HA A £9rste Biad. No. SS Wereldkroniek, No. 70 Negentiende Jaargang, 144 van ZATERDAG 4 September 1897. mè, Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet •p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? N ieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84. I3LEPHOON NUMMER TELEPHONISCHE VERBINDIKG met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post —40. ifnmderlijke Dommers S centen per stuk Fr ijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Adverrtentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. VAN DE is direct na uitgave voorhanden inden Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cants. Drie weken geleden heeft te Berlijn een moord plaats gehad op twee vrou wen, moeder en dochter. Pas Dinsdag is de misdaad ontdekt. De zaak moet zich ongeveer als volgt hebben toege dragen. De vermoorde vrouwen stonden bekend als zeer gierig doch waren ver mogend, daar zij door het verhuren van huizen en het uitleenen van geld tegen hooge rente groote winsten maak ten. Een Hongaarsche schoenmaker huurde kamers in de woning der vrou wen en wist zich eenigermate bij de vermoorden in te dringen, waarna hij zijn wandaad bedreef en de lijken in den kelder verborg. Gedurende acht dagen verbleef hij nog in de woning, welken tijd hij zich ten nutte maakte aan pogingen om de brandkast te ope nen, wat hem echter niet gelukte. Toch kwam hij in het bezit van verschillende gelden en papieren van waarde. Toen de buren de vrouwen, die op reis heetten te zijn, niet meer zagen en bovendien de aanwezigheid der lijken zich door den reuk verried, is aan de politie kennis gegeven, 'dat er stellig het een of ander niet in den haak was. Men kwam echter te laat; de vogel was gevlogen en men is hem zoekende. In Frankrijk zijn gedurende de laatste dagen de broodprijzen zoo gestegen, dat men er zich ernstig ongerust over maakt en reeds vergaderingen werden belegd en verzoekschriften aan de re geering zijn gezonden om erger te voorkomen. Met nietgeringeoverdrijving sprak men zelfs van hongersnoodprijzen. De minister van landbouw heeft doen weten, dat eene verhooging van vijf tot acht centimes per kilo nog zoo erg niet is en dat met behulp van het Ameri- kaansche meel er nog genoeg brood zal blijken te zijn en ook vroeger is stijging van den broodprijs meermalen voorge komen. Nu zijn de Franschen geduchte brood- eters. Dit vergeet de minister, dat de genoemde ve'rhóoging dus wel degelijk drukkend is en voornamelijk voor den kleinen man. Te Athene is de bevolking erg opge wonden over het feit, dat koning George tot heden geen termen heeft gevonden om uit eigen middelen eenige millioenen bij te dragen voor de oorlogsschuld. Onze Oranje-vorsten zouden in zoo'n geval anders gedaan hebben. Het wordt er te Konstantinopel voor gehouden, dat de bommen aanslagen aldaar het werk zijn van geheime genoot schappen, die hierdoor eene nieuwe ver volging van Armeniërs zoeken uit te lokken, om zoodoende Europa te dwingen tot toetreden in de Turksche kwestie. Als het vermoeden geen waarheid be helst, dan is het zeer zeker goed ver zonnen. De politie te Konstantinopel moet echter geheime instructies hebben, waar naar in zulke uitgelokte gevallen behoort gehandeld te worden. Te Hongkong zijn op staanden voet vijf politie ambtenaren ontslagen wegens het oogluikend toelaten van speelhuizen. Een van hen zou twaalf dollars per week als loon van zijne toegevendheid ont vangen hebben. Men noemt dit een zeer goed voorbeeld, omdat in de eerste plaats op een politieambtenaar het minste moet aan te merken zijn. Dat men te Constatinopel nog steeds vreest voor opstootjes, bewijst het ver bod om vuurwerk preparatieven te ma ken bij de verlichting der stad bij gelegenheid van des Sultans troonsbe- stijgingsfeest. Volgens een Amerikaansch blad werd een wielrijder onlangs op de volgende wjjze begraven. De laatste woning van den overledene is bevestigd op een rijwiel, geleid door twee der naaste bloedver wanten, gaande één familielid aan iedere zijde van de stuurstang (de handvatten omfloersd natuurlijk.) Onmiddellijk daar achter de fiets van den overledene, be dekt door een zwart laken, terwijl op het zadel de schoenen van den vroegeren berijder zijn vastgehecht!! De nieuwe Spaansche Minister-Presi dent, vroeger van Oorlog, Generaal Azcarragua, heeft in den jongsten Minis terraad zijn ambt aanvaard met eene toespraak over den staatkundigen toe stand. Daarin verklaart hij de voetstappen van zijn voorganger te zullen drukken. Wat Cuba betreft, had hij het volste vertrouwen in het beleid van Generaal Weyler. Hij verwachtte een spoedig einde van den opstand, en mochten de Vereenigde Staten tusschenbeide komen, wat hij niet hoopte, dan zou de Regeering haar plicht weten te doen. Ten slotte deed hij een beroep op de medewerking van alle conservatieven. Een Hongaarsch Graaf en grondeige naar in het Komorner comitaat had een vrij onbeduidend proces voor de Recht bank te Budapest en belastte een advocaat aldaar, die zaak voor hem in orde te brengen. De advocaat voldeed aan de opdracht en zond terstond daarna een rekening van f 300. De Graaf werd woedend daarover; maar hij nam toch ten slotte drie bankjes van honderd en zond die aan den rechtsgeleerde met de veelbe- teekenende woorden„hierbij ontvangt u f 300 voor het koopen van een strop." Eenige dagen daarna werd de Graaf verrast door de aankomst van een grooten wagen vol stroppen. De advocaat schreef hem daarbij een briefje, dat hij hierbij de partij stroppen zond, welke hij, „ingevolge de opdracht" van den Graaf, had gekocht. Hij herinnerde te vens aan zijn rekening van f 300, waarbij nu nog f 50 kwamen voor de thans genomen moeite. De aldus „met den koorde gestrafte" Graaf past nu wel op geen nieuwe lomp heden te plegen tegen den slimmen rechtsgeleerde. Het bierverbruik over de geheele we reld bedraagt, volgens een Engelsche statistiek, 17,700,000,000 liter. Daarvan worden alleen in Duitschland 5000,000,000 liter gebrouwen en in Gr.-Brittannië en Ierland 4,790,000,000. Daarna volgen de Vereenigde Staten met 3200,000,000 en Oostenrijk-Hongarije met 1350,000,000. In België worden 1000,000,000 liter per jaar gebrouwen en verbruikt, en in Frankrijk slechts 840,000,000, en Rus land komt in dat opzicht achteraan met 400,000,000 liter. Zaterdag had het enkele dagen van te voren aangekondigde bezoek plaats van onze Koninginnen aan Arnhem. De stad had zich den korten tijd ten nutte gemaakt en prijkta in volle schoonheid. Eenige minuten voor half twee stoomde de koninklijke trein binnen. Overal hadden zich dichte menschen drommen verzameld om het veelgeliefde Vorstin- nenpaar te zien en toe te juichen. Het eerste bezoek gold weer een in richting van weldadigheid, het Sint Eli sabethsgesticht, een gesticht voor zieken, bestuurd door zusters Franciscanen en vervolgens begaven de Koninginnen zich naar de schoone Groote Kerk, waarvan de geheele restauratie nog niet volkomen is voltooid. Het Burgerweeshuis kwam vervol gens aan de beurt en van daar ging het naar de gemeentelijke Tentoonstel ling van Kunstwerken van levende meesters. Het Raadhuis, evenals de Groote Kerk in Restauratie, was in den korten tijd van voorbereiding door bekwame handen geschikt gemaakt tot ontvangst der Koninginnen. Hier werden harte lijke toespraken gewisseld. Ten slotte werd een rijtoer gemaakt, de tentoonstelling op Sonsbeek bezocht en te zeven uur had het vertrek plaats. Onder de bevolking heerschte eene onbeschrijfelijke geestdrift. Het weer heeft zich buitengewoon goed gehouden. De algemeene indruk was, dal onze jonge koninging in hou ding en manieren reeds iets vorstelijks heeft, wat evenwel Hare natuurlijke lieftalligheid niet in -den weg staat. Te Broek onder Akkerwoude is een klein gebiedje, dat men den zinrijken naam „Vrijstad" heeft gegeven. Daarop staan een zevental woninkjes, en meer zullen er wel niet komen, die daar allengs op een gebiedje kwamen te staan, dat men meent onbeheerd te zijn. Er wordt geen grondpacht betaald, maar de hut ten staan toch wel op grond en zullen aan eigenaars moeten behooren. Bij een ingezetene te IJmuiden werd op 31 Augustus een meisje geboren; de vader gaf hiervan per telegram ken nis aan H. M. de Koningin en werd telegrafisch gelukgewenscht. Het kind is onder den namen van H. M. in de geboorte registers ingeschre ven. Te Spaarndam heeft een duif in den tijd van 4 jaar 52 kippen eieren uitge broed, telkens 2 stuks. Aan de Sluiswerken te Spaardam heeft men twee Spaansche helmen gevonden die helmen blijven het eigendom van Rijnland en zijn voorloopig nog bij den opzichter te zien. HAARLEM, 3 September 1897. Nu onze schoone koninginnedag weer tot het verleden behoort en Haar lems ingezetenen weêr wat tot rust zijn gekomen van de vermoeienissen, nu de vlaggen en wimpels weer voorloopig zijn opgeborgen, is nietB meer natuurlijk dan dat het publiek nog eens over de dingen napraat. Meer en meer blijkt de meeste inge nomenheid met de kinderfeesten. Daarin is men het eens dat Jong Holland wij ding aan het feest geeft, doch ook, dat de Commisise voor de Kinderfeesten, die zich zooveel opofferingen ervoor heeft getroost, eer van haar werk heeft. De kinderen hebben het goed gehad; op de booten en in de scholen was veel van het goede der aarde voor de feeste lingen. Onze winkeliers, onze fabrikan ten, zij hebben voor zóóveel gezorgd dat bijna in de behoefte voorzien was. De booten zelve, nu daaraan behoeft niet herinnerd, wat kon de Commissie zonder de vriendelijke welwillendheid van den Heer W. BusEen der booten, de voorste was fraai versierd; de bescheidenheid verbiedt den naam te noemen van den bescheiden man, die dit niet geringe werk voor zijne rekening nam. Er wordt te veel gedaan voor het jonge Haarlem werd beweerd, men vergete echter niet, dat het voorbeschikt is de ouderen van onzen tijd te vervangen en zoo de ouden zongen Er is beweerd, dat de Koninginnedag onzen laatsten kermisdag moet vervan gen. Met genoegen is vast te stellen, dat de pogingen, hiertoe in het werk gesteld, eenig succes gehad hebben. Op verschillende werkplaatsen werd in ruil van den kermisdag de 31 «te Augustus welwillend aangeboden, zoodat Dinsdag bijna overal het werk stil stond, zonder bezwaar van den werkman. Wie, als de verslaggever, gedurende den feestdag van 's morgens half acht tot tien uur des avonds bijna onafgebro ken de houding van het publiek heeft kunnen nagaan, zal het opgevallen zijn, welk hemelsbreed verschil de beide ge noemde dagen in deze te zien gaven. Hoogst zeldzaam waren de personen, die in kennelijken staat verkeerden, als men ten minste de bekende jenever- tijpen buiten rekening laat. Al zou het maar alleen hierom kunnen zijn, dan zou men reeds kunnen uitroepen. „De Koninginnedag hoog!" Vastgesteld mag worden, dat de Haar lemmers een ordelijken feestdag verkie zen boven een dag van bandeloos, doch gemaakt vreugdebetoon, van een dag, die reden van bestaan heeft, tegenover een half etmaal van aangewaaide piet zonder eenig degelijk motief tot grond slag; zich met onbevangen geestdrift te scharen om de levende persoonlijk-

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 1