De Pruisische regeering heeft na het voorbeeld door den keizer van Oos- tenrijk gegeven thans ook de over- stroomde streken bezocht. Beter laat dan nooit. Het plan om New-York te verbinden met Jersey City door middel van een tunnel door de Hudson rivier staat thans voltooid te worden. In 1 874 is het plan gemaakt. Het is tot uitvoering gekomen, maar in 1892 is het werk blijven steken na er vier millioen dollars aan besteed te hebben. Door eene meer eenvoudige manier van werken hoopt men thans met nog een millioen gereed te komen. De bestaande werken staan echter onder water en men moet beginnen dit weg te mal 'n. De Londensche telegrafisten blijven agiteeren tegen de voorstellen tot paci ficatie, maar zullen niet het werk neer leggen. Prins Henri van Orleans had zoo veel kwaads verteld van de Italiaansche officieren in Soedan, dat eenige duels noodig schenen, om de eer van een van beiden te herstellen. Nauwelijks van zijne laatste reis in Frankrijk terugge keerd, meldden zich reeds de duel-ge tuigen aan. Nu wordt bericht, dat bij Parijs een duel heeft plaats gehad tus- schen Henri van Orleans en den graaf van Turijn neef van koning Umberto en er wordt bijgevoegd dat dit we! zoo wezen kan, want dat de graaf zonder voorkennis met twee vrienden op reis is gegaan. Zaterdagochtend heeft het duel plaats gehad in het bosch van Vaucresson. Het heeft zes en twintig minuten geduurd. Na vijf uitvallen is de prins van Orleans tweemaal getroffen, de laatste maal rechts in den onderbuik, tamelijk diep, doch niet gevaarlijk; toen was aan de eer voldaan. Of nog andere officieren van het Italiaansche leger zich met den prins van Orleans zullen meten, waarvan eerst sprake was, kan niet medegedeeld worden. De eerste termijn van de te betalen oorlogsschatting aan Turkije is vijf en twintig millioen francs Om deze som te verkrijgen heeft de Grieksche regee- ring ernstige pogingen aangewend bij rijke Grieken in het buitenland. Tot heden is slechts vijftien millioen bijeen en het heeft allen schijn, dat men niet genegen is meerdere kapitalen beschik baar te stellen en dan zullen de mogend heden wel het hunne doen. Natuurlijk tracht Griekenland zich zelf te helpen om hierdoor vreemde inmenging te voorkomen. Aangezien in den toestand der Grieksche geldmiddelen nogal ver warring schijnt te heerschen en vooral in binnenlandsche zaken en justitie veel kan bezuinigd worden, zou misschien controle op de geldmiddelen gewenscht zijn, Uit de laatste statistieken blijkt, dat de bevolking der Belgische steden in een eeuw tijds verdrievoudigd, in en kele gevallen zelfs verviervoudigd is. De geheele bevolking van België is in dien tijd verdubbeld. In 95 jaar is de bevol king van het geheele land gestegen van 3 millioen tot 6 millioen. In hetzelfde tijdsverloop klom de be volking van Brussel van 66,000 tot 187,000die van Antwerpen van 53,000 tot 256,000; die van Gent van 55,000 tot 155,000; die van Luik van 46,000 tot 160,000. Antwerpen overtrof Brussel tusschen de jaren 1870 en 1880. Antwerpen overtrof Gent tusschen 1860 en i860. Luik overtrof Gent in 1894. Deze Waal- sche stad telt 5000 bewoners meer dan Gent. Het getal der vreemdelingen, die zich in België komen vestigen, groeit van jaar tot jaar aan. Sedert 1891 overtreft dit getal aanzienlijk dat der emigranten In 1890 hielden in België verblijf 64 800 Franschen, 47,459 Hollanders, 38,397 Duitschers en 4102 Engelsehen, zonder nog te spreken over een groot getal ver tegenwoordigers van andere landen. De vraag of de onlangs overleden pastoor Kneipp tot de kwakzalvers be hoort gerekend te worden of niet is door het Nederlandsch Tijdschrift voor Ge neeskunde in bevestigden zin beant woord. Een kwakzalver is iemand, zegt het Tijdschrift, die zonder de noodige kennis te bezitten geneeskunde uitoefent of geneesmiddelen aanprijst; nu zijn er menschen, die dit doen ten eigen bate en ook die er geen persoonlijk voordeel mee beoogen. Tot deze laatste categorie rekent men pastoor Kneipp. Woensdag a.s. 18 Augustus, om half 9 's morgens verlaat President Faure Parijs, om, over Duinkerken reizend, met het schip Pothuau de reis naar Rusland te aanvaarden. Maandag 23 Aug. zal hij dan te Kroonstadt zijn. Het bezoek aan het Hof zal drie dagen duren. Van de zijde van het publiek is men druk in de weer om den gast op luisterrijke wijze te ontvangen. De Heer Dr. A. Van der Linde, ge boren te Haarlem is Vrijdag te "Wies- baden, waar hij de betrekking van bibliothekaris bekleedde, op vier en zes tig-jarigen leeftijd overleden. Oorspron kelijk voor het lager onderwijs bestemd, legde hij zich te Leiden toe op de beoefe ning der godgeleerdheid en verwierf zich later den doctorstitel te Gottingen. Wij Haarlemmers kennen van zijnen letterkundigen arbeid het best zijne Ge- schichte der Buchdruckerkunst en zijne Coster-legende, waarin hij de eer van Coster aan Haarlem ontzegt en die aan Mainz toekent. Omdat er op een kermis veel te stelen valt, treft men er ook dieven aan. Nu Rotterdam pas van de pret heeft genoten, zijn de vrijbuiters van beroep er druk aan den gang. Er is paling gestolen, diverse portemonnaies met grootere en kleinere geldsommen, en rijwielen. Geld is altijd het meest gezochte artikel. Men meldt uit Gorichem: Voor eenigen tijd is van hier een gehuwd man met een andermans vrouw heimelijk naar Amerika getrokken. De vrouw nam twee harer kinderen mee en liet er drie achter, terwijl de man twee zijner kinderen, een jongen van 8 en een meisje van 4 jaar, medenam. Al spoedig werden laatstgenoemde kinderen aan hun lot overgelaten. Bede lende werden zij door een Hollander, die toevallig een Gorcummer was, opge merkt. Deze heeft zich het lot der kleinen aangetrokken en door bemiddeling van den Nederlandschen consul werden de kinderen naar hier terruggebracht. Gis teren werden ze door honderden nieuws gierigen van de stoomboot afgehaald en aan de moeder, die bijna krankzinnig van blijdschap was, wedergegeven. Voor publieke telephoonstations, koffie huizen en dergelijke zijn de zelfincas- seerende telefoons, de toestellen der toe komst daar zij geen toezicht vereisehen en slechts van tijd tot tijd geledigd i behoeven te worden. Door een fabriek te Christiania worden zij vervaardigd en zijn bij het stedelijk telefoonnet aldaar reeds in grooten ge- tale geplaatst. De toestellen zijn ongeveer als volgt samengesteld. In het telephoonkastje bevindt zich een sleufje, waardoor een dubbeltje gewor pen kan worden; het geldstukje valt op een beweegbaar plaatje dat neerslaande tijdelijk een contact doet ontstaan waar door een stroom gesloten wordt en het mogelijk wordt het centraalbureau op te schellen. Nadat het aantal vastgestelde minuten verstreken is, wordt door het centraal bureau de verbinding opgeheven en is men genoodzaakt, indien men het ge sprek voort wil zetten andermaal een dubbeltje in het toestel te werpen. Zelfincasseerende telefoons kunnen met succes alleen in het stedelijk tele foonverkeer gebezigd worden met een uniform tarief. Bij de gemeentelijken telefoondienst te Rotterdam zijn deze toestellen in be proeving genomen en eerlang zullen enkele geplaatst worden in publieke stations. Zondag had, ter gelegenheid van de reclame-tentoonstelling te Amsterdam, een hanenwedstrijd plaats of liever een hanengekraai wedstrijd. De haan, die in een bepaalden tijd liet meest zijn ge- kraai deed hooren, was de koning. Tot tweehonderd en dertig bracht het een Amsterdamsche haan in twee uren, de eigenaar van dezen vogel behaalde den eersten prijs. De tweede en derde prijs gingen naar Slotardijk. De heer Dudok de Wit, in de sportkringen een zeer goede bekende, had dezen wedstrijd georganiseerd. Uit Spaarndam deelt men mede dat het terrein om de nieuwe sluisput aldaar teekenen van verzakking begint te vertoonen, en dat de muren der ommestaande huizen reeds scheuren beginnen te vertoonen. Te Mijdrecht is Vrijdagnacht ineen huis, bewoond door A. v. R. een felle brand uitgebroken, waardoor het ge heel in de asch werd gelegd. Van de vijf bewoners waren er slechts vier ver zekerd. Ruim twee jaar geleden heeft men getracht ditzelfde perceel in brand te steken, doch toen werden de vlammen door de buren nog tijdig gebluscht Ook thans wordt aan kwaadwilligheid gedacht. Dit is nu te Mijdrecht de derde brand binnen éene maand tijds. HAARLEM, 17 Augustus 1897. Er werd vóór ruim een jaar hier ter stede een informatie-bureau gesticht door iemand, die uit Amsterdam was gekomen. Het kantoor huurde en ver huurde huizen, landerijen, verleende rechtskundigen bijstand, sloot levens- en andere verzekeringen, organiseerde een stuiversloterij. Het kantoor is thans gesloten, de eigenaar verdwenen, medenemende al wat zijn eigendom en onder zijn beheer was, achterlatende eenige huiselijke schulden en een massa gefopte menschen, die nog moeite doen om te weten te komen waar de slimme snuiter is ge bleven. In den afgeloopen nacht te ruim 12 ure heeft een begin van brand plaats gehad in het brugwachtershuisje aan de Hoogebrug, ontstaan door het omvallen van een brandende petroleumlamp. De brand is door den brugwachter W. met een paar emmers water gebluscht. De schade is zeer gering. Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: WliRR VEItSCUAlFINQ. Van: I Nov. tot 16 Aug. hebbeu zich de vol gende personen aangemeld: 52 voor werkvrouw. 4 voor strijkster. 6 voor waschvroaw. 1 voor stoelenmatter. 5 voor kookster. 7 voor naaister. 2 voor breister. 43 voor los werkman. 19 voor loopwerk. 2 voor kleedermaker. 2 voor stucadoor 1 voor licht werk. 4 voor timmerman. 1 voor opperman. 7 voor grondwerker. 6 voor metselaar. 2 voor machinist 2 voor bankwerker. 1 voor koffihuisbediende. 3 voor schilder. 1 voor schoenmaker. 2 voor huishoudster. 3 voor smid 1 voor oppasser. 1 voor broodbakker. 1 voor baker. 5 voor pakhuisknecht. 3 voor noodhulp. 1 voor bleekersknecht. 1 voor steendrukker. 2 voor koetsier. 1 voor tuinman. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 16 Aug. zijn de volgende per sonen geplaatst. 38 voor werkvrouw. 1 voor strijkster 3 voor naaister. 4 voor waschvrouw. 2 voor kookster. 1 voor baker. 1 voor kleedermaker. 5 voor loopknecht. 2 voor noodhulp. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaand e aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. 5. 4. Voortzetting behandeling voorstel en nader voorstel B. en W.W. uitbreiding lokaliteit van de secretarie en stichten van een nieuw bureau van politie; her stemming over amendement Dr. H. D. Tjeenk Willink. Voortzetting behandeling voorstel B. en W.W. adres Haarlemsche kookschool om subsidie en nader voorstel B. en W.W. 6. Voorstel B. en W.W. crediet be- stratingswerken Gaelstraat. 7. Idem idem tot onbewoonbaarver klaring van drie woningen. 8. Idem, idem met rapport commissie van financiën, tot, herziening der verordening op het marktgeld voor banken op de vischmarkten. 9. Rapport Commissie van financiën begrooting huiszittende armen en Stads armen- en ziekenhuis voor 1898. Voorstel B. en W.W. benoeming assistenten bij het teekenonder- wrjs aan de Burgeravondschool en nadere regeling jaarwedde leeraar. 11. Voordracht B. en W.W. benoeming onderwijzeres 2e klasse school E. 12. Idem idem idem onderwijzer 2e klasse school A. 13. Verslag opzichter gasverlichting over Juni j.l. 14. Zitting met gesloten deuren. 10. Poa taant oor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaarten, bestemd voor onbekende personengedurende de tweede helft van Juli 1897, welke stukken thans door de Afzenders kunnen worden teruggevraaqd. Brieven. Snijders, Smit, A. van Baarle, A A. Hoefman, W. Hoeken, M. Hulsbergen, Kissiig, Marius, allen Amsterdam; Douair. vau Rappard. Arnhem; N. Silpman v. d. Berg, Busaum; H. Oppenheim, Clotte, beide 's Hage; Diel, A. E. Wesker, beideu Haarlem; de Keizer, Nijmegen; Bollenk, Rotter dam; D. Kerkhof S Vermolen Briefkaarten. Koller, A. van Bork, Köller, allen Amsterdam; C. J. Puf kus, 's Hage; J. Visser, Haarlem; J. Bont, Rotterdam; H. Komijn P. Brusman Buiten lan d. Burgomaster, Gole; G. Leppens, Johannesburg; Dudley, Worcester. Markt van 16 Aug. 1897 Boter. Aangev. 167 verk. 167 KG. L. pr. 1-20 H. pr. 1.30 p.KG. Biggen. Aangev. 119 verk. 119 stuks. L. pr. 6.00 H. pr. 8.p. stuk. Schrammen. Aangev. 64 verk. 64 stuks. L. pr 12.H. pr. 14.00 p. st. Aardappelen. Aangev. 270 verk. 164 H.L. L. pr. ƒ1.75. H. pr. f 3 50 p. H. L. Appelen. Aangev. 93, verk. 79 H.L. L. pr. 1.H. pr. 4.per HL. Peren. Aangev 525, verk. 463 H. L. L. pr. 2.—. H. pr. ƒ3.— p. H. L. Heereboonen. Aangev. 383 verk. 383 M. L. pr. ƒ0.50. H. pr. ƒ0.80 p. M. Snijboonen. Aangev. 1136 verk. 1136 M. L. pr ƒ0.60. H. pr. ƒ1.00 p. M. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktberichten van 16 Aug. 1897. Witte tarwe Rogge Haver Gerst Capucijners Kar wij zaad f 7.- 4— 3.67' 4.10 f 7.17' n 4.15 4.70 10.90 per 50 kilogr. MUZIEKUITVOERING in den Hout op Woensdag 18 Aug. 1897, 's avonds van 8—10 uur, door het Haarlemsck Muziekkorps onder directie van den Luite nant Kapelmeester C. P. W. KRIENS. 1. VERGADERING van den Raad dei Gemeente Haarlem, op Woensdag 18 Aug. 1897, des namiddags te 1 ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Onderzoek geloofsbrieven der nieuw inkomende leden. Voorstel B. en W.W. crediet fees telijkheid Koninginnedag. PROGRAMMA. •Feuerwebr-Marsch"Memel. •Tutti in Maschera." Italiaansche ouverturePerdrotti. •Special-Berichte." WalzerCzibulka. Fantaisie »Cavalleria"Mascagni. Ouverture »Les Cloches de Corue- ville"Planquet. •Masken-Polonaise"Fausi. Berliner Pferdebabn-Galop.".Arnt. Dona Juanita" Potpourri Suppé. 2. ORGELBESPELING in de Groote- of St. B^vokerk alhier, cp j Donderdag 19 Aug. 1897 des namiddags van 2—3 uur, door den Heer W. EZERMAN PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga J. S. Bach 2. Andante uit de 7e Symphonie.Beethoven. 3. Souate No. 6Mendelssohn. a. Koraalvariatien. b. Faga. c. Finale, Andante. 4. ElevationSaint-Sacns. 5. Duet uit Stabat MaterRossini.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2