor, C. Jacobsen le Bas, en G. Rij berg 2e Bas, binnenkort eene tournee door ons land ondernemen en ook hier ter stede een concert geven, in de concertzaal der Sociëteit Vereeni- ging op 28 Juli a.s. De zangers bevinden zich op 't ©ogen blik in Duitschland na door Rusland en Oostenrijk met het grootste succes eene tournee gemaakt te hebben. Ook thans weder in Duitschland oogsten zij overal welverdienden lof en wij twijfelden dan ook niet of hunne tournée door ons land zal hun bewijzen, dat ook wij Neder landers hunne kunstgaven weten te waardeeren. Het met zeer veel zorg gekozen programma, dat nader zal wor den bekend gemaakt, bevat allerlei genres van vocale muziek zoodat een ieder zijn keuze zal vinden. Wij kunnen een bezoek ten zeerste aanraden niet twijfelende of ieder zal voldaan van het genotene huiswaarts keeren. Het schoolfeest, onder de kinderen bekend als het Gerdessen feest, zal a s. Donderdag 22 Juli plaats hebben. Dit jaar zal per boot met de leerlingen uit de hoogste klassen der Openbare Koste looze- en Tusschen scholen ruim 400 een tocht gemaakt worden naar Alphen. Zooals men weet worden de fondsen voor dit jaarlijks terugkeerend kinder feest gevonden in de Schuurman Schimmel-van Outeren stichtingen. De sociëteit „Vereeniging" heeft voor de a.s. kermis het Spectacle Con cert onder directie van den heer Frits van Haarlem geëngageerd. Even als vorige jaren zullen er drie avonden Donderdag, Vrijdag en Maandag voor het publiek worden bestemd. De overige avonden kunnen uitsluitend worden bezocht door leden en geïntroduceerden. Als eene bijzonderheid kan worden medegedeeld dat door Gebr. Plantje, wonende Turfmarkt, een prachtig par tijtje peren en wel de eersten zijn ter markt gebracht. De uitslag van de stemming voor den Gemeenteraad, Dinsdag gehouden, is als volgt: In het le district werden uitgebracht 704 stemmen. Daarvan kregen de heeren dr. H. D. Kruseman 599, L. Modoo 65, S. Reinalda 56, M. Schoolmeester 51, W. L. Schram 78, J. J. Sneltjes 607, A. v. d. Steur Jr. 580 en W. Stolp 591, zoodat de aftre dende leden Kruseman, Sneltjes, v. d. Steur en Stolp herkozen zijn. In het tweede district werden uitge bracht 842 stemmen. Daarvan verkre gen de heeren W. F. Breemer 174, mr. Th. de Haan Hugenholtz 571, G. Hulsebosch 216, J. Klein 422, J. B. Lassehuit 113, B. F. Westerouen van Meeteren 162, jhr. H. M. Speelman 343, en J. v. d. Wijde 298. Zoodat herkozen zijn de aftredende leden mr. De Haan Hugenholtz en J. Klein, terwijl er eene herstemming moet plaats hebben tus schen de heeren Speelman en Van der Wijde. In het derde district werden uitge bracht 861 stemmen. Daarvan verkre gen de heeren dr. J. Nieuwenhuyzen Kruseman 641, C. Gh. Loomeyer 582, F. M. baron van Lynden 148, L. Modoo 111, M. Schoolmeester 71, W. L.Schram, 172, Jhr. mr- F. W. van Styrum 610, zoodat herkozen zijn de aftredende leden Nieuwenhuyzen Kruseman, Loomeyer en Van Styrum. De Tentoonstelling op de school voor Kunstnijverheid alhier zal Zondag nog geopend en voor belangstellenden kosteloos te bezichtigen zijn. De zeer uitgebreide collectie teekenin- gen en werkstukken, die thans tentoon gesteld is geeft een ruim overzicht van hetgeen over het algemeen op de school geleerd wordt van af de eenvoudige teekeningen der lagere klassen tot de meer samengestelde werkstukken, schil derstudiën en ornementale composities der meer gevorderden. Bij een bezoek aan de tentoonstelling kan men tevens de ruime en goed verlichte schoollokalen in oogenschouw nemen, die onlangs in gebruik werden genomen. Op het Museum zijn zoowel de wer ken van de Kelmscott press als de ver zameling Miniaturen nog te bezichtigen. In de zeventiende jaarlijksche ver gadering van den Raad van Bestuur van het Museum van Kunstnijverheid alhier, die den 10 Juli 1.1. gehouden werd, is tot het openen van den Cursus voor artistieke metaalbewerking het drijven en ciseleeren, als aanvulling van het vakteekenen en boetseeren van deze afdeeling besloten, zoodat thans gelegen heid bestaat zich onder bekwame leiding tot het vak voor te bereiden. Bij het hervatten van de lessen op 1 September zal de afdeeling in werking treden. Thans is men bezig met het inrichten der werkplaats waartoe de beste gereed schappen uit Parijs ontboden werden. Het programma van deze Cursus zal nader bekend worden gemaakt. Tot voorzitter van den Raad van Be stuur werd gekozen de Heer F. M. Baron van Lijnden alhier. Met ingang van 1 Aug. a. s. is tot Ambtenaar ter Gemeentesecretarie afd. Burgelijken stand alhier benoemd de Heer J. WT. A. Misset alhier. Als verdacht van den diefstal van het gouden horloge met ketting ten nadeele van den kleerbleeker Leuven aan de Scheepmakersdijk alhier zijn door de agenten-rechercheurs Verkerk en van Halst aangehouden H. H. oud 41 jaren, en J. v. R. oud 27 jaren, beiden alhier woonachtig. Zij hebben reeds vroeger gevangenisstraf ondergaan, eerstgenoem de tweemalen wegens diefstal en laatst genoemden eenmaal ter zake mishande ling. Het horloge met ketting hadden zij te Amsterdam verkocht. Het buitengewoon Perzisch ge zantschap, dat zich thans hier te lande bevindt ten einde H. M. de Koningin kennis te geven van de troonsbestijging van den Shach van Perzië, bracht heden een bezoek aan Haarlem, onder geleide van den Perzischen gezant te Parijs, den Heer Coetermans, Consul te Antwerpen en verder gevolg. Nadat hier een bezoek was gebracht aan het Museum op het Raadhuis onder geleide van onzen Burgemeester, werd 'de Inrichting van de Heeren Joh. En schedé en Zonen alhier bezichtigd. Bezichtigd werden de Staats-contróle voor de vervaardiging van postzegels en al wat op dezen tak van industrie betrekking heeft. In het zeer merk waardige museum der firma werd champagne aangeboden. Men was blijkbaar zeer ingenomen met hetgeen hier was tentoongesteld. Vervolgens begaven de hooge bezoe kers zich naar het Museum van Kunst nijverheid. Tegen half zeven zoude het gezantschap weder vertrekken. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 14 Juli. H. Bolkenstein en H. A. Wouden berg. W. J. v.d. Linden en M.E. L&sschuit. 15 Juli. A. Covers en G. J. Hessels. Tb. A. J. Sebus en A. C. A. Guthsclimidt. A. E. W. H. Kammer en M. J. E. Nobels. J. J. C. Sarlet en JPander. W. A de Klijn en A. M. E. Deppe. A. Winkler en A. v. Blaa- deren. D. Drost en J. C. de Graaff. H. J. v. Gelderen en G. E. Proseé. GETROUWD. 15 Juli. H. G. Andrea en A. C. Verhagen. H. Hulshof en M. C de Vries. G. H. Goode en H. C. A. Traksel. A. G. H. v'. Hoogenhuijze en H. C. Bervoets. J. P. y! d. Berg en A. C. Boon.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2