spons in den mond, in het water glijden, krabden het zand onder den cilinder weg, sloegen toen een ketting om het gevaarte en haalden het daarna op. Zij hadden biunen een uur 55 verdiend. Te Willemstad was een gezin gerech telijk uit zijn woning gezet. Niemand bleek genegen het gezin met het armelijk huisraad een onderdak te bezorgen. Toen bood het gemeentebestuur het brand spuithuisje aan, waarvan dankbaar werd gebruik gemaakt. Zaterdag is bij Voorburg een trein op verkeerd spoor geloopen door toedoen van een wisselwachter, die zijn taak nog niet goed meester was. De wagons kwamen in 't zand terecht en werden beschadigd, maar persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. Zaterdag te een uur arriveerde te Arnhem de koninklijke trein tot het bezoek van H. H. M. M. aan de Gelder- sche hoofdstad. In open rijtuigen bega ven zich de Koninginnen, begeleid door de eerewacht naar de woning van den Commissaris, waar te twee uur de au diëntie aanving. Aan deze audiëntie werd door een groot getal autororiteiten deelgenomen. Zoowel bij het binnenkomen van den trein als bij het verlaten der stad wer den H. H. M. M. hartelijk toegejuicht. Door den Heer D. Laan, lid van de Eerste Kamer, was voor eenigen tjjd het sbosch van Doorn" te Wormerveer aangekocht voor dertigduizend gulden. Naar men mededeelt heeft genoemde heer deze bezitting bestemd tot een geschenk aan eene vereeniging tot het maken van een park. De som, tot dit laatste benoodigd, vier en zestig duizend gulden, is gevonden uit vrijwillige bij dragen. HAARLEM, 19 October 1897. Het muzikaal zeer begaafde zus terpaar, de dames Sophie en Johanna Heymann, gaf Zaterdagavond op de Bovenzaal der soc. Vereeniging een uitnemend geslaagde soiree, met mede werking van den Londenschen violist Henry Such en den heer Joh. Wijsman uit Amsterdam (beg. piano). Het pro gramma voor deze uitvoering samen gesteld, bood veel afwisseling en gaf in het bijzonder aan de dames Heymanii gelegenheid, zich opnieuw als deugdelijk gevormde artisten te doen kennen. Bij de eerste valt te bewonderen de volmaakte technische bedrevenheid in het zingen, de afgerondheid en gladheid der coloratuur-zang, de volmaakte be heersching van de stem en den sym pathieken klank daarvan. Het drama tisch talent wees mej. Sophie Heymann als van zelf een voorname plaats aan bij het theater, waar zij trouwens haar optreden sedert jaren met het grootste succes ziet bekroond. Het bekende Echolied van Eckert en de groote Aria uit Lucia di Lammermoor mochten van hare bijzondere keelvaar- digheid schitterende proeven heeten. Mejuffrouw Johanna Heymann opende de soiree met den violist met eene Sonate van Grieg, om daarna in eene lange rij solostukken hare alzijdige ontwikkeling en het hooge standpunt, dat zij als klavier-artiste inneemt, wederom in het helderste licht te stellen. In het algemeen was hare voordracht brillant en pakkend; fijn genuanceerd en technisch onberispelijk. Hare opvat ting en behandeling van Schumann's Kinder-Scenen kon geen algemeene in stemming erlangen. Het streven om ook daarin te schitteren met grootsche ta lenten deed aan het karakter dezer muziek nadeel. Of de Variations serieuses van Mendelssohn wel bijzonder gewild zijn bij een programma dat zooveel te genieten geeft, mag worden betwijfeld. Overigens het werd reeds boven op gemerkt getuigde het spel van zeld zame begaafdheden en van eene veel omvattende muzikale vorming. Mejuf frouw Heymann speelt Chopin met evenveel innigheid als zij aan Liszt's bravoure recht laat wedervaren, al staat de laatste haar ongetwijfeld nader dan de eerste. De heer Such is een violist, die door meer dan één goede kwaliteit respect weet af te dwingen. In de genoemde Sonate van Grieg werd zijn spel met bijzondere aandacht gevolgd. Met veel routine en muzikalen zin kweet de heer Joh. Wijsman zich van zijn taak. Ook zijne verrichtingen droegen het hare bij om den concertavond van Zaterdag voor liefhebbers van serieuse kunst aantrekkelijk te maken. De voorstelling van Zondag in den schouwburg bleek eene groote aan trekkingskracht uit te oefenen op een talrijk, uitgelezen publiek. Zij ontleende die aan La Dame aux Camélias, waarin Sara Bernhardt de rol van Marguerithe Gauthier vervulde. Nu zou men over de fraaie créatie van de hoofdpersoon een lang stuk kunnen schrijven, doch het stuk zelf is genoegzaam bekend. Ongetwijfeld is het een groot genot de hoog begaafde Sarah Bernhardt in de taal van Dumas te hooren, de groote actrice te volgen door de verschillende tooneelen van het stuk, de zeer interes sante poses van de slanke, lenige ge stalte gade te slaan, acht te geven op al de kleinigheden, die moeten samen werken tot een goed geheel en nog steeds geraakt men onder den indruk van de gracie der volleerde actrice. Wat men Zondagavond in haar miste was de warmte van uitdrukking, welke men zoo noode mist in de rol der Dame aux Camélias. Op dit punt de rol overdenkende, doemen verschillende herinneringen op uit den tijd toen dit stuk nog tot het répertoire van het Nederlandsch Tooneel behoorde, en dan komt men er toe, ver gelijkingen te maken. „Men" zal het misschien belachlijk vinden Sarah Bernhardt te vergelijken met eenige andere actrice, doch wij wa gen dit. In breede trekken staat nog het spel voor den geest van Mevr. Frenkel-Bouw- meester in de Nederlandsche bewerking van de „Dame" en dan maar men zal het alweer gewaagd vinden zou men den voorrang geven aan onze eerste Nederlandsche tragédienne, niet wat de élégance der pose, doch wel wat expressie betreft; Bernhardt werkt meer op effect, waar bij Bouwmeester elke aandoening zich afspiegelt op het beweeglijk uiterlijk. Bernhardts Mar guerithe heeft ons daarom niet zoo aangepakt, als de zielvolle schepping van Bouwmeester. Het schoone en goede tewaardeeren in den vreemde boven dat van den land genoot, aan dit euvel lijdt de Hollander, doch reden tot dank heeft hij in hetgeen eigen bodem op tooneelgebied bezit. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem, kennis genomen hebbende van de benoeming van den Heer M. Schuylenburg, tot Inspecteur der Directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, te 's Gravenhage, heeft in hare laatste vergadering besloten ZEd- gestr. bij zijn aanstaand vertrek haren dank te betuigen voor den welwillenden en krachtigen steun, dien zij bij ver schillende gelegenheden van hem mocht ondervinden waar het gold het wegne men van bezwaren of het verkrijgen van verbeteringen in het belang van handel en nijverheid hier ter stede*. Bij een door den President en den Secretaris onderteekend en dezer dagen aan den heer Schuylenburg verzonden schrijven is aan die opdracht der Kamer voldaan. - Het Kwartet Robert, dat Dinsdag, 26 October alhier zijne eerste séance geeft in dit seizoen, zal Zaterdag 23 October eene soirée geven in Odéon te Amsterdam, waarop kwartetten van Sam. de Lange, Smetana en Beethoven ten gehoore worden gebracht. Tot den Raad van Bestuur van het Koloniaal Museum alhier zijn sedert Mei toegetreden het Scheikundig Labo ratorium der Polytechnische school te Delft (Directeur Prof. S. Hoogewerff) en de heer M. J. Tiele, Hoofd-adminis- trateur der Amsterdamache Deli- Maatsch. In de vergadering der Com missie van het Museum, die op 8 Sept. jl. gehouden is onder leiding van Dr. D. de Loos, werd in plaats van den afgetreden voorzitter der Commissie, de heer J. T. Cremer, gekozen de heer W. P. Groeneveldt, oud vice-president van den Raad van Nederl. Indiê', te 's Gravenhage. Voorts werd in deze vergadering de bouw van een bijgebouw voor tentoonstellingslokaal en laborato rium opgedragen aan den heer A. Rinkema te Haarlem. Tot lid der Com missie van het Koloniaal Museum is benoemd de heer J. Muilemeister, oud lid i. d. Raad van Ned -Indiê, die deze benoeming heeft aanvaard. In eene nobele^; buitengewone vergadering van den Raad van Bestuur, gehouden op 2 Oct. jl., is op voorstel van het oudst aanwezig Raadslid Dr. J. E. de Vrjj, de heer W. P. Groeneveldt bjj acclamatie gekozen tot president van dit college. Aan den aftredenden voorzitter de heer J. T. Cremer, thans Minister van Koloniën, die sedert 1885 als voorzitter van den Raad van Bestuur en der Commissie het beheer over het Museum gevoerd heeft, werd het eere-voorzitterschap dezer instelling aangeboden; de heer Cremer heeft deze benoeming aanvaard. Belangrijke geschenken in de laatste maanden ontvangen, zijn: eene zending natuur- en nijverheidsvoortbrengselen uit Landak, van den heer G. J. H. Brender a Brandis aldaar; een collectie monsters van Indische handelsproducten afkomstig van Maintz-Cote Batavia, van Jhr. Ch. van de Poll te Haarlem, fabri katen uit het vet van den oliepalm (stearine, oleïne, glycerine, pek) van Dr. H. IJssel de Schepper te Gouda; kina bereid uit het sap van verschillende Indische wilde muskaatboomen (Myris- tica), van Dr. P. van Romburgh te Buitenzorgvoorwerpen betrekking hebbende op de koffiecultuur op Java voorwerpen betrekking hebbende op de koffiecultuur op Java, van den heer C. J. de Vogel te Djember; een nootmus kaat en kruidnagelboompje van Ambon- sche veeren, van den heer A. Knottenbelt te Rotterdam; eetbare Indische cham pignons (djamoer torn) van den heer C. J. van Lookeren Campagne te Wage- ningeninsecten schadelijk voor de kina, van den heer P. van Leersum teZam- bang; Javaansche kevers van den heer J. van Moll te ModjokertoIndische slan gen en insecten, van den heer H. Haak te Amerongen5 monsterboeken met Ja- pansche behangselpapieren en nieuwe monsters Japansch marmer, van den heer Leon van de Polder te Tokioeene verzameling Britsch Indische geneesmid delen, van den heer Kanny Lall Dey te Calcutta; Coelococcus-steennoten van Dr. Warburg te Berlijnherbarium van Quebracho van Prof. Dr. A. Engler te Berlin. In bruikleen ontving het Mu seum van den Kapitein der staf v. het I. Leger, P. G. Schmidhamer, R. M. W. eene groote verzameling schelpen uit Ambon in 53 dozen, en van den heer A. F. Stemfoort, Luitn. der Inf. te Malang, zeven fraai gegraveerde lontarbladeren van Lombok. Voor de schoolverzamelingen zond het Nederl. Ind. Onderwijzers genootsch. te Batavia eene verzameling gekko's, slangen, tjitjaks, schorpioenen, duizendpoten, enz., alsmede kapokvruchten; van den heer D. M. Kruseman te Banjoemas, werd voor dit doel ontvangen, herbarium materiaal en eetbare aarde (gebrand en ongebrand). Nog werd voor de Museumverzamelingen ontvangen: van den heer C. W. H. Arland van Nickerie eene collectie Surinaamsche voorwerpen, West-Indische houtsoorten van den heer W. Nijhoff te 's Gravenhageeen oeroe- koekoe-slang van den heer J. F. Posch te Paramaribo; voortbrengselen van Curacao (o a. dividivi-poeder en looi- extract, ditmaal uit Trichosanthes be reid). Door tusschenkomst van den resident van Madioen werd voor het Museum aangekocht eene volledige ver zameling verfstoffen en voorwerpen op Java bij het batikken in gebruik. Ook voor de boekerij kwamen eenige belangrijke geschenken in o.a. eene serie jaarboeken van den Missouri Botanical Garden, en een nieuw tijdschrift der Tropenpflanzen, Zeitschrift für tropische Landwirthschaft. Voor de afdeeling foto's uit verschillende landen, schonk de heer A. P. H. Hotz te Londen, Raadslid van het Museum, een 20tal gezichten in Perziê, van Z. E. den Minis ter van Koloniën werd o. a. ontvangen het nieuwe werk van Prof. K. Martin, Reisen in den Molukken, Ambon, de Oeliassen, Seran und Boeroe; van den heer E. Nutena te Utrecht, goed ge slaagde Indische schoolplaten met daarbij behoorende handleiding; van dit werk ontving het Museum 3 exemplaren waarvan een bestemd voor de bibliotheek, thans in het Museum is tentoongeteld, terwijl de twee andere exemplaren bij de thans rondgaande schoolcollecties gevoegd werden, waardoor vele onder wijzers kennis kunnen maken met den voor het onderwjjs zeer bruikbare uit gave. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: WERKVERSCHALPINO Van 1 Nov. tot 18 Oct. hebben zich de vol gende personen aangemeld: 64 voor werkvrouw. 5 voor strijkster. 7 voor waschvronw. 1 voor stoelenmatter. 6 voor kookster. 7 voor naaister. 2 voor breister. 46 voor los werkman. 23 voor loopwerk. 2 voor kleedermaker. 2 voor stucadoor. 1 voor licht werk. 4 voor timmerman. 1 voor opperman. 7 voor grondwerker. 6 voor metselaar. 2 voor machinist. 3 voor bankwerker. 1 voor koffrhuisbediende. 4 voor schilder. 1 voor schoenmaker. 2 voor huishoudster. 3 voor smid. 1 voor oppasser. 1 voor broodbakker. 1 voor baker. 5 voor pakhuisknecht. 3 voor noodhulp. 1 voor bleekersknecht. 1 voor stee u drukker. 3 voor koetsier. 1 voor tuinman. 1 voor kantoorbediende. 1 voor portier. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 18 Oct. zijn de volgende per sonen geplaatst. 48 voor werkvrouw. 1 voor strijkster. 4 voor naaister. 5 voor waschvronw. 2 voor kookster. 1 voor baker. 2 voor timmerman 1 voor kleedermaker. 6 voor loopknecht. 3 voor noodhulp. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen, Stadhuis, of Stationsplein. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 8-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekende er son en, gedurende de tweede helft van September 1897, welke stukken thans door de Afzenders kunnen worden teruggevraagd. Brieven. Hartoch, Alkmaar; A. v. d. Vorst. A. J. J. de Jong, G de Joag, J. Huijzen, J, C. Gijstels, Wed. J. v. Es, allen Amsterdam; A. Kladwijk, Delft; de Jong, Deventer; Mej. de Vries Gronin gen; Kerkeraad, Mej. Bouwer, Wasman, Mej. A. Derksema, J. Lucassen, allen HaarlemA. v. Doorn; C. A. Jehn. beiden RotterdamMentzel, Zand voort, van Spaarndam, M. T. Suikerbuik, Breda. Briefkaarten. Mej. C. Diemei, C. Meijer, Mej C. v. Tbiel, Mej. M. Cornelisse, G. Smit, allen Amsterdam; H. v. d. Velde, Halskamp, beiden 's Gravenhage Mev. A. Kotting, Groningen; v Herwerden, Middelburg; «J. Bronkhorst, Rotterdam; G. J. Gooselink? 202. Buitenland. Mevr. E. A. Witkamp, Interlaken; A. W.Smit, Nürnberg; P. Leupen, Parijs; N. van der Beek, J. Govera, Mevr. E Hessing, allen Pretoria; Mej. H. v. Heemskerck, Santo Domingo. 2 stuks. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 18 October 1897. Witte tarwe Rogge Haver Duivenboonen Capucijners 7.70 5.10 3.25 10.25 7.50 5.— 3.20 6.35 9. per 50 kilogr. Markt van 18 Ootober 1897. Boter. Aangev. 126 verk. 126 KG. L. pr. 1.10 H. pr. 1.20 p. KG. Biggen. Aangev. 84 verk. 84 stuks. L. pr. 8.H. pr. 11.p. stuk. Schrammen. Aangev. 54 verk. 54 stuks. L. pr. 12.H. pr. 16.p. st. Aardappelen. Aangev. 553 verk. 553 H.L. L. pr. ƒ1.50 H. pr. 2.50. p. H. L. Appelen. Aangev. 150 verk. 150 H.L. L. pr. ƒ2.50. II. pr. ƒ8.per HL. Peren. Aangev. 170 verk. 170 H. L. L. pr. ƒ4.H. pr. ƒ9.p. H. L. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, cp Donderdag 21 Oct. 1897 des namiddags van 2—3 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Baeh. 2. AndanteNiels W. Gade. 3. a. Allegro maestoso b. AndautoA- MalI1y- 4. NachspielRinck. 5. Aria: «Es ist genog" uit Elias.Mendelssohn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2