HAARLEMSCH Adresboek Van Haarlem Eerste Blad. No. 87 Negentiende Jaargang, 144 met AMSTERDAM. WOENSDAG 3 November Het 1897. Prijs ing. 1.75, geb. f 2.—, DE ERVEN LOOSJES. Nieuwsberichten Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84. CJSLEPHOON NUMMER TELEPHON1SCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf —,25. franco p. post ,40 Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en yRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog wwden geplaatst. is voorhanden in den Boekhandel van Ten opzichte van de gevluchte Thes- saliêrs zijn nu toch de Turken wat rekkelijker geworden. Hun is toegestaan Thessalië weer te betrekken. In de Mittheilungen der Deutsclien u. Oesterreichischen Alpenverein geeft Otto Snel verslag van een enquête, ingesteld naar de werking van alcohol bij het berg- klimmen. Onder de antwoorden op z(jn vraag omtrent de nuttige of schadelijke wer king waren 37, waarin het gebruik van spiritus in welken vorm ook, werd af gekeurd. In 12 antwoorden werd een matig gebruik van wijn aangeraden, maar dat van spiritualiën en bier afge raden. Drie meenden, dat alcohol kon gebruikt worden in geval van nood als geneesmid del. Slechts 5 van de 6 personen, die hunne bevindingen mededeelden, achtten het gebruik van alcoholische dranken bij het bergklimmen wenschelijk. De algemeene conclusie van Snel is deze, dat, al zal het gebruik van alcohol in bijzondere gevallen onschadelijk of zelfs nuttig zijn, 't toch wenschelijk is in dezen groote matigheid te betrachten. De meeste Alpen beklim mers zijn voor totale onthouding, zoolang de tocht duurt. Velen vinden het zelfs wenschelijk om ook den dag voor den tocht geen alcohol te drinken. Met de Turksch-Grieksche vredes onderhandelingen gaat het niet voor den wind. De Turksche onderhandelaars hebben een ontwerp opgesteld, gegrond op de voorloopige artikelen, maar de Grieken zijn niet te vinden. Hierbij komt nu nog dat Turkije ml dat Grie kenland tien millioen drachmen zal be talen als vergoeding voor de schade door de Grieksche vloot aangericht. Grieken- land groeien nu eenmaal de millioenen niet op den rug, zoodat ook hiertegen ernstige bezwaren bestaan. Als het zoo voortgaat kan het nog lang duren eer de vrede een feit is, en inmiddels putten de beide partijen elkaar uit, wat zoo als de toestand nu nog is kan geen van beiden het leger terugbrengen tot de normale sterkte. Voor den bouw van het Pavillioen der stad Brussel op de tentoonstelling aldaar had de architect den grand prix ont vangen. Hiertegen kwam de stad op; zij reclameerde den prijs voor zich zei ven. En toen heeft de jury dien van den ontwerper en bouwmeester afgenomen en aan de gemeente geschonken. Erg onderdanig var, de jury en klein van de gemeente Brussel! Het volgende jaar is Frans Jozef, keizer van Oostenrijk vijftig jaar op den troon en men wenscht dit jubileum luis terrijk te vieren. Tusschen de partijen in Oostenrijk bestaat echter zooveel tweespalt en zooveel hatelijke onwillend- heid, dat men aan het gelukken van eene beweging in dien geest bijna geen geloof kan slaan. De vorige week b. v. b. werden drie aanklachten tegen 's Keizers eersten minister ingediend en het spreekt van zelf, dat de Keizer zich deze in staat van beschuldiging stelling van een zijner verantwoordelijke raadslieden moet aan trekken. Tot heden wordt de naam en persoon des Keizers buiten spel gelaten, maar of dit, bij de bestaande verbitte ring, zoo blijven zal, zal te bezien staan. Dat in dezen toestand de lust tot feest vieren groot zal zijn, mag betwijfeld worden. Men denkt, dat de Rijksraad, waar tegenwoordig alles in gisting is, spoedig zal ontbonden of gesloten wor den om wat tot rust te komen. Men zal zich herinneren, dat reeds gedurende eenigen tijd spanning bestaat tusschen de Vereenigde Staten en Spanje, waarvan de toestanden op Cuba de oorzaak zijn. De Amerikaansche gezant te Madrid heeft ten laatste eene nota ingediend en thans heeft de Spaansche regeering die beantwoord met aan te toonen, dat Amerika niet behoort tus- schenbeiden te treden in de streken waar Spanje suzereiniteit uitoefent en men verzekert dat, als de Vereenigde Staten niet de expedities der vrijbuiters tegengaan, Spanje genoodzaakt zou zijn het visitatie-recht weer in te voeren voor schepen, die Cuba aandoen. Een Spaansch blad beweert zelfs dat een breuk tusschen Spanje en Amerika in de gegeven omstandigheden niet tot de onmogelijkheden behoort. Spanje, men weet het, heeft steeds gedurende den opstand veel te lijden gehad van zoogenaamde Amerikaansche gelegen heidssoldaterij en van wege de Ameri kaansche regeering schijnt men het vervoer van wapens enz. bestemd voor de opstandelingen niet al te sterk tegen gewerkt te hebben. Het is dus geen won der, dat Spanje zich gekrenkt toont te zijn. Spanje zal nu moeten kiezen of deelen, aangezien Amerika plan moet hebben krachtige maatregelen te nemen voor het geval Spanje niet de bemiddeling in zake Cuba aanneemt. Men hoopt in Span je nog altijd op een gunstigen keer der kansen, maar die zal dan spoedig moeten komen. Eerst was medegedeeld, dat generaal Weyler het de Spaansche regeering lastig zou maken bij zijn vertrek van Cuba, hetwelk plaats heeft, omdat zijne regeering hem heeft terug geroepen. Thans bericht men, dat öf dat het vroeger medegedeelde niet waar was, öf dat de generaal zich heeft bedacht, althans hij zal er voor zorgen, dat bij zijn vertrek geen manifestaties plaats hebben 'en dat hij het nieuwe ministerie zal steunen. Ook met Kreta kunnen de mogend heden niet gereed komen. Tegenover hunne goedkeuring aan het besluit om den overste Schafer te benoemen tot gouverneur van het eiland, staat de halsstarrige weigering van den sultan, die natuurlijk den voorloopigen gouver neur, door hem zelf gezonden, wil be noemd zien en die reeds onder de mo- hamedaansche bevolking van Kreta een grooten aanhang heeft. Werkelijk, het zal er nog op aan gaan, dat ook op Kreta de sultan zijn wil weet door te drijven. De Grieksch Turksche kwestie heeft den mogendheden veel geld en veel moeite gekost. Zij hebben zich vele of fers getroost ter wille van Turkije, om te bevorderen het doodbloeden van den opstand op Kreta. Zooals de zaken thans staan, zou men mogen beweren, dat al de bemoeiingen nutteloos en het bestede geld verknoeid en weggeworpen is ge weest, waarbij nu nog komt, dat de mogendheden zich toch ook niet kunnen terugtrekken dan na eenig succes, op dat voor 't minst de schijn gered worde. Vroeger werd gemeend, dat het gemeen schappelijke optreden zijn oorsprong vond in onderlingen naijver, maar het is genoegzaam gebleken, dat dit niet het geval is. Het verschijnen van hunne troepen op Kreta heeft tot heden alleen het resultaat gehad, dat de christen eilanders met wat meer differentie be handeld werden en treurige botsingen tusschen christenen en mohamedanen niet meer voorkomen. Of dit zoo zal blijven ook als de sultan op het eiland weer doen kan wat hij wil, is nog een open vraag. In het telephoonstatior. te Vichy had men in den laatsten tijd veel last van slecht werken van toestellen en gelei dingen, waardoor de gesprekken met Parijs en andere plaatsen slecht te ver staan waren. Men zocht lang tevergeefs naar de oorzaak van die storingen, tot men besloot, de beschotten, waarachter de geleidingen waren, open te breken. Toen bleek het wat de oorzaak was. Tot grooten schrik van het damesper- soneel kwam er nu een menigte ratten te voorschijn, die zich door het kantoor verspreiden. Terwijl een deel van het personeel jacht maakte op die dieren, zetten de anderen het onderzoek voort. Zij bevon den, dat het gutta perha omkleedsel der draden was opgevreten en alles, wat maar eenigszins eet- of knaagbaar kon wezen, vernield was door de ratten. Er is heel wat te repareeien, en waarschijn lijk zal men bij het Ministerie extra-gel den aanvragen voor den aankoop van katten. Nog steeds is geen nieuw onderzoek ingesteld naar de zaak Dreijfuss, hoewel zijn onschuld met luider stem door sommigen wordt volgehouden, onder anderen door den senateur Seheurer-Kestner. De verzekeringen van dezen senator worden over het algemeen met wan trouwend ongeloof, door enkele bladen met beleedigingen, ontvangen. Maar de persoonlijkheid van den senator, moet men erkennen, laat niet toe aan te ne men, dat hij lichtvaardig zoo sterke uitlatingen zou doen. Waarop zij steu nen, moet, volgens den Temps, ook nog onbekend zijn aan de regeering. Reeds den 14-den Juli, bij de wapenschouwing, heeft Scheurer de overtuiging van de onschuld van den banneling aan col lega's medegedeeld; maar toen en sedert is hij stom gebleven omtrent de motie ven voor zijn geloof. Van Bernard Lazare, heet het, zal in verband met de verzekeringen van Scheurer een nieuw vlugschrift verschijnen. Zeer stellig mag het bevreemdend heeten, dat men in Frankrijk zoo lang wacht met verzet tegen de weigering tot nieuw grondig onderzoek in deze. Er wordt gemeend, dat de politiek in deze de schuld heeft. Yan den kant der Regeering heet het, dat zij volkomen gerust is omtrent hetgeen de Senator zal aanvoeren zij zou zelfs meenen te weten, dat Scheurer in dien waan is gebracht door het feit, dat iemand, thans in Zwitser land in veiligheid, zou hebben verklaard de misdaad van Dreyfus te hebben ge pleegd, welke persoon, naar zij zich sterk maken zou te kunnen bewijzen, door de familie Dreyfus tot die ver klaring zou zijn omgekocht. Ingevolge de Wet tot regeling der firiancieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten, die 1 Januari 1898 in werking treedt, ontvangen de ge meenten van het Rijk over elk jaar eene uitkeering ten bedrage van een vierde van de som der jaarwedden, voor den burgemeester en den secretaris vastge steld; deze uitkeering mag echter het bedrag van ƒ600. niet te boven gaan. Dit wetsaitikel bepaalt dus niet dat de jaarwedden moeien verhoogd worden en enkele gemeentebesturen beschouwen dit heel gewoon als een voordeeltje voor de gemeentekas;, de kans (en bij de betrokken titularissen) de hoop bestaat echter nog dat Gedeputeerde Staten zoodanige begrooting niet goedkeuren. Voor zoover de begrootingen in de bij Haarlem liggende gemeenten reeds zijn behandeld waren de besluiten als volgt: Bennebroek bedragende voor burge meester en secretaris 250 met de ge- heele bijdrage verhoogd. Haarlemmerliede en Spaarnwoude van ƒ600. en ƒ550. gebracht op ƒ650. en 625, voor welke verhooging de burge meester echter bedankte. Schoten van 200. en 150. verhoogd tot ƒ250. en ƒ187.50. Spaarndam bedragende 150. en 150, verhoogd met de geheele bijdrage. Sloten idem van ƒ1200 en ƒ800, gebracht op ƒ1500 en ƒ1000. Zandvoort geheel niet verhoogd. De raad der Gemeente Bloemendaal verhoogde de jaarwedden van burge meester en secretaris met de geheele Rijksbijdrage, dus ieder met 200, terwjjl aan den ambtenaar ter secretarie 100,verhooging werd toegekend. Ook te Heemstede werd de Rijksbij drage goed besteed; burgemeester, secretaris, ontvanger en ambtenaar ter secretarie zullen aldaar respectievelijk 100, 100, 50 en 50 meer ont vangen. Te Haarlemmermeer neemt men vooreerst nog met het oog op een voor stel van de zijde van Gedeputeerde Staten een afwachtende houding aan. Te Velsen, waar de Rijksbijdrage ƒ350 en 300 bedraagt, zal aan de Gedepu teerde Staten worden voorgesteld de tractementen van burgemeester en sec retaris te verhoogen met 200 en 300. Gelijk uit het bovenstaande blijkt worden te Zandvoort geen verhoogingen toegekend; de ingezetenen hebben zich aldaar thans gewend tot Gedeputeerde Staten om de begrooting niet goed te keuren en aan den burgemeester en secretaris ieder 200 toe te kennen. Uit de verdeeling te Haarlemmerliede en Spaarnwoude en uit de opvatting van het gemeentebestuur van Zandvoort

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 1