van Leiden en Haarlem bracht een eere- ■wacht de honneurs en werd door de tamboers de eeremarsch geslagen. Te Amsterdam werd het gezelschap weder met de gebruikelijke eerbewijzen ont vangen en uitgeleide gedaan. Zaterdag vertrekt de koning naar Parijs. Er wordt medegedeeld, dat eindelijk eens de kwestie leerplicht zal voorkomen op het programma der werkzaamheden van het nieuwe ministerie. Van ver schillende zijden wordt met dit plan ingenomenheid betuigd. Jaren lang is reeds dit punt bespro ken en ook aan tegenspraak heeft het niet ontbroken. Er is o. a. beweerd, dat «ene afzonderlijke wet voor leerplicht niet noodig is omdat art. 35§ van het B. W. bepaalt: De ouders zijn verplicht hnnne minderjarige kinderen te onderhou den en op te voeden en dat dit art. de bevoegdheid der ouders uitsluit om hunne kinderen niet tedoen onderwijzen. Men weet echter hoe verschillend opvoeden wordt opgevat, althans de ouders, die hunne kinderen aan het onderwijs onttrekken, zijn, of schijnen niet strafbaar, terwijl ook zij, die hunne kinderen niet al de klassen der lagere school doen afloopen, evenzoo niet straf baar zijn. Hieruit blijkt, dat leerplicht een spe ciale wet behoeft en alweer altijd, om nalatigen in deze te kunnen treffen. Voor het onderwijs is geen grooter ramp denkbaar dan schoolverzuim. Dat dit, vooral ten platten lande groote af metingen kan aannemen, leert de sta tistiek. In de steden is het beter, maar eigenaardig is dat de verzuimen het grootst zijn aan de scholen waar het onderwijs kosteloos is. Men schrijve dit minder toe aan geringer waardeering van het onderwijs in het algemeen, dan -wel aan de ingekankerde meening, dat de kinderen dikwijls thuis noodig zijn om op de kleinen te passen enz. Het laatste moge eenigen grond hebben, eenvoudige moeders uit den stand waar uit de kostelooze scholen bevolkt worden hebben echter meermalen verzekerd, dat er wel andere wegen openstaan om de kleintjes onder opzicht te plaatsen, als zij zelf buitenshuis moesten. Een wet van leerplicht zou dus ook bepalingen moeten inhouden betreffende onwettig schoolverzuim. Men klaagt over de resultaten van het Lager Onderwijs. Zie b.v.b. wat er bij een jongmensch van zestien jaar in den regel is blijven hangen van hetgeen in zes jaar met inspanning van de beste krachten aan kennis is bijgebracht. De schuld ligt niet bij 't Lager On derwijs, maar hieraan, dat die kennis is vervlogen. Ook biervoor dient de wet te waken, door herhalingsonderwijs verplichtend te stellen. Duitschland is in 't bezit van een wet op de leerplicht en het herhalingsonderwijs tot een be paalden leefiijd. Niemand wordt ontsla gen zonder voldoende bewijzen van be kwaamheid afgelegd te hebben, de ouders, die zich in deze aan plichtver zuim schuldig maken worden gestraft. Zwitserland verkeert in een gelijke conditie; in beide staten heeft de wet met vrucht gewerkt. Analphabeten, zij, die niet minstens behoorlijk lezen en schrijven kunnen, zijn er hooge uitzon dering. In het algemeen moet men zich ver bazen, dat tegen leerplicht oppositie bestaat. Er zijn natuurlijk bezwaren te overwinnen, en die bezwaren zijn uit den aard der zaak grooter, naarmate de gezinnen behoeftiger en de kinderen jonger zijn, doch met wat goeden wil en naarmate men meer doordrongen wordt van de waarheid, dat goed en voldoend onderwijs een eerste eisch voor het kind van den tegenwoordigen tijd is, kan veel goed gemaakt worden. Om deze reden zal ieder, die het wèl meent met het kind en hierdoor met het volgende geslacht, eene regeering waardeeren, die in deze den eersten stap waagt. Men verzekert, dat de Regeering ern stig voornemens moet zijn de zaak van de droogmaking der Zuiderzee ter hand te nemen en daaromtrent voorstellen voor te bereiden. De gemeentelijke gasfabriek te Deven ter behaalde in 1896 eene zuivere winst van ruim vier en vijftig duizend gulden. De eerste Dinsdag in September is jj volgens de Gemeentewet de dag van periodieke aftreding der raadsleden en dus tevens den dag waarop de her- of gekozen raadsleden zitting nemen en de Wethouders worden benoemd, voor zoo ver de afgetredenen die functie bekleed den. De uitslag dezer benoemingen was voor zoover die in de nabij Haarlem liggende gemeente plaats had, de vol- Haarlemmerliede en Spaarnwoude B. P. Vink, Heemskerk, P. Zonneveld Pzn, Heemstede H. Peeperkorn Jzn, Hillegom H. H. van Waveren en A. Topper, Sloten G. Veldhuisen, Spaarndam C, Prins en Velsen O. Goedhard. Benne- broek schijnt denzelfden weg op te gaan als Bloemendaal, n.l. dat geen der heeren zin heeft in het wethouderspostje, de heeren A. J. E. Baron van Ittersum en H. van der Vossen, achtereenvolgens benoemd en herbenoemd, bedankten, waarom de benoeming werd uitgesteld. HAARLEM, 10 September 1897. Tot aanvulling van het Raadsverslag van Dinsdag nog het volgende: Tot ambtenaren van den Burgerlijken stand werden benoemd de Heeren Mr. Th. de Haan Hugenholtz, Jhr. F. W. van Styrum en G. L. van Lennep. Door de verschillende benoemingen zijn thans de vaste commissiën uit den Raad samengesteld als volgt: Commissie van Financiem, De Heeren M. O. de Kanter, J, Krol Kz.. Ed. de Lanoy, Dr. H. D. Kruseman en Mr. N. G. Cnoop Koopmans. Commissie tot het ontwerpen der Straf verordeningen de Heeren, Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macaré, Mr. A. A. van der Mersch, Mr. N. G. Cnoop Koopmans en Jhr. Mr. F. W. van Styrum. Commissie wegens de ontwerpen en voor waarden van Aanbestedingde Heeren Mr. J. de Clercq van Weel, A. van der Steur en S. Roog. Commissie voor de Verzoekschriften, de Heeren M. 0. de Kanter, voorzitter, Mr. N. G. Cnoop Koopmans en J. J. Sneltjes. Commissie voor de Fabricage, de Heeren Joh. de Breuk, G. J. v. Dieren Bijvoet, A. v. d. Steur Jr., S. Roog en W. Stolp. Commissie voor den Hout en de Flant- soenen de Heeren Johan Winkler en G. L. van Lennep. Commissie voor de Pensioenen de Hee ren Mr. N. G. Cnoop Koopmans, voor zitter, J. Krol Kz. en J. Sabelis. Tot Commissarissen der Stads-Apotheek werden benoemd de Heeren J. A. Lode- wijks en C. G. Loomeijer. Tot Commissarissen van de Bank van Leening, de Heeren J. Klein en Jhr. Mr. F. W. van Styrum. Tot lid der Commissie voor de bezwaar schriften in zake de plaatselijke directe belastingenwordt benoemd de Heer J. J. Sneltjes. Tot lid der Commissie over het Iiaar- lemsch Muziekkorps de Heer: Dr. H. D. Kruseman. De heer Zalsman zal morgenavond bij den liederenavond in de sociëteit „de Kroon" een liederen-cyclus zingen van den heer Philip Loots, Tranenliedjes, ge dicht door den heer Van Meurs. In deze liedjes zij zijn van kleinen en groote ren omvang wordt het sentimenteele zóó overdreven, dat de hoorders al spoedig zullen begrijpen, dat het met den inhoud geen meenens is en men slechts te doen heeft met eene satire op de overgevoe ligheid. Eenigszins in den trant van Piet Paaltjens' „Snikken en glimlachjes." De heer Loots heeft dezen eigenaar- digen liederen-reeks met talent bewerkt, en van de piano begeleiding veel werk gemaakt. De bedoeling van den dichter, hierboven met een enkel woord aange duid, wordt door de muzikale illustratie niet weinig verduidelijkt. De heer Zalsman zal deze liederen ongetwijfeld heel mooi zingen, vooral nu hij in de gunstige omstandigheid verkeert, door den heer Loots zeiven te worden geaccompagneerd. Woensdag den loden September te 2 uur namiddags zal de Heer W. Robert eene Vocale en Instrumentale uitvoering geven in de Groote- of St. Bavokerk met medeweiking van de bekende Rotterdamsche zangeres Marie Lüning uit Frankfort a/M benevens de Heeren W. Ezerman, Orgel en W. Robert Jr. Alt. Het zal zeker velen aangenaam zijn nog eens van den zang van Mej. Lüning te kunnen genieten daar zij door haar aanstaand huwelijk zich voor goed in het buitenland gaat vestigen. De Heer Robert zal zich behalve in een Adagio van Nardini voor viool, met zijn zoon laten hooren in eene Sonate voor viool en alt van Leclair en in een andante uit het concert van Mozart voor viool en alt. Leden van Toonkunst, Bach en de Kon. Liedertafel „Zangen Vriendschap" hebben met hunne dames tot deze uit voering toegang tegen den halven Entréeprijs, indien zij zich van kaarten voorzien bij H. H. Boekhandelaren op de programma's vermeld. Gisterenavond werd in het Park van het Brongebouw een „Keuze-Con cert" gegevendat is een concert waar bij de bezoekers zelf het programma kiezen. Zondagmiddag ontvingen de aan wezige leden bij de matinee een briefje om hun keuze neer te schrijven; deze zijn daarna verzameld en hebben, zoo als gezegd is, op de samenstelling van het programma van gisterenavond en dat voor a.s. Zondagavond een over wegenden invloed gehad. Uit erkentelijkheid voor des heeren Kriens welwillendheid in dezen en ook zeker als blijk van sympathie voor de goede uitvoeringen in het algemeen mocht deze gisterenavond een prachti- gen krans ontvangen. Aan de Nassauschool op het Nassau- plein alhier zijn tot onderwijzeressen benoemd de damesW. C. B. Smit, J. M. H. Boon, A. Muller, L. F. van Deinse, en M. Melchior. Aanstaanden Zondag zullen op het Museum van Kunstnijverheid de afbeel dingen van Deensche en Nederlandsche monumenten nog tentoongesteld zijn, terwijl in de afdeeling houtsnijwerken eenige reproductiën van kasten, banken en andere meubelen ter bezichtiging worden gesteld. Zondags is de toegang vrij. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 4 Sept. P. Buscbgens en A. de Raat. 8 Seat. A. A. Slenders en A. C. Bruinenberg. H, Hoogers en L C. Beelen. 9 Sept. H. Srggelink en M. WGcdefrooy 0Lenter- msa en J. R. Jutten J. C. Borger en S. H. Weïte-mann. H. J. G Orthen.l. M. Bosse. G. van Hesteren en G. M. v. d. Hart. GETROUWD. 8 Sept. G. van Gasteren en G. Galis P. H. RiemerenM.A ReLjnen. J E. deReus en M. E. Govers. H. B. Berendsen en G. Scbriever. C. J. Wilgenbof en J. Kaler. J. J. van Duijn en M. C. Wouda. G. van Beek en G. P. Monné. J. H.Meijer en M. Jansen. 9 Sept. WGoeden en M. P. Jvan Va'tenboven. GEBOORTEN. 2 Sept. A. Klumper geb. Maarasen. z. C. Hoek geb. Logtenberg. d. W. N. Miesyerius geb. Blote. z. A. M.C. Antengeb.de vijs.d. J. Scbou'en geb. Verbeek, z. N. J. v.Els- wjjk geb. Vreeken. d. H. G. Beckelaar geb. Berend-egt z. M. M. Wijkkuhzen geb. v. Kordelaar. z. E. v. d.Vliat geb. Schaap, z 3 Sept. E. Moerkerk geb v. Es. d H. E Smai geb. Anton:s«e. z M. vauSijpgeb. Dop. z. P. Steenbakker geb. vanEe'de. d. C. Ratsna geb Sanne*, z. H. E. J de Bruin geb. van Reeken. d. E C. v. Norden geb. Vogelzang z. 4 Sept. C. Rol geb. Slot. z. M. C. Blits geb. L°gel d. C. v. d. Berg geb. Jansen, z. 5 Sept. E. E\ G. Klesser geb. de Biaauw. d. M. A. Beateman geb. Brands, z J. Dekker geb. Schuit, z A. G. Wijnands geb. van Deursen. d. J. Doets geb. v. d. Bogaardt d. M. Spronk geb. Heeremans. d. 6 Sept. B v Biezen geb. Jongkind, d. J. de Koning geb Spemnan z. M. Olij geb. Bouwman, d. D. Baas geb. v. Ammers. z. B. v. d. Putten geb. Endeman. z. 7 Sept. G. Kruijer geb. v. d. Bos. z. S C Keizer geb. Suiverink. d. J.Jong geb Bakker, d. G. B. Slobbe geb. Lucken d M. J. v. d. Raadt geb. Locbtenberg. z H. M. Bak geb. Wem- mers. d. 8 Sept. C. L. M. E. Muller geb. v. d. Bergh. z. A. M. de Droog geb. Hommers, z. C. Konijn geb. Jasperse. z. 9 Sept. N.v. Bergen geb. v. Wort. d. OVERLEDEN, f Sept..J. Burgers 11 uur z. Scboterweg. J. C. de Vriei 81 j. Jansweg. 2 Sept. C. de Ruiter 5 m. z. Heerensingel. G. P Knip- scbeer 68 j. Plein. 3 Sept. J. H. Steetskamp 45 j. KI. Houtweg. CE Smits geb Ullers 72 j. Rozenm ieelstraat. H. N. M. Blesgraaf 4 m. z. Houtmarkt. 4 S pt. B. E. Dondorp 9 j. z. Wijde Appelaarsteeg E. G. A. Smits 10 d. z. Gortest.eeg. W. E. de Zee 20 j. Tey- lers'raat.. A. Eaassen 2 m. z Z .mervaart, A. C. Bahlen 1 m. d. Vogelkoopste-g. J. Heinsbergen 26 d. Brouwersvaart. 5 Sept. W. v. d IJssel geb. Zeestraten 59 j. schip i/b Spaarne. M. C. v. d. Aar 1 m. d. Brouwers straat J ltiibroek 12 m. z. Boeresteeg. W. v. Cappelle'n 30 j. Scboterweg. 6 Sept. H. C. Hendriks 18 m.z. Spaarnwouderstraat 7 Sept. H. JTimmermans 6 m. z. Bannest. A. C. Bakker 49 j. Schoterweg. 8 Sept. A. Wijdom 79jRustenburgerlaan. D. Eater 57 j. Lange Raamstraat. J. Peper 6 m. z. Jan Steenstraat. J. H. v. Vastenboven 65 j. Zomervaart zijweg. ..Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: WERKVERSCHAFFING Van 1 Nov. tot 10 Sept. hebben zich de vol gende personen aangemeld: 59 voor werkvrouw. 4 voor strijkster. 7 voor waschvrouw. 1 voor stoelenmatter. 5 voor kookbter. 7 voor naaister. 2 voor breister. 44 voor los werkman. 22 voor loopwerk. 2 voor kleedermaker. 2 voor stucadoor. 1 voor licht werk. 4 voor timmerman. 1 voor opperman. 7 voor grondwerker. 6 voor metselaar. 2 voor machinist. 2 voor bankwerker. 1 voor koffihuisbediende. 4 voor schilder. 1 voor schoenmaker. 2 voor huishoudster. 3 voor smid 1 voor oppasser. 1 voor broodbakker. 1 voor baker. 5 voor pakhuisknecht. 3 voor noodhulp. 1 voor bleekersknecht. 1 voor steendrukker. 3 voor koetsier. 1 voor tuinman. 1 voor kantoorbediende. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 10 Sept. zijn de volgende per sonen geplaatst. 43 voor werkvrouw. 1 voor strijkster. 3 voor naaister. 5 voor waschvrouw. 2 voor kookster. 1 voor baker. 2 voor timmerman 1 voor kleedermaker. 6 voor loopknecht. 3 voor noodhulp. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen, Stadhui*, of Stationsplein. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. Voorwerpen gedeponeerd aan het Oommissariaat van Politie die da gelijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags II tot 1 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn: Een damesceintuur. Een rozekrans. Een spaarbankboekje. Een dames ringetje. Een rijwielpomp. Een rijwielachtertaschje. Een lederen pakriem. Een schoolboekje plantkunde. Een pantoffel. Een zilveren horloge. Een oorknop. Een dek zeil v/e. wagen. Een kindermanteltje. Eenwandelstok.— 3 paren manchetten. Een hondje. Een parapluie. Een parasol. Eenige sleutels. Achtergelaten in de wagens der H. T. M. Een parapluie en een pr. glacé hand schoenen. VEEMARKT 8 Sept. 1897. AangevoerdPrij s 9 Koeien 140.200. 1 Vet Kalf 40.— 31 N. Kalveren 8.15. 24 Schapen 14.18. 52 Lammeren 10.16. 6 Paarden KAASMARKT van 8 September 1897. Verkocht 46 stapels uitmakende 6190 kazen, wegende 11434 kilogrammen. Hoogste prijs per 50 kilogrammen ƒ24.50 Markt van 9 September. 1897. Aardappelen. Aangev. 34, verk. 34 H. L« L. pr. ƒ2.00. H. pr. ƒ3.— p. H. L. Appelen. Aangev. 48, verk. 48 H. L. L.. pr. ƒ1.50. H. pr. ƒ5.—. p. H.L. Peren. Aangev. 105, verk. 83 H. L. L. pr. ƒ1.50. H. pr. ƒ6.p. H. L. Heereboonen. Aangev. 188, verk. 188 M. L. pr. ƒ0.75, H. pr. ƒ1.60 p. M. SnijboonenAangev. 19, vefk. 19 M. L. pr. ƒ0.80. H. pr. ƒ2.50 p. M. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 14 Sept. 1897, des namiddags van 12 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Fantaisie met Canon en Fuga. .J. Worp. 2. PrièreGuilmant. 3. a. Allegro maestoso b. Solemn Marchr"cnel- 4. AndantinoRheinberger. 5Aria uit EliasMendelssohn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2