N ieuwsberichten. op het gebied van de schoone tooneel- kunst. Op muzikaal gebied beschikt Haarlem over goede krachten, maar die zijn nu eenmaal niet geschikt als kermishans- worsten op te treden. Hierin voorzien de beide sociëteiten door het doen op treden van gemengde gezelschappen, die meestal door zeer uiteenloopende verrichtingen de aandacht der bezoekers in beslag nemen, en dan ook goed dienst doen om het publiek in een goede stemming te brengen. Uit een en ander blijkt dat de kermis, al ware het dan ook maar alleen daarom, nog wel zijn nut kan hebben. Te Londen is een bakker op treurige, maar eigenaardige wijze om het leven gekomen. H(j viel, onder het kneden, waarschijnlijk door een duizeling bevan gen, voorover, met het hoofd in den trog en stikte in het deeg. Het blijkt, gelukkig, dat er geen reeks van moorden steekt achter de ontdekking van kinderlijken in een torenkamer der St. Pieterskerk te Sevilla. De daar ge vonden overblijfselen waren er verborgen op verzoek van de familiebetrekkingen der dooden, die de kinderen liever in een kerk dan op een kerkhof begraven wenschten. De koster zijn vrouw en zijn zoon werden in hechtenis genomen maar de beide laatstgenoemden zijn reeds weder vrijgelaten. Een noodlottige schouwburgbrand wordt uit de Vereenigde Staten bericht. Het Casino en Zomerschouwburg te Paducah (Kentucky) zijn vernield door een brand welke aan het slot- van de voorstelling ontstond door een vuurwerk op het tooneel. Van de 600 toeschouwers in de zaal werden 150 in het gedrang gewond. Vijf acteurs, die zich door de vlammen den uitweg zagen afgesneden, zijn ver brand, en twee kinderen worden nog vermist. De kroonprins en de kroonprinses van Italië zouden een bezoek brengen aan St. Petersburg, maar de reis gaat niet door. De nieuwe grenzen tusschen Grieken land en Turkije worden afgepaald, doch deTurksche troepen zullen Thessalië niet verlaten voor de vrede geteekend is. 'tis of er met de vredesvoorwaarden telkens wat in den weg moet komen. Duitschland eischt nu dat er in het vredesverdrag eene bepaling zal opge nomen worden betreffende controle op de Grieksche geldmiddelen. Rusland verzet zich hiertegen en nu wordt in deze gewacht op bevelen van hooger hand. Zóó kan het nog lang duren eer de vrede gesloten wordt. De mogend heden zullen natuurlijk moeten zorgen dat het geld voor de oorlogsvergoeding er komt, en nu is het begrijpelijk, dat eenig toezicht noodig is. Maar de mo gendheden kunnen dat nog wel op andere wijze dan door controle op het geheele finantieel, b.v.b. door het tijdelijk beslag leggen op enkele middelen. Het is of Griekenland, nu het ongelukkig is geweest, zoo diep mogelijk behoort vernederd te worden. Er is Zaterdag tusschen Parijs en Dieppe een wedstrijd van zelfrijdeilde rijtuigen of automobielen gehouden. Ditmaal waren de mededingers daarbij geen fabrikanten, maar eigenaars van die voertuigen. Er namen 59 automobielen deel aan den wedstrijd, 58 met petroleum-motors en 1 met stoom Er was er geen enkele bij, welke door electriciteit werd ge dreven. De winner, de heer Jamin, legde den weg 93Jf mijlen in 4 u. 13 min. 33 sec. af. Dat is dus een snelheid van ruim 22 mijlen per uur. De laatst aan komende, een omnibus met 6 personen, deed er 6 u. 12 min. 57 sec. over. De grootste spoorwegbrug van het vasteland is wel die bij Miingsten. De ijzerconstructie is 456 Meters lang, aan eiken kant komt daarbij nog een ge metselde boog van 15 Meters. De twee middelste pijlers zijn 70 Meter hoog. Aan de landhoofden en pijlerfun- deeringen zit 11.000 kub. Meter met-, selwerk; de brug bevat 5.100.000 kilo ijzer en kost 2.700.000 mark. De afstand tusschen Remscheid en Solingen, die in vogelvlucht slechts 71/2 kilometers bedraagt, was per spoor vroeger 44 kilometers, maar wordt nu tot 12 kilometers verminderd. In verschillende steden vah Portugal is men beducht voor aanstaande repu- blikeinsche woelingen. Omtrent het vermoeden, dat de noord- pool-ballon in de Witte Zee zou drijvende gevonden zijn, loopen de gevoelens zeer uiteen, doch al het beweren over het al of niet mogelijke van een ongeluk is natuurlijk kansrekening, omdat het onmogelijk is te bepalen op welke wijze een zoo weinig stabiel voorwerp als een luchtballon is, door weinig periodieke luchtstroomingen van zijn baan kan geleid worden, en wat het vinden of niet vinden van den ballon zelf aangaat, de mogelijkheid ervan zou kunnen be paald worden als men bekend was met de golfstroomingen in het hooge noorden. Een der sprekers in het Lagerhuis, die Maandag deelnam aan het debat over de Afrika-commissie, liet zich over Rhodes volgenderwijze uit: „Hij bedroog den hoogen commissaris, hij bedroog zijn ambtgenooten in het kabinet, hij bedroog den raad van com missarissen of de meerderheid van hen. Hij bedroog zelfs de Johannesburger samenzweerders. Hjj bedroog tot het laatste oogenblik toe, want toen de heer Schreiner hem ontmoette, nadat de heele zaak ontdekt was, trof hij hem in neergeslagen stemming, onmachtig om iets te zeggen behalve te bejammeren wat zijn ongelukkige agenten gedaan hadden. Toch was hij den volgenden dag in staat, aan Miss Shaw te seinen, dat zij naar den heer Chamberlain moest gaan, was hij in staat bij den hoogen commissaris bezwaar te maken tegen de proclamatie. Hij bedroog iedereen van begin tot eind." Te Berlijn is in een postwagen een pakket ontploft. De politie meent, dat het vuurwerk bevatte. Daar het adres tevens geheel vernield was, kon de be stemming ervan niet nagegaan worden. Bij nader onderzoek is gebleken, dat men te doen had met een pakket knal- bonbons, zooals wielrijders wel gebrui ken om de honden op een afstand te houden. De Belgische Kamer heeft het thans over de burgerwacht. De tegenwoordige wet bepaalt, dat van den dienst zijn vrijgesteld zij, die geen middelen be zitten om een uniform aan te schaffen. Er kwam een amendement om ieder die het verlangt aan te nemen, en dat dan den onvermogenden van gemeente wege een uniform zou worden verschaft. Maar men wist er op te vinden dat het aanschaffen van uniform eene belasting is en in belastingzaken niemand mag worden voorgetrokken en men had nog een paar redenen en zoo werd het amen dement verworpen en blijft dus de onvermogende vrij van burgerwachtlij ken dienst. Opmerkelijk is het dat de oefeningen, tenminste in de groote steden, gehouden worden op Zondag. Het is een lust de flink geoefende manschappen b.v.b. te Antwerpen te zien opmarchee ren. Vooral het afdanken van den troep geeft wat orde en discipline betreft een veel beter denkbeeld van eene burger wacht, dan als men soms in de Neder- landsche steden zoo iets ziet. Den Belgen schijnt de last een lust; men spant zich in er netjes uit te zien en bij de oefe ningen bestaat veel ambitie. De burger wacht staat dan ook bij de burgerij goed aangeschreven. Een aannemer uit Dusseldorp, wiens werkvolk den arbeid gestaakt had, poogde in den Haag timmerlieden op te doen voor zijn werk. Tachtig hadden zich aangemeld en stonden gereed te ver trekken, toen een telegram van vakge nooten uit Dusseldorp ontvangen werd waarin de overkomst werd ontraden. Toen bovendien nog het bestuur van een Haagsche vereeniging aanspoorde om het den vreemden vakgenooten niet nog moeilijker te maken, trok men zijn plan tot vertrekken in en bleef thuis. Op de Internationale Kunst-Tentoon stelling te München is aan vier Nederland- sche artisten eenegonden medaille eerste, en aan drie eene gouden medaille tweede klasse toegekend, terwijl tien inzenders uit Nederland buiten mededinging ble ven, als hebbende reeds vroeger eene gouden medaille ontvangen. Daar slechts twintig zulke onderscheidingen werden toegewezen, mag Nederland zich geluk kig rekenen er zoovele te hebben behaald. Engeland ging er met drie weg, de ove rige landen met een of twee en het zou een bewijs zijn, dat in Nederland ten minste de kunst nog hoog staat. Het overzwemmen van het Kanaal van Dover naar Calais is dezer dagen weder eens beproefd door een koenen zwemmer, Peter Mc. Nally. Hij ging '8 morgens 11 u. 20 te water bjj kalm, maar mistig weer. Een kleine logger met verscheidene vrienden van hem voer mee. Hij zwom af en toe met bouillon, gember-extract en tabak versterkt opgewekt en flink tot 's avonds om 8 uur. Toen begon hij teekenen van vermoeidheid te geven; maar hij zwom moedig voort. Om half 3, op niet verren afstand van zijn doel, was hij echter zoo uitgeput, dat hij het moest opgeven. Zijne vrienden trokken hem tegen wil en dank in hun vaar tuig, en hij kwam om 6 uur in een roeiboot te Calais aan. Te Dordrecht is men begonnen met het oprichten van eerepoorten voor het bezoek der Koninginnen. Bij de Johan de Wittsbrug staat reeds een groot houten gevaarte en de aannemer, Z. van Schelt, zal er nog eenige bouwen. Ook de straatversieringen worden hier en daar reeds gegund. Een werkman van de „Pletterij" der heeren Enthoven te 's Gravenhage, de instrumentmaker electricien J. H. v. V., heeft eene belangrijke vinding gedaan. In militairen dienst de gevaren en be zwaren van het tegenwoordige waar nemen van de schietschijven ondervon den hebbende, heeft hij zich toegelegd op de oplossing van het vraagstuk om daarvoor iets beters te vinden, en inder daad heeft hij eene electrische inrichting uitgedacht, waardoor de officier, die bij de schutters staat, onmiddellijk met on misbare zekerheid voor zich ziet, hoe de kogel heeft geraakt. Met dit toestel, dat van groote beteeke- nis is, nu de nieuwe kogels en geweren de gevaren voor den observatiepost ver meerderen, en waarmee men bovendien bij snelvuur de treffers der opvolgende schoten kan waarnemen, kan ook worden nagegaan, welke baan een kogel volgt. Naar wij vernemen, zal de uitvinder zijn toestel over eenige dagen aan den (nieuwen) minister van Oorlog aan bieden. Te Amsterdam is gekozen tot lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal Mr. A. Kerdijk. Te Leeuwarden herstemming tusschen de Heeren H. Pyttersen. Tz. en W. Bax, te Winschoten tusschen de Heeren B. L. Tijdens en H. van Kol. De Tijd geeft naar aanleiding van het aftreden van het ministerie Roëll, het volgende overzicht van onze ministeries Sedert 13 Mei 1848, toen het kabinet- De Kempenaer-Donker Curtius optrad, 't welk de grondwetsherziening van dat jaar tot stand bracht, zijn ruim 49 jaar verloopen. In dien tijd heeft het hoofd van den Staat niet minder dan 21 keeren van raadslieden moeten veranderen, bijna altijd wegens geschillen tusschen re geering en vertegenwoordiging. Gemid deld heeft elk van die ministeries nog niet twee en een half jaar geleefd. De tijdelijke waarnemingen (ad inte rim) niet medegerekend en evenmin de departementen of afdeelingen voor de Eerediensten, welker afzonderlijk bestaan in 1871 voorgoed werd opgeheven zijn er na 1848 geweest: 24 ministers van Buitenlandsche Zaken. 23 •n •n Justitie. 21 n V Binnenlandsche Zaken. 21 n Tf Marine. 21 V V Oorlog. 20 n V Financiën. 7 v V Waterstaat (sedert 1877). 26 V V Koloniën. Te zamen heeft ons land binnen een halve eeuw dus niet minder dan 163 ministers gehad. Behalve nog de vele ministers voor de Eerediensten. Slechts vier zijn als minister op het veld van 1 eer overledenBorret (1867), Thorbecke (1872), Van Bosse (1879) en De Roo van Alderwerelt (1879). De overigen moesten voor een ongunstig Kamerbe- sluit of voor een doodende stembus uitspraak wijken, 't zij voorgoed, 't zjj voor eenigen tjjd. Te Maastricht had Woénsdag op het stadhuis eene huwelijksvoltrekking plaats, die honderden toeschouwers lokte. Bruid, bruidegom en getuigen waren allen bekende straatfiguren en de meesten geen onbekenden der justitie. Het bruidspaar verscheen in hundaagsch pakje, een der getuigen met een rooden carnavalshoed op het hoofd en een tweede met hoogen hoed, puntboord en rood overhemd, zwarte jas en op klom pen. Deze laatste droeg in de eene hand een ruiker viooltjes, in de andere een flesch jenever, waarmee hij na voltrek king der plechtigheid voor het bordes van het stadhuis post vatte en aan alle bruiloftsgasten een paar borrels aan bood. Allen waren in zoo vroolijke stem ming, dat het trouwen in de kerk ver geten werd en men onder een algemeen hoera de stad doortrok om nog menig glaasje op de gezondheid van het bruids paar te ledigen. Eenige uren daarna bevonden zich drie der bruiloftsgasten reeds in verzekerde bewaring. In een kruidenierswinkeltje te Goes zou eene vrouw inkoopen doen, waar voor zij het gereede geld op de toonbank legde. De winkelierster streek opeens het geld op, met de woorden: „ziezoo, nu is je oude schuld betaald". De be zoekster overlaadde daarop de winke lierster met allesbehalve vriendelijke woorden, wat veel publiek bijeenbracht, dat in twee partijen was verdeeld. De winkelierster maakte zich zoo boos, dat zij een toeval kreeg en de dokter moest geroepen wordende bezoekster weende tranen met tuiten, omdat zij geen kruidenierswaren kon koopen. En dit alles duurde zoolang totdat een der buren zich over haar ontfermde en haar zooveel geld leende als noodig was om bij een ander inkoopen te doen. De beëediging van het nieuwe minis terie heeft Dinsdag door H. M. de Ko ningin Regentes plaats gehad op het Loo. Het ministerie is benoemd met ingang van 26 Juli. Een veehouder in Oostermeer, Fries land, bemerkte dat een zijner koeien veel minder melk gaf dan anders. Men dacht aan een dief. Om hem te betrappen zette men een wacht uit en het duurde niet lang of men zag, dat een jong varken de koe van hare over vloedige melk ontlastte. Van onze nieuwe ministers aldus schrijft men uit Den Haag zijn er vier, die wielrijden, namelijk de hee ren Cort van der Linden, Goeman Bor- gesius, Lelv en Cremer. Van meer belang is het te weten, dat het nieuwe ministerie in zich bevat de elementen der verschillende typen op liberaal gebied, waardoor is uitgemaakt dat de Heer Pierson gelijk had, toen hij vroeger in eene brochure betoogde, dat samengaan der schakeeringen heel goed mogelijk is. De gemeenteraads-verkiezingen be- hooren thans ook tot het verledene; nu a. s. Dinsdag nog eene herstemming voor een lid der Provinciale Staten in het district Haarlemmermeer (tusschen de heeren G. B. 't Hooft, ant.-rev. en J. J. Rijnierse, kath.) en de verkiezings- drukte is in de omstreken van Haarlem afgeloopen. „Gelukkig" zeggen velen en werkelijk er werd te veel van de kiezers gevor derd; velen toch die a.s. Dinsdag voor de zesde maal naar het raadhuis of hulpstembureau moeten en daarvoor 1 a 2 uur moeten loopen. Geen wonder dat de ijver minder wordt en het getal der opkomende kiezers bij elke stemming in gelijke mate ver mindert. Te Sloten werden bij herstemming als raadsleden herkozen de heeren G. Veldhuisen en H. Blauwhof en gekozen J. W. van Bronkhorst; te Beverwijk herkozen de heer A. Stumphius; te Heemskerk gekozen de heer W. J. A. de Wildt; te Haarlemmermeer gekozen de heer R. W. Lammerts en herkozen de heer A. Suidgeest.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2