Er zal natuurlijk heel wat staatsmans- wijsheid aan den dag moeten gelegd ■worden, om al deze, zoozeer uiteenloo- pende belangen te vereenigen. Verder hebben de Duitschers bij het bepalen der vredes-artikelen het hoogste woord gevoerd en zelfs de Engelsche politiek heeft het tegen hen moeten afleggen. Dit muisje dreigt ook alweer met zijn staartje. De vredesvoorwaarden zijn Zaterdag geteekend. Allerlei geruchten doen de ronde over een huwelijk van aartshertog Frans Ferdinand van Oostenrijk met eene dochter uit de familie Hussmann. Er worden allerlei verhalen van verspreid, doch van officieele zijde wordt de zaak zeer beslist tegengesproken. Het wonderlijke van de historie is, dat de jonge dame spoorloos verdwenen is. Er wordt ook gefluisterd, dat het meisje, op wier levenswandel niets te zeggen valt, in handen van oplichters zou gevallen zijn. Of 't zoo wezen moest, verschijnt nu een bericht dat keizer Wilhelm een zeer kort bezoek zal brengen aan koningin Victoria, als H.M. op Balmoral is. De keizer zal niet langer dan twee dagen op Britsch (Schotsch) grondge bied zijn. Tusschen den keizer en den prins van Wales bestaat eenige span ning. De keizer heeft dit genoeg laten merken, toen hjj den prins, niettegen staande deze bij Homburg vertoefde, niet heeft uitgenoodigd bij de laatste groote manoeuvres, waarbij de keizer van Oostenrijk tegenwoordig was. In het val van Urk is de stoomboot Onderneming gezonken. Twee personen verloren er het leven bij. De derde, de machinist werd door twee ürkers gered. Men vertelt dat de boot te diep geladen was. Te Finsterwolde bevindt zich een Engelschman, die met klein kanon jacht maakt op waterwild. -De buit, meestal niet groot, schenkt hij weg. Elk schot kost hem aan kruit en lood ƒ1.20. - Het is dezen man dus waarschijnlijk alleen maar te doen bot te vieren om aan zijn schietlust, zoo niet erger. In zake de brand op het tentoonstel- lings terrein te Arnhem is thans gear resteerd een handelaar in muziek-auto- matenhij wordt beschuldigd den brand gesticht te hebben. Men verzekert, dat de verdachte zijn polis enkele dagen vóór den brand aanmerkelijk had ver hoogd en dat de brand aan zijne étalage het eerst is waargenomen. Nabij de Nieuwe Zijlen worden tegen woordig in de Lauwerzee herhaalde ma len zeehonden opgemerkt, soms zelfs in grooten getale. Een enkele maal ver- toonen zij zich in de onmiddellijke nabij heid der sluizen. Een bruinvisch werd een enkele maal ook gezien. De verschijning van deze dieren brengt men in verband met het onstuimige, zelfs stormachtige weder der laatste da gen. Zaterdag had de sluiting plaats van de zitting der Staten Generaal, waartoe de Minister van Binnenlandsche zaken door H. M. de Koningin Regentes ge machtigd was. De Voorzitter der Eerste Kamer de Heer van Naamen van Eem- nes, presideerde de vergadering. Deze sluitingszitting werd bijgewoond door twintig leden der Kamers. De haven te Zaandam ligt zoo dicht bezet met balken, dat het lossen der booten met veel moeilijkheden gepaard gaat. Eenige booten, o. a. de Jwpiter, Venus en Juno lossen dientengevolge te Amsterdam. Met leedwezen zal door velen inden lande vernomen zijn, dat te Abbekerk op 51 jarigen leeftijd overleden is de heer J. Zijp Kz sinds 1891 lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het hoofdkiesdistrikt Enkhuizen. De overledene was bovendien lid van de Prov. Staten van Noord Holland, Burgemeester der Gemeente Abbekerk, Hootd-ingeland van het Waterschap „De vier Noorderkoggen", en medebe stuurslid van „Holland's Noorderkwar tier.'' Dat Amsterdam begonnen was zich voor te bereiden tot de huldigingsfeesten na 31 Augustus van het volgende jaar was genoegzaam bekend, doch thans heeft de hoofdcommissie hare plannen uiteengezet en een programma aange boden. Tevens is gebleken dat H.M. de Ko ningin voor de feestelijkheden tot drie vrije dagen zal beperkt zijn na den dag van aankomst en op den vijfden dag het vertrek is bepaald. Op het feestprogram ma is reeds de goedkeuring van H.M. ontvangen. Voor de feesten zal Amsterdam ver deeld zijn in negen districten, elk district heeft een eigen commissie. Op de prijsvraag, voor stadsversiering uitgeschreven door de Vereeniging Bouw kunst en Vriendschap te Rotterdam, zijn vijftien antwoorden ingekomen. De ont werpen zijn gesteld in handen van eene jury- In sommige deelen van ons land wor den hooge prijzen voor het stroo betaald, van vijftien tot achttien gulden per duizend kilogram. Het alzoo gekochte stroo is bestemd voor fabrieken te Leeu warden, Groningen en Oudepekela. De bietenoogst op de Friesche klei valt niet mee. De opbrengst zal wel een vierde minder zijn dan gewoonlijk. Het hoofdbestuur van den Nationalen Zuiderzee Bond kwam dezer dagen weer met een beroep tot allen, die bereid zijn het vraagstuk. Afsluiting en droogma king van de Zuiderzee te helpen oplos sen. Het geschriftje brengt in herinne ring dat in 1897 het plan weer menige schrede nadei gebracht is. Om meer en meer tot de waarheid te komen heeft de Bond thans aan allen, die het weten kunnen eenige vragen ter beantwoording gesteld, en zulks om te kunnen aantonen de voordeelen van een afsluitdijk, volgens het plan der staatscommissie, afgescheiden van de voorgestelde droogmaking der Zuiderzee, met het oog op een zoetwater bevattend Yselmeer met nagenoeg constanten wa terstand. Naar bericht wordt, zou door de Hol- landsche Yzeren spoorweg Maatschappij concessie gevraagd zij n voor een spoorweg van Zuid Amsterdam over Sloten door den Haarlemmermeer met een zijtak naar Sloterdijk. Het doel moet zijn het doorgaand goederenvervoer te bedienen. Tot veler teleurstelling worden op heden de fortificatiewerken te Vijfhuizen (Haarlemmermeer) zper langzaam voort gezet. Men schrijft dit toe aan den weinigen aanvoer van grondstoffen, waardoor tal van werklieden al sints eenige dagen het werk verlaten hebben. Langzamerhand beginnen de nering doenden te Haarlemmermeer ook be hoeften te gevoelen aan zondagsrust. Een goed voorbeeld geven de gezamen lijke melkslijters te Hoofddorp, die besloten hebben, Zondagsavonds geen melk uit te venten. HAARLEM, 21 September 1897. Men bericht ons dat het Amster- damsch Vocaal Kwartet zich achter eenvolgens zal doen hooren in ons land, daarna in een tiental steden in Duitschland, voorts in Maart volgend jaar in München, Crefeld, daarna een reeks uitvoeringen in Weenen en andere plaatsen in Oostenrijk. Vermoedelijk daarna in België. Het is een verblijdend verschijnsel dat dit echt Nederlandsch, men zou kunnen zeggen, Amsterdamsch, ensem ble ook in den vreemde een wereld naam heeft veroverd, het meerendeel toch van onze Nederlandsche toon kunstenaars blijft in ons land, zonder gelegenheid te hebben zich te meten met de buitenlanders. Onze stadgenoote, mejuffrouw Jeanne Landré is benoemd tot leeraresse in den zang aan de Muziekschool van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst te Nijmegen. Mejuffrouw Landré zal hier gevestigd blijven, doch van af 1 Nov. a. s. eenige dagen per week in hare nieuwe betrekking onder wijs geven. Het Kwartet-Robert, bestaande uit de beide heeren Robert, Tak en de Maaré, zal gedurende het a.s. seizoen vier séan ces geven voor Kamermuziek, gelijk het dat verleden winter met zooveel succes hpeft gedaan. De eerste daarvan is aan gekondigd op Dinsdag 26 October. Daarbij zullen worden gespeeld kwartet ten van Mozart, Tschaikowsky en Schu bert. Nu de inteekening op bedoelde séances is opengesteld, mogen wij een enkel woord ter aanbeveling niet achterwege houden. De wijze waarop het Kwartet zich het eerste jaar van zijn bestaan van zijn taak heeft gekweten, het on vermoeid en ernstig streven der heeren om de op het programma gebrachte werken mooi uit te voeren en de geluk kige wijze waarop zij als ervaren musici daarin mochten slagen, hebben inderdaad aanspraak op eene veelzijdige waardee ring. Ongetwijfeld zal er in het komende seizoen aan muziekuitvoeringen geen gebrek zijn. Van vele zijden zal op den kunstzin van het publiek een beroep worden gedaan. Waar de muzieklief hebbers aldus komen te staan voor eene keuze uit velerlei genietingen, mag op de beteekenis der kwartetavonden van den heer Robert vrijelij k worden gewezen. Als een bron van deugdelijk muzikaal genot en tevens als eene uitnemende gelegenheid om zich met de werken van de oude en nieuwe meesters bekend te maken, nemen zij in de rij der kunst openbaringen eene voorname plaats in. Voor sommige winkelramen is te zien een reclameplaat, voorstellende het „Humoristisch Kwartet" onder leiding van Prof. Udel uit Weenen. Den 4 October treedt dit Kwartet alhier op in de Sociëteit Vereeniging. Blijkens berichten staat dit gezelschap in Duitschland, Oostenrijk en Rusland goed aangeschreven. Te Berlijn o.a. spreken de berichten van een beangsti gend gedrang op den avond der uitvoering alsmede dat niet al de opgekomenen konden toegelaten worden omdat het „huis was uitverkocht," terwijl met veel lof gesproken wordt over de verrichtin gen van het viertal. Het programma behelst, naar het ons voorkomt, velerlei op humoristisch ge bied. - Ten opzichte van leerplicht wordt nog de opmerking gemaakt, dat bij alles wat door partikulieren wordt gedaan, om schoolgaan te bevorderen, een wet niet noodig of liever overtollig zou zijn. 't Is waar, dat b.v.b. te Haarlem door de diaconiën, door de Vereeniging „door Vermaak tot Nut", het Schuurman Schimmel van Ousteren fonds e.a. aan het schoolbezoek de hand wordt gehou den, door tusschenkomst van hoofden der scholen en dat den schoolverzuimer menig pretje ontgaat. Men herinnert zich nog wel den tijd, waarin alleen de zedelijke pressie van het onderwijzend personeel zonder meer, het schoolverzuim niet vermocht tot een minimum te herleiden, tot dat de Ver eeniging door Vermaak tot Nut, hare krachten begon te wijden aan het school bezoek. Wij zouden kunnen wijzen op het feit, dat, toen die nuttige Vereeni ging schoolfeesten, uittochtjes en be looningen in 't vooruitzicht stelde in een paar jaar het schoolverzuim met de helft verminderde, een bewijs, dat voor die in dit opzicht bekeerde kinderen of ouders onder zekere vooruitzich ten het schoolverzuim niet noodig was. Doch dan bleef er nog de andere helft over, op welke de prikkel der beloo ning blijkbaar geen vat heeft. Nu zegt men wel, dat belooning niet deugt, om dat het kind het goede behoort te doen omdat het zoo dient te zijn, maar deze theorie moet het afleggen tegen de prak tijk deze had, althans te Haarlem, ge leerd, dat het goede in deze kan-aan geprikkeld en hierdoor gewoonte worden. Maar de ongelukkige helft, de ver stokte verzuimers, zij, die door hun wegblijven hunne schoolklasse demora- liseeren, hoe die te treffen? Belooning werkt niets bij hen uit, overreding, daarvoor blijken zij niet vatbaar. Hier behoort de wet tusschenbeiden te komen alleen dwang kan genezing aanbrengen. Schoolverzuim is veelal niet altijd hetzelfde als straatloopen en dat dit laatste dikwijls den grond legt tot ern stige verkeerdheden leert alweer de sta tistiek. Deze kan er op wijzen dat de meeste jeugdige veroordeelden niet I behooren tot de gezinnen waar het artikel onderwijs op hoogen prijs ge schat wordt. Hoe men het ook wende, zonder een leerplichtwet bereikt men nooit het algemeen peil van ontwikke ling waarop eene beschaafde natie be hoort te staan. Door de agenten recherchuurs Jansen en Misset is proces-ver baal op gemaakt tegen de bierhuishouders J. W. v. d. H. wonende Leidschestraat No 106 en de Wed. Z. wonende Anthoniestraat No 5, beiden ter zake het verkoopen van sterken drank in het klein zonder de daartoe vereischte vergunning. „Weldadigheid naar Vermogen".. Afdeeling: „WERK VBRSC'HAIFINO. Van 1 Nov. tot 21 Sept. hebben zich de vol gende personen aangemeld: 61 voor werkvrouw. 4 voor strijkster. 7 voor waschvrouw. 1 voor stoelenmatter. 5 voor kookbter. 7 voor naaister. 2 voor breister. 46 voor los werkman. 22 voor loopwerk. 2 voor kleedermaker. 2 voor stucadoor. 1 voor licht werk. 4 voor timmerman. 1 voor opperman. 7 voor grondwerker. 6 voor metselaar. 2 voor machinist. 2 voor bankwerker. 1 voor koffihuisbediende. 4 voor schilder. 1 voor schoenmaker. 2 voor huishoudster. 3 voor smid 1 voor oppasser. 1 voor broodbakker. 1 voor baker. 5 voor pakhuisknecht, 3 voor noodhulp. 1 voor bleekersknecht. 1 voor steeudrukker. 3 voor koetsier. 1 voor tuinman. 1 voor kantoorbediende. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 21 Sept. zijn de volgende per sonen geplaatst. 45 voor werkvrouw. 1 voor str ij kater. 8 voor naaister. 5 voor waschvrouw. 2 voor kookster. 1 voor baker. 2 voor timmerman 1 voor kleedermaker. 6 voor loopknecht. 3 voor noodhulp. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Boelen, Stadhui?, of Stationsplein. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. Markt van 20 September 1897. Boter. Aangev. 182 verk. 163 KG. L. pr. 0,90 H. pr. ƒ1.— p. KG. Biggen. Aangev. 121 verk. 121 stuks. L. pr. f 7.H. pr. 9.p. stuk. Schrammen. Aangev. 61 verk. 61 stuks. L. pr. 11.H. pr. f 15.00 p. st. Aardappelen. Aangev. 360 verk. 360 H.L. L. pr. ƒ1.50 H. pr. ƒ3.p. H. L. Appelen. Aangev. 163, verk. 121 H.L. L. pr. ƒ1.50. II. pr. ƒ5.per HL. Peren. Aangev 383, verk. 311, H. L. L. pr. 3.—. H. pr. /13.—p.H. L. Heereboonen. Aangev. 151 verk. 151 M. L. pr. 0.45. H. pr. /1.50. p. M. Snijboonen. Aangev. 20 verk. 20 M. L. pr ƒ1.H. pr. 2.50 p. M. GRAAN- ENZAADMARKT. Marktberichten van 20 Sept. 1897. Witte tarwe f 7.— f 7.65 Rogge 11 4.75 Haver yt 3.20 3.25 Gerst n 5.75 V 5.80 Duivenboonen n 6.25 Groene erwten 1) 6.25 n 8.50 Karwijzaad 11 10.75 ii 11.— per 50 kilogr. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 23 Sept. 1897 des namiddags van 2—3 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. Adagio uit de Sonate pathdtiqoeBeethoven. 8. Sonate No. 5G. Merkel. a. Allegro risoloto. b. Andante. c. Allegro risoluto Fuga. 4. Marche fuoèbreChopin. 5. Ave MariaSchubert.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2