ook in de handelskringen was de Duitscher niet gezien, omdat hij soms wat al te onbëdacht handels-gewoonten wijzigde of geheel voorbij zag, natuurlijk in zijn eigen voordeel. De Duitsche burgemeesters worden te Antwerpen druk gefêteerd. Een der Heeren beantwoordde, toen allen zich bevonden op een Duitschen stoomer, een toespraak met ongeveer de volgende woorden: Sprekende onder de Duit sche vlag en dus op Duitschen bodem, moet ik duidelijk spreken. Men heeft ons gezegd, gij komt naar Antwerpen om te kiezen tusschen die stad en Rot terdam. Ik antwoord dat wij niet óf Antwerpen öf Rotterdam wenschen, maar dat wij die beide havens willen hebben, omdat daarvan de grootheid en de macht van den Duitschen handel afhankelijk zijn. Duidelijker kan het haast niet. De Duitsche burgemeesters zijn Zon dag door koning Leopold te Brussel ont vangen, en waren des middags de gasten van het Brusselsche gemeentebestuur, terwijl later nog een bezoek werd ge bracht aan de tentoonstelling. Te Oudenbosch kan men, naar wordt medegedeeld, geen geschikte candidaten voor den Gemeenteraad vinden. Niemand wil het zijn. Als reden daarvan wordt aangegeven dat de oude raadsleden hel bij ondervinding weten hoe bij een nieuwgekozen lid, in plaats van hem eene serenade te brengen, de ruiten worden ingeworpen 1 Niet dikwijls komt het voor, dat eene 70-jarige jonge dochter naar het altaar wordt geleid. En wanneer men dan aan deze jonge bruid voorspelt, dat zij nog hare zilveren bruiloft zou vieren, dan zullen er niet velen zijn, die daaraan geloof hechten. Toch is dit laatste thans te beurt gevallen aan een echtpaar te Bracht, ruim een uur van Venloo. Het was deze week 25 jaren geleden, dat de destijds 59-jarige bruidegom Math Doemges met de 70 jarige Kathari- na Borsch in het huwelijk trad. Thans telt de man 84, zijne vrouw 95 jaren en beide echtelieden verheugen zich nog in een gezond gestel; zij beheert het huishouden en helpt haren man bij den akkerbouw. Bij Kon. besluit van 18 October jl is eene Staatscommissie in^steld, aan welke is opgedragen te onderzoeken welke maatregelen behooren te worden genomen ter voorkoming van, voor de volksgezondheid schadelijke, verontrei niging der openbare wateren, en van dit onderzoek aan de Regeering verslag uit te brengen, eventueel onder bijvoe ging van een of meer wetsontwerpen met memorie van toelichting. De talrijke toeschouwers, deelt het N. v. d. D. mede, die Zaterdagmiddag op de werf van de Nederlandsche scheepsbouw- Maatschappij te Amsterdam tegenwoor dig waren bij het van stapel loopen van de Madura, hebben niet bemerkt, dat er iets niet in den haak was. Wel duurde 't eenigen tijd nadat de laatste beletselen waren weggenomen, voordat het schip begon te loopen, maar dat gebeurt wel meer, en toen er eenmaal beweging in het gevaarte kwam, gleed 't prachtig en zonder haperen van de stelling af. Toch is er iets niet pluis geweest. Een kwaadwillige had n.l. een ijzeren bout geplaatst in de met vet ingesmeerde slede, waarlangs het schip op zijn kiel naar beneden moest glijden, en die ijzeren bout, daar geplaatst zou in staat geweest zijn het aüoopen van het schip te belemmeren niet alleen, maar ook erger ongelukken te weeg te brengen. De toeleg is mislukt, gelukkig, want al is ook de bewering, dat het schip bij het afloopen had kunnen omslaan wel wat overdreven, toch zouden, volgens het oordeel van deskundigen, de gevol gen niet te overzien zijn geweest. Door de directie van de Nederl. Scheeps- bouw-Maatsch., zijn thans op verschil lende plaatsen van de werf kennisge vingen aangeplakt, waarin een belooning van zestig gulden wordt uitgeloofd aan dengene, die eenige aanwijzingen kan doen omtrent den dader. In een Zaterdag te Amsterdam gehou den vergadering van bakkersgezellen, belegd ter bespreking van de afschaffing van den nachtarbeid is besloten samen te werken met het comité van dames, dat zich in den laatsten tijd beijvert het denkbeeld der afschaffing yan den nacht arbeid der bakkers algemeen ingang te doen vinden. Er zullen nu circulaires verspreid worden en omdit zoo spoedig mogelijk en doeltreffend te doen geschie den, wordt in elk der negen kiesdistric ten een commissie van 18 gezellen benoemd. Twee aan twee zullen deze dan twee circulaires aan de huizen af geven, eén van de gezellen en één van het damescomité, in welke circulaires de nadeelen van den nachtarbeid voor de gezondheid en voor het huiselijk leven uiteengezet zullen worden. Een eigenaardig drietal is Vrijdag nacht te Rotterdam gearresteerd: De bovenbewoner van een café aldaar be merkte onraad en riep de hulp der politie in. Bij onderzoek vond men op het privaat eene vrouw en onder een afdak haar zoontje. Het bleek dat het kind door de moeder door het raampje van het privaat was geholpen vanwaar het knaapje nu voor de moeder de buitendeur had geopend om haar binnen te laten. In de woning werden ver schillende voorwerpen ontdekt welke in 't café thuis behoorden, deze werden meegenomen, evenals de man met wien de vrouw leeft. Het was reeds de tweede maal, dat het café door deze leden was bestolen. Te Rotterdam is op brutale manier ingebroken in de R. K. kerk aan den Goudschen weg. Uit eenige offerbussen is ongeveer honderd gulden meegepakt, welk geld voor liefdadige doeleinden was bestemd. Van de daders is geen spoor te ontdekken. Waarschijnlijk hebben zij zich door insluiting toegang verschaft. Omtrent de Italiaansche Opera in het Paleis te Amsterdam, schrijft de Tele graaf het volgende: Gisteren avond voor een uitverkocht huis, terwijl vele liefhebbers terug moes ten, ging de veel geliefde opera nog maals in het paleis en z(jn we niet al te optimistisch, dan kunnen de Italianen nog ettelijke malen II Trovatore geven, l| want het publiek was ook nu weer in extase. Ook ditmaal bleef het niet zonder da capo's; men moge deze van uit een aesthetisch standpunt veroordeelen, bij muziek waar geen spirit in zit of voor gedragen door middelmatigheden,blijven de herhalingen van zelf achterwege. HAARLEM, 26 October 1897. Donderdag en Vrijdag hadden in den Schouwburg de aangekondigde op voeringen plaats van het sensatie drama De Levende Brug. Beide voorstellingen waren slecht bezocht, wat niet te ver wonderen was met het oog op de meerdere bekendheid van het stuk. Waren de voor stellingen op Zondagavond geweest, dat zou misschien de kans beter geweest zijn. Zondag gingen De Twee Weezen, beroemd drama, gegeven door het Hol- landsch Tooneelgezelschap directie A. van Lier. Ook hier was de zaal niet te goed bezet, althans balcon, stalles en parterre lieten te wenschen over. De bezetting van het stuk was zeer voldoende, er werd goed gewerkt. In het algemeen kan gezegd worden, dat het publiek nog niet veel lust betoont tot uitgaan. Men behoort dit toe te schrijven aan het fraaie najaars weêr, waardoor nog geen aandrang be staat om na een flinke wandeling in de vrije natuur, des avonds ter Schouwburg te gaan. De voordrachten in Teylers Stichting zullen in het aanstaande seizoen gehou den worden op Woensdag 24 November 1897 door Prof. Dr. C. H. Th. Busse- maker van Groningen, op Woensdag 22 December 1897 door Prof. Mr. G. A. van Hamel van Amsterdam, op Woensdag 19 Januari 1898 door Dr. E. van der Ven, op Woensdag 16 Febru ari 1898 door Dr. K. Kuiper en op Woens dag 16 Maart 1898 door Dr. D. E. Siegenbeek van Heukelom, van Leiden. Op het eerste der 15 Matinées in de Concertzaal der Vereeniging op Zon dag 31 October, zal zich de Baryton Zanger, Adelin Terrain (tijdelijk in den Haag) doen hoorende bekende Pianist Henry Völlmar accompagnateur van Diligentia, heeft de Piano begeleiding op zich genomen. De Vereeniging tegen het mis handelen van dieren voor Haarlem en Omstreken, opgericht den lsten Januari 1873 en goedgekeurd bij Kon. Besluit tan 19 Nov. 1889 Stbl. No. 32, bestaat het volgend jaar vijf en twintig jaren. Het Bestuur heeft besloten, naar aan leiding van dit voor de Vereeniging zoo heuchelijk feit, in het voorjaar van 1898 in het begin van Mei een Nationaal Congres te houden te Haar lem, ten einde daarbij verschillende punten, betrekking hebbende op de be handeling van dieren, te bespreken. Het Bestuur vertrouwt op de belang stelling van vele dierenvrienden in den lande en mocht reeds bij de samen stelling van het voorloopig program be wijzen van groote instemming ontvangen. Wij laten hier volgen de punten, welke besproken zullen worden met toevoeging van de namen van hen, die zich met de inleiding er van welwillend hebben belast. 1. Kinderbonden en Humanitarisme,door mejuffrouw Marie Jungius te 's Gra ven hage. 2. De wijzen van dooden van huis-zoog dieren, niet voor consumtie bestemd, door den heer M. J. Hengeveld GJzn. Districts-Veearts te Haarlem. 3. Het dooden van slachtvee, door den heer D. F. van Esveld, leeraar aan 's Rijks-Veeartsenijschool te Utrecht. 4. Is de hond geschikt om als trekdier te worden gebruikt op de wijze, waarop zulks hier te lande plaats vindt? door Jhr. L. J. Quarles van I Ufford te'sGravenhage, Onder-Voor zitter van het Hoofdbestuur der Ned. Ver. tot bescherming van dieren. 5. Zijn de bestaande wettelijke bepa lingen voldoende tot bereiking van ons doel, door Mr. H. Ph. de Kanter advocaat en procureur te Haarlem. Bovendien is nog medewerking toe gezegd door Dr. E. Laurillard te Am sterdam. 1.1. Zondag middagten ruim 12 ure is aan den Spaarndammerweg voor het Café „De kikkert" een rijtuig, bespannen met een paard aldaar in het Noorder Spaarne gereden Het rijtuig toebehoorende aan den stalhouder W. Voorting, wonende in de Rozenstraat alhier, werd bestuurd door diens zoon Arie en naast dezen was gezeten op den bok de 15 jarige Hendrik Hooijer, die voor pleizier medereed terwijl -in het rijtuig was gezeten de Heer Westenberg, fabrikant te Amsterdam. Allen zijn te water geraakt en vooral laatstgenoemde is met moeite gered. Het paard is verdronken en het rijtuig zwaar beschadigd. Het paard was voor een blaffenden hond geschrikt. Heden morgen te ruim 11 ure heeft een begin van brand plaats gehad ten huize van den werkman Post, woon achtig aan de Noorder Schoolsteeg No. 1 vermoedelijk ontstaan door het spelen met lucifers door de 5 en 2 jarige kin deren, tijdens de ouders afwezig waren. De brand werd door de buren ontdekt en is met eenige emmers water gebluscht. Eenige kleedingstukken en het behangsel zijn verbrand en niets verzekerd. De politie met de slangenwagen, spuit 10 en de staf was aanwezig. Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: WERK VERSCHA1PINO. Van 1 Nov. tot 20 Oct. hebben zich de vol gende personen aangemeld: 67 voor werkvrouw. 5 voor strijkster. 7 voor waschvronw. 1 voor stoelenmatter. 5 voor kookster. 8 voor naaister. 2 voor breister. 47 voor los werkman. 26 voor loopwerk. 3 voor kleedermaker. 2 voor stucadoor. 1 voor licht werk. 4 voor timmerman. 1 voor opperman. 7 voor grondwerker. 6 voor metselaar. 2 voor machinist. 2 voor bankwerker. 1 voor koffihuisbediende. 4 voor schilder. 1 voor schoenmaker. 2 voor huishoudster. 3 voor smid 1 voor oppasser. 1 voor broodbakker. 1 voor baker. 5 voor pakhuisknecht. 3 voor noodhulp. 1 voor bleekersknecht. 1 voor steendrukker. 3 voor koetsier. 1 voor tuinman. 1 voor portier. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden, Yan 1 Nov. tot 26 Oct. zijn de volgende per sonen geplaatst. 51 voor werkvrouw. 1 voor strijkster. 4 voor naaister. 5 voor waschvronw. 2 voor kookster. 1 voor baker. 2 voor timmerman 1 voor kleedermaker. 6 voor loopknecht. 3 voor noodhulp. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hnnne aanvragen schriftelijk tot het Bestunr te richten, bos Jloelen, Stadhuis, of Stationsplein Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op Woensdag 27 October 1897, des Yoormiddags te 10 ure. De volgende stukken en punten tullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Adres Dr. G. A. Haremaker, om eervol ontslag als gemeente-genees kundige. 2. Voorstel B. en W.W. vaststelling le suppl. kohier plaatselijke directe belasting, dienst 1897. 3. Id. id. plannen bouw politie-bureau Smedestraat. 4. Id. id. bebouwen grond achterFrans Halsstraat door J. Zipp. 5. Id. id. bouwen Papentorensvest door T. Hilarius Wz. 6. Rapport speciale commissie tram plannen adres D. E. L. van den Arend en J. A. G. van der Steur betreffende tram-aanleg. 7. Id. commissie voor de pensioenen adres Wed. M. Bouman om onder stand. 8. Voorstel B. en W.W. benoeming G. Mulder tot makelaar in paarden, rijtuigen en aanverwante artikelen. 9. Voordracht id. benoeming onder wijzer Eerste Burgerschool. 10. Benoeming lid en plaatsvervangend lid commissie van aanslag bedrijfs belasting. 11. Rapport commissie van financiën met ontwerpverordening heffing opcenten personeele belasting. 12. Behandeling der ontwerp-begroo- ting van ontvangsten en uitgaven der gemeente voor 1898. 13. Zitting met gesloten deuren. Markt van 25 Ootober 1897. Boter. Aangev. 136 verk. 136 KG. L. pr. 1.10 H. pr. 1.20 p. KG. Biggen. Aangev. 122 verk. 122 stuks. L. pr. 7.H. pr. f 9.p. stuk. Schrammen. Aangev. 65 verk. 65 stuks. L. pr 10.H. pr. f 14.p. st. Aardappelen. Aangev. 660 verk. 660 H.L. L. pr. ƒ1.60 H. pr. ƒ2.50. p. H. L. Appelen. Aangev. 193 verk. 193 H.L. L. pr. ƒ3.H. pr. ƒ6.— per HL. Peren. Aangev 209 verk. 144 H. L. L. pr. 3.H. pr. ƒ10.p. H. L. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 25 October 1897. Witte tarwe 8-- 7.62 3 Rogge 510 5— Haver 3.25 3.20 Duivenboonen 6.25 6.20 Paardenboonen 5.50 Bruine boonen 9-- V Capucijners w 7.- 6.75 Bruin mosterdzaad 14.75 n per 50 kilogr. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 28 Oct. 1897 des namiddags van 2—3 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en ï'ugaI. S. Bach. 2. KerkariaStradella. 3- Kransse. b. Adagio 4. Marche fanèbre et chant séraphiqucA. Guilmant. 5. Aria uit de MessiasHandel.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2