Samson en Dalila. Openingsvoorstelling ADVERTENTIEN. Noord- en Znid-Nederlandsche OPERA-VEREENISfNS, Donderdag 80 September 1897, soms zeer tegenstrijdige belangen van het Westen en Oosten te vereenigen. In den tuin der pastorie van de Ned. Herv. gemeente te Middelstum is door het zoontje van den predikant Reddingius, op een afstand van ongeveer 30 schreden van de kerk, een ovaal beenen schijfje, 5 bij 3 cM., gevonden. Het schijfje be vatte aan de eene zijde onverklaarbare figuren en onleesbare letterteekens. Aan den heer mr. J. A. Feith, rijksarchivaris te Groningen, ter hand gesteld, gaf deze de volgende verklaring: Het schijfje is een zegelstempel. In het midden vertoont het de heraldieke figuur van een ont loken lelie, waarboven een nimbus, rond om staat in spiegelschrift van golhieke letters„S. Siardi. Pres bitert. de Mid- lestvm.," d. i. sigillum of zegel van Siardus priester van Middelstum. Vorm van stempel en type van letters wij zen duidelijk op herkomst uit de 14e eeuw. Beenen zegels zijn hoogst zeldzaam. Dit zeer merkwaardige en totaal on geschonden voorwerp is aan het Museum van Oudheden te Groningen ten ge schenke gegeven, door welk bestuur het met dankbaarheid is aanvaard. Het verslag der begrootingscommissie te Utrecht bevat o.a. het volgende: „Voor voedingskosten van opgevangen honden wordt in rekening gebracht de som van 447.60, berekend naar 30 cent voor eiken hond per dag. Nu wordt voor een mensch (zwerveling of arrestant) ver goed 0.35 daags, die daarvoor ontvangt driemaal daags koffie en brood. Uwe commissie komt het billijk voor dat de uitkeering in het vervolg minder bedrage daar toegestemd zal worden dat het bedrag te hoog is." B. en W. beantwoorden dit door er op te wijzen, dat onder dertig cents per dag begrepen is kost en volledige be diening, wat bij vijf en dertig ets. per dag voor een mensch niet het geval is. De gemeente Haarlem is in deze in betere conditie. Tegen een matig subsidie aan de Vereeniging tegen het mishan delen van dieren, belast deze zich met het onschadelijk maken van de overkom- pleete honden. De dieren verwisselen aan de asphyctiatie-inrichting het tijde lijke met het eeuwige op eene nette, weinig gerucht makende manier, terwijl ook particulieren zich daar tegen eene kleine vergoeding van hunne zieke of gevaarlijke dieren kunnen ontlasten. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben baldadigen op de spoorweglij n van Kerkrade naar Simpelveld, Limburg, een stalen stang dwars over de rails gelegd. Gelukkig werd dit nog juist bijtijds ontdekt; even daarna passeerde een volle kolentrein. In den Amsterdamschen gemeenteraad is besloten het gebed in den raad te handhaven en zulks met 26 tegen 16 stemmen. Van de zeven nieuw gekozen leden waren er twee voor de afschaffing. Nabij het dorp Tjerkgaast (Fr.) is een stuk land, toebehoorende aan den Heer Van der Wal, te Sloten, hetwelk eene belangrijke hoeveelheid zand bevat. Vier arbeiders hebben thans den eigenaar aangeboden, voor hunne rekening dat zand af te graven. De eigenaar heeft dit voorstel aangenomen, zoodat nu een tweeledig doel kan bereikt wordenhet land stijgt niet onbelangrijk in waarde, en de arbeiders vinden voor langen tijd in de opbrengst van het afgegraven zand, dat vermengd is met grind, een zeer goed daggeld. Tot heden waren Duitschland, België en Groot-Brittannië de voornaamste rij ken, welke Nederland van scheepsijzer voorzien. Een niet gering te schatten concurrent schijnt in dit opzicht Ame rika te zullen worden. In de laatste weken werden door de firma Dikema 6 Chabot, te Rotterdam, aanzienlijke partijen plaat en hoekstaal van de Ver- eenigde Staten aangevoerd. Naar ons werd medegedeeld, is deze firma de eerste, welke scheepsmatariaal van Amerika naar het vasteland van Europa invoert. Dinsdag hebben ten paleize de nieuw- gekozen Kamerleden de vereischte eeden of beloften afgelegd in handen van H. M. de Koningin Regentes, in tegenwoordigheid van de Koningin. Van de Socialistische groep was alleen de heer van der Zwaag verschenen. Zoo langzaam aan begint er weer wat leven te komen in het leven. Devacanties, voor velen lang, voor anderen kort, voor de meesten in het geheel niet bestaande, zijn voorbijalles schikt zich tot werken, om dit jaar nog afgedaan te krijgen wat noodzakelijk klaar moet, om het restant, voor menigeen groot, over te dragen op 1898, dat over een goede maand of drie zijn entrée maakt met een groot onvoordeelig saldo, bestaande in onafgedaan werk en onuitgevoerde plannen, aan de creditzijde der rekening een promemorie post der goede voorne mens, en zulks met den troost, dat het werk veel en het leven kort is. Dinsdag werden op de gebruikelijke wijze de Kamers geopend door H. M. de Koningin Regentes thans vergezeld door H. M. de Koningin. Hoe goed zal het der beiden Koningin nen geweest zijn, dat spontaan door de Kamerleden aangeheven „Leve de Koningin" bij het einde der plechtig heid te verstaan en te begrijpen, hoe goed zal het der Moeder geweest zijn de sympathie der Volksvertegenwoordi ging te mogen opmerken vuor de Dochter, als eene profetie voor de toekomst. Ook de Universiteiten hebben het werk hervat; met het bekende ceremo nieel zijn de rectoraten overgedragen, de akademische feiten vermeld, de heen- geganen herdacht, de komenden ver welkomd, de kleine grieven aangestipt, soms knap, soms geestig, enkele malen tamelijk scherp, de Universitaire toestan den schetsend, bewijzen dat de lange vacantie het woord durven niet heeft doen vergeten. Nu politiek en wetenschap weer op den weg der daden zijn gekomen, begint ook het publiek weer te vragen naar ontspanning. Dat die zal aangeboden wordengeen kwestie van het tegendeel. De kunst met hare breede schare van beoefenaars, de wetenschap met haar sterren van eerste en hoogere grootte zal als immer van het hare afstaan aan hen, die niet zoo artistiek niet zoo we tenschappelijk gevormd zijn. Zal er veel, of zal er weinig van beklijven, en wie zal de profeet zijn, wiens stem meer zal blijken te vermogen dan die des roependen in de woestijn! Men heeft er het gemeentebestuur van Iihenen een verwijt van gemaakt, dat de verbrande, of ten minste zeer beschadigde Cunera-toren niet van een bliksemafleider was voorzien. Het Nieuws van den Dag brengt ter kennisse, dat geen der Amsterdamsche torens zoodanig toestel bezit, doch dat er drie voorzien zijn van goede brandbluschmiddelen. Bovendien deelt dat blad nog mede, dat dit laatste meer doeltreffend is dan een niet bij uitstek goede afleider, aan gezien een minder goede wezenlijk brand gevaar oplevert. Men weet, dat er een ontzettende naijver bestaat tusschen de haven van Antwerpen en die van Rotterdam, als mede dat steeds Rotterdam, zelfs door vreemden gesteld word boven Antwer pen. Natuurlijk is dit voor de Belgen onaangenaam. Daar het nu voorname lijk Duitschland is, dat Rotterdam ver kiest, zal België in de maand October te Brussel als gasten ontvangen de burgemeesters van de voornaamste Duit- sche, handeldrijvende steden, om dien heeren dan eens goed aan te toonen, wat de voordeelen zijn van de Antwerp- sche haven. Of deze burgemeesters echter bij machte zullen zijn den handel te overtuigen, als zij zelf gezien en vergeleken hebben, zal te bezien staan. Een bijzonder groot nadeel heeft Ant werpen tegenover Rotterdam; dat de Schelde in den winter dichtvriest en men er dan niet uit of in kan. De Rotterdamsche waterweg bevriest niet. Of evenwel de Rotterdamsche haven werken het in enkele ondergeschikte punten moeten afleggen bij die van Ant werpen, gelooft men wel. Het is zeker waar, dat Antwerpen, kosten noch moeite heeft ontzien om den handel voordeel en gemak te verschaffen. Dit moet men de mannen van de Schelde nageven, daf, als men niet van hun haven gediend is, dit niet hen te wijten is. Tot Hoofd der school te Halfweg is heden middag benoemd de heer P. P. J. Bottelier te Deventer. HAARLEM, 24 September 1897. Men deelt ons mede, dat de Holl. jJzeren Spoorweg-Maatschappij aan de firma P. de Nobel Co. alhierdelevering heeft opgedragen van de lantarens, die de Maatschappij noodig heeft voor ver lichting van den weg en voor de seinen. Met deze belangrijke opdracht mag de firma de Nobel Co. voorzeker worden geluk gewenscht. Van de firma Schenk, ziet eene aardige brochure het licht over uitstoo- men, het reinigen van zulke kleeding- stukken, gordijnen, borduursels enz. welke niet langs den gewonen weg kan plaats hebben. Eerst wordt er in uitgelegd, dat de benaming „uitstoomen" aan dit chemisch proces gegeven niet juist is, maar eigenlijk chemisch reinigen moest heeten en hoe dit geschiedt, terwijl nog enkele wenken gegeven worden, hoe in sommige ge vallen vlekken enz. behooren behandeld te worden. Beter is het natuurlijk bij ongelukken aan kostbare stukken, ze naar de firma Schenk te zendendaar is men op alle mogelijkheden ingericht en bekomt men voor weinig geld wat door eigen middelen niet zoo dadelijk te ver krijgen is. Ten slotte volgt nog een en ander over het verven van goederen en eene prijscourant zoo voor chemisch reinigen als voor verven. In het trapportaal van het Museum van Kunstnijverheid alhier zullen van af aanstaanden Zondag tentoongesteld zijn eene reeks van de nieuwste reklame biljetten, vervaardigd door Fransche, Belgische, Duitsche en Nederlandsche artisten. Door de welwillendheid der litografische inrichtingen hier te lande zal deze laatste rubriek weldra aanzien lek worden aangevuld. Zondag is de toegang vrij. Door den rechercheur van Halst al hier is aangehouden J. H. W. v. d. K. oud 44 jaren, koopman, zonder vaste woon plaats, in het bezit van een bijna nieuwen tweewieligen handwagen, welken hij, zooals spoedig bleek te Amsterdam op het Damrak had ontvreemd. Bovendien werd hij spoedig herkend voor een der dieven van 16 koeien uit een weiland onder de gemeente Oegstgeest, op 16 dezer waarvan een koe bij het vervoer door een spoortrein werd gedood en een wist te ontsnappen. De overige werden in beslag genomen waarbij van de K. en zijne medeplichtige vermoedelijk ge naamd W. v E. door de vlucht wisten te ontkomen. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 22 Sept. K. Arpeau en J T. H. Fredeker. J. J. v. d Berg en N. van H&raren. J. van Mierlo en C. Wijnandi. W. van Oovten en A. Zuijdervliel. H. Verapeeck en M. Aarts. J. Smits en P. C. Wgnberg. W. Meijer en G. Kees. GETROUWD. 22 Sept. P. Buschgens en A. de Raat. £L. Hoogers en L C. Beelen. G. van Hes teren en G. M. v. d. Hart. A. A. Slenders en A. C. Bruinenberg. 23 Sept. H. Segge- link en M. W. Godefrooy 3. Lenterman en J. R. Jutten J. J. Meerman en C. C. M. Hommes. J. C. Borger en S. H. Westermann. GEBOORTEN. 16 Sept. B. van Wort geb Blankwater. d. J. J. Giling geb. Heeremans. d. 17 Sept. H. Steenken geb. v. Nieuwenhuizen. d. J.S. Dekker geb. Blok. z A. v. d. Laar geb. Klabou d K. Dammiaans geb. Mud z. A. S. Maas geb. Aan de Kerk. d. C. van Berkum geb. Gerritsen, d. - M. A. Saarloos geb. v. Dansik. d H Kuipers geb. Pot. z. A. O. F. Booms geb. Bohlin. z. 1.1. 18 Sept. C. v. d. Laan geb. Siteur. d. C. Akersloot geb. Antonisse. d. A. C. v. d Tos en geb. v. Lunenburg, z. B. van Zee geb. v. d. Graaf, d. C. A. Kuipers geb. Zwaan. z. J.S. van Busschback geb Klooster, z. 19 Sept J. Hendriks geb. Jonker, d. H. J. van Maas geb. Denser, z. A. Beekelaar geb. v. d. Geijn. z. G. te Velthuis geb v. Beijeren. d. JJ. Hendrikse geb. Wijkhuizen, z. 1.1. A. M.v. Hamel geb. v. d. Willigen.d. 20 Sept. W. Rodenburg geb. Smit. z. M. Emmer geb. de Groot. z. E. P. Koning geb. Kern. d. M. A. Bloemzaad geb. Prinsen, z. J. Blok geb. v. d. Veer. z. H. Keizer geb. v. d. Kaars. d. G. Flipsen geb. Kerssens. z. G. Pasman geb. Waard. d. H Marcusse geb. Ribbens. d. 21 Sept. A. C. Tork geb Preijer. 2 z. A. M. Sprengers geb. Kolk. d 1.1. J. Dijt geb. Handgraaf. z. M. M. Houtkamp geh. v. Goor. d. H. J. Kroonsberg geb. Neder- koorn. z. A. C. S ter Smitten geb. v. Duffe len. z. 22 Sept. W. A. v. Amstel geb. Meu- wese. z. 11. J. Blom geb. v. Schoonhoven. z. J. v. d. Nieuwenhof geb. Koelemij. z. J. v. d. Veldt geb. Smit. z. A.Smit geb. Helme-, z. A. J. Veltkamp geb. de Goor. d. OVERLEDEN. 13 E. Bon 18 m. z. Ged. Raamgracht. C. v. d. Linden 17 m. z. Rozenprieelstraat. 19 Sept. A. Mulder77 j. Ged. Raamgracht. H. M. de Vroome 3 j. d. Gasthuisvest. T. v. d. Zee 1 m. z. Palmstraat. 20 Sept. J. Hooge- stein 71 j. Heereir inungel. J. Tollenaar geb. Hessels 55 j. Gortesteeg. 22 Sept. M. A. Droog 8j Jan straat J.Kuiper2m z. Pieter Kiesstraat. J. N. Tromp zS j. Haze- paterslaan. M. J. Koster geb. Kort Gasthuis straat. Voorwerpen gedeponeerd aan het Commissariaat van. Politie die da gelijks (uitgezonderd des Zondags) van s middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn: Een zilveren broche. Een honden- halsband. Een handdoek. Vier schroeven. Een boekje. Een kin derborduurwerkje. Een hond. Een R.K. Kerkboekje. Een bruin kinderschoentje. Een duimstok. Een gouden broche. Een tafelkleed. Een zwart boezelaar. Een spoor mandje met inhoud. Een zakmes. Een pelerine. Eenige sleutels. Een catheter. Een paar stelten. VEEMARKT 22 Sept. 1897. Aangevoerd 7 Koeien 1 Stier 2 Pinken 2 Graskalveren 27 N. Kalveren 64 Schapen 1 Paard Prijs: f 130.170. 90— 70— 80— 20— 25— 8— 12— 15— 20— KAASMARKT van 22 Sept. 1897. Verkocht 49 stapels uitmakende 6444 kazen, wegende 12038 kilogrammen. Hoogste prijs per 50 kilogrammen/26. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alkier, op Dinsdag 28 Sept. 1897, des namiddags van 1—2 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. FantaisieJ. Worp. 2LargoHandel. 3Sonate No. 1Mendelssohn. a. Allegro moderato. b. Adagio. c. Ree. et Finale. 4. KerkariaStradella. 5. AllegrettoGuilmant. Directeur: J. G. DE GROOT, Parkschouwburg Amsterdam. OP Eerste opvoering van Groote Opera in 3 bedrijven (4 trfereelen) van FerdinandLemaire Vertaald door Johan Schmier Muziek van CAMILLE SAINT- SAËNS. Regisseur: J. G. DE GROOT. Dirigent: GOTTFRIED MANN. Nieuwe Costumes van N. J. BERK HOUT. Nieuwe Décors. Opening der Bureaux te 1 uur. Aanvang te 8 uur. Prijzen der plaatsen: Balcon 2,25; le Loge f Stalles f 1,75; Parterre ƒ1,50; 2e Loge f 1,25; Gaanderij 0,60. Plaatsbespreking a 10 Cts. extra dagelijks van 24 uur.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2