HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 57 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84. Negentiende Jaargang, 144 van WOENSDAG 21 Juli 1897. Nieuwsberichten. rilEPHOONNUMMER TELEPHON1SCHE TERBINDIN0 met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden f —,25. franco p. post —.40. Afzonderlijke nommers 8 centen per stuk Prijs per Advertentie van 1—5 regels 10.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentïén worden a/ingenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Gemeenteverslag 1896. Baygerwerken eischten 2441.775. Wallen en Bruggen waren mede in onderhoud bij aanbesteding. Het maken van twee bruggen aan het Oost Indisch vaartje had plaats voor 5380. Voor den bouw van eene sluis te Spaarndam stelde de Raad een crediet van ƒ200.450.Door het Rijk en van partikuliere zijde werd bijgedragen een derde gedeelte tot een maximum van 66.500 voor elk. Het opruimen der kleine sluis te Spaarndam werd aanbesteed voor ƒ2000. Gemeentereiniging. De directie enz. bleef onveranderd. Hel getal ambachtslieden en arbeiders bedroeg 91, wegens aan bouw van perceelen was vermeerdering van dit personeel noodig. Het getal ge bouwen werd vermeerderd met een paardenstal. Het materiaal bevond zich in goeden staat. Het Verslag van den Opzichter bevat een gedetailleerde opgaaf van het smids-, wagenmakers-, scheepmakers-, kuipers- en schilderswerk gedurende 1896. Het onderhoud van wagens, karren, schuiten, wisseltonnen met toebehooren alsmede het arbeidsloon aan de hiermede belaste personen eischte ƒ6880.56'. Gedurende het geheele jaar zijn 25 paarden in dienst geweest. Aan fourages, hoef beslagenz. werd uitgegeven 7074.29 of ƒ0.7731 per dag en per paard. Voor het ophalen van haardasch en vuilnis was de gemeente in 13 kringen verdeeld, waarbij dienst deden 24 arbei ders en 2 jongens. Twee arbeiders deden dienst voor het verwijderen van afval bij de slagers. Aangevoerd werden 2219 schuiten vuilnis enz., 26285 karren vuilnis, asch, enz., terwijl het getal verwisselde tonnen 443981 of 15085 meer dan in 1895 beliep. Met de pneumatische toestellen werden aangevoerd 26100 H.L. stoffen. Al wat met de reiniging in verband staat wordt gedesinfecteerd. De uitgaven hiervoor bedroegen 281.60. Het schoonhouden der straten had plaats als gewoonlijk. De sneeuwopruiming kostte in 1896 de som van ƒ338.23. De opbrengst van puin bedroeg 3576.70. Opgevischt werden 2001 doode dieren. Voorbaggerwerk werd aan arbeidsloon ƒ2441.775 uitbetaald. De opbrengst der verkochte bagger was 400.12. Door den gedrukten landbouwtoestand zijn de mestprijzen veel lager dan an ders; in 1890 betaalde men 6.70 per last, thans kon niet meer dan 3.90 bedongen worden, doch zoowel de uit gaven als de inkomsten bleven beneden de geraamde cijfers, wat echter niet be let dat de gemeentereiniging in 1896 ruim negen en dertig duizend gulden kostte. Straatverlichting. Het getal lantarens ter straatverlichting was 1295, zijnde 42 meer dan in 1895. De straatverlichting kostte ƒ25636.55*. Het gemiddeld lichtgevend vermogen van het gas was 16.45 kaarsen of 0,1 hooger dan een jaar vroeger. De gemeente genoot als recognitie voor grondgebruik 578.99. De Raad benoemde eene Commissie naar aanleiding van een adres van de Directie der Gasfabriek betreffende ver lenging der concessie. De Brandbluschmiddelen worden in eigen beheer onderhouden en zijn in goeden staat. Het getal brandkranen op de water leiding was 195, even als in 1895. Op de gemeentebegraafplaats werden ter aarde besteld 779 lijken, 2 hiervan werden bijgezet in het mausoleum. De begraafplaats wordt onderhouden in ei gen beheer en verkeert in voldoenden staat. De opbrengst dezer inrichting was 10120.85. Wordt vervolgd). In antwoord op eene interpellatie heeft de Fransche minister van buitenlandsche zaken verklaard, dat Frankrijk er belang bij heeft, mede te werken tot invoering van zelfregeering op Kreta en dat ver der de vredesonderhandelingen op den goeden weg zijn. Met het vredesverdrag schijnt men thans op te schieten. De oorlogsschatting is bepaald op vier millioen Turksche ponden of ongeveer vier en veertig mil lioen gulden. Men is er nog niet recht achter, wat ten opzichte van de grenzen bepaald is. De Turken hebben zich genesteld in Thessalië alsof zij van plan zijn er te blijven. Tegen alle verwachtingen in hebben de zes mogendheden nu tóch Grieksch grondgebied aan Turkije afgestaan, of liever zij hebben er goedkeuring aan geschonken, dat ook dit punt een der vredesvoorwaarden zou zijn. Men begrijpt er niets van. Eerst, gedurende jaren van alle zijden verzet tegen de Turksche regeering, welke men wanbeheer noem de. Toen kwamen ten laatste de Arme nische gruwelen; nu zoude Europa toch eens krachtig optreden. Vervolgens kwam de oorlog met den voor Turkije gunstigen uitslag. Men beweerde, dat geen voordeel van den Turk er uit ontspruiten zou. De Sultan eischte geld, eischte grondgebied; niets van dit alles zullen we toestaan, blufte Europa. En nu wordt alles en nog wat toegestaan, een bewijs, dat de Zieke man nog krachtig genoeg is om drie keizers, twee koningen en eene machtige republiek het hoofd te bieden en het zestal nog niet eens mach tig genoeg is om een arm klein landje als Griekenland van zijnen ondergang te redden. Zeer waarschijnlijk wordt nu de vrede gesloten op grondslagen, die voor Grie kenland weinig eervol en nog minder voordeelig mogen genoemd worden, en dat is wel jammer, als men in aanmer king neemt de moeite, die het gekost heeft om dat koninkrijk te grondvesten. Naar aanleiding van het spoorwegon geluk bij Gentofte heeft het Deensche blad Politiken een onderzoek ingesteld naar de werkuren van 't spoorwegper soneel. De werkuren van den machinist stijgen vaak tot 16 a 18 uur in het etmaal. De machinist, die den rampza ligen trein van Helsingör bestuurde, had op het oogenblik van de ramp een werkdag van 7 uur 's morgens tot ruim 11 uur 's avonds op de locomotief achter den rug. Prins Louis Napoleon Bonaparte, die, gelijk men zich zal herinneren, kolonel van een regiment der Russische lijfwacht is, zou bij het bezoek van Keizer Wil helm bij den Czar aan het hoofd van zijn manschappen moeten defileeren voor den kleinzoon van den overwinnaar van het Fransche Keizerrijk. Hij heeft echter en zulks wordt hem in een deel der Fransche pers als een daad van groote vaderlandsliefde aangerekend om dat te ontgaan, voor de maand Augustus verlof gevraagd en verkregen en zoo vermijdt hij tevens een ontmoe ting met het Hoofd van het Fransch Gemeenebest. De 29 Juni is een gedenkwaardige dag geweest in de geschiedenis der En- gelsche boekenveilingen. Dien dag wer den bij Sothebys de bijbels van Lord Ashburnham, 150 in getal, verkocht; zij brachten 117.600 gulden op, de grootste som, welke op één dag op een Engelsche boekenveiling gemaakt is. Het meest interessante exemplaar was de zoogenaamde Mazarin- ofGutenberg- bijbel op perkament, de eerste gedrukte uitgave van den Bijbel en het eerste boek, dat met metalen letters gedrukt is. Lord Athburnham had het voor 41616 gulden gekocht. Het werd nu ingezet op 12000 gulden, welk bod onmiddellijk verhoogd werd tot 24000 gulden tot het eindelijk het eigendom van den heer Quaritsch werd voor 48000 gulden. Andere merkwaardige bijbels waren de „Biblia Pauperum", 12.700 gulden, de „Biblia Latina", de eerst gedrukte bijbel, van 1462. verkocht voor 18.000 gulden de eerste Engelsche uitgave van den bijbel, voor 9600 guldeneen negen de uitgave van den „Duitschen bijbel," de eerste welke in Neurenberg gedrukt werd, voor 720 gulden. Er was sprake van, dat de Kaapkolo nie aan het moederland een nieuw oor logsschip zou aanbieden ter gelegenheid van het zestigjarig jubilé van koningin Victoria. Het blijkt echter dat men het er volstrekt niet eens over is, en zelfs twijfelt men er aan, of het koloniaal bestuur zoo iets wel doen mag. Het een en ander saamgenomen, zou men zoo meenen, dat voorloopig de kwestie van het geschenk nog niet helder genoeg is. Bij het beproeven van eene spoorweg brug over eene rivier in Engelsch-Indië zijn twee locomotieven in de diepte ge stort. Er moeten veel persoonlijke on gelukken bij plaats gehad hebben. De Zweedsche ingenieur André, die het plan had gevormd de noordpool te bereiken per ballon, is eindelijk opge stegen. Reeds wenschte hij niet langer op geschikte luchtstroomingen te wachten, toen op eens de omstandigheden hem gunstig werden en hij het koene waag stuk ondernam. Natuurlijk is het niet uitsluitend het doel de pool te bereikenAndré wil ook metereologische waarnemingen doen en wat dit laatste betreft, daarvan heeft men geen hooge verwachtingen, omdat hij wel een goed ingenieur, maar als metereoloog slechts een amateur is. In den aanvang van de reis dreigde tot tweemaal toe de ballon tegen rots gevaarten te stooten, doch eenmaal deze struikelblokke te boven, nam de ballon de goede richting en verdween met eene snelheid van 35 mijlen in het uur aan den gezichtseinder. Aan boord van de Adelaar, zoo heet het luchtschip, bevon den zich postduiven. Een Amerikaan is op het denkbeeld gekomen om gedenkteekenen van glas te vervaardigen. Het is bekend, dat goed glas veel beter weerstand biedt aan den invloed van weer en wind, dan het hardste marmer, graniet of zandsteen. Wind en weer brokkelen langzamer hand eiken steen af, hoe hard hij ook mag wezen, en een inscriptie, die hon derd jaar aan hun inwerking heeft bloot gestaan, is nagenoeg niet meer leesbaar. Glas is weinig gevoelig voor zulke in vloeden, en misschien zal het niet lan g meer duren, dat glazen grafsteenen en glazen gedenkteekens even modern zijn als thans in Amerika de bouwsteen en van glas. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaanderen: In België drijft men in de laatste jaren een levendigen handel in eieren. In 1893 was het aantal ingevoerde eieren 103 millioen, in 1894 bedroeg het reeds 107 millioen en sedert is die handel nog toegenomen. In deze stre ken kan men dit duidelijk gewaar wor den. Dagelijks trekken Belgische koop lieden met karretjes en hondenkarren, beladen met korven, de grens over en koopen alle eieren op, welke zij krijgen kunnen, die naar Antwerpen of Gent gezonden worden. Dat deze handel nog al voordeelig moet zijn, blqkt uit het volgende Voor een paar jaar geraakte een klompenmaker uit deze streken zonder werk. De man, niet wetende wat te doen, schafte zich een paar korven aan en ging bij de boeren de eieren op- koopen. De opgekochte eieren deed hij met eene kleine winst over aan andere kooplieden. Spoedig ging echter het zaakje zoo goed, dat hij een afnemer in België zag te krijgen en het gevolg was, dat hij iederen week met een kruiwagen vol korven naar den trein reed. De kruiwagen werd spoedig ver vangen door een hondenkar en thans rijdt de man met een net karretje de geheele week het land af en gaat de opgekochte eieren Donderdags zelf naar de Belgische markt brengen Omdat de landbouwers zoo goed hunne eieren verkoopen, wordt hier veel werk van hoenderfokkerij gemaakt. Geen enkel flinke boeren hofstede of er loopen 100 tot 150 hoenders. Een landbouwer met 200 hoenders en kui kens is geen zeldzaamheid. Deze kippen loopen vrjj op het hof rond en worden 2 a 3 maal daags met tarwe, maïs of gerst gevoederd. De koe jongen of wel de dienstmaagd, is belast met het opza melen der eieren en om te zorgen, dat zij alle nesten goed nazien, krijgen zjj van iedere honderd eieren eenige centen; bij de meeste boeren is dit op 10 ets. bepaald, hetgeen nog een aardig centje per jaar opleverd. Er wordt wel eens beweerd, dat 50 hoenders zooveel voordeel opleveren als ééne koe. Een A merikaansch blad bere kent zelfs, dat 50 hoenders ruim 21 V

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 1