bouw. Iemand, wien hij vroeger dien raad had gegeven, zeide hij en hij be wees het door een brief van dien man voor te lezen was daar zoo wel bij gevaren, dat hij afgesneden bloemen aan handelaars in de steden kon leveren voor de helft van den vorigen prijs, terwijl hij zijn tuin-werkvolk 20 percent meer loon betaalde en zelf ook nog eene zeer goede verdienste maakte. Gladstone had het ook over kippen houden en eieren winnen en sprak zijn gevoelen in deze uit in de volgende aar dige zinsnede„Als ik lees, dat door heel Europa 1,200,000,000 eieren gelegd wor den om in Engeland in te voeren, dan kan ik het niet van mij afzetten dat het toch veel aardiger zijn zou, wanneer b. v. een 5 of 000 millioen van deze eieren gelegd werden thuis, in Engeland zelf want het is toch maar waar, dat, hoe dichter bij de verbruikplaats een ei wordt gelegd, des te beter het is!" Niets is ook dezen grooten man te klein Voor eenigen tjjd heeft een negerin, Mej. Emma Wakefield, in N. Amerika, na aflegging van examen, de bevoegd heid verkregen in den Staat Louisiana de geneeskundige practijk uit te oefenen. Het is zeker wel de eerste vrouw van het neger ras in Amerika, die aldaar practiseert. President Faure heeft op zijn tocht door het zuiden van Frankrijk de stad Oranje, departement Vaucluse bezocht. Daar heeft hij een bezoek gebracht aan den schouwburg, waar het Russische Volkslied werd gespeeld, dat werd uitgeflotenmen herinnert zich niet, dat een dergelijk voorval gedurende de laatste jaren in Frankrijk heeft plaats gehad. De Parijsche koffiehuisbedienden sluiten zich aan bij de beweging tegen de tooien, waartoe die te Marseille den stoot gaven. In een vergadering op de Arbeidsbeurs, door ongeveer 1000 kof fiehuisbedienden bijgewoond, besloten zij, met de syndicale kamer van pa troons te onderhandelen over het af schaffen van het fooienstelsel en het verkrijgen van een vast loon. De oudste inwoner van Yarmouth, een man van goed in de negentig, is dezer dagen overleden, naar men ver moedt aan een te goed leven op zijn ouden dag. De oude man, die altijd zeer gezond was en veel kans scheen te hebben honderd jaar te worden, had het onge luk bij de Koninginnefeesten ontdekt te worden als „oudste bewoner van Yarmouth", moest in die hoedanigheid deelnemen aan feestmalen enz. en werd voorzien van allerlei „wat zijn leeftijd toekwam." Hij had echter altijd in behoeftige omstandigheden geleefd en was nu, naar het schijnt, niet sterk genoeg om de weelde te kunnen dragen. Althans hij is plotseling overleden. De vredesvoorwaarden zijn thans vastgesteld behalve één punt, de ont ruiming van Thessalië. De Turken schijnen maar volstrekt niet geneigd dit gebied te verlaten en dit zal toch moeten geschieden. Maar de sultan en zijne raadslieden zullen er wel weer wat op vinden om zoo lang mogelijk of geheel te blijven. Hoe het gaan moet met Kreta weet men niet. Niettegenstaande de verzekering van den sultan, dat hij genoegen zou nemen met zelfregeering is er nu een beambte aangesteld met uit gebreide volmacht en heeft thans ook een deel der Turksche vloot order ont vangen er heen te stevenen. Onder dit alles zullen natuurlijk de Kretenzen zelf het meeste lijden. Hoe de mogend heden de beloften des sultans hebben op te vatten is dus nog niet zeker, wel dat het uit een Turkschen mond heel wat anders beduidt, dan een ge woon mensch er uit kan begrijpen. De Jong-Turken vertrouwen ook den Groo ten Heer niet best; zooals men weet zijn de uitgewrekenen der partij door den sultan uitgenoodigd naar Konstan- tinopel terug te keeren. maar het Co mité geeft den raad om aan deze uit- noodiging niet dan met de uiterste omzichtigheid gevolg te geven. In het niet Turksche deel van Europa zou men het zijnen vorst niet in dank afnemen, als hij zich aan ontrouw aan zijne be loften schuldig maakte, men zou het eene noodlottige politiek noemen. Hoe de Turken in het algemeen er over denken, hoort men niet. Men weet niet eens in hoeverre de Jong-Turken in deze de tolken van de publieke opinie zijn. Het zuiden van Frankrijk houdt nog steeds zijn stierengevechten, niettegen staande het wettelijk verbod. Te Nimes is Zondag een toreador gewond en te Arles een agent van politie. In de laatste stad had men eenvoudig voor het gevecht de markt afgesloten en daar den stier losgelaten. Twee mannen waagden den strijd als amateur, maar deze kregen twist en toen de agent tusschen beiden kwam werd deze door den stier deerlijk toegetakeld. Uit Portugal bljjven de ongunstige berichten omtrent den politieken toe stand aanhouden. Men vreest dat de republiekeinen over genoegzaam mid delen beschikken om de regeering vrees aan te jagen. Verschillende huiszoekin gen hebben plaats gehad en zijn in pers- buraeux binnen gedrongen, waar ver schillende afgedrukte bladen werden in beslag genomen en drukvormen werden vernield. Dat koning Georgios van Griekenland niets ingenomen is met een aanvankelijk plan der mogendheden, om toezicht uit te oefenen op de geldmiddelen van zijn land, mag blijken uit zijne verklaring, dat, zoo de mogendheden hiertoe moch ten besluiten, de Koning dan eene ver klaring van buitengewoon gewicht zal afleggen. Het is voornamelijk Duitsch- land, dat tot een besluit in deze aandringt en wel omdat er gewichtige belangen van Duitschers, als bezitters van Griek- sche papieren, bij betrokken zijn. Wat de gewichtige verklaring des konings zou kunnen inhouden, meer dan een protest, begrijpt men niet, tenzij het iets mocht wezen, dat den koning zelf betreft. Inmiddels blijkt, dat Grieken- lands positie niet heel helder is. Het wordt behandeld als een overwonnene, die alle rechten heeft verloren, en dit heeft het te danken aan het in handen geven van zijn lot aan de mogendheden. Deze schikken nu de zaken zooals het best uitkomt en de Turksche vijand is behendig genoeg om van de bekende lakschheid der arbiters alle mogelijke voordeel te halen. Het drijvende voorwerp in de Witte Zee, door een Nederlandsch kapitein al daar gezien, is door walvischvaarders op de aangegeven plek terug gevondenhet is gebleken een doode walvisch te zijn. Steeds komen nieuwe, treurige be richten uit de overstroomde streken van Duitschland en Oostenrijk; maar men heeft nog geen juist overzicht van de rampen, door de wateren veroor zaakt, omdat vele plaatsen van alle ge meenschap zijn afgesneden. Het aantal verloren menschenlevens wordt nu weêr op 183 geschat, van wie alleen in het Saksische Weistritz- dal 63 omkwamen. Het veelbezochte hotel Bergschmiede, aan de zuiderhelling van de Schneekoppe, is door bergstorting en overstrooming geheel vernield. Men weet nog niet hoeveel menschen daarbij omkwamen. Bij de herstemmingen, gehouden te Leeuwarden en te Wintschoten werden gekozen tot leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal resp. de Heeren H. Pijttersen Tz. en B. L. Tydens. Tot lid der Prov. Staten in het kies district te Haarlemmermeer is gekozen de heer G. B. 't Hooft (a.-r.) met 1096 stemmen. Op den heer Reinierse (R.-K.) werden uitgebracht 858 stemmen. HAARLEM, 6 Augustus 1897. Zooals wij onlangs berichtten zou het Zweedsche Mannenkwartet eene uit voering geven in de Sociëteit Vereeni- ging. Door eene ongelukkige samenloop van omstandigheden kon dat concert toen niet plaats hebben. Wij kunnen thans mededeelen dat dit kwartet zich op Woensdag 11 Augustus a.s. in de Groote kerk zal doen hooren. Voor deze gelegenheid is een afzonderlijk program ma samengesteld, uitsluitend voor reli- gieuse muziek. De groote roep, die van dat kwartet uitgaat waarborgt een heerlijk kunstge not. Woensdag werd de dag herdacht jyaarop voor vijf en twintig jaar Ds. Jo. de Vries het leeraarsambt aanvaardde bij de Vereenigde Doopsgezinde gemeen te alhier. De feestelijke ontvangst had plaats des namiddags ten twee ure in het kerkgebouw. De jubilaris werd ont vangen onder orgelmuziek waarna in eene korte feestrede van Ds. Craandijk de Heer de Vries werd gecomplimenteerd. Namens de gemeenteleden werd het woord gevoerd door den Heer H. J. Overbeek, terwijl Ds. Hesta namens den Kerkeraad een waardeerend woord sprak. De oudleerlingen waren vertegenwoor digd door eene Commissie uit wier midden Mejuffrouw Overbeek optrad, terwijl namens de leerlingen, de Heer Swart een vriendelijk woord sprak. Namens de vrienden en vereerders van Ds. de Vries buiten de gemeente bood Mr. H. Ph. de Kanter de vriende- delijke gelukwenschen aan. Het Doopsgezind Zangkoor heeft Ds. de Vries het Eerelidmaatschap aange boden bij monde van den Voorzitter. Menig stoffelijk blijk van waardeering getuigde van de achting waarin de jubilaris zich in zijne gemeente en ook daarbuiten mag verheugen. -- Van gemeentewege is men er mede aangevangen, de kom der Gemeente voor zooverre dit noodig is met het oog op de toepassing der politie-verordeningen, zichtbaar af te bakenen. Op verschillende punten zijn hardsteenen palen geplaatst met de letters P.R., ter aanduiding, dat daar ter plaatse het Provinciaal Reglement op de Wegen zijn toepassing verliest en voor de gemeente de bepalin gen van de politie verordening van kracht zjjn. In het gebruik van honden als trekkracht zal nu welhaast in de stad eene groote en zeer gewenschte ver andering plaats hebben. Het aanspannen zal alleen mogen plaats hebben onder den wagen en niet tusschen de boomen voor den wagen, waardoor het gewicht op den hond drukt. Velen, die meenen, dat sterke en welgevoede dieren den mensch in het werk nuttig kunnen zjjn, doch van mishandeling een afkeer heb ben, zullen de afkondiging door het hoofd der Gemeente, welke den nieuwen toestand vooraf dient te gaan, met ver langen tegemoet zien. Ongetwijfeld doen wij onzen lezers geen ondienst, hen er opmerkzaam op te maken, dat a. s. Dinsdagavond in het Park van het Brongebouw het tweede concert zal plaats hebben van de Kapel der Grenadiers en Jagers. Het eerste concert mocht zich, ondanks het minder gunstige weder verheugen in een druk bezoek. Hoe groot zal de toeloop niet zijn bij een zomeravond gelijk aan die van de tropisch heete kermisdagen, welke wij thans doorleven. Wat de kermis ook voor nieuws en belangwekkends moge brengen en hoe men ook op andere plaatsen alle krachten inspant, het uitgaand publiek te trekken, de sociëteit „Vereeniging" behoudt op de dagen, dat zij hare deuren voor het publiek openzet, haarrenommée en verheugt zich in een stroom van be zoekers, die in letterlijken zin met over leg, van de zijde van het Bestuur, binnen de perken gehouden moet worden. Men geeft zich ongeloofelij k veel moeite een entree machtig te worden en reeds vroeg in den morgen betwist men elkander een plaats bij de deur, om straks de begeerde biljetten te kunnen nemen. Gisteren werden er niet minder dan twee duizend afgegeven en ook voor de voorstelling van heden avond is de zaal uitverkocht. Het specialiteiten-gezelschap van den heer Frits van Haarlem werkt keurig. Elk nummer van het programma ver dient de groote belangstelling, welke er in opgetogenheid aan wordt geschonken. De uitvoerenden zijn inderdaad artisten, die elk op zijn gebied het beste uit het beste te hooren en te aanschouwen geven. En dit is wel het meest lof waardige in het gezelschap van den heer Van Haar lem, dat de vertooningen zijn voegzaam en in geen enkel opzicht aanstoot geven. Zooals men weet is ook de voorstelling van Maandagavond nog voor het publiek bestemd. Bjj het korps brandblusschers al hier is eervol ontslag verleend aan den heer A. J. van der Steur als sergeant majoor en zulks onder dankbetuiging voor de aan de gemeente bewezen dien sten en zijn benoemd tot sergeant-majoor de heer E. G. R. Frenay, thans sergeant en tot sergeant de heer J. H. Martens thans vrijwilliger bij Spuit 10. In lange rijen trokken ze door de stad, de kinderen, die heden zouden deelnemen aan het tochtje naar Amster dam om daar Artis te bezoeken. Men zal zoo vriendelijk willen zijn, zich te herinneren dat te Haarlem be staat eene Vereeniging „Door Vermaak tot Nut," welke, in 1850 opgericht, zich ten doel stelt het getrouw school bezoek te bevorderen door het geven van kinderfeesten. Nu, deze Vereeni ging stelde thans weer vierhonderd en vijftig kinderen in de gelegenheid van dit aardige uitstapje gebruik te maken. Heel wat is er voor het Bestuur te doen eer zoo'n feestje goed ineen ge plaatst is. Eerst moet de medewerking verzocht van de Hoofden der scholen aangezien in hunne handen berusten de officieele bewijzen omtrent school bezoek en gedrag. Dan moet uit die staten een uittreksel gemaakt, bevat tende de namen van het gevraagde aantal kinderen van een bepaalden leef tijd en het minium schoolverzuim en ten laatste beginnen voor het Bestuur de bemoeiingen: tijdig de introductie- kaarten gereed te hebben en die aan de rechthebbenden ter hand te stellen, reisgelegenheid te bespreken voor heen en terug, schikkingen te treffen tot het bezorgen van het eerste en tweede ont- bjjt der kinderen te Amsterdam, de onderwijzers uittenoodigen tot het bege leiden en toezicht houden en tal van kleinigheden te besturen, die allen moeten samenwerken tot slagen van het geheel. Het is zeker geen gemakkelijke taak zulk een groot gezelschap te organi- seeren maar het Bestuur heeft er slag van en het is loonend. Dit bleek thans alweer uit de orde en regelmaat waar mede de jolige kindergroepen onder geleide van hunne onderwijzers het station binnen stapten en hoe elk on derwijzer precies wist in welke coupé zijn groepje moest plaats nemen. En hoe kranig zagen de jongens en meisjes er uit; de moeders hadden hier blijk baar het hunne gedaan. Wie van kin deren houdt, spijt het, aan hel perron van het aardige volkje, met hun pret tige gezichtjes, afscheid te moeten nemen. En toen ging het voorwaarts. De wan deling door Amsterdam levert genoeg stof tot opmerking om vermoeidheid bui ten te sluiten. In Artis wordt uitgerust, ontbeten, gewandeld, gebabbeld, rond gekeken onder geleide van Artis sup poosten, dan het tweede ontbijt, kijken naar dingen die nog vergeten waren, aantreden, naar 't Station en terug naar Haarlem. Gauw, veel te gauw was de dag om, maar prettig was het en honderden han den hebben de Heeren te drukken gehad bjj het uiteengaan. Zóó geeft „Door Vermaak tot Nut" zijn kinderfeesten. Wie inlichtingen wensch tot het verleenen van financieële hulp aan de Vereeniging zij heeft die noodig ontvangt die gaarne bij een der Bestuursleden, de Heeren P. Dyse- rinck, Mr. A. W. Thöne, J. H. Koolhoven, G. C. Merens, J. Smits C.Jz., Mr. W. H Smit, Vincent Loosjes en Mr. A. J. Hes* huysen. INGEZONDEN. Aan de Ouders vóór en bij de geboorte hunner Kinderen. U is een kind geboren en ge wilt doen wat ge kunt om het te beschermen tegen al, wat het schaden kan. Weet ge alles, wat het kind kan schaden? Hoort eens wat eenige vaderlandsche geneeskundigen U zeggen omtrent: A. Alcoholgebruik bij zwangere vrou wen. „Dat het onmatig gebruik van alco holische dranken sterken drank, wijn, bier tijdens de zwangerschap op den lichamelijken en geestelijken toestand van het wordende kind een hoogst ver- derfelijken invloed heeft is een vaststaand feit, waaromtrent geen verschil van opinie bestaat. Wat het matig gebruik betreft acht ik het wijs en voorzichtig aan zwangere vrouwen ook dat te ontraden. Voor de gezonde aanstaande moeder is de alco hol niet noodig; voor het wordende kind kan hij wellicht schadelijk zijn." Dr. C. van Tussenbroek.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2