de czaar heel wat te schikken en te plooien hebben, maar de geestdrift der bevolking zal hij niet kunnen bezweren. Meer en meer vestigt zich de over tuiging, dat het Rusland werkelijk te doen is, den algemeenen vrede te be waren en in de bijeenkomst te St. Peters burg ziet men daarvoor een nieuwen waarborg. De Duitsche bladen geven bijzonder hoog op van de heerschende geestdrift in de Russische hoofdstad. Met het oog op het karakter der Russen in het alge meen en het geloof aan eigen voortref felijkheid behoort men hiervan niet te veel aan te nemen, hoewel het een feit is dat de Russische en Duitsche matrozen reeds kameraadschap gesloten hebben, maar dat zullen ze met de Fransche niet minder doen. Woensdagavond is het Duitsche kei- zerspaar weer scheep gegaan uitgeleid door den czaar en de czarina. De nieuwe Duitsche Posterij-Minister Von Podbielski, de opvolger ,yan den grooten Stephan, drukt, wat taal en stijl zuivering betreft, de voetstappen van zijn voorganger. Hij vaardigde een verorde ning uit, waarin hij de volgende behar tigenswaardige voorschriften geeft om trent een te volgen ambtelijken stijl. „Kort en duidelijk moet de schrijf wijze der beambten wezen en zich aansluitend aan de algemeen gebruikelijke verkeers taal. Vreemde woorden en verouderde stadhuiswoorden moeten vermeden wor den. Overdreven titulaturen en hoffelijk heids-uitdrukkingen zjjn te vermijden of te beperken, en de gewone voornaam woorden moeten in de plaats treden van de gezwollen wijze van aanspreken. Be paaldelijk afgeschaft wordt de wijze van aanspreken met „Uw welgeborene." In het verkeer tusschen de beambten onder ling en met hunne chefs zijn beleefd heids-verzekeringen en onderdanigheids betuigingen als gehorsamsten „ehrer- bietigstvoortaan buiten gebruik gesteld. „Wordt hiermede de ambtelijke taal" dus eindigt de verordening „van onnoodig bijwerk bevrijd, zoo moet aan den anderen kant er op gelet worden, dat men het aan de gepaste beleefdheid niet doe ontbreken en grofheid van uit drukking vermijde." De Amerikaansche Minister van Bui- tenlandsclie Zaken, de Heer Sherman, moet, volgens The World, gezegd hebben, het zeker te achten, dat Spanje Cuba zal verliezen. De oorlog heeft Spanje reeds 500 millioen gulden gekost; het land heeft geen geld meer en kan niets meer leenen. Zoo zal het onmogelijk de opstandelingen verder kunnen bestrijden. Nog steeds zetten de Britsche rechters zich meerdere waardigheid bij door het dragen van eene pruik, als zij in functie zijn. Zwaar zijn die dingen niet, maar warm, pijnigend warm in de laatste dagen. Toen heeft een der rechters de stoutmoedigheid gehad zijn officieel hoofddeksel af te zetten „wegens de warmte". Het kan een belangrijke kwes tie worden, als de Engelsche vasthou dendheid beslist, dat de rechtspraak be hoort plaats te hebben in kostuum en dat hiertoe ook de pruik behoort, de pruik, het wanstaltigste van alle tegen den goeden smaak zondigende versier selen. Het zal ons benieuwen of de nieu were rechtsgeleerden het niet zullen ver liezen tegen die van de oude richting. De machinewerkers in de voornaam ste Engelsche fabrieken en werven zijn thans aan het werkstaken. Hun aantal bedraagt ongeveer zeventienduizend. Verschillende werklieden, wier ambacht met het machinevak verband houdt zijn nu ook zonder werk en zoo klimt het getal tot meer dan het dubbele. De commandant van het Amerikaan sche Heilsleger heeft het plan opgevat in het zuiden van Mexico een „paradijs voor arme gezinnen" te stichten. Als hij een kapitaal van een half millioen dollars bijeen kan krijgen, wil hij zevenhonderd en vijftig gezinnen uit New-York heen zenden, altijd als hij in Mexico tot dit doel land kan koopen. Landbouw zou dan het middel van bestaan worden. De commandant heeft zich in betrekking gesteld met kapita listen en belooft vijf procent. De morrende en met staking drei gende telegrafisten in Londen zijn in kennis gesteld met een vergelijk dat zou kunnen getroffen worden. Of de telegiafisten het zullen aannemen is niet bekend. Te Montbéliard (Frankrijk) zijn de apothekers overeengekomen, op Zon- pn feestdagen hunne apotheken des vooi1- middags te 10 uur te sluiten. Eén apotheek blijft beurtelings open, en aan de deuren der gesloten apotheken wordt eene kennisgeving aangeplakt, welke apotheek dien dag open is. Van Niederdollendorf uit loopt een spoorweg het Zevengebergte in. Op dat lijntje schijnt't heel gemoedelijk toe te gaan. Ten minste op een der jongste dagen kon er niet één trein rijden, daar alle drie de locomotieven „defect" waren. En dat in het hartje van den toeristen- tijd Naar aanleiding van de ongunstige berichten over den aanstaanden koren oogst in Rusland en Hongarije zijn in Duitschland de koren- en meelprijzen zeer gestegen en is dientengevolge het brood daar reeds veel duurder geworden. Gelukkig ook voor ons eigen land dat er een veertigtal schepen met graan onderweg zijn uit Amerika, waar de oogst buitengewoon overvloedig moet wezen. Omtrent den politieken moord op den Spaanschen minister-president komen geen nieuwe berichten in. Of de moor denaar medeplichtigen had is nog on zeker; het tegendeel is nog onbewezen. De toestand zal echter natuurlijk in Spanje niet gewijzigd worden, de minis ters treden niet af, maar er bestaat kans, dat de liberale partij er sterker door zal worden in de Oortez. De moordenaar van Canovas zal voor een krijgsraad terecht staan. Men vertelt van hem, dat hij reeds als jongen aan anarchistische aanslagen is werkzaam geweest en daarom eerst uit zijn ge boorteland Italië en vervolgens uitFrank- rijk gezet is. Sedert zwierf hij van land tot land. De dood van den premier heeft in Spanje een vaderlandslievende samen werking van alle partijen in het leven geroepen. In het begin meende men, dat de Cu- baansche opstandelingen bij den moord betrokken waren, doch dit bljjkt het ge val niet te zijn. Canovas was een der voornaamste tegenstanders van Cuba's zelfstandigheid en hierdoor was hij meester van de conservatieve partij, welke dezelfde mee ning op dit punt was toegedaan. Men denkt dat, nu op dit punt de grootste tegenstander geen gewicht meer in de schaal kan leggen, de partij mis schien tot meerdere toegeeflijkheid zal neigen. Ook bij den moord van Canovas wordt als bij vele gebeurtenissen van dien aard een oude voorspelling opgehaald. Verscheidene oude lieden te Malaga, zoo verhaalt men, herinneren zich, dat in den tijd, toen Canovas nog onderwijzer was op een jongensschool, een Zigeuners vrouw hem had voorspeld„Gij zult een man van groot aanzien worden, maar een gewelddadigen dood sterven." Griekenland heeft thans aan de mo gendheden doen weten, dat het nooit vrijwillig zich zal nederleggen bij een eventueel besluit tot controle op de geldmiddelen. Het maakt aanspraak op het recht van eigen beschikking over eigen middelen en met zijne schuldei- schers en brengt nogmaals in herinne ring dat ook Turkije, na zijn oorlog met Rusland dit recht heeft behouden. Nu zit Turkije in deze nog geducht bij Rusland in de schuld en dit zou misschien wel aanleiding kunnen geven tot aanneming van het punt in geschil. De sultan heeft aan Griekenland doen weten, dat hij heel gaarne Thessalië door zijne troepen zou laten ontruimen, maar dat dit geld kost en hij de kosten niet kan dragen en Griekenland dus wordt uitgenoodigd een millioen Turk- sche ponden hiervoor te verschaffen. Griekenland schikt dit niet best, tenzij het buitenland dit mocht willen leenen. Over het vorderen der vredesvoor waarden verneemt men niet veel. Koning George moet werkelijk het plan gehad hebben afstand van den troon te doen, maar hooggeplaatste vorstelijke familie schijnt hem dit afgeraden te hebben. De gewezen koning van Servië, Milan is ziek, men vreest het ergste. Mede gedeeld wordt, dat behalve de gewone dokter, thans nog de hulp van een Duitschen professor is ingeroepen, maar dat deze hem zal kunnen helpen gelooft men niet. Ter nagedachtenis aan Charles Darwin is in zijne geboorteplaats Shrewsbury een standbeeld onthuld. Weer een bericht van een zeekaptein, die meent Andrée's ballon gezien te hebben, geheel zwart en ineengedrukt. Van de luchtreizigers geen woord. Men is aan het rekenen gegaan en tot de slotsom gekomen, dat het heel goed de bedoelde ballon kon zijn, maar ook dat het evengoed de ballon niet kon zijn. De keizer van Oostenrijk heeft per soonlijk eene inspectie reis ondernomen op het overstroomde gebied in de om streken van Weenen. Nu het water daar gevallen is in Hongarije zijn thans de overstroomingen kan men de enorme schade zoowat begrooten. Ook in Hongarije is veel vee verdronken en op vele plaatsen het veldgewas totaal verlorenhet verlies schat men op vele millioenen. Prins Ferdinand van Bulgarije doet weer van zich spreken. Men verwijt hem zijn heulen met den sultan, zijn afval van Oostenrijk, zijn vertrouwelijken omgang met personen, die allerminst met een vorst in aanraking behooren te komen, de heerschende lichtzinnigheid aan zijn hof en den ailerongunstigsten toestand waarin de rechtstoestand in zijn land verkeert. Men ziet, het kan haast niet erger, In dezen stillen tijd, nu er haast niets gebeurt, dat de aan dacht waard is, schijnt men het zon- denregister van den prins nog eens opgerakeld te hebben. Gepasseerden Zondag is te Arnhem de jaarlijksche vergadering gehouden van de Vereeniging „Kantoren v.Yaste Goe deren in Nederland" waarvan hier ter stede de Heeren Niephaus en Droste deel uitmaken. Daar de geïllustreerde woninggids voor Nederland meer en meer de vraagbaak blijkt voor het woningzoekende publiek en daarom alom verspreid wordt, werd besloten tot de uitgave van den 8en jaargang. De vereeniging breidt zich steeds in ledental uit; bij acclamatie werden de Heeren v. Elten te Arnhem en La Gro te Groningen als President en Secretaris herkozen. Een rijtoer en een gemeenschappelijk diner besloten deze bijeenkomst. De volgende vergadering zal te A msterdam worden gehouden. Ter gemeenteraads-vergadering te Amsterdam waren Donderdag slechts vier leden opgekomen. Het is de tweede maal na elkaar dat de Raad niet vol tallig was. Vrijdag zou weer eene ver gadering plaats hebben, maar dan besluit hij ook als het vereischte getal leden niet aanwezig is. Het lijk, dat Maandagavond nabij Halfweg is opgehaald is gebleken te zijn dat van eene dienstbode uit Amsterdam. De kwestie van de boeren te Wijster met den bakker aldaar is opgelost. Het dienstmeisje ontvangt vijftig gulden en de jongelieden, die zoo ijverig voor haar zijn in de bres gesprongen en met zoo veel moed tweemaal de woning van den bakker hadden vernield zijn tevreden gesteld met zes kan jeneverZoo althans meldt een der bladen. De persoon, die heeft voorgegeven een zesjarigen knaap in de Amsterdamsche vaart verdronken te hebben, heeft be kend het geheele verhaal verzonnen te hebben. Hij zal nu vervolgd worden wegens het doen van valsche aangifte. Het bezoek der Koninginnen te Zut- phen was wegens het ongunstig weer uitgesteld tot Dinsdag te drie uur. Als immer, waar H.H. M.M. zich vertoonen, heerschte veel geestdrift en was de stad, vooral waar de stoet zou passeeren, keurig versierd. Bezocht werd de St. Walburgskerk, waar de weezen ge schaard stonden, toen werd het Nieuwe Ziekenhuis bezocht. Tegen vier uur ging de tocht naar Mettray, dat geheel in feesttooi was en waar de Heer Dr. E. Laurillard een toespraak hield, en waar de verschillende inrichtingen der stich ting werden bezocht. Te Maastricht zijn in de maand Juli veel meer kinderen beneden het jaar overleden dan gewoonlijk. Bij onderzoek is gebleken dat dit voor een zeer groot deel kinderen zijn uit gezinnen waar van de moeder over dag buiten de woning werkzaam is. De zuigelingen worden dan voor eenige centen per dag ter bewaring gegeven aan andere vrou wen en nu zoekt men verband tusschen dit feit en de sterfte; men veronderstelt, dat de verzorging van het kind dan soms veel te wenschen overlaat. De Rotterdamsche politie heeft drie en twintig kermiswagens, bewoond door ruim honderd mannen, vrouwen en kinderen buiten de grens der ge meente laten brengen, wegens de bij zondere luidruchtigheid en opgewonden heid van dit volkje De verbannenen waren met dezen maatregel niet erg in hun schik en protesteerden op hunne kermisreizigersmanier, maar de politie hield voet bij stuk. De wagens zijn nu wel over de gemeentegrens, maar de bewoners kunnen eerst dan geweerd worden als zij de goede orde verstoren. De bereden politie houdt gedurende de kermis het woelige volkje in toom. Ge heel zulke lieden te weren schijnt niet goed mogelijk. Een man, die voorgaf pas uit de ge vangenis te zijn .ontslagen, meldde zich Woensdagochtend bij de Amsterdamsche politie aan, zich beschuldigende een knaapje van zés jaar zoolang onder water gehouden te hebben tot het dood was, dat hij dit had gedaan om onder dak te komen en hij de plaats tusschen Amsterdam en Haarlem, waar hij het feit zou gepleegd hebben, kon aanwijzen. Ter aangewezen plaats werd gedregd, doch zonder gevolg, wel werd wat ver der opgehaald het lijk van een meisje, op welk een brief werd gevonden in houdende de kennisgeving, dat zij zich verdrinken wilde. Of het vinden van dit lijk misschien verband houdt met de bewering van bovengenoemden man is niet bekend, maar de zaak wordt streng onderzocht. In de strafgevangenis te Amsterdam is Maandagavond een opstootje ontstaan over het eten. De gevangenen verklaar den, dat de hun voorgezette boonen zuur waren. Zij verkozen die niet te eten en maakten veel misbaar. Na on derzoek is gebleken, dat de boonen van zeer goede kwaliteit waren. Inmiddels was den ontevreden heeren gevangenen ander eten verschaft en daar zal 't wel om te doen zijn geweest. Bij een nieuw boonen menu verwacht men dus nieuw lawaai. Te Hasselt is Dinsdag voor duizenden guldens hooi verbrand, doch niet door broeiing, aangezien de brand begon in een schelf met jarig hooi. Men gelooft aan onvoorzichtig met vuur spelen door kinderen. Eene juffrouw uit Antwerpen is te Bergen op Zoom betrapt bij het uitgeven van valsch geld. Nog verscheidene valsche rijksdaalders zijn in haar bezit gevonden. De raad der Gemeente Haarlemmer- liede en Spaarnwoude verleende aan den heer J. Wils, hoofd der openbare school in de afdeeling Houtrijk en Polanen (Halfweg) desgevraagd met ingang van 1 October a. s eervol ontslag, met dank betuiging voor de in de bijna 32 jaar aan de gemeente bewezen diensten. Besloten werd voorts sollicitanten op te roepen op hetzelfde salaris, met acte Fransch. HAARLEM, 13 Augustus 1897. De aangekondigde voorstelling van Dinsdagavond in den Schouwburg is niet doorgegaan wegens het niet toe staan der hiertoe gevraagde vergunning. De politie bezette de toegangen. Waar toestemming moet gevraagd worden tot het houden van publieke vermakelijkheden, daar kan zeer zeker geweigerd worden, maar.... de aan gekondigde voorstelling had plaats op eigen terrein, niet op dat der kermis; het Brongebouw was de toestemming tot het geven van een concert in de open lucht niet geweigerd. Men noemt dit meten met twee maten.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2