ÏÏAARLEMSCH Eerste Blad. Adresboek Van Haarlem No. 78. 144 abonnementsprijs van ZATERDAG 2 October verschijnt: Dinsdag- en Vrijdagavond. üei Vereen, iet bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet sp Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het 1897. Prijs ing. 1.75, geb. 2.—, DE ERVEN LOOSJES. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84. Negentiende Jaargang. TIEEPHOONNUMMEK TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. Per drie maanden—,25. franco p. post ,40. nommers 3 centen per stuk V Afzonderlijke Prijs per Advertentie van 1-5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. is voorhanden in den Boekhandel van KRONIEK De vergadering begon met de beëedi- ging van den Heer Loomeijer, waarna de lezing der notulen' plaats had, wat onnoemlijk long duurde in verband met de vele benoemingen in de vergadering van 7 September. De beraadslagingen namen dan ook eerst tien minuten voor twee uur een aanvang. "Van de mededeelingen noteeren wy In handen der Tramcnmmissie is ge steld plan en teekeningen van tramplan Van der Steur en Van den Arend. Onze Raad had in zijne vergadering van 7 Sept. besloten aan te houden het verzoek van het Bestuur der Wilhelmina Naaischool om subsidie. Het beriep zich hierbij op de subsidie, verleend aan de Kookschool. B. en W. blijven bij hunne meening en adviseeren tot niet toestem ming. De Heer Schürmann zou wenschen toe te staan als er eene klasse voor onvermogenden aan de school verbonden Ware. De Heer Tjeenk Willink wyst er op, dat de school aanvult wat de Openbare School ongedaan laat. Ook doet de school niemand concur rentie aan; het belang der leerlingen heeft er den voorrang. Wethouder de Kanter, Voorzitter beantwoordt doch is •niet overtuigd. De Heer Stolp wenscht aan de sub sidie de voorwaarde te verbinden, dat er eene klasse van minvermogenden komt. In stemming komt het voorstel ter verwerping van het verzoek. Het wordt aangenomen met 26 stemmen. De Wil helmina Naaischool krijgt dus geen subsidie. Ter tafel komt eene aanvraag om versterking leerkrachten Burger Avond school. Noodig wordt geacht de laagste klasse in drie afdeelingen te splitsen. De kosten worden voor dezen cursus geschat op f 650. voor de .eerstvolgende drie maanden. Het crediet wordt toegestaan. B. en W. deden een aanvraag voor een crediet tot verbetering van ventilatie in de 2e Burgerschool. Er wordt ge vraagd f 240. De Heer Klein gelooft, dat het geld- vermorsen zou zijn, omdat die school lokalen in abnormalen toestand verkee- reneen ander lokaal zou zeer gewenscht zijn. De Heer de Kanter herinnert er aan dat het slechts een hulpschool is. De Heer Lode wij ks wenscht een on derzoek van deskundigen en de Heer Willink wil ook geen geld beschikbaar stellen. De Heer Stolp heeft zijne me dewerking aan het voorstel verleend met het oog op den voorloopigen toestand. Nogmaals heeft de Heer Klein het woord en meent, dat de school behoort afge keurd te worden. De Heer Waller licht nog een en ander toe en wijst er op, dat het aan gevraagde crediet voorloopig is voor een voorloopig lokaal. Om een advies in te roepen van het staatstoezicht, hiertoe bestaat geen reden. Voor de derde maal heeft de Heer Klein het woord. De Heer de Breuk licht ook nog toe en geeft in overweging het crediet toe te staan. Nog drie Heeren voeren het woord. De Heer Lodewijks dient eene motie in om de zaak aan te houden en advies als bovenbedoeld te vragen. De motie werd ondersteund. De Heer Wil link is er voor, de Heer Bijvoet er tegen, maar wenscht te beginnen met alvast te verbeteren. De Voorzitter wenscht de motie te splitsen; aanhouden en advies vragen. Het punt aanhouden wordt verworpen. Nu komt het voorstel tot het ver- leenen van 240 in, nadat de voorrang van dit en het tweede punt der motie nog aanleiding had gegeven tot eenige bespreking. Dit tweede gedeelte der motie wordt nu door den voorsteller ingetrokken. Het voorstel wordt nu aangenomen, de f 240 is dus toegestaan. Het proces-verbaal van de kasop. neming bij den gemeente-ontvanger wordt aangenomen voor kennisgeving. In behandeling kwam een amende ment van den Heer Waller, betreffende het advies der Commissie van Finan cien inzake de eerste suppletoire be grooting 1897 omtrent de eerste post, van ƒ50000, welke de minderheid van het Dagelyksch Bestuur en der ge noemde commissie wenscht over te brengen op begrooting 1898. Het amendement stelt voor gezegde begrooting goed te keuren, uitgezonderd den eersten post, die verminderd wordt met ƒ50000 tot dekking van het tekort van 1896, door de nieuwe wet op het personeelen die som van de buiten gewone ontvangsten 1896 over te bren gen op gewone ontvangsten 1898, doch zóó, dat na verloop van vijf jaar die som aan de buitengewone ontvang sten terug komt B. en W. stellen voor in dien zin te besluiten, waartoe de Raad besluit. Op nieuw kwam de toepassing der hoogte-verordening ter sprake by het verzoek namens het Bestuur der R. K. Ziekenverpleging om goedkeuring van het bouwplan, waartegen door B. en W. bezwaren waren geopperd, betreffende de hoogte. Het voorstel in deze luidde: De ge vraagde vergunning te verleenen, onder voorwaarde, dat overeenkomstig de aan dit besluit gehechte teekening, tusschen de vleugelgebouwen eene afscheiding van den openbaren weg worde gemaakt, zoodanig dat de Kamperlaan aldaar eene breedte verkryge van 5.M., de inrijhekken aan weerszijden zoo worden aangebracht, dat de Kamperlaan aldaar eene breedte van 7.M. bekome en dat de dientengevolge met den openbaren weg te verheelen grond kosteloos en om niet aan de gemeente worde over gedragen, welk voorstel door den Raad wordt aangenomen. De heer J. Gerritsz Jr. wenscht aan te koopen grond achter zijn tuin inde Rozenstraat. De Raad stemt in den verkoop toe tegen 5 per M2. J. Overwteel en H. van der Horst wenschen te verbouwen resp. de percee- len 24 en 22 aan de Frans Halsstraat doch hebben de toestemming van den Raad hiertoe noodig, ingevolge een vroeger Raadsbesluit. B. en W. hebben geen bezwaren, de Raad ook niet en dus wordt het verzoek toegestaan. De Raad besluit ter verbetering van den Scheepmakersdijk, in eigendom voor de gemeente te aanvaarden vier strook jes grond, door de eigenaars onder ze kere bepalingen aangeboden. B. en W. vragen ƒ900.— aan tot het doen veranderen van het uurwerk op den toren der Nieuwe Kerk, zóó, dat op de wijzerplaten ook de minuten aangegeven worden. De heer Winkler juicht het voorstel toe, maar wenscht witte geëmailleerde platen met blauwe cijfers. De Voorzitter beantwoordt. De Heer de Breuk verzekert dat van den wenk zou gebruik gemaakt worden, maar meent dat het niet goed- kooper zal zyn. De heeren Van der Steur en Roog wenschen aan den toren geen moderne platenzy behooren niet bij den toren. De ƒ900.wordt toegestaan. Door B. en W. wordt voorgesteld eene wijziging in de verordening op het heffen van schoolgeld in dier voege „Indien twee of meer kinderen uit „hetzelfde gezin niet dezelfde Burger school bezoeken, wordt met inachtne- „ming van vorengenoemden maatstaf de „bijdrage, verschuldigd voor het kind „of ieder der kinderen, welke de Eerste „Burgerschool en evenzoo de bijdrage, „verschuldigd voor het kind of ieder „der kinderen, welke de Tweede Bur- „gerschool bezoeken, zóódanig berekend, „alsoi al die schoolgaande kinderen uit „hetzelfde gezin dezelfde Burgerschool „bezochten." De heer van der Mersch vraagt in lichting, omdat het voorstel wel wat1 duister is. Spreker denkt aan verschil tusschen leerlingen, die geen plaats kun nen vinden aan de Tweede Burgerschool J en zoo aan de Eerste terecht komen en leerlingen, die uit vrijen wil naar de laatste komen, en wenscht wyzigingin het voorstel ten behoeve van de leerlin gen van de eerste categorie. De heer Waller licht toe, dat het voorstel niet in verband staat met plaatsruimte, en beveelt aanneming van het voorstel aan en de kwestie later te regelen. De heer Sneltjes voert het woord, de heer Wal-. Ier beantwoordt. De heer Loomeijer bespreekt de kwestie nog. De lieer V. d. Mersch beantwoordt den heer Wal ler, wenscht de billijkheid betracht te zien, alleen zij, die gedwongen worden tot de duurdere school moeten minder betalen. De Heer Waller blijft het voorstel aanbevelen. De Heer Van der Mersch is niet over tuigd. Voorstel B. en W. komt in stem ming en wordt aangenomen met 19 tegen 11 stemmen. De Heer Van Styrum is van meening, dat hetgeen is aangenomen, van blij- venden aard, doch het voorstel Van der Mersch van tijdelijken aard is, dus dat dit laatste heel goed in stemming kan gebracht worden. De Heer Macaré ver zoekt dien voorsteller te doen besluiten zyn voorstellen voorloopig in te trekken, waaraan deze voldoet. Bij den Raad waren ingekomen een verzoek om raad hoe te handelen als, zooals geschied is, toelating werd ge weigerd aan een kind op de tweede Burgerschool en de verzoekster om finan- cieele reden niet van de eerste Burger school gediend is, alsmede een verzoek van zestien anderen, wier kinderen om dezelfde reden niet kunnen geplaatst worden aan genoemde school. B. en W. lichten toe, dat aan al de lagere gemeente-scholen nog plaats is behalve aan de tweede Burgerschool en dat dus aan adressanten zou geant woord kunnen worden, dat voor hun ne kinderen indien het schoolgeld der Eerste Burgerschool of der Oplei dingsscholen hunne financieele krachten te boven gaat, terwyl op de Tweede Burgerschool geen plaats meer is een der Tusschenscholen open staat, waar weliswaar geen Fransch wordt onderwezen, maar waar de overige vak ken van lager onderwijs, dezelfde zyn; terwijl tegen den tyd, dat onderwys in het Fransch voor hunne kinderen in aanmerking komt, de avondcursus aan de Burgeravondschool in die leemte kan voorzien. Dit punt wordt uitgesteld. B. en W. stellen voor afwyzend te beschikken op een verzoek van G. Mul der om, aangezien hij wenscht hande te drijven in paarden en rijtuigen, be noemd te worden tot makelaar in paarden en rijtuigen en dit, omdat volgens art. 65 van het wetboek van Koophandel een makelaar geen handel mag drijven in de zaken, waarvoor hy als zoodanig is aangesteld. By nader schrijven aan den Raad, deelt adressant mede, dat het niet zyne bedoeling is handel te drijven in boven gemelde zaken en verzoekt alsnog gunstige be schikking. In deze zal nader advies van de Kamer van Koophandel ver zocht worden. Voorgesteld wordt, aan de Wed. J. Tol, wier echtgenoot overleden is aan de gevolgen van een klap, hem toe gebracht door een paard, terwijl hy in dienst was van de gemeentereini ging, toe te kennen een onderstand van ƒ2.— per week gedurende 3 jaren. De Raad besloot in gunsligen zin. Goedgekeurd werd de begrooting voor de dienstdoende Schutterij over 1898 ten bedrage van ƒ8418,25 waaronder eene toelage der gemeente groot ƒ8198,25 en van de Barbara-Gasthuis Bewaarschool ten bedrage van ƒ1655,40 met gemeente subsidie van ƒ696.66! Mede werd goedgekeurd de rekening

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 1