HAARLEMSCH Adresboek Van Haarlem Eerste Blad. No. 79 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84. Negentiende Jaargang. 144 van WOENSDAG 6 October 1897. Het 1897. Prijs ing. 1.75, geb. 2.—, DË ERVEN LOOSJES. Nieuwsberichten. T1LEPHOONNUMMER TELEPHON1SCHE VERBINDIN met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandent —,25. franco p. post ,40. nommers S centen per stuk Afzonderlijke Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. A dvertentwa worden, aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst is voorhanden in den Boekhandel van „ONZE LEESTAFEL". Onlangs versohenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkregen bij De Erven Loosjes, te Haarlem. ASSER. (Mr. H. L.) Bescherming van Minderjarigen. Eene stadie over het ouderlyk gezag en de voogdij.ing. f 4 90 BOER. (W. C. DE) HandleidiDg voor het Notaris-amht, in het bijzonder ten dienste vaD hen, die zich voorbereiden tot het notarieel examen. Compleet in ongeveer 15 afl. ing. 0.85 FOKKER (Dr. A. A.) Heeroom's Pleeg dochters. Roman uit het Portugeesch vertaald, 2 dlning. 6.50 HAMEL. (Dr. A. G. v.) Het zoeken van "L'ame frai^aise" in de letter kunde en de taal van Frankrijk. Redevoering uitgesproken bij de over dracht van het rectoraat der Rijks universiteit te Groningen, den 21 en September 1897 iug. 0.90 HERRADEN. (BEATRICE) Alles komt terecht. Met 42 houtsneden van J. H. Baconing. 1.50 geb. 1.90 HARTOG. (JACQUES) Eene Symphonie in woorden. Gedachten uitgesproken door verschillende beroemde groot heden, op het gebied der paedaiogie en der muzieking. 1.90 geb. 2.50 HEERSPINK. (J. B F.) Dr P. Hof stede de Groot's leven en werken, ing. 1.90 JORISSEN. (Dr. E. J. P.) Transvaal- sche Herinneringen 18761896. ing. 3. geb. 3.50 KAR AM ATI Toewijding. Roman. ing. 1.60 MEES (Dr. R. P.) Opmerkingen over de vorming en den aard onzer ken nissen, tweede druking. 1.25 ROMBOUTS. (Dr. J. E.) Vrienden en vijanden uit het Dierenrijk. Beschre ven voor oud en jong. Met ongeveer 250 platen, grootendeels naar pboto- graphieën van den schrijver.... ing. 2.40 geb. 2.90 ROP (ANT. L. DE) De sprookjes van Moeder de Gans. Met platen van G. Doréing. 1.50 geb. 1.90 SCHELLING. (P. M) Het eenig ge neesmiddel ing. 090 STRATZ (Dr. C. H.) De vrouwen op Java Eene gynaecologische studie, ing. 2.50 TURNER. (ETHEL) De bewoners van Misrule. Uit het Engelsch vertaald door Marie ten Brink. Geïllustreerd door A. J. Johnsongeb. 2.50 XJLFERS. (S) Het socialismeing. 3.90 geb. 4.50 "WEBSTER. (J. P.) Het orakel van Baal. Een verhaal van eenige zonder linge voorvallen in het leven van Proftssor Horatius Carmichaet. Uit het Engelsch vertaald door Servaas de Bruyngeb. 2.90 ZEEHUISEN. (Dr H.) Chemische Diagnostiek aan het ziekbed. Eerste deel. Chemische Diagnostiek der Urine aan het ziekbeding. 3.75 Bflitenlandsche nieuw verschonen werken DOLLIVET. (LOUIS) Sale suif ..ing. 1.90 SCHWAB. (M.) Le livre de Monelle.ing. 1.10 BLUM, von Borries und Barkhausen. Die Eisenbahn-Technickder Gegewart. Erster Band, Erster Abschoit, Zweiter Theil.ing. 10.40 GUTZMANN. (Dr. Med. H.) Das Stot- tern. Eine Mouographie fier Aergte, Padagogen und Behörden. Mit zahl- reichenfignren, Photographieen, Cur ven und Tabellen im Text und Licht- drucktafeling: 6.50 I H A M PEL. (CARL) Gartnerische Schmuckplatze in Stadten, ihre All iage, Bepflanznng und Pflege ...cart 3.90 MAURIER.(GEORGEDU)The Martian. 2 dlning. 2. Bovenstaande werken zgn voorhanden bjj de boekhandelaars de Erven Loosjes Tweede Kamer. In de zitting van Dins dag deelde, bij de bespreking over de geloofsbrieven van den heer van Gilse, de kommissie de ontvangst mede van nog twee adressen in zake de verkiezing te Sneek. Uit één blijkt, dat reklamanten niet tijdens de stemmen werden opge nomen, klachten hebben geuit. Op grond hiervan wijzigde de Kommissie hare kon- kluzie en trok zij in haar voorstel tot opvrage van de biljetten te "Woudsend. Dit werd door de heeren Pijnappel en Kerdijk bestreden en laatstgenoemde stelde voor op te vragen de stembiljetten in alle stemdistricten van Sneek. Dit voorstel werd toegejuicht door den heer Kuyper, omdat de toekenning van het geprotesteerde stembiljet te Woudsend berust op eene foutieve opvatting van de nieuwe kieswet door het stembureel en diezelfde fout ook in andere stem- distrikten kan zyn begaan. De heeren van Karnebeek en de Savornin Lohman bestreden het voorstel-Kerdijk, dat echter werd aangenomen met 65 tegen 23 stem men, zoodat de biljetten in het kiesdis- trikt Sneek zullen worden opgevraagd. Ook werd besloten op te vragen alle biljetten in het distrikt Amsterdam VI. (verkiezi.ig Geertsema). Aan de orde was toen de behandeling van het Adres van Antwoord op de Troonrede en allereerst de algemeene strekking. De heer v. d. Zwaag motiveerde zijn stem tegen het Adres. Wat de algemeene strekking aan gaat, kreeg bij den indruk, dat het ge- i maakt was door eene kommissie van hovelingen in plaats van volksvertegen woordigers. Het Adres bevat, zeide Spreker, laffe vleier jj tegenover de Konin- gin-Regentes, die evenals elke moeder, maar met meer middelen voor een eenig kind zorgt. Verder beweerde hij, dat de toestand volstrekt niet gunstig is, zooals de Troonrede meldt. Het volk lijdt in vele deelen des lands gebrek. Bovenal meende Spreker dat zonder algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen geen voorstellen tot hervorming zullen baten. De heer Troelstra ver- klaarde ook tegen te zullen stemmen, omdat het ontwerp is een weerklank op een onjuiste Troonrede, 't Verwon derde hem, dat de Reg., waarin de heer Borgesius zit, niets zegt betreffende het erbarmelijke kiesrecht; vóór alles is noodig algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen. Spreker betreurde zeer, dat van Staatspensionneering niet ge waagd wordt; hy herinnerde aan de meeting, te 's Gravenhage gehouden, las de daar aangenomen motie voor, betreurde dat in de kommissie de Sociaal-Democratische Arbeidersparty niet vertegenwoordigd is, evenmin als in de Kommissie voor de Statistiek en wees eindelek op de noodzakelijkheid de huurboeren schadeloos te stellen we gens de nadeelen der veeziekten. De heer Vermeulen verdedigde de algemeene strekking van het ontwerp, met het oog op de korte kennismaking van Regee ring en Kamer. Het gejuich, dat opging; nadat de rede door de Regentes was uitgesproken, was het beste antwoord op de rede geweest. De Min. van Fin. beriep zich op de statistieke gegevens en mededeelingen der Kamers van Koop handel, ten bewijze dat scheepvaart, handel en nijverheid zjjn vooruitgegaan in 't algemeen, al zij het niet geheel. Principieele verandering van het kies recht is van deze Regeering niet te wach ten na de pas gegeven uitbreiding, en omdat dan juist geen sociale hervor mingen tot stand zouden kunnen komen. In zake Staatspensionneering moet wor den afgewacht het rapport der Kom missie. Ook de Minister was van oordeel, dat ieder Nederlander de Regentes dank baar moet zijn. De heer Kerdijk nam met leedwezen akte van de verklaring der Reg. in zake het kiesrecht en zou daarop bij de begrooting terug komen. De heer v. d. Zwaag bleef bij zijn gevoelen en beweerde, dat statistieken niets beteeken. Ook de heer Staalman zou tegenstemmen en wilde dat de Ko ningin in een omgeving van waarheid zou gebracht worden. De algemeene strekking van het adres werd aangenomen met 86 tegen 6 stemmen. Tegen stem den de heeren van Kol, Troelstra, Nol- ting, Ketelaar, Staalman en van der Zwaag. Bij de derde paragraaf spoorde de heer Lieftinck krachtig aan tot ver krijging van de heropening der grenzen hij wenschte deze Reg. meer moed toe, dan de vorige geopenbaard had. De heer van Kol betreurde diep, dat in de Troon rede geen woord voorkwam betreffende de erbarmelijke toestanden in Indië, daarop en op den toestand in Atjeh zou hij bij de Indische Begrooting terug komen. De Min. van Fin. beloofde na mens de Reg. dat zooveel mogelijk her vormingen in Indië zouden worden aan gebracht en dat de Atjeh-oorlog door handhaving van de tegenwoordige tak- tiek waarschijnlijk beëindigd zou worden. De paragraaf en het geheele ontwerp werd aangenomen met 83 tegen 6 stem men dezelfde tegenstemmerswaarna de vergadering werd gesloten. Uit Heusden wordt bericht dat daar een echo is ontdekt, die een volzin van acht lettergrepen herhaalt, dat is één meer dan de beroemde echo te Muiderberg. HAARLEM, 5 October 1897. In de vestibule van het Koloniaa' Museum bevindt zich een opschrift van ongeveer den volgenden inhoudA1 had de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van Nijverheid niets anders gedaan dan het oprichten van het Koloniaal Museum, dan nog had zij genoeg gedaan. Deze uitspraak van iemand, die het weet, trad ons voor den geest, toen wij het bericht vernamen, dat onze Koningin nen deze stichting waardig keurden de hooge eer van een bezoek, en zulks voornamelijk met het oog op de ver meerdering van de kennis onzer Koningin ten opzichte van Hare onderdanen buiten Nederland, hun land, zeden en gewoon ten, benevens de bronnen, waarin die onderdanen hun bestaan vinden, en de voortbrengselen des lands. Het is niet meer dan natuurlijk, dat in deze dagen voor zeer velen, binnen Haarlem zelfs, dat Museum besproken wordt. En dan die gesprekken aanhoo- rende, moet men verbaasd zijn over de weinige bekendheid waarin het Museum zich mag verheugen, zelfs bij Haar lemmers. Over het algemeen stelt men zich de Inrichting voor als een verzameling van rariteiten, betreffende den Oost, terwijl het bevat eene oordeelkundig gerang schikte, buitengewoon compleete verza meling van alles wat op het gebied van land- en volkenkunde van den Indischen Archipel betrekking heeft. Modellen van woningen, pakhuizen, voertuigen, huisraad en kleeding der inlanders, de grondstoffen tot de ver vaardiging van een en ander, de werk tuigen hiertoe noodig, de wapenen, zoowel de gewone als de pronkwapenen, waarbij sommige zeer kostbare, de vaar tuigen en de wijze van bemanning, de verschillende typen der bevolking en hunne eigenaardigheden, de bedryven en beroepen, de producten van den arbeid, meestal handenwerk, met de bijbe- hoorende gereedschappenalles wat den landböuw betreft, de groote en kleine culturen, met de producten van deze tot in de menigte bijzonderheden; den rijkdom van gewassen tot in deonder- deelen en het gebruik dat er van ge maakt wordt; dit alles en nog veel meer is te zien en te bestudeeren in het Koloniaal Museum, dat dus als het ware den schakel vormt, die den Neder lander behoort te verbinden met het schoone, zoo weinig bekende, Insulinde, en waarvan de kennis niet alleen hare aangename, doch ook hare nuttige zijde heeft. Wien het niet schikt om op werkdagen en tegen betaling het Mu seum te bezoeken, kan op Zondag te recht, mits men zich op Vrijdag van een bewijs van toegang voorziet, dat dan aan het Museum gratis is aan te vragen. Hét humoristisch Kwartet „Udel" heeft gisterenavond in de sociëteit „Ver- eeniging" veel succes gehad. Niet wat betreft de opkomst van het publiek, deze was, jammer genoeg, zeerschaarseh, doch volop wat betreft de uitvoering der verschillende nummers van het pro gramma. Inderdaad, dit viertal is in de voor dracht recht geestig en beschikt over een uitgebreid repertoire van komische kwartetten. De aanwezigen volgden de uitvoering blijkbaar met de grootste voldoening. Meermalen bleek dit uit het luide ge lach en het daverend applaus, dat den zangers onder en na de voordrachten tegenklonk. In hun soort mogen de verrichtingen van het Udel Kwartet eenig genoemd worclen. Zij verdienen eene kennismaking ten volle, al ware het alleen maar ter afwisseling van de zware en ernstige muziek, die in den regel in de concertzaal geboden wordt. Het Kwartet Udel is een echt kun stenaarskwartet. Zij beoefenen op eenige wijze een kunst-genre, dat niet achter gesteld behoeft te worden, by serieuse kunst. Naar men ons uit goede bron mede deelt zal Udel's Kwartet in het begin van November eene tweede uitvoering geven met een geheel nieuw programma. De lessen aan de openbare Herha lingsschool zijn gisteren met 22 meisjes en, 88 jongens leerlingen aangevangen. Twaalf konden niet toegelaten worden,

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 1