hooren van een gemeentebestuur, dat zich verdienstelijk zal gemaakt hebben met het bevorderen der volksgezondheid. Weder is een lid van den Raad van State overleden, namelijk de Heer Mr. H. A. des Amorie van der Hoeven. De overledene was sedert 1885 lid van dit hooge College. Het sterfgeval had plaats Woensdag 1 ochtend op den dag dat het stoffelijk overschot van den Heer Mr. J. Heems kerk A7n. werd ter aarde besteld. Het college van regenten der gevan genis aan den Amstelveenschen weg te Amsterdam, heeft ontslag gevraagd, zulks naar aanleiding van de plaats gehad hebbende ongeregeldheden in die inrichting en een hierdoor ontstaan verschil van meening tusschen den minister en het college van regenten. Bij raadsbesluit is de bank van leening te Kampen opgeheven en de directeur ontslagen, wegens een tekort in zijne kas, dat na aftrek van zijn borgtocht ongeveer tienduizend gulden beloopt. De Haarlemsche werklieden begrijpen hunne belangen beter, dan die te Aalten. Daar kan naar allen schijn eene coöpe ratieve bakkerij geen voortgang hebben, wegens te geringe deelneming en dat niettegenstaande de gemakkelijke voor waarden waarop men lid wordt. Het vervoer der bieten te water in de Haarlemmermeer is weer in vollen gang. Jammer dat te midden dier werkzaam heden moeielijkheden ontstaan, die het vervoer zeer belemmeren. Wijl de vaar ten van den polder niet zoo diep zijn, dat vaartuigen de volle lading in nemen, wordl het resteerende bijgestort in de vaartuigen, liggende in de genie vaart. Dit bijstorten in de vaartuigen voerende over de geniegronden is ver boden. De groote moeielijkheid is nu, hoe men de bieten moet vervoeren wier gronden gelegen zijn aan de genievaart en wier contract van vervoer met de fabriek op die voorwaarde is afgesloten. In 't belang van den landbouw, ware het wenschelijk dat het vervoer onbe lemmerd als voorheen kon plaats hebben. HAARLEM, 15 October 1897. De tweede voorstelling door het Italiaansche Opera gezelschap in onzen Schouwburg gegeven heeft de goede meeningen, gewekt bij de opvoering van Lucia di Lammermoor geen afbreuk ge daan en in vele opzichten opnieuw be wezen, hoe deugdelijk dit gezelschap is samengesteld. Dat het te smaken kunst- i genot bij een opera van Verdi van an deren aard zou zijn dan bij een werk van Donizetti, mocht worden verwacht. De muziek van Verdi is dikwijls som ber en afgetrokken; zijne composities schijnen veeleer te willen schokken dan te bekoren. Bij Donizetti daarentegen is bekoring in de muziek hoofdzaak. Alles is luchtiger opgezet en voert meerma len tot een stemming van echte vroo- lijkheid. Dit verschil plaatste de laatste voorstelling als van zelf in een ander licht en stelde bovendien aan de uitvoe renden andere en gewis hoogere eischen. Aan die hoogere eischen is voor het meerendeel voldaan. Eenstemmig zal wel het oordeel, dat Verdi's Troubadour een groot succes is geweest voor de Italianen, worden onderschreven. De partijen van Graaf Luna (Bariton), Man- rico (Tenor) Ferrando (Bas) en Azucena (MezzoSopraan) waren in handen van uitnemende artisten, welke evenzeer uitblonken door zang als spel. In min dering van het succes moet worden ge bracht de Leonara-partij (Sopraan). Tegen een vibrare als waardoor het zingen van Signora Gilboni werd ontsierd, zijn onze ooren gelukkig niet opgewassen. Toch moet worden opgemerkt, dat in de laatste bedrijven dit euvel minder hinderlijk was dan in den aanvang. Even als bij de eerste voorstelling werden de koren en het orkest in hunne verrichtingen met belangstelling gevolgd. Mooie nuan ces in den ensemble zang paarden zich aan een nobele klankontwikkeling, ter wijl het instrumentale deel der partike zich door eenheid en duidelijkheid in de vertolking onderscheidde. Voegt men bij dit vele goede de doel treffende, ftaaie kleedij en de goede ver zorging van de verschillende onderdeelen behoorende tot het gebied van den too- neelbestuurder, dan wordt de sympathie verklaarbaar, waarmede de voorstelling werd ontvangen en welke zich op alle rangen openbaarde in een aanhoude^, spontaan applaus. De Opera Italiana heeft hier vasten voet gekregen. Zeer zeker zal het bjj deze twee voorstellingen niet blijven. De aandacht wordt gevestigd op de opvoering van de Operette „Het logement Hurry-Hurry" in de Sociëteit Vereeniging, de Operette, welke te Parijs 500 maal met het meeste succes is op gevoerd en die nog altijd de lachspieren van de Amsterdamsche burgerij en liefhebbers van eene grappige operette in beweging brengt. De eene vergissing volgt er op de andere waardoor de grappigste scènes ontstaan, waarvan de ontknooping aller- vermakelijkst is. Voeg daarbij cou pletten op populaire muziek, gezongen door de beste krachten van het zoo goed bekend staand ensemble van de heeren Prot en Zoon, op een tooneel met decora tief hier geheel onbekend, en waarlijk men kan zich niet voorstellen te zijn in de concertzaal van de Sociëteit Ver eeniging te Haarlem. In herinnering wordt gebracht de annonce betreffende de uitvoering in de Concertzaal der Sociëteit Vereeniging te geven Zaterdag avond door de Dames Heymann, Zang en Piano met mede werking van den Heer Henry Such, uit Londen, Viool. Wij zijn in staat gesteld, mede- deeling te doen van de belangrijke con certen reeks, welke de Haarlemsche Bach vereeniging gedurende dit seizoen haren leden zal aanbieden en daaraan enkele bijzonderheden, wat de inrichting der concerten betreft, toe te voegen. Gegeven zullen worden zes concerten op de navolgende Dins lagen: 23 Novem ber, 14 December, 11 Januari,25 Januari, 15 Februari en 8 Maart. Voor de concerjA 1, 2 en 5 is de medewerking verzekerd van het orkest uit het concertgebouw te Amsterdam, Dir. de heer W. Mengelberg. Bij 3 en 6 zal zich het Symphonie Orkest uit Utrecht doen hooren, terwijl de 4de uitvoering uitsluitend voor solisten bestemd is. Voor de concerten met orkest zijn geëngageerd de heeren A. Siloti (piano) Leipzig, W. Burmester (viool) Weimar, E. Risler (piano) Parijs en A. Serato (viool) Milaan en de dames O. Landi (alt) en R. Ettinger (sopraan) te Leipzig. Voor het solisten-concert moeten de medewerkenden nog worden aangewezen. Met het oog op de groote uitgaven, die deze concerten noodzakelijk maken, zullen enkele als buitengewone-concerten worden genoteerd. Overigens mag wor den verwacht, dat een groot ledental de finantiëele bezwaren wel uit den weg zal ruimen en H. H. Directeuren in hun lofwaardig streven, de meest gevierde kunstenaars naar Haarlem te trekken, naar behooren zullen worden gesteund. De heer Dr. G. J A. Jonkerpre dikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, is als zoodanig beroepen te Utrecht. „Onze schuld jegens verwaar loosde kinderen" was het onderwerp waarmede Woensdagavond in de Socië teit „Vereeniging" Ds. J. H. Boeke voor de leden van den Protestantenbond optrad. Spreker ving aan met eenige mededeelingen omtrent de in 1884 in Engeland opgerichte vereeniging tot ondersteuning van verwaarloosde kin deren. Volgens het oordeel dier vereeniging, (die ouders, welke zich aan verwaar- loozing schuldig maken met de justitie bedreigt, doch slechts in het uiterste geval daartoe overgaat en de ouders na den straftijd nog in 't oog houdt) is de verwaarloozing in de meeste ge vallen niet te wijten aan armoede, on deugd of onkunde, maar omdat het kind, welks komst niet gewenscht was, gehaat wordt. Ook de verzekering op het leven der kleinen is oorzaak van veler vroegtijdigen dood: om de assu rantiepremie, te bemachtigen wordende kleinen veronachtzaamd, zoo niet eiger. Na deze Engelsche toestanden te hebben besproken en met voorbeelden, wettelijk vaststaande feiten, te hebben toegelicht, vroeg spreker hoe het in Nederland te dien opzichte is gesteld. Een onderzoek, door spreker daarom trent bij enkele inrichtingen en per soonlijk ingesteld was vrij bevredigend. Maar, dit zegt niet veel, daar nauw keurige statistische gegevens zoo goed als geheel ontbreken. Spreker betreurde het, dat, waar Engeland, Rusland, ja zelfs Polen voorgaan, in ons vaderland geen afzonderlijk vaststaande wet dit onderwerp regelt. De antecedenten van den tegenwoordigen Minister van Justitie gaven hem echter hoop dat daarin zal worden voorzien. De volgende vereeni gingen, werden genoemd, wier streven het is verwaarloosde kinderen te zoeken en zich hun lot aan te trekken: de Heldringgestichten (Steenbeek, asyl voor gevallen vrouwen, Thalita Cumi, voor verwaarloosde kinderen, Bethel, voor oudere, gevallen meisjes, en het Amsterdamsche gesticht); Vereeniging voor verzorging van weezen; hetStads- bestedelingenhuis te Amsterdam; de Vereeniging tot opvoeding van half verweesde en verwaarloosde kinderen in het huisgezin, die de hand reikt aan de Vereeniging tot zedelijke ver betering der gevangenen; de bekende, jonge vereeniging Pro Juventute, en bleef stilstaan bij de Vereeniging tot steun van verwaarloosden en gevallenen, zijdelings tot stand gekomen door den Protestantenbond, immers zij werd opgericht door mannen, wier naam een goeden klank heeft in dien bond. De vereeniging heeft thans twee inrichtin gen, Veldzicht en Boschzicht. In Boschzicht leven de kinderen als in een gelukkig huisgezin, dragen geen uniform, krijgen overvloedig en goed voedsel en bezoeken goede scholen te Apeldoorn, terwijl voor godsdienstonder wijs wordt zorg gedragen. Spreker wekte op tot finantieelen, maar bovenal zedelijken steun aan ééne of meerdere door hem genoemde vereenigingen. Stel u aansprakelijk voor een of twee kinderen uwer naaste omgeving! Wilt gij ze naar eene der daarvoor bestemde gestichten zenden, goed, maar volg ze, stel belang in hun levenslot. Zoolang nog één kind verstoken is van de leiding en zorgen, waarop ieder kind in eene beschaafde maatschappij recht heeft, aldus besloot spreker zijne rede, zijn wij verplicht de taak der ouders over te nemen. In de heden gehouden vergadering van Directeuren van Teylers Stichting en leden van Teylers Godgeleerd Ge nootschap werd besloten tot de bekroning van eene verhandeling, ingekomen op de prijsvraag over den invloed van het Parsisme op het Jodendom, waarvan schrijver bleek te zijn Docenten Erik Stave te Upsala, Zweden. -- Op het Museum van Kunstnijver heid zullen Zondag aanstaande tentoon gesteld zijn eene belangrijke verzameling afbeeldingen van spitsen en torens uit België, die door hun décoratief karakter uitmunten. Zondags is de toegang vr(j. Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: WERK VERSCHATFING, Van 1 Nov. tot 14 Oct. hebben zich de vol* gende personen aangemeld: 64 voor werkvrouw. 5 voor strijkster. 7 voor waschvroow. 1 voor stoelenmatter. 5 voor kookster. 7 voor naaister. 2 voor breister. 46 voor los werkman. 23 voor loopwerk. 2 voor kleedermaker. 2 voor stucadoor. 1 voor licht werk. 4 voor timmerman. 1 voor opperman. 7 voor grondwerker. 6 voor metselaar. 2 voor machinist. 3 voor bankwerker. 1 voor koffi huisbediende. 4 voor schilder. 1 voor schoenmaker. 2 voor huishoudster. 3 voor smid 1 voor oppasser. 1 voor broodbakker. 1 voor baker. 5 voor pakhuisknecht. 3 voor noodhulp. 1 voor bleekersknecht. 1 voor steendrukker. 3 voor koetsier. 1 voor tuinman. 1 voor kantoorbediende. 1 voor portier. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 14 Oct. zijn de volgende per sonen geplaatst. 47 voor werkvrouw. 1 voor strijkster. 4 voor naaister. 5 voor wa8chvrouw. 2 voor kookster. 1 voor baker. 2 voor timmerman 1 voor kleedermaker. 6 voor loopknecht. 3 voor noodhulp. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Boelen, Stadhuis, of Stationsplein. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 8-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 13 Oct. C. Kruijff en JE. Meijer. J. Slin gerland en A v. d. Scheur. J. Verdoem en E. C. M. Bongers. H Langerhuizsen en P. Bruin. M Korremans en B. E. Mulder, C. H. Hees en W. Derksen. 14 Oct. R J. v. d. Heijde en G. Oyer. J. E. H. Erertsen en L. Lee. GETROUWD. 13 Oct. W. v Oosten en H. Zuijdervliet. T. W. Hetem en J. M. de Ro ij. A. Kloek en J. H. Kolderie. H. Hooning en M.B. Bouckaert. D D Klinkenberg en C. E. An- toniiae. 14 Oct. E. H Opdam en J. A. Gol- denberg. GEBOORTEN. 7 Oct. E. J. v. Baarlengeb de Jong. z. H. M. Smits geb. Poos z. J. Speelmansgeb. Molenaar, d. 8 Oei. H. H. Kruiderink geb. Strabbing. d. G. C v.d. Meijlengeb Scbie- rirg. d. A. J. Wildeman geb Dusault. z A. M C.Vellhuij»en geb. Weijmar. z.G v. Batenburg geb. Intveld. z. 9 Oct. G v. d. Vlvgt geb. Klijo. z. J.E brinkgeb.v. Wijn gaarden z. H. P. J. M. F.v. Looygeb. Ranshujjzen. z. '0 Oc'. F. A. Hetem geb.de N(js. d. M. Sabelis geb. Welage. z. A. C. Roosenhari geb. Creemers. d. A A. v. Zutphen geb. v. a. Be-g z. C. Gastelaars g-b. v. Zet ten. z. 11 Oct. S. Kruijd geb. Fabar. z. M. M. Waage geb v. Engen. z. C. M. P. van Waveren geb Franssen. z. 12 Oct. E. Wijkhuisen geb. Visser, z. K.v.d. Berg geb. de Vries. d. A. H.E Scova-Righini geb. Verrijk z. A. M. Koster geb Koster, z. A. van Twuijver geb Lewis, z T v, d Put ten geb. Mulder, d. 13 Oct A. M. Zwart geb. S'effers. z. J. Severein geb. Ratsma. d. G. Uutenboscb geb. Boerman, z A.M. van Gelder geb. Kelderman, d.14 Oct. E. M. J. Wielart geb. v. d. Horst. d. fl. A. Koster geb. de Haan. d. OVERLEDEN. 2 Oct. A v. Rijn geb. Harttenroth Kirder- huissingel 7 Oct. T. Jorna 48 j. Rozestraat. E. A. Bijnsdorpl m d. Morinnesteeg. A. Brakel 55 j. Ged. Oude Gracht. 8 Oct. G. Blonk 13 j. Harren'an-wtg. H. Duin 6m. z. Barnesteeg. 9 Oct. I. S. Frank 7" j. Sme- destraat. E v. Brugge 14 m.d Baljuwslaan. 10 Oct. G. J. Sevenhuijveu 74 j. Bakennesser- graebt. C. W. Piket 29 j. LinFchotenstraat. 11 Oct. C. Verhagen geb. Peper 74 j. Zui derstraat. K. Huijkman 20 j. Zijlweg. C. van Dijk 20 j. Gaslhuisvest. J.v. Berkum 23 d. Vrouwesteeg 12 Oct. P. E. Bgn'dorn 1 m. z. Morinnesteeg. D. J.Tork20d.z. Linschotenstraat.. W. B. Bo gaard 2 m. z. Raamsteeg. ISOck. A.M.de Wit geb.Dors 46 j. Zaksteeg. C Dirkse79j.Ged. Volders- gracht. J. E. Molenkamp 7 m. d de Wit- straat. M. J. Wiebinga23 j. Leidschestrsat. H. F. Hesiels 1 m. z. Groendaalsteeg. Voorwerpen gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie die da gelijks (uitgezonderd des Zondags; van s middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terng te bekomen zijn: Een blok met 7 sleutels. Een witte duif. Een aanzetstaal. Een rijwiel- pomp. Drie vaten bier. Een kin derjasje. Een zilveren dames horloge. Een Lutersch vragenboek. Een portemonnaie met eenig geld. Een halsketting bruin koraal. Een gouden damesring. Een R. O. kerkboek. Een koperen kettinkje met sleutel. Een pakje waschgoed. Een rozekrans. Een pr. zwartgaren handschoenen. Een grijze pelerine. Een buig- tangetje. Een ijzeren moer v/e wagen. Een muntbiljet. Een zilveren speldje. Een zwart wollen kindersokje. Eenige sleutels. VEEMARKT 13 Oct. 1897. Aangevoerd: Prijs: 12 Koeien 110.— ƒ170. 1 Stier 2 Vette Kalveren 29 N. Kalveren 56 Schapen 42 Lammeren 1 Paard 80— 75.— 80— 7— 12— 13— 22—, 8— 15— ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 19 Oct. 1897, des namiddags van 1—2 uur door den Heer W. EZERMAN. PRO GR AM MA 1. Fantaisie no. 2Fr. Kiel. 2. Fuge (As moll)Joh. Brahms. 3. Sonate No. 1.....J. S. Bach. a. Allegro moderato b. Adagio. c. Allegro. 4PreludioReinberger. 5. Duet uit LohgesangMendelssohn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2