HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 61. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84. Negentiende Jaargang, 144 van WOENSDAG 4 Augustus 1897. Nieuwsberichten. IÏLEPHOONNUMMSÏ TELEPHONISCHB VEKBINDINB met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden—,25. s franco p. post ,40. Lfzonderlijke pommers 3 centen per stut Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentim worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. KERMIS. De voorstanders van het behoud der kermis kunnen nog gerust zijn; alles leidt er toe om te meenen, dat onze pleinen en grachten goed bezet thans zijn. Wel is hier en daar eene gaping, wel is het getal bijzonder kleine ver kooptentjes, of wel kraampjes, aanzien lijker dan anders, maar ook de grootere zijn nogal opgekomen. Van Lier op de Groote Markt is ge komen met het blijspel „Haar korporaal". Het is een aardig ineengezet stuk, dat wegens den overvloed van luimige ta- fereelen, tqt veel gelach aanleiding geeft. In den Schouwburg Jansweg, gaf Zondagavond de Nederlandsche-Tooneel- vereeniging de eerste voorstelling met de Fabrieksbaas, Maandag werd Bok kensprongen gegeven, voorafgegaan door Meisjesdroomen. De beide laatste stukken behooren volkomen tot het kermis genre. Omtrent het Theater Antonio Wal- lenda, standplaats Groote markt over Trou moet blycken, schrijft men uit Utrecht het volgende In alle opzichten kan hetgeen men er te zien krijgt met het beste wal Carré en anderen leveren wedijveren. Wat de verrichtingen der honden, katten en cacatou's betreft, al heeft men die ook elders gezien, zoo hebben ze toch in het theater Wallenda iets eigenaardigs en aantrekkelijks, waartoe de geheele om geving, zooals sierlijke en frissche deco raties, heldere verlichting, enz. enz. het hare bijdraagt. Bovenal heerlijk te aan schouwen is Tde Fakyr en zijn lioee èleves" doch het mooist van al is Tio- Ny-En of het Nieuwjaarsfeest te Peking", groote spectacle pantomime in twee Tableaux. In het eerste Tableau wordt een Chi- neesch officier wegens hoogverraad voor den mandarijn gebracht en ter dood gebracht. Het hoofd wordt hem van den romp gescheiden, maar blijft nochthans leven. In het tweede tableau ziet men den keizer van China, te wiens eere aller lei Nationale Dansen worden uitgevoerd. Daarna ziet men een Chineesche ker mis, waar allerlei jongleurs enz. werk zaam zijn. De Sociëteit Vereeniging doet voor hare leden optreden een goed Speciali teiten gezelschap en evenzoo de Sociëteit De Kroon. De kleinere tenten zijn hier en daar over het kermisterrein verspreid. De reusachtige stoomdraaimolen van Tewe op de Turfmarkt, maakt door een goed front en electrisch licht een goed effect. Oude Gracht en Botermarkt herbergen een draaitoestel, oud model. Als gewoonlijk zijn de galanterie-, parfumerie-, en andere kramen geplaatst aan de Oude Gracht, op één gedeelte in twee reien. Maandag werd het kermistooneel nog vervroolijkt door de vlaggen, welke wap perden ter gelegenheid van den verjaar dag van H. M. de Koningin Regentes. De Nougat is op onze kermis weer goed vertegenwoordigd. Ditsuiker-aman- delen product is eene industrie van de laatste jaren. Dat er in dit artikel, dat aan vele monden behaagt, heel wat moet omgaan, blijkt hieruit, dat drie groote vertegenwoordigers in deze op de kermis zijn; A. Busch op de Oude Gracht over perceel No. 62, Willem Stuvé Oude Gracht over No. 85 en G. C. Janssens, Oude Gracht bij de Groote Houtstraat, welke laatste firma ook ruim gesorteerd is in suikerwerk en chocolade. Maandag reeds heerschte er meer levendigheid dan anders't was of het publiek den korten tijd zich wil ten nutte maken, want niet ieder is ingenomen met den duur der kermis, waarvan al weer voor een paar jaar twee dagen zijn afgetrokken, 't Is voor de menschen, die hier komen willen, haast niet meel de moeite waard hunne tenten op te slaan. De Botermarkt heeft de inrichting van Hart, ongeveer worden er voorstel lingen gegeven in gymnastiek enz. De bekende oliebollenbaksters hebben hunne oude plaats op de Botermarkt en is het daar overigens als andere jaren. De pofferkramen zijn te vinden aan de Oude Gracht tusschen Verwulft en Jacobijnestraat, doch ook hier schijnen eenige goede, oude namen te ontbreken. Wafelkramen, bediening met Friesche gekapte dames, schijnen niet meer te bestaan. Vrijdag 30 Juli was voor Oostenrijk een ongelukkige dag. De omstreken van Weenen werden bijna geheel over stroomd, de bruggen werden óf onbruik baar, óf werden weggeslagen. Reichen- berg onderging hetzelfde lot en van Grottau tot Zittau moet het één meer zijn. Verscheidene menschen verloren bij de ramp het leven. Dijkbreuk en sterke regens waren van een en ander de oorzaak. Dan had er een spoorwegongeluk plaats te Sanct-Pöltin in Neder Oosten rijk; een spoortrein is afgegleden van een door het water beschadigden spoor dijk, waarbij een beambte werd gedood en zes personen gewond, en ten laatste is een brugsteiger, waarop vijftien men schen werkten te water geraaktslechts vijf ervan zijn gered. Met Kreta zijn de mogendheden weer zoowat op hetzelfde punt als toen zij er kwamen. De sultan heeft er een gouverneur heengezonden, die verklaarde te zullen doen wat hij wil, zonder het aan de mogendheden te vragen. Dat is zeker heel wat anders, dan de zelfre geering eerst den gezanten en den Kretensen voorgespiegeld, natuurlijk met de bijbedoeling, dat het eiland te eeniger tijd zou komen onder protecto raat van Griekenland. Men ziet, dat er werkelijk met de Turken geen handelen is. Wat heden wordt opgebouwd, gaat morgen weer tegen den grond en het zal niet eer goed gaan voor den sultan eens op eene of andere wijze onverbid delijk de les gelezen wordt, hoewel toch hierbij niet uit het oog mag worden verloren, dat de Turken de bezitters en de Grieken de indringers waren, wat hun echter nog niet het recht gaf om naar welgevallen over leven en bezitting der eilanders te beschikken. De Parijsche politie heeft een dieven bende gevat, bestaande uit zeven jonge lieden, tusschen 17 en 20 jaar, die maanden lang vele inbraken en straat- rooverijen, vaak met ernstige verwon dingen, hebben gepleegd. Deze goed georganiseerde bende had tot stelregel, nooit tweemaal dezelfde personen aan te vallen. Als de roovers iemand hadden uitgeplunderd, gaven zij hem een wachtwoord, dat hem be- sehermde, als mannen der bende hem opnieuw mochten aanranden. Er wordt eerlang in de Yereenigde Staten een stoomschip, de Portland, verwacht, met 2 millioen dollars aan goud uit de pas ontdekte goudvelden van Kloudyke. De Regeering overweegt buitenge wone maatregelen tot bescherming van dat stoomschip op de reiswant er lie pen geruchten van roofplannen. Het is ook al geen geluk voor een land, als men er dergelijke vondsten doet. Een vruchtbare bodem voor den landbouw is op de lange baan veel verkieslijker. Volgens een bericht uit Cuba zijn daar op het oogenblik onder de Spaansche soldaten niet minder dan 22,000 zieken. Het is nu regentijd, gedurende welke de operatiën rusten. Het Engelsch Huis der Lords heeft Vrijdag bij derde lezing de wet goed gekeurd, waarbij het gebruik van het metrieke stelsel voor maten en gewich ten wordt toegestaan. Friearich Haase, tooneelspeler in ruste indertijd hier te lande opgetreden in het Grand Thédtre A. v. Lier schijnt bij een jubileum pogingen gedaan te hebben om een ridderorde te krijgen van den Duitschen Keizer. Toen Haase de eer genoot kort voor zijn jubileum, in April 1883, aan Z. M. Wilhelm I voor gesteld te worden, bracht Z. M. het ge sprek op ridderorden. Onder meer zeide Z. M. tot den hoftooneelspeler„U viert binnenkort uw jubileum. Ge hebt de stille hoop, dat ik u dan decoreeren zal. Als Pruis en als zoon van een dienaar, die jaren lang mijn overleden broeder trouw gediend heeft, en in de eerste plaats om u zelf, als kunstenaar, zou ik u die kunnen geven. Stel u echter die verwachting uit het hoofd. Van mij krijgt ge geene orde, hoewel ik u die zou kunnen verleenen, wijl ik u als kunste naar hoogschat. Maar zoo lang ik leef zal een tooneelspeler door mij nooit ge decoreerd worden. En waarom? Omdat hij openlijk beleedigd kan worden en nooit voldoening mag en kan vragen! Ik weet, dat alle Duitsche Vorsten er anders over denken, waarvan vele toe kenningen van orden, b.v. die op uw borst, het beste bewijs leveren. Ik blijf echter bij mijne meening. Ik zou u dat niet zoo onverbloemd zeggen, als gij door uw spel mij niet werkelijk hadt doen genieten en het mij daarom leed zou doen als loon daarvoor u te moeten teleur stellen Werkelijk heeft de eerste Duitsche Keizer dan ook nooit een enkelen tooneel speler, behalve Döring, een ridderorde geschonken. Doch Döring kreeg de orde niet in hoedanigheid als tooneelspeler, maar ter opluistering van zijn 70sten verjaardag. De eigenaardige begrippen van eer van den ouden keizer, die zeker niet door velen zullen worden gedeeld, be letten dus de erkenning van de groote verdiensten van een verdienstelijk man. Te Londen moeten de wielrijders 's avonds een brandende lantaren op hunne machine hebben, doch zeker wielrijder had er geen en werd nu door een politieman staande gehouden ten einde naam en adres te vernemen. De wielrijder klaagde echter den agent aan, omdat hij was staande gehouden. De rechtbank besliste, dat wel verboden was 's avonds te fietsen zonder licht, doch dat toch ook de politie geen recht had den overtreder met geweld aan te houden. En zoo geschiedde het dat de agent gestraft werd omdat hij kennis moest nemen van eene politie overtreding en om daaraan te voldoen den overtreder moest aanhouden. Heeft men ooit zoo iets tegenstrijdigs gehoord? In België maakt bijna niemand ge bruik van de eerste klasse spoorweg wagons. De minister wil ze nu gelei delijk afschaffen en werkelijk loopen er reeds treinen met twee klassen. Weer heeft zich een geval voorgedaan van hatelijk militairisme te Dantzig, dat terecht de grootste verontwaardiging opwekt. Het heeft zich toegedragen als volgt: Een 19-jarige smidsknecht had een paar meisjes nageloopen en was stoeiend met haar binnen de grens van een vesting gekomen, waar de toegang aan het publiek verboden was, werd daarom gearresteerd en naar de hoofdwacht gevoerd, midden door de stad heen. Dicht bij de hoofdwacht liep de ar restant weg, achtervolgd door een mus ketier, die hem niet pakken kon, waarop de commandant van de patrouille den vluchteling „halt" toeriep en toen deze daaraan niet voldeed, schoot de musketier op een afstand van 80 meter op den ongelukkigen jongen man, die de kogel in het hoofd kreeg en onmiddellijk gedood werd. Dat hij het eenige slachtoffer was is nog een gelukkig toeval te noemen, immers het geval had plaats midden in de stad gedurende een tijd, dat er veel menschen loopen en de kogel drong nog met kracht in den muur van het tuighuis. Krachtig protesleeren de liberale Duitsche bladen tegen het blijven voort bestaan van militaire reglementen, die zóózeer de openbare veiligheid in gevaar brengen en zulke treurige gevolgen na zich slepen. Engeland heeft zijn handelslractaat met Duitschland opgezegdhet eindigt pas het volgende jaar. Men make zich hierover niet ongerust. Het is te danken aan het feit, dat Canada eene nieuwe tarievenwet heeft vastgesteld, waarbij bepaald is, dat de Engelsche waren en die uit de Britsche koloniën gunstiger zullen behandeld worden dan die uit andere landen, mits Engeland hetzelfde toepast op goederen uit Canada. Duitsch- lands goederen werden door Engeland behandeld als die der meest begunstigde natie en het zou dus nu behooren gelijk gesteld te worden met Canada, dat dus die tarieven zouden verlaagd behooren te worden. Bij den bestaanden toestand, nu de Engelsche handel toch al wee en ach roept over Duitsche concurrentie, kan daar echter geen sprake van zijn. Ook het Engelsche tractaat met België is opgezegd, waarschijnlijk om de zelfde reden.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 1