--r ll||ll l_l|l Will MIJII'HW lag niets te beteekenen had en de dronkaard niet ten volle toerekenbaar geacht mag worden. De man was on gewapend tegen den president aange- loopen en had hem een stomp in den rug gegeven, gelijk hij waarschijnlijk ieder ander gedaan zou hebben, die hem in den weg was gekomen. De gevangenbewaarders waren niet gewapend en konden dus aan het ge peupel geen weerstand bieden. Te New Orleans, waar de gele koorts heerscht, loopen gewapende benden door de stad, om te verhinderen, dat binnen de stad lazereths voor de door de ziekte aangetasten worden ingericht. Een van die soort gasthuizen is eenvoudig in brand gestoken door de personen, die meenden dat die inrichting buiten de stad behoort te zijn. Weer komen berichten omtrent de mogelijkheid dat de Noordpoolballon van Andree zou kunnen gezien zijn. Bekende luchtschippers houden het voor zeker dat de ballon niet langer dan twaalf dagen genoegzaam draagkracht bezat. Zeven en zestig dagen is Andree nu weg. Als hij dan nog in het land der levenden is moet hij ergens zijn neer gekomen, vanwaar hij in den eersten tijd niets van zich kan doen hooren. Als Andree, hetgeen niet onwaar schijnlijk is, ergens in de poolstreken is neergedaald, b.v. op een der eilanden ten noorden van Amerika of op een andere plaats tusschen de pool en Frans Jozefsland, kan men geen tijding van hem verwachten vóór het voorjaar of den zomer van 1898, want de reiziger zal dan in die streek moeten overwin teren, iets waarvoor hij volkomen was toegerust. Op den Bangalou-Mysore spoorweg in Engelsch Indië is een trein in de rivier gestort. Honderd vijftig personen verloren er het leven bij. Keizer Wilhelm heeft op zijn laatste reis de harten der Hongaren gestolen door zijn toast. De studenten der Pestir Universiteit hadden plan den keizer een adres van dankbetuiging aan te bieden, maar op aanraden van den rector is van dit voornemen afgezien. In de Duitsohe leesboeken op de Hongaarsche scholen in gebruik wen- schen de onderwijzers den toast als klassiek leesvoorbeeld opgenomen te zien. In het Russische gouvernement Sara- tow begint reeds gebrek te heerschen de boeren verkoopen er hunne levende have om aan mondvoorraad te komen. Gedurende den bijzonder warmen zomer en terwijl er geen droppel water viel kon er niets groeien. Een paar goede buien zijn in den regel voldoende den bodem, meestal zwarte grond, om te zetten in zeer vruchtbaren teelgrond, maar juist die gewenschte regen heeft ontbroken en met zorg ziet de boer den langen win ter te gemoet. De Engelsche kellners hebben eene vakvereeniging opgericht. Hun hoofddoel is korter werktijd. Het is ook wel wat erg, zeven werkdagen in de week en van twaalf tot achttien werkuren per dag; zij verlangen daarom zes werkda gen van twaalf uren benevens achttien gulden loon per week. Men weet dat het traktement der kellners in hoofdzaak bestaat in de fooien, maar dat verschil lende patroons ook hierop al beslag gelegd hebben. Te Charleroi heeft een fabrikant, ze kere Rijcker, die door een viertal zijner werklieden werd aangevallen na een weigering tot loonsverhooging, een re volverschot gelost op een zijner aanval lers, Carpentier genaamd, die daardoor ernstig in de zijde gewond werd. Volgens een officieele statistiek kwa men verleden jaar in het graafschap Londen 7300 gevallen van gewelddadi- gen dood voor. Daaronder waren 401 zelfmoorden (300 mannen en 101 vrouwen). Door ongelukken kwamen om het leven 1149 mannen en 614 vrouwen. Voorts kwamen 551 kinderen om het leven door onvoor zichtigheid van de ouders, die de kleinen bij zich in bed namen. De politie vond verder 179 mannen en 137 vrouwen op straat, die bewus teloos van dronkenschap waren en on- danks de beste zorgen niet weder bijge bracht konden worden. Door gebrek aan verpleging gedurende ziekte zijn 3 mannen en 11 vrouwen gestorven, en 45 menschen (28 mannen en 17 vrouwen) kwamen verleden jaar in de groote wereldstad om het leven van honger en ellende. In den Haag heeft een jeugdig echt paar, wonende op een zolderkamer, ge tracht zich door verstikking om het leven te brengen, hiertoe gedreven door gebrek aan werk. De toeleg werd nog tijdig ontdekt. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Middelburg op acht plaatsen inbraak gepleegd. Een persoon is gearresteerd en deze bekende zich schuldig, doch waarschijnlijk niet aan alle acht de inbraken. Men zoekt dus naar medeplichtigen. Al de Hollandsche treinen op Ant werpen werden Zaterdag vertraagd door eene ontsporing waarbij een gedeelte van den weg geheel was versperd. Den derden Donderdag in September wordt te Joure de kermis steeds inge leid door de beroemde veemarkt. Uit alle deelen der provincie en daar buiten trekken dan de handelaars in vee, vooral in paarden, naar het dorp, om daar te koopen en te verkoopen. Een verbazend getal boeren maken met hunne huis- genooten een pleizierrit daarheen, zoo dat Joure dien dag bijna te klein is om alle bezoekers te bevatten. Vooral de danslustige jongelingschap en de trouwlustige meisjes, allen in hun beste plunje, zijn ruim verte genwoordigd. Menige liefdesbetrekking wordt op dien dag dan ook aangeknoopt. In verschillende logementen, ook in naburige plaatsen, wordt druk gedanst, en wanneer het weer eenigszins gunstig is, zooals dezen Donderdag, dan is het inderdaad een vroolijk en prettig tafereel. HAARLEM, 28 September 1897. In het trapportaal van het Museum van Kunstnijverheid alhier is thans tentoongesteld eene reeks van de nieuw ste Reclamebiljetten, vervaardigd door Fransche, Belgische, Duitsche en Neder- landsche artisten, waardoor eene ver gelijking van de verschillende artistieke uitingen op dit gebied zeer gemakkelijk wordt gemaakt. Door de welwillendheid der Lithographische inrichtingen hier te lande zal de laatste rubriek weldra aanzienlijk worden aangevuld. Op de leerwerkplaats voor artistieke metaalbewerking, die aan de aan het Museum verbonden School voor Kunst nijverheid werd opgericht, heerscht thans reeds een druk leven. Naast het drijven en ciseleeren en de bijzondere werk zaamheden, die tot de artistieke metaal bewerking behooren, krijgen de leer lingen les in teekenen en ontwerpen, het boetseeren in klei en pasteline, zoodat het theoretisch onderwijs met de praktijk in direckt verband gebracht wordt. Enkele leerlingen hebben reeds de graveercursus doorloopen, terwijl voor de laatst aangekomenen later daartoe gelegenheid zal bestaan. Slechts een klein aantal leerlingen zal voorloopig worden geplaatst, op het oogenblik hebben reeds eenigen uit Schoonhoven, Sneek, Velsen, en Haarlem met groote opgewektheid de werkzaam heden begonnen. Naar men ons mededeelt is onze stadgenoot Dr. Haremaker voornemens, om redenen van gezondheid, eene reis naar Indië te maken. Gedurende zijne afwezigheid, zal zijn praktijk worden waargenomen door Dr. Hengeveld Plein 16a. De aandacht wordt gevestigd op de gelegenheid welke nog bestaat, om zich aanstaanden Vrijdagavond te doen inschrijven tot het gebruik maken van de Volksbibliotheek van het Departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen in de Zijlstraat. Met 1 October nemen de lessen aan de school voor bejaarden weer een aanvang. Doel en strekking van deze inrichting van onderwijs behoeven hier niet uiteengezet; het is van genoegzame bekendheid, dat aan deze school, sedert hare oprichting in 1845, honderden mannen en vrouwen in de gelegenheid zijn geweest hunne kennis in lezen, schrijven en rekenen aan te vullen of zoo noodig aan te vangen. Tot inschrij ving van hen, die van den aanstaanden cursus wenschen gebruik te maken behoort men zich aan te melden bij den Heer M. Sterk, Hoofd der kostelooze school Lr. D., Oude Gracht. Het onder wijs is kosteloos en wordt gegeven aan vrouwen op Maandag- en Donderdag avond van 891/3 en op Dinsdag- en Vrijdagavond van 810 uur aan mannen. Weldadigheid naar Vermogen". AfdeelingWERK VERSCHA1TINQ. Van 1 Nov. tot 28 Sept. hebben zich de vol» gende personen aangemeld: 62 voor werkvrouw. 4 voor strijkster. 7 voor waschvrouw. 1 voor 8toelenmatter. 5 voor kookster. 7 voor naaister. 2 voor breister. 46 voor los werkman. 22 voor loopwerk. 2 voor kleedermaker. 2 voor stucadoor. 1 voor licht werk. 4 voor timmerman. 1 voor opperman. 7 voor grondwerker. 6 voor metselaar. 2 voor machinist. 2 voor bankwerker. 1 voor koffihuisbediende. 4 voor schilder. 1 voor schoenmaker. 2 voor huishoudster. 3 voor smid 1 voor oppasser. 1 voor broodbakker. 1 voor baker. 5 voor pakhuisknecht. 3 voor noodhulp. 1 voor bleekersknecht. 1 voor steeudrukker. 3 voor koetsier. 1 voor tuinman. 1 voor kantoorbediende. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 28 Sept. zijn de volgende per sonen geplaatst. 45 voor werkvrouw. 1 voor strijkster. 3 voor naaister. 5 voor waschvrouw. 2 voor kookster. 1 voor baker. 2 voor timmerman 1 voor kleedermaker. 6 voor loopknecht. 3 voor noodhulp. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Boelen, Stadhuis, of Stationsplein. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, burean Doelen, Kamer No 2. VERGADERING- Tan den Raad dei Gemeente Haarlem, op Woensdag 29 September 1897, des namiddags te 1 ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Adres bestuur Wilhelmina-Naai- school, om subsidie. Aanvrage versterking leerkrach ten Burgeravondschool. Idem crediet verbetering ventilatie 2e Burgerschool. Procesverbaal kasopneming. 2. Voorstel B. en W.W. met rapport Commissie van financiën, amen dement Mr. A. C. Waller en nader schrijven B. en W.W., le suppl. begrooting, dienst 1897. 3. Idem idem adres bestuur R. K. Zieken verpleging bouwen zieken huis aan de Kamperlaan. 4. Idem idem met rapport commissie van financiën, adres J. Gerritsz Jr. bouwen op grond aan de Rozenstraat. 5. Idem idem bouwen Frans Halsstraat door J. Overweel en H. van der Horst. 6. Idem idem bouwen Scheepmakers- dijk en overname grond aldaar. 7. Idem idem aanbrengen uur- en minuutwerk toren Nieuwe Kerk. 8. Idem idem wijziging verordening heffing schoolgeld Burgerscholen voor lager onderwijs. 9. Schrijven B. en W.W. adressen Wed. J. W. van Stade en W. H. Leenart e. a. plaatsruimte 2e Burgerschool. 10. Voorstel B. en W.W. adres G. Mulder, om benoeming tot ma kelaar in paarden en rijtuigen j enz. J 11. Rapport Commissie voor de pensioe nen onderstand Wed. J. Tol. 12. Idem Commissie van financiën be grooting schutterij, dienst 1898. 13. Idem idem begrooting bewaarschool in het Barbara-gasthuis, dienst 1898. 14. Idem idem rekening Bank van Leening, dienst 1896/97. 15. Benoeming twee Commissarissen Stads-apotheek. 16. Iden^ gemeente-geneeskundige. 17. Voordracht B. en W.W. benoeming onderwijzeres 2e kl. school E. 18. Idem idem benoeming onderwijzers le en 2e Opleidingsschool voor jongens. 19. Verslag opzichter gasverlichting over Augustus j.l. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 25 Sept 1897, in de „Gouden Leeuw" te Haarlem. 1. Een HUIS en ERVE, Begijnhof. No. 9. 2050, C J. Paaien. Een GEBOUW, waarin twee Woningen en Koestal, benevens grooten TUIN en ERVE, Onden Weg, gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude. 2. Een stuk BOUWTERREIN, groot 2 aren, 16 centiaren. 3. Een stuk BOUWTERREIN, naast het voor gaande, groot 2 aren, 8 centiaren. 4. Een stuk BOUWTERREIN, waarop een hou ten Schuur, naast het voorgaande, groot 2 aren, 13 centiaren. 5. Een HUIS met TUIN en ERVE, naast het voorgaande, groot 8 aren, 33 centiaren. De perceelen No. 2, 3 en 4 gecombineerd. De perceelen No. 2 tot en met 5 gecombineerd. 1905. opgeh. 6. Een WINKELHUIS, waarin de Bloemenhan del wordt uitgeoefend en ERVE, Zijlstraat. No 82. ƒ9850. C. Heemskerk. 7. Een HUIS en ERVE met TUIN, Gaelstraat, No. 59. ƒ4450. B. Engelenberg. 8. Een HUIS, waarin Slijterij en Tapperij met vergunning, met afzonderlek opgaande Bo venwoning en ERVE, Korte Jan-straat No. 3 zwart en rood, ƒ5305. J. v. d Landen, qq. 9. Een DUBBEL HEERENHUIS met grooten TUIN en ERVE, Nieuwe Gracht nabij de Jansstraat. No. 3, ƒ16000. J. Boeree, qq. 10. Een HUIS en ERVE met TUIN Kamper singel. No. 14, ƒ5750. P. Engelenberg. 11. Een HUIS en ERVE, Ceciliasteeg, No. 2. 995, opgeh. 12. Een HUIS en ERVE met TUINTJE, Nieuwe Groenmarkt, No. 7, 4400 A. F. J. Nieberg. 13. Een WINKELHUIS met TUIN en ERVE, Kleine Houtstraat, No. 24, ƒ8605, opgeh. 14. Een WINKELHUIS en ERVE, Groote Hout straat No. 6, ƒ17300. D. J. W.Bouwraeester,qq. 15. Drie HUIZEN meteen groot BLEEKVELD, waarop privaat en regenwaterbak, Slagerapoort, No. 22 a, h en c, ƒ1210. A. F. Capteiu, qq. 16 Een TIMMERMANSWERKPLAATS en ERVE, met afzonderlijke pooit, Peazelaarsteeg No 2. 17. Een HUIS eu ERVE met TUIN, Groote Houtstraat No. 53. De perceelen No. 16 en 17 gecombineerd ƒ18485, J. J Guldemond. 18. Een WINKELHUIS en ERVE, met eene afzonderlijke uitgang, Gierstraat No. 73. 4205, opgeh. 19. Een WINKELHUIS met afzonderlijk op gaande Bovenwoning en ERVE, Korte Beg\jne straat No. 28. ƒ4155, opgeh. Markt van 27 September 1897. Boter. Aangev. 89 verk. 89 KG. L. pr. 0.90 H. pr. 1.— p. KG. Biggen. Aangev. 127 verk. 93 stuks. L. pr. 7.— H. pr. 11.—p. stuk. Schrammen. Aangev. 73 verk. 73 stuks. L. pr 11.H. pr. 15.00 p. st. Aardappelen. Aangev. 465 verk. 465 H.L. L. pr. 1.50 H. pr. ƒ3.p. H. L. Appelen. Aangev. 226 verk. 179 H.L. L. pr. f 2.H. pr. f 6.per HL. Peren. Aangev 360 verk. 291 H. L. L. pr. /2.50. H. pr. 12.p. H. L. Heereboonen. Aangev. 55 verk. 55 M. L. pr. ƒ1.25. H. pr. ƒ2.50. p. M. Snijboonen. Aangev. 32 verk. 32 M. L. pr ƒ2.50. H. pr. ƒ3.p. M. GRAAN- ENZAADMARKT. Marktberichten van 27 Sept. 1897. Witte tarwe f 6.25 7.65 Rogge 11 5.— 5.10 Haver 71 3 3.42s Duivenboonen 11 5.75 6.60 Paardenboonen 11 5.50 Groene erwten 7) 6.50 7.75 Capucijners 11 8 per 50 kilogr. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, rp Donderdag 30 Sept. 1897 des namiddags van 2—3 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. Elsa'a Brautzug zum Müuater.R. Wagner. 3. SonateA. G. Bitter. i. Lied ohne WorteMendelssohn. 5Bec. en Romance uit Pannhanser.Wagner.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2