HAARLEMSCH Adresboek van Haarlem Eerste Blad. No. 89 Negentiende Jaargang. 144 met AMSTERDAM. van WOENSDAG 10 November Het 1897. Prijs ing. 1.75, geb. f 2.—, DË ERVEN LOOSJES. Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84. T S I. E PH O O N N U M M E K TBLEPHON1SCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandent —,25. franco p. post ,40. Iffonderlljke nommers S centen per stuk Prils per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdcm zoo mogelijk nog worden geplaatst. is voorhanden in den Boekhandel van Dooven met de vingers te laten hooren, is een resultaat, dat de Engelsche physio- loog Mackenbrick hoopt te bereiken. Hij nam de volgende proef. Een pho- nograaf werd in beweging gebracht en bracht zijn tonen over op een microphoon. De beweging van laatstgenoemde werd weder op een electrisch inductietoestel overgebracht, met welks tweede rol de handen van een mensch waren verbon den. Laatstgenoemde gevoelde nu, zoo dra de phonograaf in beweging kwam, een prikkelen in zijn vingers, dat in kracht en rhytmus volkomen overeen kwam met de muziek, welke de phono graaf weergaf. De Heer Mackenbrick is overtuigd, dat bij eenige oefening een doovealle tonen van den phonograaf door het ge voel in zijn vingertoppen kan leeren onderscheiden, en zoo in zijn gevoel vergoeding kan vinden voor het gemis van zijn gehoor. De Iangstgebaarde man ter wereld woont te Vandenesse, in het Fransche departement Nièvre. Het is een grijsaard var, 71 jaar, die zelf niet langer is dan 1.60 M. en een baard heeft van niet min der dan 3.32 M., naar de bladen uit die streek verzekeren. Als hij loopt, draagt hij zijn baard over den arm of als een zijdeachtige dubbele spiraal om het lijf gewonden. Deze man draagt niet alleen een baard, die langer is dan eenige andere, maar hij draagt ook reeds langer een baard dan de meeste menschen. Als knaap van 12 jaren had hij reeds een baard, en op veertien-jarigen leeftijd pronkte hij met een baard van 15 centimeter. Machuron en Lachambre, de beide Fransche luchtschippers, waarvan de laatste Andrée's ballon heeft samen gesteld, terwijl de eerste hem dicht gemaakt heeft en bij de opstijging is tegenwoordig geweest, zijn bezig een dagboek uit te geven. Belangwekkend is vooral in dezen t\jd, waarin men zich zoo zeer met goede en slechte kansberekeningen omtrent de reis van Andrée bezig houdt, het eind oordeel van Machuron. Hij beweert namelijk, dat nog vijf dagen na het opstijgen de wind gunstig was, zoodat Andrée minstens 5 dagen goede vaart gehad moet hebben en hij thans hoogst waarschijnlijk reeds lang in veiligheid is. Overigens meenen beide luchtschippers, dat men zich over Andrée's lot niet bezorgd hoeft te maken, daar hij zelf gezegd heeff, dat er wel een jaar kon heengaan vóórdat er eenige tijding kwam. De noodkreten, die sommige IJszee-vaarders op Spitsbergen zouden hebben gehoord, kunnen zeer wel van gewone walvischvaarders afkomstig zijn. Achter de bestaande plannen om te trachten de zaak van den verbannen kapitein Dreyfus opnieuw in behandeling te doen nemen, zoekt men nu religi- euse drijfveeren. Nu is zeker niets ge schikter tot het tegenwerken van eene zaak, dan er godsdienst-kwestie bij te sleepenmen kan dan alvast op een aanhang rekenen! Jammer, dat zelfs in het verlichte Frankrijk godsdienst zóó kan misbruikt worden. Of de moedige senator Scheurer zal slagen in zijn vriendelijk pogen om de treurige zaak opnieuw aanhangig te doen maken is een open vraag. Dat de zaak, zelfs al wordt de kapitein on schuldig bevonden, hem veel voldoening zal verschaffen, mag wel met recht be twijfeld worden, en zulks vooral met het oog op den hatelijken toon, dien enkele bladen zich in deze veroorloven. Dat hij overhaast te werk gaat, zal niemand hem kunnen verwijten. Met de Oostersche kwestie is het zeer stil. Of de onderhandelaars met hun werk opschieten of niet, niets verneemt men er van. Italië heeft vier oorlogsbodems van voor Kreta thuis gehaald en de inter nationale rechtbank op het eiland spreekt van tijd tot tijd vonnissen uit. De sultan heeft- zijn voorloopigen gouverneur nog niet terug geroepen er. de kandidaat der mogendheden is nog niet geplaatst. Welke voordeelen kippenbroeierijen kunnen afwerpen, leeren de volgende cijfers, welke aan een Amerikaansch blad ontleend zijn. In het jaar 1896 leverden de Ameri- kaansche mijnen voor 72 millioen dollars aan zilver en voor 46,610,000 dollars aan goud. De waarde der schapen over het gansche land bedroeg 65,167.725 dollars; van de wol 38,146,450dollars. Thans de kippen. Onvermoeid zijn deze dieren met leggen voortgegaan, tot ze 660 millioen eieren „het daglicht" hadden doen zien. Deze 660 millioen eieren worden, laag berekend, geschat op een waarde van 165 millioen dollars, terwijl bovendien aan gevogelte in het algemeen voor een bedrag van 125 millioen dollars werd gemaakt. Vormt derhalve samen een som van 290 millioen dollars welk bedrag voldoende is voor den aankoop van al het zilver en goud dat in 1896 geproduceerd is, van alle schapen, van alle wol en bovendien van den gan- schen aardappeloogst. Een vader te Zevenbergen liet zijn pas geborene doopen met den naam Adrianus. Een paar dagen later kwam de man terug, verzoekende het te willen doopen als Wouterina, aangezien het een meisje was. Zulke dingen gebeu ren niet alle dagen en dus zijn ze de vermelding waard. Het getal boerenarbeiders, dat tegen woordig uit Friesland naar Duitschland vertrekt, neemt belangrijk toe. Niet al leen ongehuwde arbeiders, maar ook geheele gezinnen vertrekken derwaarts men vindt daarbij ook personen, die vroeger zelf boer waren in Friesland, maar 't wegens achteruitgang niet meer konden volhouden. De veehouders in Duitsóhland hebben bij voorkeur Friesche knechts, om het vee te voederen, te melken en verder op te passen. Ook den Haag zal nu met het ver drijven van den grachtenstank maar wachten op de benoemde Commissie in zake de vervuiling van gemeentewateren. Hoe lang de machinewerkers-staking in Engeland nog zal aanhouden is niet te berekenen. Verschillende voorstellen zijn gedaan om de partijen bijeen te brengen, maar alles stuit af op den eisch van den achturigen werkdag, waarvan de patroons niet willen weten. Inmiddels begint de toestand nijpend te wordende vroeger sterke kas der werklieden heeft, door de wekenlange ondersteuning aan duizenden, ontzet tend geleden en binnen niet te lang tijdsverloop zal die uitgeput zijn. Nog een ander bezwaar is, dat verschillende aanzienlijke orders niet kunnen uitge voerd worden, door gebrek aan werk krachten en voor de deur staat, dat Duitschland, dat goedkooper, en naar men verzekert even goed produceert, van den toestand gebruik maken en zich zal werpen op alles, wat de Engel sche Machine-nijverheid ongedaan moet laten. Te laat zal men dan inzien, dat niet alleen de fabrikant moet kunnen concurreeren, hij zal dit ook kunnen eischen van zijn werkpersoneel, dat nu als het ware 's lands nijverheid ver nietigt. Een verblijdend bericht voor verza melaars is, dat Rusland het volgende jaar nieuwe postzegels invoert. In de provincie Brandenburg is eene bepaling ingevoerd ten dienste van schoolgaande kinderen. Geen kind mag daar in 't vervolg meer gewicht aan schoolboeken meedragen, dan het achtste deel van zijn gewicht bedraagt. Zware tasschen, kokers enz. mogen niet ge dragen worden en het gebruik van schouderriemen voor boekentasschen wordt aanbevolen. Wat zijn wij Neder landers toch nog achterlijk, dat wij daar niet aan gedacht hebben. Hoe het in Brandenburg gesteld is met andere vrachten door kinderen vervoerd, als een kleine broer of zus, een bak aard appelen of een vrachtje steenkolen, is ons niet bekend, maar daar zou men in Nederland wel eens mee kunnen begin nen omdat die categorie van kinderen behoort tot de slechtst gevoede en de slechtst gekleede, m.a.w. totdezwak- sten. Deze kunnen beter een stootje velen dan de boekendragenden. De Brandenburgers moeten toch wel in de meening verkeeren, dat wij halve bar baren zijn, omdat niet al onze politie mannen zijn voorzien van een achtdee- ligen unster. Zij vergeten bovendien, dat de jongens misschien niet eens erg gediend zijn van de va'derlijke regee- ringszorg; 't kleedt zoo, veel boeken en groote tasschen. Het vraagstuk betreffende de veront reiniging van gemeente-wateren begint meer en meer besproken te worden. Delft heeft eene volks vergadering ge houden, waar men van meening scheen, dat Delfland niet spuit gedurende het badseizoen, dus ten gerieve van Scheve- ningen. Hoe den Haag in zake denkt j is genoegzaam bekend. Te Zevenbergen was gedurende de laatste dagen het water van dien aard, dat de verf aan deuren en kozijnen der woningen ver kleurde en waarvan men de oorzaak meende te moeten zoeken in het afval water der suikerfabrieken. Men meent dat vuil water niet in gemeentewater mag gelost worden, dat het eerst op eigen terrein tot zekere mate van zuiver heid behoort gebracht te worden, doch hieraan schijnt men de hand niet te kunnen houden. Hoe de toestand te Haarlem is weet ieder. Tal van woningen aan grachten gelegen, loozen hun afvalwater in stads- wateren. Als het al te erg wordt met de opstijgende gasbellen, wordt er water ververscht of eigenlijk doorgespoeld, maar het groote kwaad is daarmee niet verholpen. Als er geen rioolen genoeg zijn, men make ze; de rente en aflossing van het daarin gestoken kapitaal te betalen door belanghebben den. Te Zwolle is eene vrouw voor de twintigste maal veroordeeld wegens openbare dronkenschap waarvan zeven maal tot opzending naar eene Rijks werkinrichting. de vorige week werd jj zij weer in hechtenis genomen wegens dronkenschap en na hare loslating dien II avavui op nieuw, nu wegens bedelarij. Te Voorburg meldt liet Vai. bedraagt het getal typhuslijders thans 25. Sterfgevallen zijn nog niet voorge komen. Het Gemeentebestuur meende te mogen veronderstellen, dat de ziekte niet veroorzaakt werd door infectie van den bodem, maar door het gebruik van melk of iets dergelijks, en wel op grond van het aantal lijders in enkele dagen. Het onderzoek, vanwege B. en W. naar de melk van eenzelfden melkslijter door drie doctoren ingesteld, is nog niet af- geloopen. Inmiddels is gebleken, dat deze melkslijter zijne melk van twee landbouwers uit naburige gemeenten kreeg, en voorts, dat in de nabijheid van een dezer landbouwers, die zijne melk kannen enz. in eene sloot reinigt, typhus- gevallen waren voorgekomen, zoodat vermoed wordt, dat de besmetting door de melk van dien veehouder is veroor zaakt. De huizen der lijders en der verdachten worden door het Gemeentebestuur van faecaliëntonnen en kosteloos van ont smettingsmiddelen voorzien. De inhoud der tonnen wordt dagelijks verbrand. Ten plattelande in Friesland worden thans de schoolklassen weer dicht be volkt. De meeste werkzaamheden op veld en akker zijn verricht, en nu komen de jongens en meisjes weer opdagen, om wat te leeren. Natuurlijk hebben zij intusschen heel wat vergeten, en velen moeten in lagere klassen teruggeplaatst worden. Gelijk alle jaren, veroorzaakt deze toestand aan het onderwijzend personeel veel moeite. Daarenboven hebben de kinderen in den zomertijd, bij het goede, dat zij hebben afgeleerd, vaak ook heel wat slechts aangeleerd. Naar men uit Delft mededeelt, moet het gebrek aan ruimte in de collegezalen van de Polytechnische School reeds meermalen aanleiding hebben gegeven tot handtastelijkheden tusschen de niet- korpsleden en de korpsleden over het bezetten van de banken voor het schrij-

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 1