HAARLEMSCH Adresboek Van Haarlem Eerste Blad. No. 77. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84. Negentiende Jaargang, 144 met AMSTERDAM. abonnementsprijs van WOENSDAG 29 September 1897. verschijnt: Dinsdag- en Vrijdagavond. Het 1897. Prijs ing. 1.75, geb. f 2.—, DE ERVEN LOOSJES. N ieuwsbericht en. TIIiEPHOONNDMMBR TELEPHON1SCHE VERBINDING Per drie maandent ,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 8 centen per stuk Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot dinsdag en vrijdag des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. is voorhanden in den Boekhandel van Eerste Kamer. Donderdag werd het adres van antwoord op de Troonrede behandeld, 't Onderwerp was een weêr- slag op de Troonrede, en debat scheen men niet te verwachten. Toch kon bij het algemeen debat de heer van Asch van "Wijck niet nalaten zijn leedwezen te betuigen over de aankondiging van leer plicht, zonder dat de Reg. gelegenheid heeft gehad de bezwaren te overwegen. Zijns inziens lag het op den weg dezer Kamer een uitspraak over leerplicht in het adres op te nemendoch daar dit strijdt met de gewoonte zal hij zulk een uitspraak niet uitlokken, ofschoon een voorstel dat leerplicht geregeld moet worden, dat de vrijheid niet wordt aangetast van hen, die gemoedsbezwa ren hebben tegen de openbare school en vakcine-dwang, veel kans zou hebben, aangenomen te worden door een Kamer, die schoolwet-pacifikaatsie heeft toege juicht. Persoonlijk was Spreker van meening, dat, indien bij regeling van leerplicht niet op die gemoedsbezwaren wordt gelet, een schoolstrijd zal geopend worden, waarbij de vorige in het niet zinkt. De Min. van Fin. verheugde zich zeer, dat een onderwerp was aangeroerd als leerplicht, waarin deze Reg. zoo levendig belang stelt, en waaraan zij zoo groote waarde hecht. De Min. ver klaarde namens de Reg. zich ten volle te kunnen vereenigen met de pacifikaat- sie van 1889, en dat van dit Kabinet zeker niet te verwachten zijn voorstel len, waardoor miskend zou worden de groote beteekenis van die onderwijswet maar nooit is het hem duidelijk geweest, welke bezwaren tegen leerplicht eigen lijk kunnen bestaan van de zijde der partijgenooten van den heer van Asch van Wijck. Zeker, leerplicht kan leiden tot schooldwang en vakcinedwang, maar zij, die hunne kinderen niet zenden naar de openbare school en niet laten vakci- rieeren, laten zij het uit gemoedsbe zwaren? Als men ziet in de steden, hoe kinderen loopen te bedelen langs de straat, moet men dan denken, dat het geschiedt uit gemoedsbezwaren? Als men ten plattelande kinderen den ge- heelen dag achter de koeien ziet loopen, moet men dan denken aan gemoedsbe zwaren tegen de openbare school en de vakcine? De Min. kan het niet gelooven. Men spreekt van gemoedsbezwaren, maar men moet ook letten op het bezwaard gemoed van dat overgroot deel des volks, dat zulke toestanden geduld moeten worden, dat kinderen zoo schandelijk worden verwaarloosd. Is 'tnu niet de taak van dit Kabinet, opgetreden onder de bekende omstandigheden, aan deze smet op onze wetgeving (want dat is het) een einde te maken? Deze Reg. zal al het mogelijke doen om die sfnet weg te nemen, doch van deze regeering kan niet verwacht worden, dat zij iets zal doen om den schoolstrijd opnieuw te doen ontbranden. Het algemeen debat werd gesloten. De paragrafen werden goedgekeurd, en het adres werd zonder stemming aan genomen. 't Zal aan H. M. worden aan geboden door een daartoe benoemde Kommissie. Na vaststelling der huishoudelijke raming in comité, is de Kamer uiteen gegaan. Tweede Kamer. In de zitting van Vrij dag heeft de tijdelijke voorzitter, de heer Donner, den nieuw benoemden voorzit ter, Mr. Gleichman, geïnstalleerd, met een welmeenende, hartelijke toespraak. De heer Gleichman, het voorzitterschap aanvaardende, dankte de Koningin-Re gentes en de Kamer voor het groot vertrouwen, hem geschonken. Hij wenscht op den ingeslagen weg voort te gaan, en zal bij het groote verschil van mee ning, dat na de veranderde samenstel ling in de Kamer zich zal openbaren, ernstig streven naar onbelemmerde uiting van het woord en vrijheid van debat. Spreker rekende op aller medewerking. Wijzend op den gewichtigen arbeid, die de Kamer wacht aan den vooravond van de aanvaarding der Regeering door de Koningin, besloot hij met den wensch, dat het grondwettelijk gemeen overleg moge strekken tot heil van het door ons vertegenwoordigde volk, en tot roem en zegen van het dierbaar vaderland. Daarna werd het ontwerp-adres van antwoord in de afdeelingen onderzocht. In de namiddagzitting heeft de Min. van Fin. de Staatsbegrooting aangeboden door het uitspreken van de zoogenaamde miljoenenrede. De middelen zijn ge raamd op ƒ134.432.350, de uitgaven op ƒ141.743 746. Het geraamd te kort be draagt dus 7.311.396. Onder uitgaven is 1 miljoen voor verbetering van het Kanaal GentTerneuzen, welke som, ingevolge overeenkomst, door België teruggegeven wordt. De gewone midde len zjjn ƒ2.123.615 hooger dan de vorige begrooting, en ƒ85.230 dan in 1897. Voor uitkeeringen aan de gemeenten is ƒ2.848.543 meer geraamd; de uitgaven zijn ƒ1.566.588 hooger. Voor Oorlog is ƒ1.370 833 lager geraamd, aangezien voor nieuwe geweren geen post is uit getrokken. Tegenover ƒ3.226.278 buiten gewone uitgaven voor een direktie-ge bouw der Rijkspostspaarbank, Spoor wegen en Maasmond staan ƒ292.000 aan buitengewone middelen. Het eind- tekort is cirka lVs miljoen, maar met het oog op de uitkeeringen aan de ge meenten en de verlaging van het per soneel getuigt het van bloei onzer fi nanciën. Ter versterking van de midde len is een herziening van het tarief van invoerrechten reeds ter hand genomen. Ook van andere middelen kan de op brengst stijgen zonder te drukkend te worden. Vóór het uitspreken van de miljoen rede was de heer Veegens beëedigd, en hadden de heeren Troelstra en van Kol beloften afgelegd. Dinsdag zal, na beslissing omtrent de konklusie betreffende de geloofsbrie ven en benoeming van Kommissieën, het adres van antwoord op de Troonrede behandeld worden. Daarna afdeelings onderzoek van de Indische Begrooting. Zaterdag is te Kiel een Duitsch oorlogsvaartuig, pantserschip te water gelaten, dat Fürst Bismarck is gedoopt. De grijze oudkanselier zelf heeft de plechtigheid op raad van zijn geneesheer niet bijgewoond, doch voor zijne familie waren extra-treinen verordend. Volgens uitdrukkelijk verlangen van den keizer heeft gravin Wilhelm Bismarck de plechtigheid verricht. Menigen Duitscher zal het goed doen, te bemerken, dat Bismarck, de oude getrouwe dienaar van het rijk en van het regeerend stamhuis nog niet geheel vergeten is, al roert hij zijn mond soms wat al te veel en al verspreidt hij hierdoor schrik onder vriend en vijand. Toch kan niemand hem den naam van onver- beterlijken waarheidspreker ontzeggen, hoewel het soms voor zijn eigen rust en dien van het Duitsche vaderland beter zou zijn, als hij wat meer een wacht voor de lippen plaatste. In Noord-Amerika bestaat de alge- meene meening, dat president Mac Kinley zijn gezag moet gebruiken om aan den oorlog op Cuba een einde te maken. Een New Yorksch blad is dit te weten gekomen, door een vanwege dit blad aan de gouverneurs van negen tien staten gericht schrijven, dat in bovengenoemden zin was beantwoord. Naar men weet, heeft de Amerikaansche gezant te Madrid zich bij deSpaansche regeering ook in dien geest uitgelaten. Nu zal zeer stellig Spanje niets liever wenschen, dan den opstand beëindigd te zien, altijd in dien zin, dat het zijne kostbare bezitting behoudt en ook de Cubanen wenschen vrede, doch niet op dien grondslag. Men denkt dat, als het Spanje niet gelukt binnen korten tijd de insurgenten tot rede te brengen, dan Amerika partij zal kiezen en wel voor Cuba. Wat er dan nog gebeuren kan ligt in 't duister. Generaal Weyler, de opperbevelhebber op het eiland blijkt in Spanje nog veel invloedrijke vrienden te tellen, men begrijpt niet hoe anders deze hoofd officier bij al de aanvallen, waaraan hq bloot staat en bij de minder gelukkige wijze van zijn optreden, nog kan ge handhaafd worden. Maar in Spanje blijkt zeer wel mogelijk te zijn, wat elders eenvoudig onmogelijk is. Het schijnt Amerika ernst te zijn, zich in de Cubaansche kwestie te gaan mengen. Dit zou men mogen opmaken uit eene nota, welke de waarschuwing behelst, dat tenzij er alsnog bevredi gende verzekeringen mochten worden ontvangen ten opzichte van eene spoe dige beëindiging van den oorlog op Cuba niet kan gezegd worden welke maatregelen Amerika zal nemen om verandering in den toestand te brengen. In zeventien Russische gouverne menten is de oogst slecht uitgevallen, zoo slecht dat de regeering de bevol king met graan te hulp zal moeten komen. De regeering deelt officieel mede, dat in de overige gouvernementen de oogst goed is en Rusland zich zelf zal kunnen helpen. In goede jaren voert Rusland veel graan uit, dat zal nu waarschijnlijk niet mogen plaats heb ben en dit zal dus ook weer op de graanprijzen drukken. Men verzekert echter, dat de groothandel nog zeer veel graan van vorige jaren in voorraad heeft, doch ook dit zal, voornamelijk als de regeering zelf moet inkoopen, wel in prijs stqgen. Woensdag ochtend is in de nabijheid van Cuxhafen een Duitsche torpedo boot vergaan. Door een storm, die toen woedde is het schip omgeslagen en ge zonken. Onder degenen van de op varenden, die bq de ramp het leven lieten, behoort ook de Commandant, de zes en twintig jarige Hertog Friedrich Wilhelm van Mecklenburg Schwerin. Negen personen der equipage zijn ge red. Nog twee andere schepen hebben in de bui averq bekomen. Tegenwoordig gebeuren, als gevolg der meerdere beschaving, ook in de Kongo spoorwegongelukken. Veertien dagen geleden ontspoorde daar een trein. Zes inboorlingen werden daarbij gedood. Hoeveel de koloniale opstandelingen de Spaansche regeering kosten, mag blijken uit de volgende cijfers. Van November 1895 tot Mei 1897 zijn naar Cuba gezonden in dertien expedities 40 generaals, 6261 officieren, 181738 man, 21254 geweren, 91 kanonnen, 12 snelvuurkanonnen en 42 millioen patro nen naar de Philippqnen 9 generaals, 881 officieren, 27768 soldaten. In de Army-and A'ary Gazette wordt een nieuw verdelgingstoestel besproken, dat Keizer Wilhelm zou hebben uitge vonden en „slagorde-vernieler" genoemd. Het is een stalen automobiel ofzelf- rijdende wagen, met openingen voor mitrailleuses, en waarin twaalf artille risten volkomen beschut kunnen plaats nemen. Een klein getal dier toestellen zouden bij een aanval op een vqandelqk leger alles op hun weg kunnen vernielen als niet de een of andere hinderpaal een boomstronk of zoo het voer tuig omver doet vallen. De Keizer denkt echter ook over vreed zame zaken. Hq heeft onlangs, aan tafel bij den Oostenrijkschen Aartshertog Friedrich, verklaard, dat hij „eerstdaags weer eens aan het componeeren" zou gaan. Omstreeks het midden der volgende maand zal de Keizer voorts te Wiesba den weêr een standbeeld onthullen, ditmaal niet voor zijn grootvader, maar voor zijn vader, den sympathieken Keizer Friedrich, van wien het groote publiek óók wel eens iets zal willen hooren. De familie van Angiliotti, den moor denaar van den Spaanschen Minister Canovas del Castillo, is door zijn misdaad tot den bedelstaf gebracht. Zijn vader, een kleermakersknecht, en zijn drie broeders kunnen nergens meer werk krijgen, en zijn moeder moest onder stand aanvragen bij de overheid. Het gepeupel van Mexico heeft zich in zijn opgewondenheid over den aan slag op president Porfirio Diaz laten verleiden tot een betreurenswaardig misdrijf. Het heeft, gewapend met zware balken, de deuren van de gevangenis opengelnopen, den beschonkene uitzijn cel gehaald en hem op staanden voet eigenmachtig ter dood gebracht. Dit is de eerste gewelddaad van dien aard die in Mexico gepleegd wordt en zij is te meer betreurenswaardig, omdat de aan-

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 1