HAARL,EMSCH Adresboek Van Haarlem Eerste Blad. No. 83 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84. Negentiende Jaargang, 144 met AMSTERDAM, abonnementsprijs van WOENSDAG 20 October 1897. verschijnt: Dinsdag- en Vrijdagavond. Het 1897. Prijs ing. 1.75, geb. 2.—, DE ERVEN LOOSJES. N ieuwsberichten T1LEPHOONNUMMER TELEPHON1SCHE VERBINDING Per drie maanden—,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 eenten per stuk Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. is voorhanden in den Boekhandel van Tweede Kamer. Alvorens op reces te gaan, heeft de Kamer in behandeling genomen het rapport in zake den ge loofsbrief van den heer Mr. J. A. van Gilse, gekozen verklaard als lid van de Tweeide Kamer in het hoofdkiesdistrikt Sneek, bij de herstemming op 25 Juni j.l. Er openbaarde zich verschil van ge voelen. De heer Veegens bestreed de konkluzie der Kommissie om den heer van Gilse niet als lid toe te laten, om dat zij ten onrechte afrekent eene stem, daar aan een kiezer te Ylst eene nieuwe kaart zou zijn geweigerd. Spreker be toogde, dat de wet uitdrukkelijk eischt, dat de identiteit van den aanvrager blijke, wat in dit geval niet kon, daar de man zijn naam niet opgaf. De wei gering was dus niet in strijd met de wet. Naar Spreker's oordeel moet de heer van Gilse worden toegelaten, en hij deed daartoe het voorstel. De heer Kerdijk verklaarde, met den heer Druc ker de stembiljetten van Woudsend te hebben nagezien, en daaronder een biljet te hebben gevonden, dat aan Heemskerk is toegekend en dat ongeldig had moeten worden verklaard, daar de vakjens vóór de namen Heemskerk en v. Gilse beide zijn zwart gemaakt, geheel overeenkom stig de beschrijving in het adres-Feenstra. Spreker is van meening, dat vóór de beslissing valt, alle leden der Kamer gelegenheid moeten hebben om dit stembiljet te zien. De heer de Savornin Lohman, Voorzitter der Kommissie, verdedigde hare konkluzie. Daar de leden van het stemburoo den aanvrager te Ylst kenden, behoefde zijn identiteit niet bewezen te worden. Wat het brief je te Woudsend betreft, de Kommissie moest toestemmen, dat het afwijkt van de normale biljetten, maar er waren zooveel afwijkingen in de biljetten, die ten gunste van den heer van Gilse zijn aangenomen. Als de Kamer wilde onder zoeken, moest ze alle briefjes gaan onderzoeken. De heer Troelstra keurde af wat te Ylst was geschied, de weige ring om een nieuwe kaart af te geven, en was van meening dat bedoelde kiezer niet het slachtoffer mocht zijn van de onkunde of onwetendheid van een bur gemeester. Overigens meende hij, dat een geheel nieuw onderzoek noodig is, en niet alleen van het door den heer Kerdijk bedoelde briefje. De Voorzitter was van oordeel, dat, onafhankelijk van verdere voorstellen, de gelegenheid moest worden gegeven om het bedoelde biljet van Woudsend te bezichtigen, en .hij schorste daartoe de vergadering tot 12)^ uur. Na heropening van de zitting gaf de heer de Savornin Lohman als zijne meening te kénnen, dat, nu de Kamer één kwéstieus biljet heeft bezichtigd, zij ook de andere kwestieuse moet onderzoeken. De Voorzitter stelde voor, een nader on derzoek aan de Kommissie op te dragen. De heer Troelstra wenschte aanvulling der Kommissie, wat echter in strijd met het Reglement van Orde bleek te zijn. De heer Kuyper wenschte aan de Kom missie opgedragen te zien, te schiften en af te zonderen alle biljetten, die iets anders vertoonen dan een zwart gemaakt vak. De Voorzitter veronderstelde, dat de Kommissie dat zou doen. Nadat de heeren Pijnappel en Drucker er op ge wezen hadden, dat alléén bijvoegingen ongeldig maken, werd het voorstel van den Voorzitter, om een nader onderzoek aan de Kommissie op te dragen, zonder stemming aangenomen. In geen geval zal echter de Kamer voor de behande ling van het rapport eerder terugkeeren. Indertijd is bericht van de zonder linge zaak der levendbegravenen van Ternovsk, distr. Tiraspol (Rusland), godsdienstige dwepers, die zich vrijwil lig in muren lieten metselen. Men vermoedde al terstond dat nog niet alle slachtoffers ontdekt waren, en dat vermoeden is bevestigd. Bij hervat onderzoek heeft men nu nog zes dooden gevonden twee mannen, een vrouw en drie kinderen. Kovalew, de man, die de vroeger ge vondenen inmetselde, verklaart, dat hij deze sektegenooten niet ingemetseld heeftmaar hij kan of wil niet zeggen wie het wel deed. De onderzoekingen worden voortgezet. Er worden nog 26 of 30 leden der zon derlinge sekte vermist. Chicago wordt bedreigd met verwoes ting door vuur. De prairiebranden in den omtrek nemen zoozeer toe, dat men ern stig bevreesd is voor de veiligheid der stad. Men is bezig den grond om te ploegen, teneinde de vlammen te stuiten maar dat gaat niet gemakkelijk omdat de grond zoo droog en hard is. Ook Cleveland (Ohio) en andere steden worden met vernieling bedreigd. Veel vee is levend verbrand op de velden en een aantal huizen zijn vernield. Honder den menschen zijn zonder onderkomen. Ook in Canada woeden hevige prairie- branden. Te Montreal is de lucht rooke- rig door de branden tusschen die stad en Ottawa. De dorpen Casselma, Cheney en Moose Creek (te zamen door 1500 menschen bewoond) zijn vernield en .te Casselma moeten verscheidene menschen zijn omgekomen. Een spoortrein van Ottawa naar Mon treal moest een wedren houden met het vuur, en de passagiers en treinbeambten ontkwamen ternauwernood aan het ge vaar. De groote werkstaking in het machi nevak in Engeland heeft, naar Daily Telegraph berekent, aan patroons en werklieden reeds -0750,000 (ƒ9,000,000) gekost. Tot het fabriceeren van papier wordt thans ook als grondstof aardappelenloof gebruikt. Hierdoor is de prijs van dit product 2.50 per duizend kilo, reden waarom de landbouwer nu zuinig op z\jn loof wordt. Volgens de Pel. Corresponded is bij de Russische regeering weer een tole rante periode ingetreden: de Czaar zou namelijk toestemming gegeven hebben tot het stichten van een katholieke kerk te Swiekany (gouvernement Wilna) en te Warschau moest aan de kinderen, die van de school verbannen waren om dat zij de orthodoxe godsdienstoefening niet bijgewoond hadden, weer toestem ming gegeven zijn. Zou men eindelijk in Rusland tot het inzicht komen, datdereligieuse gevoelens der onderdanen toch ook iets tebetee- kenen hebben. Tot nu toe hadden de werktuig kundige arbeiders en de machinisten der locomotieven zich outhouden van elke deelneming aan de groote staking in Engeland, maar nu zal dit anders worden. Reeds werd besloten f 12,000 te schenken aan de syndicaten en f 124,000 als renteloos voorschot te ge ven. Alle werklieden-syndicaten te Londen, dragen geregeld pl. m. 0.125 per hoofd en per week bij voor de uitkeeringen aan de stakers. Ook Canada is men bezig te ont- bosschen. Er is in de laatste jaren zoo veel hout gekapt en zoo weinig aan aanplant gedacht, dat men zich ernstig ongerust maakt, dat Canada niét langer de groote houtleverende kolonie zal zijn. Er wordt dikwijls geklaagd over de kleine honoraria, welke aan tooneel- dichters wordt uitbetaald. Klagen is het recht dier dichters, maar voorbeelden trekken. Dus een paar voorbeelden uit de vorige eeuw. De hofschouwburg betaalde, verhaalt de Telegraaf, aan Kotzebu voor de 46 werken, die hij van 1790 tot 1810 leverde een bedrag van 4279 thaler, 11 groschen en 7 pfennig. De erfgenamen van Schiller verkregen in datzelfde tijd vak voor zijn drama's 1145 thaler, 3 groschen en 6 pfennig; Goethe ontving voor drie drama's 319 thaler, 4 groschen. Sehiller kreeg voor de gansche Wal- lenstexntrilogie slechts 60 Friedrichsdor, voor Maria Stuart 36 ducaten, voor de Maagd van Orleans 34 ducaten, voor Turandot 145 thaler, 16 groschen, voor de Bruid van Messina 103 thaler 19 groschen 6 pfennig, voor de Teil schijnen 80 Friedrichsdor te zijn betaald. Voor de bewerking van Romeo en Julia dat in 1812 ten tooneele werd gebracht, berekent Goethe 600 thaler, terwijl hij voor zijn oorspronkelijke stukken Eg- mond, Tasso, Ipkigenie niets in rekening bracht, omdat deze werken reeds lang in druk verschenen waren. Aan het officiers-casino te Kaschau (Hong.) heeft Keizer Wilhelm 333 paar zilveren vorken en lepels ten geschenke gegeven. Tevens schonk hij aan den overste, die chel is van het daar in garni zoen liggende 34ste regiment infanterie, de uniform van Wilhelm I, die honorair- chef van dat regiment was. Uit Breda wordt aan De Tijd ge schreven „Werd er reeds meermalen op ge wezen, hoe tot meer dan één jaar celstraf veroordeelden ten gevolge van die straf de eene of andere inwendige ziekte be- loopen, en werd toen door ons als voor beeld het geval aangehaald van een gevangene te Breda, die als gevolg van „'t zitten" een levensgevaarlijke operatie in het R. K. Gasthuis te Breda moest ondergaan, van welke operatie hij op kwam, doch welke niet de oorzaak zijner ziekte kon wegnemen, thans is bij kor ninklijk besluit, aan dienzelfden gevan gene kwijtschelding verleend van de rest zijner celstraf van drie jaren, waartoe hij den 2den September 1895 werd veroordeeld. „Ware het niet wenschelijk, dat van regeeringswege eindelijk eens een en quête werd geopend, om na te gaan of inderdaad langdurige eenzame opsluiting slecht werkt op den gezondheidstoestand der gevangenen, allicht zou dan die enquête ook oorzaak worden, dat er verandering kwam in ons strafstelsel, en dat men b.v. door deportatie elders liet goedmaken wat hier te lande werd misdreven, of wel dat men hetzelfde in ons land beproefde, door gevangenen als heideontginners te gebruiken." Men deelt mede dat onder het machine- personeel der H. IJ. S. M. een lijst rondgaat, om deelnemers te verkrijgen -tot medewerking aan eeneloonbeweging, beoogende loonsverhooging van. 10 pet. en afschaffing van premiegelden. De Friesche Ct. schrijft uit Leeuwar den: Blijmoedig fluitend wandelde op een onzer singels een amateur-photo- graaf. Af en toe stond hij stil, taxeerend de diepte en 't licht-effect, maar toch scheen 't niet te zijn wat hij zocht. Weer staat hij stil en nu toch schijnt hij be vredigd. Een rij schepen, een molen met boomen op den achtergrond en links een brug. Behoedzaam stelt hij in. Daar duikt plotseling van uit het vooronder een schippersvrouw op, nog niet geheel en al gekleed en met loshangende haren. Een oogenblik tuurt ze naar den niets kwaads vermoedenden amateur en be gint dan luidkeels te schreeuwen„Pier Pier! smiet die kerel met die zwarte doek daar weg. Hij wil mij ütpotretteere 1" Haastig komen een paar schippers op den photograaf toeloopen met niet te miskennen bedoelingen. 't Photografenhart slaat acht en tach tig. Met een ruk grijpt hij zijn toestel van den grond en loopt loopt Men heeft hem er nooit weer gezien. In een courant stondTe koop een zeer weinig gebruikt amateur-photographie- toestel, form. 13 bij 18. In de Spoorhaven te Zuidbroek kwam dezer dagen een vaartuig aan met eene nieuwe machine voor eene stoom-oliesla- gerij. Bij 't ophalen echter brak de kraan en plofte de machine met alle bijbehooren in 't water. Een deskundige nam op zich de ma chine te lichten, wat ook gedeeltelijk gelukte. Een zware ijzeren cilinder ech ter was met geen middel van zijn plaats te brengen. Er werd nu naar duikers ge vraagd, maar, daar deze veel geld zouden kosten, besloot men het gedeelte der haven af te dammen. Ook dit baatte niet; ook nu nog bleef de weerbarstige cilinder zich aan het modderbed, waarin hij was neergezakt, vastklemmen. Daar meldden zich twee mannen aan om voor f 45 den cilinder boven water te brengen. De een was een dansmeester en de andere een scharenslijper. Hoewel de eigenaar niet veel vertrouwen stelde in deze dilettant-duikers, nam hij toch het aanbod aan en beloofde nog f 10 bovendien. De beide duikers lieten zich, met een

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 1