HAARLEMSCH Eeggte Blad. Adresboek Van Haarlem No. 82 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84. Negentiende Jaargang, 144 abonnementsprijs ZATERDAG October verschijnt: Dinsdag- en Vrijdagavond. Het 1897. Prijs ing. 1.75, gcb. f 2.—, DE ERVEN LOOSJES. N ieuwsberichten. T1LEPHOONNUMMER TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM, Per drie maanden—,25. n franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot dinsdag en vrijdag des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. is voorhanden in den Boekhandel van Tweede Kamer. De afdeelingen hebben gekozen tot rapporteurs over Hoofdstuk VI Marineder Staatsbegrooting voor 1898 de heeren Lieftinck, Goedkoop, Travaglino, Zijlma en Merckelbach. De Kommissie, daartoe benoemd, heeft de op 25 Juni bij de herstemming te Sneek ingeleverde stembiljetten onderzocht en nageteld. Zij is tot de konkluzie gekomen, dat het resultaat der herstemming zou kunnen zijn ge weest, dat op den heer van Gilse waren uitgebracht 2450 en op den heer Heemskerk 2451 geldige stemmen., waaruit dan volgt, dat niet blijkt, dat de heer van Gilse gekozen is. De Kom missie stelt mitsdien voor den heer van Gilse niet als lid der Kamer toe te laten. Woensdag hield de Kamer weder een openbare zitting. Ingekomen was het overlijdensbericht van Mr. J. Heems kerk Az, dat met een brief van rouw beklag zal worden beantwoord. Het rapport betreffende den geloofsbrief van den heer van Gilse werd tegen Vrijdag 11 uur aan de orde gesteld. Vervolgens werd eene nominatie opge maakt voor een raadsheer in den Hoogen Raad. Als eerste kandidaat werd gekozen Mr.LamanTrip, president van de Arrond. Rechtbank te Zutphenals tweede kan didaat Mr. van Heukelom, president van de Arron. Rechtbank te Rotterdam als derde kandidaat Mr. van Teylingen, raadsheer in het Gerechtshof te 's Gra- venhage. De heer van der Zwaag heeft verlof gevraagd en gekregen om den Min. van Justitie op een nader te bepalen dag te interpelleeren over de uitzetting van Karl Wieier en Louise Kronau. De Kamer is tot Vrijdag gescheiden. In zake de verhoogde belasting op de roerende goederen te Rome, daar de neringdoenden steen en been over klaagden, heeft eene meeting plaats gehad, waaraan door vijftigduizend personen werd deelgenomen, doch waarvan stellig de helft geen cent belasting betaalde. Nadat de meeting tamelijk rustig was verloopen, zou eene deputatie zich naar het paleis begeven, waar twee der ministers hen afwachtten. Om deze deputatie te geleiden door de aangroeiende menigte, verschenen veertig karabiniers en deze begon men met steenen te gooien en er viel een schot. Natuurlijk schoten toen de karabiniers terug, waarbij een zevenjarige knaap werd gedood en drie betoogers gedood. Bétoogers en politie geven nu elkaar de schuld van het gebeurde. Eenige gearresteerden zullen voor den rechter gebracht worden. Er schijnt nu sprake van, dat de regeering slechts een millioen zal noodig hebben en men bericht dat reeds een wet tot gedeeltelijke intrek king van de bedoelde belasting gereed Met het verwijderen van het ministerie Ralli ■cis*ltiet sluiten van den Turksch- Griekschen vrede- de definitieve vrede alweer vertraagd. Del yap nis, de minister onder wiens bestuur de oorlog is uitgebroken, en er zelfs voor aansprakelijk is gesteld, is in Griekenland nog altijd een groot man en diy terwijl koning George hem om die red£n geen goed hart toedraagt. Er is f|ans een nieuw ministerie be noemd,' maar Delyannis is onvaderlands gezind genoeg om te verklaren, dat hij met alle hem ten dienste staande mid delen het nieuwe minAterie zal tegen werken en dat dit zal^Pbhieden maakt men op uit het feit dat zijne partij in de kamer de meerderheid heeft. Zeer duideljjk blijkt hieruit het streven van Delyannis om weer op het kussen te komen. Door Engelsche bemiddeling, zoo wordt medegedeeld, zal het kapitaal voor de oorlogsschatting er komen en van dien kant verwacht men tevens f den noodigen steun tot het intrekken van de lastige bepaling betreffende de contróle op de Grieksche geldmiddelen, welke door Duitsch drjjven in de vredes- preliminairen is gekomen. Het zal een stap nader tot den vrede zijn, als b«t gelukken mag deze voor Griekenland zeer vernederende bepaling kan komen te vervallen, maar het is nog niet na te gaan hoe Duitschland zich, bij zooveel krachtigen aandrang, houden zal tegen over Engeland, waarmede het toch al op geen vriendschappelijken voet staat. Er schijnt ook sprake van te zijn, dat eenige groote Grieksche kapitalisten hun vaderland met zooveel millioen zullen bijspringen, dat eene contróle commissie onnoodig is, en voor dit geval zou er misschien voor Duitschland geen reden meer zijn om aan het beginsel te hechten. Uit een en ander mag wel blijken, dat de toestand voor het oogenblik nog tamelijk duister is, duister genoeg om niet. al te gerust te zijn op de eenstem migheid van Europa in zake Griekenland. Dat de sultan raadgevingen ontvangt en opvolgt uit Duitschland, liever dan uit Engeland heeft men al lang opge merkt, te meer daar de snltan, als eens de oorlogsschuld geheel werd afbelaald, Thessalië geheel zou moeten ontruimen, en hierin schijnt hjj geen zin te hebben. Hjj wil geld en land van koning George, dit is ook reeds herhaaldelijk gebleken. Van dien kant heeft de koning dus in geen enkel opzicht medewerking te verwachten. Bjj de zeemacht in de Indische wateren zullen, na machtiging door de regeering thans proeven genomen worden met het verstrekken van onafgewerkte rijst aan de troepen en zulks ter bestrijding van de beri-beri. Men had n.l. opgemerkt, dat, waar gedeeltelijk ongepelde rijst werd gebruikt, de gevreesde ziekte min der sterk optrad. Te Hilversum doet de Schildersbazen- Vereeniging een beroep op de welwillen de medewerking van geachte werkge vers, tot betere verdeeling van het schilderwerk, vooral met het oog op den naderenden winter. De bedoeling ishet schilderen van tuinmeubelen, jaloezieën, keukengoed, eriz., dat gewoonlijk tot den drukken tijd, het voorjaar, wordt uitgesteld, in den wintertijd te doen verrichten, wanneer er behoefte aan werk is én ruimschoots tijd om alles goed te behandelen. Een visscher te Oldeboorn (Fr.) had de vorige week een zeldzame vangst. Aan één zetlijn haalde hij namelijk een paling en een snoek tegelijk op. Het schjjnt, dat de reeds aan den haak zit tende paling door den snoek is gepakt en eerstgenoemde visch door de kieuwen van den snoek zich een uitweg heeft gezocht, en zoodoende was de snoek, door bek en kieuwen, aan de lijn ge regen. Tei Wieringej^^^tooor eenigen tijd bij rSidsbeslui#M^*pr van vee van den vasten wal weHPren. In de vergadering van den 8en dezer was onder meer een schrijvA van den slager P. Maars aan de orae, waarin adressant verzocht een door hem ge kochte vette koe op het eiland te mogen invoeren. Hoewel de voorzitter tegen dit verzoek geen bezwaren had, meende de Raad zijn besluit te moeten handhaven, zoo dat op het adres afwijzend werd beschikt. Amsterdam telt heden een half mil lioen inwoners. De loop der bevolking was, blijkens den uitslag der 7 volkstellingen van deze eeuw, aldus: 1 Jan. 1830202,364 1840211,349 19 Nov. 1849224,035 31 Dec. 1859243,304 1869264,694 1879317,011 1889408,011 7 Oct. 1897500,000 De toeneming is dus van 18301869 slechts zeer matig geweest. Eerst na 1869, toen de aanbouw van nieuwe wijken een groote vlucht nam, is de bevolking sneller vooruitgegaan. In het jaar 1896 is de stijging bui tengewoon groot geweest (38,000) wegens de uitbreiding van de grenzen der gemeente. Het is ons aangenaam, onze lezers in vooruitzicht op de komende lange win teravonden op een nuttig en aangenaam tijdverdrijf attent te mogen maken. Dit tijdverdrijf >s zo° oud a's ^et huiselijk leven, het is de huismuziek, maar het muziekinstrument, dat wij aanbevelen is nog jong, namelijk de „Accoord Cither". Tot billijken prijs verkrijgbaar, ge makkelijk te handhaven en als 't ware spelende te leeren, heeft de Accoord Cither van lieverlede een terrein veroverd en een verbreiding gevonden, dat een tal van fabrieken ijverig concurreert, om aan de steeds stijgende vraag te voldoen en het instrument voortdurend te ver beteren. Bij deskundigen bestaat echter geen twijfel, dat de zoogenaamde Mül- ler'sche Accoord Cithers alle anderen aan soliditeit der constructie en melo- dieuzen toon verre overtreft. De Müller'sche Accoord Cithers zijn in voorraad en verkrijgbaar in de meeste muziekwinkels en het door de Firma J. T. Muller, Dresden Striesen gepubliceerd keurig boekje over Accoord Cithers wordt op aanvraag aan een ieder gratis en franco toegezonden. Een Noordbrabantsch grondeigenaar heeft zich tot de regeering gewend ver zoekende eene wet, waarbij verboden wordt, openbare wateren te verontrei nigen. Speciaal bedoelt rekwestrant hier de omstreken van Tilburg, doch hij wijst er op, dat ook nog een aanzienlijk deel van Nederland onder dit euvel gebukt gaat. Overdrijft de grondeigenaar; men zou zoo meenen van neen. In verschillende gemeenten klaagt men over stank van grachten. Den Haag, Delft, Amstefdam, b. v. b. om Haarlem maar niet eens te noemen. Vrij algemeen bestaat de mee ning, dat het kwaad in de steden op eigen bodem schuilt, dat allerhande stoffen, zoo maar niet met name te noemen, terechtkomen in stadsgrachten, omdat geen geregeld rioolstelsel bestaat om een en ander te kunnen opnemen en afvoeren. Wat b. v. b. onze Oude Gracht vroeger al had te ontvangen van de mest der stede, mocht wel blijken uit de enorme rioolen. .na baar demping gebouwd. Al dié stoffen heeten op zekere punten te zamen te komen, maar om hetgeen dan nog overblijft weg te maken, daartoe is nog eene afzonderlijke reiniging noodig, welke telken jare in den herfst plaats heeft. Zie, al die ongerechtigheden nam vroeger de gracht in zich op. Gunstige wind en enkele malen eene spuiing ruimden heel wat op en dan kwamen nog de gemeentelijke baggerlieden op geregelde tijden hun werk verrichten. Overal waar grachten zijn schijnt men die meer te beschouwen als een open riool, dan wel tot vergemakkelijking van het vervoer. Natuurlijk geeft een en ander ook aanleiding tot vervuiling van den bodem in zijn geheel en dit alweer tot bederf van het zoogenaamde welwater, dat eigenlijk slechts zakwa- ter is. Nu misschien wel binnen één jaar onze gemeente voorzien wordt van duin water, zou misschien eene verordening op het keuren van het welwater in de woningen wel nuttig kunnen zijn, te meer daar de meening bestaat, dat het in verreweg de meeste gevallen niet als drinkwater behoort gebruikt te worden. De hoogere kosten voor duinwater zou den verbruiker ontheffen van de vele ongesteldheden door slecht water ver oorzaakt en dus op den duur voordeeliger zjjn. Van gemeentewege wordt veel ge daan om vervuiling van den bodem te voorkomen, althans in de nieuwe straten en bij den herbouw van woningen, maar hoe de toestand is in de oude stad en aan onze grachten, daarvan zwijgt men liever. Krijgt nu de Noordbrabanter zijn zin, dan worden al de openbare open rioolen of grachten ten minste in de steden bijna overal overbodig. Dan kan in de.: eerste plaats vervallen onze Bakenesser- gracht, een modderpoel en stankver- spreidster van den eersten rang. En zoo met de kleinste te beginnen kan men voortgaan tot de gemeente Haarlem al die bemuurde slooten kwijt is. Waar dan de afval van alles en nog wat moet blijven, zal tot de zorg be-

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 1