De deskundigen verdiepen zich in de vraag of het drijvende voorwerp, in de "Witte Zee gezien, de overblijfsels kunnen zijn van Andrée's poolballon. Natuurlijk is er nog niet veel van te zeggen, maar de meening bestaat, dat de kans van slagen voor den ondernemenden Andrée al heel gering zou zijn, altijd voor het geval hij nog toi het land, der levenden behoort. Een der makers van Andrée's lucht ballon, de heer Machuron, die de op stijging van den koenen reiziger bij woonde en daarvan een uitvoerig verhaal deed aan een vertegenwoordiger van Le Petit Bleu, zegt aan het slot daarvan: „Andrée moet in 24 uren de Noord pool hebben bereikt. De groote moei lijkheid is echter de terugreis. De ballon moet in Siberië of Alaska zijn neerge komen. Die laatste streek zou voor hen het verkieslijkst zijn; want in sommige streken van Siberië zijn de inlanders zeer ongastvrij. „Wanneer er bericht van den reiziger en zijne beide metgezellen zou kunnen komen, is niet te zeggen. Maar het is zeker, dat wij, als er vóór October niets van hen is vernomen, geen berichten kunnen verwachten voor het najaar van 1898. Die streken hebben geen ge meenschap met de beschaafde wereld. Zij zullen er moeten overwinteren, en het kan Andrée langen tijd onmogelijk zijn, iets van zich te doen hooren. Maar dat is geen reden om te wanhopen. Hij is een kloek en wakker man en zijne metgezellen zijn dat niet minder. Zij zullen hun doel bereiken en terug komen. Daarvan ben ik innig overtuigd." Elf Zweedsche booten, die de plaats zullen passeeren waar een Nederlandsch zeekapitein een drijvend voorwerp heeft waargenomen, dat deed denken aan Andrée's ballon hebben order ontvangen dit voorwerp zoo mogelijk te onderzoe ken. Nördenskiold en Nanssen beweren dat het onzin is te gelooven, dat de ballon daar komen kan. Dit is het oordeel van noordpool-onderzoekers, maar gezaghebbende mannen op het stuk van luchtscheepvaart zien den toestand niet gunstig in en een van hen is bepaald van meening, dat de ballon geen gas kan houden en dat de geheele uitrus ting van Andrée niet deugt. Onder deze omstandigheden te geloo ven aan een gunstig beloop der onder neming is dus wel wat kras, maar te hopen is, dat de pessimisten in deze blijken ongelijk te hebben. Een dame te Londen is het slachtoffer geworden van een soort haar-wasch- middel, dat zeer ontplofbaar is. Na drie weken van ontzaglijk lijden is zij gestor ven. Bij de lijkschouwing is het feit ge- j' constateerd. Men deelt mede, dat de politie een onderzoek instelt bij de kappers en waar het genoemde middel voorhanden is, zal onmiddellij k eene straf vervolging worden ingesteld. Te Londen in den dierentuin is een schildpad te zien, die ongeveer vijfhon derdjaar oud moet zijn. Het zal moeielijk zijn, te bewijzen dat dit ongeveer de helft te oud gerekend is. De Turksche politie moet zich te Konstantinopel meester gemaakt hebben van een zestigtal meestal gegoede Tur ken, als verdacht van te behooren tot de Jong-Turksche partij. Waar die men- schen gebracht zijn weet men niet, wel, dat voor eenige dagen de sultan ver klaard heeft, met die partij in vrede te willen leven. Nu is het eerste gedeelte van dit bericht niet waar, öf het tweede is een leugen, zou men zoo zeggen, maar in aanmerking genomen, dat eene Turksche belofte altijd nog wel een voorbehoud heeft, kan het wel mogelijk zijn dat beiden de waarheid bevatten. Thans wordt medegedeeld, dat eene strafvervolging zal worden ingesteld te gen eenige personen, bekend uit den brand in de Rue Jean Goujon te Parijs, namelijk tegen de bedienden van den kinematograaf en de bestuurders van den weldadigheids bazar. De anarchisten, die uit Barcelona te Liverpool zijn geland, brengen tegen de Spaansche overheid ernstige beschuldi gingen in. Sommige vervolgde anar chisten zouden in de gevangenis gefol terd, andere onschuldig veroordeeld en alle onrechtmatig verbannen zijn. De verbanning zou om der wille van het geloof gebeurd zijn, omdat de anarchisten weigerden Katholiek te worden. Men zou hier te doen hebben met een nieu- werwetsche inquisitie. De gelande Bar- eelonaërs hebben een manifest aan hun geestverwanten in Engeland uitgevaar digd, en daarin beweren zij het boven staande. Ook zeggen zij te betreuren, dat er in Spanje nog 120 zoogenaamde anarchisten in handen der inquisitie zijn. De einduitspraak in het moordproces Anna Simon is, dat Detschko Boïtchew en Carl Novelitch beiden tot levenslange zware kerkerstraf en Bogdan Wasiliew tot 6 jaar en 8 maanden gevangenisstraf veroordeeld is. Voorts moet Boïtchew 5000 francs aan Anna Simon's kind uitbetalen. In elk ander land, waar de doodstraf nog bestaat, zouden de hoofddaders van dezen moord ongetwijfeld tot die hoog ste straf veroordeeld zijn. De verschillende correspondenten van West Europeesche bladen, die het proces gevolgd hebben, spreken er allen hun verontwaardiging over uit, dat de jury voor de moordenaars „verzachtende om standigheden" heeft gevonden, waaraan Boïtchew en Novelitch het dan ook waar schijnlijk te danken hebben, dat zij de galg ontkomen zijn. Een eigenaardig incident deed zich bij de laatste zitting voor, toen de vronw van Boïtchew, die bij de eerste zittingen steeds in het volle vertrouwen op de on schuld van haar man tegenwoordig ge weest was, doch later was weggebleven, op het oogenblik dat de uitspraak van de jury bekend was, de zaal kwam binnen stormen en Boïtchew omhelsde. Politie mannen maakten daaraan spoedig een einde. De Grieksche kroonprins blijft nog tot het sluiten van den vrede op het ter rein van den oorlog en vertrekt dan voor een jaar naar het buitenland. De publieke opinie Is te Athene zeer tegen hem ingenomen. Nog gaat een gerucht, dat de minis ter van oorlog na het sluiten van den vrede ongeveer honderd officieren voor een militair gerechtshof zal brengen. In de lokalen der Teekenschool te Schoonhoven is thans de tentoonstelling voor decoratieve kunst geopend, die door het Museum en de School voor Kunst nijverheid te Haarlem aldaar werd ge organiseerd. Deze tentoonstelling omvat voorname lijk werken op het gebied van de goud en zilversmidskunstorigineele drijfwer ken en graveerwerken, reproductiën van belangrijke werken uit vroegere tijd perken en teekeningen, platen en photo- graphische afbeeldingen op genoemde kunstambachten betrekking hebbende. Verder zijn er ook houtsnijwerken, decoratieve schilderwerken en aquarellen naar stillevens vervaardigd door de leer lingen de Haarlemsche kunstnijverheid school. Deze tentoonstelling zal zeker voor het goud- en zilversmidsvak in het bij zonder en voor de verschillende kunst ambachten, die in Schoonhoven beoefend worden in het algemeen van goeden in vloed zijn. Deze plaatselijke tentoonstellingen, die door de Haarlemsche stichting der Ned. Mij. ter bevordering van Nijverheid in de laatste tijden veelvuldig gehouden werden, dragen er niet weinig toe bij, de ontwikkeling van het kunstambacht in ons land te bevorderen. In de Wijnstraat te Rotterdam was men begonnen aan het heien van de palen welke de grondslagen zouden zijn voor „het hoogste huis te Rotterdam". Nauwelijks waren een paar palen ge slagen, of het aanliggend perceel, be woond door Dr. van Loon, vertoonde scheuren, waardoor men met heien op hield en het bedreigde huis begon te schoren. Thans is dit vernielingsproces der woning, gedeeltelijk door gegeven orders van wege de veiligheid, deels door eigen zwaarte een puinhoop geworden. Met meubelen en al zijn de boven verdiepingen neergekomen, de meubelen zijn verbrijzeld of gedeeltelijk vernield. Nog een aanliggend perceel, dat ouk gevaarvol stond, is in haast ontruimd. De komkommertijd, dien wij thans doprleven, schrijft men uit Venlo aan de Limb. Koerier, kenmerkt zich in hoofdzaak door komkommers. In geen tientallen van jaren was de oogst daarvan zoo overvloedig als thans, en men komt handen te kort om de vruch ten te plukken. Aanhoudend ziet men hoogbeladen karren met komkommers en andere groenten naar de ladingplaats der spoor wegen rijden, van waaruit deze tuin- producten in zeer lange treinen naar de Duitsche markten vervoerd worden. Treinen van 40 tot. 50 waggons kan men bijna iederen dag daarheen zien vertrekken. De prijzen, die gemaakt worden zijn in het algemeen bevredigend, zoodat, onvoorziene omstandigheden er buiten gelaten, men ditmaal, na jaren van tegenspoed, eindelijk eens van een welgeslaagden oogst zal kunnen spreken. Op de Amsterdamsche Wielerbaan is bij den Zondag plaats gehad hebbenden wedstrijd de Grand-Prix d'Amsterdam behaald door Jaap Eden. HAARLEH, 3 Augustus 1897. Ter gelegenheid van den verjaar dag van H. M. de Koningin Regentes werd hier ter Stede nogal druk gevlagd. Het garnizoen en de schutterij namen deel aan de parade welke gehouden werd op het terrein voor de kavalerie-kazerne. Bij het marcheeren der schutterij had een ernstig g eval van verzet plaats. Een schutter wierp zijn geweer weg en wilde, na zich van zijn uniformjas ontdaan te hebben, een vechtpartij met een der offi cieren aangaan. De schutter werd door de politie gearresteerd. Uitslag der aanbesteding voor het bouwen van eene villa in hetBloemen- daalsche Park te Bloemendaal onder beheer van de architecten Roog en van den Ban te Haarlem. Ingekomen 9 biljetten. J. A. Kaub, Hafweg f 13500 H. London, Haarlem 12380 G. P. J. Beccari, id. 11300 J. F. Bakker de Lugt id. 10940 J. Giebels Servellen, id. 10748 A. F. Rinkema, id. 10534 B. Zuithof Zn., id. 9595 P. Rijnierse Zn., Overveen 9370 J. J. van Scheijndel, Haarlem 8967 .Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: WERK VERSCHAiFING. Vani 1 Nov. tot 1 Aug. hebben zich de vol gende personen aangemeld: 50 voor werkvrouw. 4 voor strijkster. 6 voor waschvroQW. 1 voor stoelenmatter. 5 voor kookster. 7 voor naaister. 2 voor breister. 43 voor los werkman. 18 voor loopwerk. 2 voor kleedermaker. 2 voor s^ucadoor. I voor licht werk. 3 voor timmerman. 1 voor opperman. 6 voor grondwerker. 6 voor metselaar. 2 voor machinist. 2 voor bankwerker. 1 voor koffihuisbediende. 3 voor schilder. 1 voor schoenmaker. 2 voor huishoudster. 3 voor smid 1 voor oppasser. 1 voor broodbakker. 1 voor baker. 5 voor pakhuisknecht, 3 voor noodhulp. 1 voor bleekersknecht. 1 voor steeudrukker. 1 voor koetsier. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 1 Aug. zijn de volgende per sonen geplaatst. 38 voor werkvrouw. 3 voor naaister. 4 voor waschvrouw. 2 voor kookster. 1 voor baker. 1 voor kleedermaker. 5 voor loopknecht. 2 voor noodhulp. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Boelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Boelen, Kamer No 2. Ailoop van de verkooping van Huizen, gehouden den 31 Juli 1897, in de „Gouden Leeuw" te Haarlem. 1. Een HUIS en ERVE met TUIN, aan de Kruisweg No. 3. ƒ3805, H. P. Göcker. 2. Een WINKELHUIS en ERVE met Vergun ning, waarin een Banketbakkers- en Koksaffaire aan de Korte Veerstraat No. 10. 3. Be IJSKELDER van steen gebouwd, op grond van de gemeente Haarlem aan het Bolwerk. Be perceelea No. 2 en 3 gecombineerd, 15025 P. Hoogeveen. 4. Een HUIS en ERVE met Vergunning, waarin een Koüiehuis- eu Tappersaffaire, aan den Jansweg No. 23 zwart eu rd. 13500, W. Drenth. j 5. Eeu HUIS met TUIN en ERVE, benevens afzonderlijk opgaande Bovenwoning in het Rozelaantje No. 7 zwart en rood. 5500, II. G. Lindeman. 6. Een HUIS en ERVE aan de Bolwerkslaan No. 1. ƒ1785, J. Broekmeyer. 7. Een WINKELHUIS met SLACHTPLAATS, waarin een varkensslachterij, met afzonderlijk opgaande Bovenwoning en ERVE, aan de Nieuwe Raamslraat No. 15 zwart en rood. ƒ4950, H. J. Edelij n. 8. Een HUIS en ERVE, aan de Jacobijnestraat No. 10. /"2650. F. J. de Landmeter. 9. Een WINKELHUIS met PAKHUIS enERVE waarin een Kruideniersaffaire aan de Batermarkt No 21. ƒ10030, opgeh. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaarten, bestemd voor onbekende •personen, gedurende de eerste helft van Juli 1897, welke stukken thans door de Afzenders kunnen worden teruggevraagd. Brieven. Glas, Alkmaar; Wed. M. Werting, C. C. Schumacher, M. Goudsmit, Ehrenfeld. allen Am sterdam; Schouten, Bodegraven; A. v d. Wilden berg, Ge rlruidenberg; .1. G. Sablis, M. Bos, E. Kok, J. II. Beeckers, allen 'sHage; P. Jacobsen, Ileereaveen; K. J. Sipman, Klimmen; E. Ruijs- Boellaard, Hilversum; C. Dekker, Nieuwediep; F. J, Prins, W. v. d. Akker, Giezeo, allen Rotterdam; S Outhuys Briefkaarten. A. Roskam, van Sluis, U. ïlallie, Henderiks, W. Kraan, Hermeliüg, J. Miedema, allen Amsterdam; J. F. Fontein, Arnhem; J. B. Cavaljé Buitenland. J Kramer, Berlijn Kersenich, BotmL. Bruen, Lansanne; Suermoudt, Malaug; L. J. de Wildt, Nice; II. C. Cappelle, Soerabaya. Voorwerpen gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie die da gelijks (uitgezonderd des Zondags; van s' middags 11 tot lure voor de eigenaars terug te bekomen zijn: Een notitieboekje. Een handschoen. Een muilkorf. Een jas. Een trap. Een ring. Een vrouwenzak met zakdoek en vingerhoed. Een parapluie. Een vrouwenhemd. Een sleutel. Zwarte wol. Een naailap. Een hondje. Een horloge. Een kinderparasol. Git garneer sel. Een damesportret. Een paar handschoenen. Knop en ring van een parasol. Een zitbankje. Eensprei. Een boezelaar. Een bank v. leeningbriefje. Markt van 2 Aug. 1897. Boter. Aangev. 73, verk. 73 K.G. L. pr. 1.H. pr. 1.20 p. K.G. Biggen. Aangev. 67, verk. 67 st. L. pr. f 5.H. pr. f 40.p. st. Schrammen. Aangev. 43, verk. 43 st L. pr. f 10.H. pr. 12.— p. st. Aardappelen.Aangev.502 verk. 312 H.L L. pr. ƒ2.—. H. pr. ƒ3 50 p. H. L. Appelen. Aangev. 12, verk. 12 H.L. L. pr. ƒ8.H. pr. ƒ10.per HL.. Peren. Aangev 141, verk. Ill H. L. L. pr. ƒ5.H. pr. 7.p. H. L. Heeréboonen. Aangev. 187, verk. 187 M. L. pr. ƒ0.70. H. pr. ƒ1.p. M. Snijboonen. Aangev. 150, verk. 150 M. L. pr ƒ0.80. H. pr. ƒ1.30 p. M. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktberichten van 2 Aug. 4897. Rogge 3.90 Haver 3.75 Paardenboonen 5.50 Bruin mosterdzaad 14.25 Kar wij zaad 9.25 9.50 per 50 kilogr. ORGELBESPELING üi de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 5 Aug. 1897 des namiddags van 2—3 uur, door den Heer W. EZERMAN PROGRAMMA. 1. HallelujahHandel. 2. Aria uit Stabat MaterRossini. 3. Alhalia MarschMendelssohn. 4. Ave MariaBach-Gounod. 5. Die Ehre GottesBeethoven. 6. Oude Wilhelmus.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2