Er wordt bericht, dat de hoofden der opstandelingen op Cuba eiken vorm van zelfbestuur op het eiland en elke am nestie afwijzen. Zij zullen slechts tevre den zijn met algeheele onafhankelijkheid en dit willen de Spanjaarden niet. Wat generaal Weyler in den zin heeft weet men niet. Zijne regeering heeft besloten hem terug te roepen, niettegenstaande hij verklaard heeft Cuba te zullen be vredigd hebben en h\j niet van plan was voor dien heen te gaan. Zelfs heeft de generaal er een paar bedreigingen aan toegevoegd, welke als zij worden uitgevoerd, bedenkelijke gevolgen kun nen hebben, zooals, dat hij opstand zou verwekken onder de troepen en zich zou aansluiten bij de Carlisten. Men acht hem tot een en ander best in staat. Onder den naam Frei Post, is te Ber lijn een nieuwe onderneming opgericht. Deze maatschappij stelt zich voor aan ieder niet alleen papier en enveloppe, maar ook den daarbij behoorenden 10 pfennig postzegel geheel kosteloos te leveren. De onkosten van de onderneming zullen daardoor gedekt worden, dat het papier, dat als briefomslag te zamen gelegd kan worden, op de binnenzijde met advertentiën bedrukt wordt. Te Maidstone, eene Engelsche stad met vier en twintig duizend inwoners is vpor eenige dagen typhus uitgebroken en wel op zoodanige wijze, dat men zich ernstig ongerust maakt. Een onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat alweer het drinkwater de schuld heeft, doch men schijnt er nog niet achter hoe dit verontreinigd is geraakt. Ware het water op bepaalde tijden bac teriologisch onderzocht, dan was de vreeselijke epidemie voorkomen. De directie der waterleiding deed aan de ingezetenen weten, dat de toevoer van het besmette water was afgesneden, doch tusschen deze kennisgeving en de afsluiting zelve schijnen nog drie dagen gelegen te hebben, waarin de bevolking, vertrouwende op de directie, met ge rustheid het toen voorhanden water ge bruikte. Als dit zóó is, dan is zeer zeker onverantwoordelijk onvoorzichtig gehan deld. Thans nu het veel te laat is, zullen nieuwe putten in kalkrotsen worden gegraven en dat als dan komende water zal boven alle verdenking zuiver zijn, terwijl ook de noodige contróle op het water is toegezegd. Muller, de moordenaar uit de Schooter- boschstraat te Rotterdam, is werkelijk in 1893 in Engeland verpleegd geweest in een krankzinnigen gestichteen cor respondent van de Nieuwe Rotterdam- sche Courant heeft dit feit aan het licht gebracht, evenals een correspondent van dat blad te Berlijn, aldaar de gegevens verzamelde voor Müller's familie, leef wijze en gewoonten. Van zijn verblijf in het Engelsche gesticht wordt bericht, dat hij daar rustig was en na een verblijf van ongeveer drie maanden ontslagen was. In 1890 "reeds moet hij voor het eerst zijne familie verlaten hebben en na veel omzwervens te Londen aangeland zijn. Naar men mededeelt heeft een kunst liefhebber dertig duizend gulden aange boden tot verwezenlijking voor het plan tot oprichting van een standbeeld voor Frans Hals te Haarlem. Daarentegen heeft de schenker het bestaande comité voor dit plan verzocht aan de Neder- landsche kunstenaars de toezending te vragen van iets van hun werk, dat hij dan in zijne verzameling zal bewaren. Van verschillende zijden moeten reeds toezeggingen in dezen zin bij het comité zijn ingekomen. Als dit bericht in alle opzichten waar is, behoort toch gezegd, dat liefde tot de kunst toch ook nog in Nederland bestaat. Het bericht, de vorige week opgeno men over het weigeren om in gesloten tijd gebruik te maken van de telefoon te Odoorn door de vrouw van den be ambte is in zooverre waar, dat niet het gebruik geweigerd werd aan den minis ter zelf, maar aan een dezen vergezel lenden hoofdambtenaar. De vrouw van den telefoonchef was echter volkomen in haar recht, natuurlijk ook als het de minister in persoon geweest was. Uit den Haag wordt medegedeeld, dat op de begrooting van Binnenland- sche Zaken een bedrag van vijftigdui zend gulden ten behoeve der huldigings feesten in 1898 is uitgetrokken. De helft van dit bedrag zou bestemd zijn tot het inrichten van de Nieuwe kerk te Amsterdam voor de plechtigheid, en dat gedurende vier maanden dit gebouw ter beschikking van het rijft zal gesteld zijn. Het hooge sterftecijfer te 's Hertogen bosch, 27,5 per 1000, moet volgens de gezondheidscommissie liggen aan den slechten toestand der arbeiderswonin gen. Ook in deze is de Haarlemsche werkman dus zijn Noordbrabantsche broeders vooruit, door de talrijke coöpe ratieve bouwvereenigingen, waarvoor te Haarlem tot heden steeds kapitaal te vinden was. Aan de zoo vergroote en vernieuwde beetwortelsuikerfabriek „Holland" te Halfweg, zijn de werkzaamheden de vorige week begonnenze gaan tot op heden niet naar wensch; hier en daar hapert steeds wat aan, zoodat in de 24 uur nog niet zooveel kan verwerkt wor den als het vorige jaar. De beetwortelen komen goed jyfzetten meer dan 50 beladen schepeü liggen thans aan den wal. Evenals van bijna alle dorpen inden omtrek gaan ook van Halfweg en om streken een 16 tal kinderen te Haarlem ter school, die de reis daarheen iederen dag per trein maken, bij den jongsten zomerdienst kwamen zij aldaar des mor gens te 83/t uur, dus op goeden tijd aan. Die trein is echter vervallen dus we moeten die jonge lieden reeds te 7.10 (g. t.) van Halfweg, enkelen te 6</4 uur van huis, wat vooral des winters zeer onaangenaam is, terwijl bovendien veel tijd verloren gaat. De ouders en voogden dier kinderen hebben zich daarom per verzoekingschrift gewend tot den raad van administratie der Hollandsche IJzeren Spoorweg Maat schappij om, al is het dan ook maar alleen voor die abonné's trein 13 te 8.13 (g. t.) te Haarlem aankomende te Halfweg te doen stoppen. Te Houtrijk en Polanen is men maar niet tevreden met de benoeming van een hoofd der openbare school aldaar; bij een bevolking voor 3/4 Protestant is een Katholiek hoofd benoemd, No. 7 van de voordracht. Met het oog op deze omstandigheid, heeft de commissie tot het bouwen eener school met den Bijbel, hare taak weder ernstiger opgevat, thans gesteund door meerdere ingezetenen, zoodat het zich laat aanzien, dat die school in 1898 zal worden gebouwd, de grond is reeds gekocht. HAARLEM, 12 October 1897. Ons land is thans in het bezit van niet minder dan vier opéra's. In de residentie zjjn gevestigd de Fransche en de Italiaansehe, terwijl de hoofdstad des lands zich verheugt in twee Neder- landsche gezelschappen, dat van den heer Van der Linden en het nieuw gevormde onder directie van den heer de Groot. Nog een Duitsche opera en de ideale toestand op muzikaal-drama- tisch gebied is geboren, het verlangen bevredigd, om op elk kunstwerk den stempel te zien gedrukt van eigen nationaliteit en herkomst. De groote waarde van dit laatste mochtZaterdag- avond blijken bij de voorstelling, welke in den Schouwburg gegeven werd door het Italiaansehe opera gezelschap. Welk een verschil tusschen deze Lucia en die welke ons door andere gezelschappen werd gegeven. Het innig verband tus schen woord én toon die beide in Donizetti's meesterwerk in zoetvloeiend heid om den voorrang strijden wordt geen enkele maal verbroken. De decla matie in den zang blijft natuurlijk en ongewrongen. Behouden blijft boven dien het trissche klank-ensemble, dat het Italiaansch aan den zang geeft door zijn rijkdom aan open vocalen. De vraag, of onze taal voor den zang wel bijzonder geschikt is, kan toe stemmend beantwoord worden; toch zal men aan het Italiaansch de voor keur moeten geven als de zang-taal bij uitnemendheid. Over de samenstelling van het Ita liaansch opera-gezelschap kan onver deeld gunstig gesproken worden. Er zijn krachten bij van den eersten rang. De koren zingen met mooien klank, terwijl ook het orkest zich verre ver heft boven de verrichtingen, welke wij gewoon zijn aan deze zijde van het voetlicht gade te slaan. Het geheel staat onder de leiding van een bekwaam directeur, die zijn troepen op zeldzaam gemakkelijke wijze aanvoert en daarbij komt tot een voortreffelijk ensemble. Het kunstgenre waartoe Donizetti's Luca di Lammermoor behoort wordt door velen verouderd genoemd. Na eene voorstelling als die van Zaterdagavond zou men geneigd zijn te gelooven, dat deze opera vele moderne werken jzal overleven. De Liedertafel „Haarlem's Zang genot", Directeur de heer N. H. An- driessen, heeft besloten bij gelegenheid van haar 30jarig bestaan, een natio- nalen Zangwedstrijd voor Mannenkoren uit te schrijven, die vermoedelijk in den loop der maand November 1898 zal plaats hebben. Nadere inlichtingen worden door den Secretaris den Heer W. F. Bremer Jr., Kruisweg 47 verstrekt. Gisterenavond kwam in den Schouwburg Papa Nitsche voor het voetlicht, een comédie in vier bedrijven van Walther en Stein, vertaling van M. Ternooy Apèl, gegeven door de Neder- landsche Tooneelvereeniging. In het goed geschreven stuk komen recht amusante toestanden voor, die dan ook op verdienstelijke wijze worden weergegeven, zoodat het komische ele ment er goed in vertegenwoordigd is. Toch behoort men het stuk nog eens te zien, om het ten volle te kunnen waardeeren. De zaal was zéér slecht bezet; wie er waren amuseerden zich uitstekend. „Het gaat te druk" was de meening van een tooneel-lief hebber„het publiek kan en wil niet alle avonden uit. 'tls dus geen wonder, als soms voor ledige zalen gespeeld wordt. De gezelschappen die zulk een lot, treffen, behoeven zich dit dus niet direct aan te rekenen als een bewijs van mindere waardeering." De tooneellief hebber echter had goed praten, doch de gezelschappen zijn er de dupe van. De aangekondigde Faust-voorstel ling door de Nederlandsche Opera kan Donderdag door omstandigheden geen voortgang hebben, doch nu treedt Woensdag het beroemde Italiaansehe Opera gezelschap op met II Travatore van Verdi, waarin dan tevens een bal let zal opgevoerd worden, wat natuur lijk de aantrekkelijkheid zal verhoogen. Doch ook zonder dit laatste zal menig een zich opmaken tot een bezoek aan de Italianen. Reeds bij hun eerste op treden alhier, de vorige week, hebben zij zich door hun artistieke verrichtin gen van de sympathie van het publiek meester gemaakt en het toen behaalde succes voor een minder talrijk publiek zal menigeen doen besluiten Verdi's meesterwerk in zijne oorspronkelijke taal door Italianen te gaan hooren. Een nieuwe heldentenor signor Ca- lazzo, en de sopraan signora Sambo, zullen Woensdagavond voor het eerst alhier optreden. Voor de hoogste afdeeling van den Zangwedstrijd, uitgeschreven door de liedertafel OrpJieon te Amsterdam op 20 en 21 November a.s. hebben zich de navolgende vereenigingen laten inschrij ven Mannen Zangvereeniging Crescendo, directeur N. H. Andriessen, Haarlem; Koninkl. Zangvereeniging Cecilia dir. Richard Hol. 'sGravenhage; Rotter- damsche Liedertafel, dir. Georg Rijken, Rotterdam; Re Vereenigde Zangers, dir. Henri F. R. Brandts Buys, Amster dam; en de Koninkl. liedertafel Zang en Vriendschap, dir. W. Robert, Haarlem. In de tweede en derde afdeeling is de deelneming van kleinere Zangveree- nigingen zoo talrijk, dat eene splitsing in sectiën A en B noodzakelijk is ge worden. De beroemde Haarlemsche Vleesch- hal, aan het Rjjk in huur overgegaan ten dienste van het Rijks archief in Noordholland, is thans in gebruik ge nomen. Men zal zich het vroeger uiterlijk van het schoone gebouw herinneren, zoo als het daar stond met zijn fraai uitgevoerd beeldhouwwerk, waarop de verfkwast sedert tal van jaren was gehanteerd, zeer tot schade van het werkelijk schoone werk. Het rij k had op zich genomen het gebou w te restaureeren en het voor archief geschikt te maken. Verleden jaar reeds kreeg het eerste gedeelte van het werk zijn beslag. Met veel kosten zijn de verschillende beeld werken van de dikke verflaag gereinigd. Een groot deel van het dak en de steenen bevloering is vernieuwd en het geheel is van centrale verwarming voorzien. De kollossale pilaren, het zwaar gebouw de plafond dragende, zijn mede ontdaan van eene teerlaag welke deze, nog in goeden staat verkeerende, bedekten en de benedenhal heeft hierdoor op nieuw een frisch uiterlijk terug bekomen. Deze geheele beneden lokaliteit is thans ingenomen door groote boeken kasten, bevattende de geschiedenis van Holland en West-Friesland zoowel op historisch als op administratief gebied, de resolutiën der Staten van Holland, der gecomiteerde Raden en der Prefecten van de Zuiderzee, alles tot 1813, als wanneer het Nieuw Archief een aan vang neemt. De uitgestrekte zolder, welke men langs een steenen wenteltrap bereikt, zou men zeer zeker niet meer herken nen. De geheele ruimte is door uitge strekte, gedeeltelijk van glas voorziene beschotten in vertrekken afgedeeld. Een nieuwe houten vloer is daar gelegd. Deze vertrekken dienen voor hen, die hunne onderzoekingen daar te verrichten heb ben, tot vergaderkamer en tot werk kamer van den Rijks-Archivaris, den Heer C. J. Gonnet. Naar het ons voorkomt zijn ook hier geen kosten gespaard om het geheel een gezellig aanzien te geven. Van algeheele voltooiing kan slechts gesproken worden als de kleine winkel tjes aan de Oostzijde van het gebouw zijn opgeruimd. Men zal zich herinneren dat deze van de Ned. Hervormde door de gemeente Haarlem zijn aangekocht, zoodat ook in deze spoedig verandering te wachten is. Het is natuurlijk nog niet te bepalen of men en dan onder welken vorm, de kelderopeningen aan de Oostzijde zal kunnen behouden. Tegen den Bierhuishouder J. de K., woonachtig aan de Leidsche Vaart, is procesverbaal opgemaakt ter zake het verkoopen van sterken drank in het klein zonder de daartoe vereischte ver gunning. De vorige week zijn irfde huzaren kazerne aan den Schoterweg 2 paarden dekens ontvreemd. Als dief hiervan is in arrest gesteld de huzaar A. B. oud 20 jaren. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 11 October 1897. Roode tarwe f 7.65 f 7.75 Witte tarwe V 7.40 n 7.50 Rogge 11 5 n 5.10 Haver 1) 312» 11 3.40 Gerst v 5.25 Duivenboonen li 6.50 Paardenboonen 11 5.50 li 5.65 Bruine boonen v 8.75 Capucijners n 9.50 per 50 kilogr. Markt van 11 Ootober 1897. Boter. Aangev. 134 verk. 134 KG. L. pr. f 1.10 H. pr. f 1.30 p. KG. Biggen. Aangev. 118 verk. 118 stuks. L. pr. f 7.H. pr. f 9.p. stuk. Schrammen. Aangev. 69 verk. 69 stuks. L. pr. 10.— H. pr. f 17.—p. st; Aardappelen. Aangev.540 verk. 540 H.L. L. pr. ƒ1.20 H. pr. ƒ2.50. p. H. L. Appelen. Aangev. 200 verk. 200 H.L. L. pr. ƒ3.H. pr. ƒ8.per HL. Peren. Aangev. 227 verk. 227 H. L. L. pr. 4.H. pr. 12.p. H. L. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, cp Donderdag 14 Oct. 1897 des namiddags van 2—3 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Sonate No. 2LemmenB. a. Prélade. b. Cantabile. c. Allegro con fuoco. 2. Trauermarsch aus der Götter- dammernngR. Wagner. 3. Variatiën in AsA. Hesse. 4. AdagioHaydo. 5AllegrettoGnilmant.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2