HAARLEMSGH Eerste Blad. Adresboek Van Haarlem No. 86 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84. Negentiende Jaargang, 144 van ZATERDAG 30 October 1897. Ptori. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet ep Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het 1897. DE ERVEN LOOSJES. IBÏiEPaOdMNDMMEK TELEPHON1SCHB VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf —,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk Prijs per Advertentie van 1-5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Adverrtentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG dee middags ten 12 ure, ëtie alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Prijs ing. 1.75, geb. f 2.—, is voorhanden in den Boekhandel van Kwartet-Robert, Ned. Opera. H-t Kwartet-Robert opende Dinsdag avond na zijn succesvol optreden van Zaterdagavond te Amsterdam zijn winter-campagne ten onzent. Het vond daarbij terug de belangstelling van eene wel niet overtalrijke, doch uitgelezen schare kunstvrienden, gelijk deze moch ten terugvinden de vier kwartetgenoo- ten bezield met liefde voor de taak welke zij hadden te vervullen en daartoe door ernstige studie uitnemend voorbereid. Het mocht met onverdeelde ingeno menheid worden opgemerkt, tot welk een eenheid de vier strijkinstrumenten het bij de muzikale vertolking der kwar tetten hebben gebracht. En ook, hoezeer, als in edelen wedstrijd elk der uitvoeren den zijn aandeel wenschte te hebben in de klaarheid van het figurenspel, inde volheid van nobelen klank en in de expres sieve kracht, waardoor menig onderdeel der voordracht uitblonk. Het hoofdnummer van dezen avond was ongetwijfeld het kwartet van Tschai- kowsky, Opus 22 F. gr. terts. Met dit dichterlijk geschreven werk van den grooten Russischen toondichter, die op instrumentaal gebied zich door zijne gloedvolle symphonieën wellicht een plaats onder de onsterfelijken heeft ver overd, werden de hoorders onafgebroken geboeid. Elk der vier siitze van dit belang wekkend opus werd met ongemeenen gloed vertolkt. Het was of de uitvoe renden in bijzondere liefde voor dit deel hunner taak ontgloeid, zich zeiven zoo wel individueel als in hun samenspel wilden overtreffen. Na de vurige wedergave van het laatste Allegro was de stemming onder de hoorders eenige graden boven het gewone niveau gestegen. In een herhaald applaus werd uiting gegeven aan den grooten indruk door de uitvoering gemaakt. Voor en na dit werk gaven de heeren Robert, Tak, Robert Jr. en de Maaré het O gr. terts kwartet van Mozart en het V mol-kmartet van Schubert, het laatste beter bekend als het opus met de variatiën over Ver Tod und das Mcidchen. Mozart's innemend compositie-talent de warme, vloeiende melodiek, zijn ongezochte behandeling der motieven, geheel zijn dankbare en licht verstaan bare schrijfwijze-trad, dank zij de deli cate behandeling der details in het voordeeligst licht. Of de uitvoering van Schuberts kwar tet met die van beide genoemde op eene lijn kan gesteld worden, laten wij in het midden. Ons kwam het voor dat dit werk niet zoo volmaakt en geacheveerd werd gespeeld als de vorige. De indruk op den hoorder was minder groot. Hoe dit moge zijn, de totaal-indruk van de uitvoering in haar geheel mag zeer gunstig heeten en zal niet weinig bijgedragen tot een goede ontvangst van de volgende kwartetavonden. Op de tweede séance zullen ten ge- hoore gebracht worden kwartetten van Mendelssohn, Sam. de Lange en Beet hoven. Over de voorstelling van de Neder- landsche Opera, directie de heer C. van der Linden over de goede Ned. Opera derhalve, gisterenavond in den Schouw burg alhier gegeven kan met veel lof gesproken worden. Oounod's Romeo en Julia werd voor het voetlicht gebracht met eene uitnemende bezetting van de hoofdpartijen. Vooral de heer Phlippeau won de sympathie der aanwezigen door zijn mooien, beschaafden zang en door zijn natuurlijk en weloverwogen spel. De stem van Mevr. Madier de Montjau heeft wel haar eersten glans verloren, doch dit bleek niet geheel een beletsel te zijn voor eene waardige vertolking der Julia-partij. In menig tafereeltje vormden beiden een recht aantrekkelijk geheel. Van de overige debutanten mag genoemd worden mej. Sohns wier toe treden tot het gezelschap als eene aan winst beschouwd mag worden. De heeren V. d. Hoeck en Ebbeler zijn oude en goede bekenden. De hun toevertrouwde partijen waren in goeden handen. Van de koren kan niet zooveel goeds gezegd worden. Zullen deze werkelijk in over eenstemming zijn met de solo-partijen, dan moet worden uitgezien naar dames en heeren met meer stem en moet dezen meer routine in het zingen worden aan gebracht. Een belangrijk lichtpunt in de uit voering was daarentegen het orkest, dat zich onder de rustige en zeer ge distingeerde leiding van den heer Kwast op deugdelijke wijze van zijn taak wist te kwijten. De regie heeft, vergeleken bij vroeger, enorm gewonnen en telkens blijkt het, onder welk een voortreffelijk leider dit onderdeel der uitvoering ge bracht is. In het algemeen mag gezegd worden, dat de voorstellingen van dit Ned. Opera-gezelschap in artistieke be- teekenis met reuzenschreden zijn voor uitgegaan. Jammer dat de belangstelling van ons publiek, voor zooverre deze moet blijken uit de opkomst, daarmede geen gelijken tred schijnt te kunnen houden. B. KRONIEK De Raadsvergadering werd Woens dag geopend te ruim tien uur. De lezing der notulen vorderde niet veel tijd. De mededeelingen gaan wjj voorbij, aan gezien de meeste der stukken toch ter zijner tijd bij den Raad in behandeling kenen. Den onderwijzer Fries werd eervol ontslag als zoodanig verleend. Aan punt 12 der agenda, de ontwerp- begrooting, gingen elf punten vooraf. Dr. G. A. Haremaker verzocht en ver kreeg eervol ontslag als gemeente- geneeskundige. Vastgesteld werd eene 1 suppletoire kohier, dienst 1897, bedragende ƒ8011.60 Tot aanbouw van een politie-bureau in de Smedestraat wordt aangevraagd ƒ32.600,terwijl geadviseerd wordt, na goedkeuring der bouwplannen, ge zegde som toe te staan. Geen der Heeren verlangde algemeene beraadslagingen en niemand verlangde het woord. Zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel aangenomen. B. en W. stellen voor, op hiertoe gedaan verzoek aan J. Zipp vergunning te verleenen tot het bouwen van een loods achter zijn perceel Frans Halsstraat 18. Deze vergunning wordt verleend. Weer een verzoek om hooger te mogen bouwen, dan de verordening toestaat, thans van T. Hilarius Wz., voor een perceel Papetorenvest. De Raad stemde toe, na eenige discussie. De Tramplannen commissie heeft rap port uitgebracht. De Commissie stelt voor aan de Heeren Van den Arend en Van der Steur, op hun hiertoe gedaan verzoek, de concessie voor den elektri- schen tram naar Zandvoort met zes maanden te verlengen. Wat betreft de Ceintuurlijndat deze overeenkomt met de richting, door de Commissie bedoeld, doch datnogbehooren vastgesteld, de enkele en dubbele lijnen in verband met de plaatselijke gesteldheid. De lijn Bloemendaal-Haailemhet oordeel op te schorten tot de deskundige ambtenaren rapport hebben uitgebracht. De lijn Haarlem-Zandvoort, dat de ontworpen lijn door het Heerenhek be antwoordt aan hetgeen de Commissie zich voorstelt, doch dat nog uitgewerkte plannen te gemoet gezien worden om trent de brug over de Leidsche Vaart. De concessieverlenging kwam alleen in behandeling en deza werd verleend. De commissie voor de Pensioenen stelt voor aan Wed. Bouman, geb. van der Putten, wier echtgenoot timmerman was in dienst der gemeente, eene gra tificatie van 50.voor eens toe te staan. De Heer Schürmann denkt dat het wel ƒ150 mag zijn, omdat Bouman de gemeente 30 jaar trouw gediend heeft. De Heer Krol verdedigt de ƒ50. als lid van Pensioenen. De Heer de Breuk merkt op, dat Bouman 16 jaar in dienst der gemeente was. De Heer Bijvoet wijst op het gevaarlijke van hier in te grijpen met het oog op de aanstaande regeling in zake pensioenen. De Heer de Kanter wil van den steeds gevolgden regel niet afwijken. De Heer Klein wjjst op het bedenkelijke van den toestand der we duwe en wil ƒ150.toestaan in afwach ting van de regeling der pensioenen. De Heer Stolp stelt om goede redenen 100 voor. De Heer Schürmann heeft nog het woord. De Heer de Kanter blijft voor 50.— Voorstel ƒ100.komt in stemming, het wordt aangenomen met 6 stemmen tegen. Benoemd wordt tot makelaar in paar den, rijtuigen en aanverwante artikelen G. Mulder; tot onderwijzer aan de Eerste Bur gerschool de Heer J. J. Sturm te Oud karspel tot lid en plaatsvervangend lid der commissie voor aanslag in de bedrijfs belasting worden benoemd de Heeren J. Sabelis en A. F. Kremer. In verband met het vervallen, in ge volge de Wet, van alle thans bestaande plaatselijke verordeningen betreffende de heffing van opcenten op de personeele belasting stelt de Commissie van Finan ciën thans eene nieuwe verordening voor, bepalende, dat te beginnen met 1 Januari 1898 ten behoeve der gemeente zullen geheven worden 80 opcenten op de hoofdsommen der personeele belasting, doch dat het getal opcenten zal voor de aanslagen van hen, voor wie de be lastbare huurwaarde meer dan 100. bedraagt doch ƒ200.niet te boven gaat 50 bedragen, meer dan ƒ200. doch minder dan f 250.bedraagt55 bedragen 250.of meer, doch minder dan /300.bedraagt: 60 bedragen; ƒ300.of meer, doch minder dan /350.bedraagt65 bedragen f 350. of meer, doch minder dan f 400.be draagt: 70 bedragen; ƒ400.of meer, doch minder dan 450.bedraagt: 75 bedragen; 450.— of meer bedraagt 80 bedragen. De Heer Van Styrum wilde liever den hoofdelijken omslag verhoogen, doch wenscht thans geen voorstel te doen. De verordening wordt vastgesteld zonder hoofdelijke stemming, evenals die op de invordering. Thans kwam aan de orde de Be- grooting. Gelijk eene goede huishouding vordert, de uitgaven te regelen naar de inkomsten kwamen eerst de uitgaven in behande- geling, geraamd als volgt; I. Kosten van huishoudelijk bestuur 47,905.— II. Kosten van invordering van de plaatselijke belastingen en teruggave deswege, ƒ35,085. III. Kosten van onderhoud van ge meente-eigendommen en de deswege verschuldigde lasten, ƒ101,267. IV. Kosten der openbare veiligheid en brandweer, 108,711. V. Kosten der plaatselijke gezond- heidspolitie, 75.635. VI. Kosten van het onderwijs, ƒ318.562.-; VII. Kosten van het armwezen, mits gaders subsidiën en bijdragen aan onder scheidene daarmede in verband staande instellingen, ƒ93.117. VIII. Renten en aflossingen, ƒ185,853. SI. Pensioenen en wachtgelden, ƒ10,242.— X. Andere uitgaven, niet onder de vorige hoofdstukken behoorende, ƒ51,843.405; VI. Buitengewone uitgaven van aller lei aard 212,735. XII. Onvoorziene uitgaven ƒ18.874,595. Algemeene beschouwingen hadden niet plaats. In de 2e Afdeeling was de wensche- lijkheid uitgesproken een bedrag uit te trekken voor presentie-gelden der leden van den Raad. B. en W. wenschen geen voorstellen in dien geest te doen. Dit punt werd bij de behandeling niet be sproken. Door B. en W. was voorgesteld eene som van f 480.— uit te trekken om de Perystyle, (Zuilengang) in den tuin van het Prinsenhof in goeden staat te brengen. Afdeeling II wil liever wegbreken, evenals Afdeeling III. De

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 1