wacht op mijne daden! Verklaringen, bepaaldelijk omtrent decentralizatie, zal hij zich niet laten ontlokkon, vóór hij de zaak nader zal hebben bestudeerd. De heer van Kol, repliceerende, herhaalde zijn inzichten, betreffende de beste kolo niale politiek, die bovenal letten moet op de belangen van den inlander en op verbetering van diens lot. De heer Troel stra en Spreker gaan geheel samen in hun protest tegen de tegenwoordige Atjeh-politiek, en naar Sprekers meening was het recht van den Atjeh-oorlog nog niet aangetoond. Het motief van zeeroof van slechts een voorwendsel. Spreker wraakt onze wreedaardige wijze van oor log voeren. Hjj kent feiten, die de haren zouden doen te berge rijzen. Geheel Indië kent ze. Nogmaals bepleitte Spreker het beëindigen van den oorlog en het verlaten van Atjeh. Hij beaamde ook, dat de Atjeh-oorlog slechts gevoerd wordt ten bate van belanghebbende partikulieren, kooplieden en maatschap pijen, maar hij blijft dien bloedigen veroveringskrijg doelloos en onnoodig achten. De eer van Nederland eischt geen voortzetting. De heer Kuyper stelde duidelijker aan 't licht, dat hij nog steeds de oorlogsverklaring van 1873 als on recht en provokatie beschouwde. Diffe- rentiëele rechten tegenover Engeland acht hij bestaanbaar. Tegenover de socialistische leden wees hij op het ge vaar van loslating onzer Koloniën, die slechts ten prooi zouden worden gegeven aan vreemde mogendheden. Zijn de geschetste barbaarschheden op Atjeh bewezen, dan verdienen zij volgens Spreker de scherpste afkeuring. Met nadruk betoogde hij, dat het akcepteeren van den historischen toestand niet in strijd is met de Christelijke beginselen. De heeren Verhey en Van der Zwaag repliceerden over den Atjeh-oorlog. Laatst genoemde beweerde, dat de Koloniën alleen waarde hebben voor kapitalisten, en van geen belang zijn voor proletariërs. Hij hield vol, dat de Atjeh-oorlog moet eindigen ondanks het belang van vele handelaars waarop hij de lachwekkende paradox liet volgen, dat eigenlijk alle handel oneerlijk is. Hij bracht hulde aan de Atjehers, de dappere natie, die onge organiseerd 25 jaar stand heeft gehouden tegen eene georganiseerde natie, voor zien van de beste moordtuigen. De heer Ketelaar, die aanvankelijk de motie had ondersteund, verklaarde zich thans er tegen, nu daaraan de beteekenis wordt gegeven van een votum van wantrouwen in den Minister. De heer Pijnacker Hordijk verzekerde, dat hij den Minister niet had willen binden aan alle vroegere verklaringenhij had slechts den indruk verkregen, dat de Min. ten aanzien van enkele punten tot andere gevoelens was gekomen. Met ingenomenheid had hij gehoord, dat dit niet het geval was. De heer Troelstra verdedigde de motie, en beweerde, dat hij den persoon van den Minister niet in het debat had willen mengen, of hem verdacht had willen maken. Hij had slechts de betrekkingen genoemd, die de Min. had moeten neêr- leggen, om als Minister te kunnen op treden. Sprekers uittartende rede gaf aanleiding tot veel interrupties. Hij be weerde, dat het optreden van een Indiesch financie-man als Minister van Koloniën het gevolg is van het heerschen van het kapitalisme, van het feit, dat de kapi- i talistiesche belangen voorzitten. Hij ziet in dezen Minister het type van den ver tegenwoordiger van de geldmarkt in Nederland, den vertegenwoordiger van een klasse, een groep, dezelfde, die bij de kiesrechtuitbreiding bestond. De Min. van Kol. begreep, dat de Kamer, vooral na redevoeringen als zooëven gehoord, verlangen moest naar het einde. Hij verzekerde aan den heer Kuyper, dat hij inzake de kerkelijke kwestie de urgente zaken dadelijk zou overwegen. Verder konstateerde de Min., dat mis handelingen nadrukkelijk verboden zijn. Omtrent het gesprokene door den heer Troelstra zou hij zich niet boos maken, ook niet, als hij de Reg. verwijt kapita- listiesch te zijn voortgesproten uit de kiesrechtuitbreiding. Er bestaat aller minst reden het vertrouwen te schokken, dat de kleine man nog stelt in den kapi talist. De kapitalist kan, ook al is hij dit, een open oog hebben voor de belangen van den kleinen man. Deze laatste woorden des Ministers lokten een luid bravo van verschillende zijden uit. Het algemeen debat werd daarna ge sloten. De motie-Van Kol werd ter worpen met 72 tegen 3 stemmen. Vóór stemden de heeren Van Kol, Troelstra en van der Zwaag. In de zaak Dreyfus heerscht zooveel spraakverwarring, dat het een gewoon mensch moeilijk valt al de berichten en tegenberichten en al de gezegden van gedeputeerden eri officieren uit elkaar te houden. Men zou zoo zeggen, de bom is eindelijk gebarsten, maar de hoofd vraag wie is schuldig, wie niet, treedt bijna geheel op den achtergrond. In het algemeen schijnt zoo ieder zijne bevin dingen, zqne oordeelen en vooroordeelen te hebben en het zou niemand behoeven te verwonderen, al niet nog in zake, en bijzake, eenige duels volgden. Het zou ook nog verwondering moeten wekken, dat Esterhazy, de thans verdachte, voor het oogenblik geen advocaat kan krijgen. Zeker is, dat Graaf Esterhazy verzocht is Parijs niet te verlaten, welk verzoek natuurlijk hier gelijk staat met een bevel. Uit een en ander mag wel aangenomen worden, dat de kansen voor den graaf niet bijzonder schoon staan. Na een lesje van zijn chef is hij ook wat minder toe schietelijk geworden met het doen van mededeelingen. Verstandiger gedraagt zich de Heer M. Dreyfus, de broeder van den veroordeelde. Men moet bekennen dat majoor Es terhazy, sedert de beschuldiging alle moeite doet de openbare meening voor zich te winnen, doch bekent, dat er veel tegen hem is, o.a. dat zijn schrift op dat van Dreyfus gelijkt en dan vertelt hij van eene gesluierde dame, die hem een document in handen stelde, dat zijne onschuld zoo kunnen bewijzen, als hij eens in moeielijkheden kwam. Verder meent hij te moeten verklaren, dat de geheele zaak tegen hem is in elkaar ge zet, door een gewezen chef van den openbaren veiligheidsdienst en door nog een paar heeren. Den broeder van Drey fus wilde hij eerst doodschieten, maar dit plan heeft hij losgelaten. Hiermede is de revisie van het vonnis echter nog niet verzekerd maar er is eene instructie bevolen. Nu gaan er geruchten dat de regeering den banneling kans tot ontsnapping zou aangeboden hebben, wat echter was ge weigerd. Zoo ziet men de eene onwaar schijnlijkheid verdringt de andere en het zou kunnen zijn, dat ook hier de bijzaken de behandeling der hoofdzaak in den weg zijn. Nog wordt gemeld, dat bij de officieren geen verwondering of toorn is waargenomen, op het ver nemen, dat Esterhazy van verraad werd beschuldigd. Zou er in liggen opgesloten, dat hij er toe in staat geacht wordt? Mejuffrouw Thérèsse Schwartze heeft het portret voltooid, waarvoor het H. M. de Koningin behaagde, dezen nazomer herhaaldelijk voor de Schilderes te po seeren en dat H. M. voorstelt, ten voeten uit, in volledig kroningsornaat. Men mag zich er in verheugen, dat een onzer beste portretschilders deze opdracht ontving, want de photographie schijnt niet in staat te zijn, zoo volmaakt, als in dit doek is geschied, de zeer karakteristieke mengeling terug te geven van waardigheid en allerinnemendste jeugdige bevalligheid, onze Koningin eigen. Het portret mocht dan ook ten zeerste de goedkeuring verwerven van H. H. M. M. en Haar intiemen kring. De uitgeversfirma Allert de Lange zal van dit portret eene reproductie doen ver vaardigen in photochromo lithographie. Deze zal worden uitgegeven in betrek kelijk groot formaat en kosten noch moeite zullen worden gespaard, om haar zoo artistiek mogelijk te maken en ge heel getrouw aan het origineel. Met voorkennis van H. M. is de uitvoering opgedragen aan de firma L. van Leer C°. Binnen kort worden nadere mede deelingen gedaan, omtrent formaat en prijs. De bedoeling is niet alleen, de wenschen te bevredigen der velen, die een artistieke en blijvende herinnering aan de kroningsfeesten zullen verlan gen, maar tevens te zorgen, dat rijks en gemeenteinstellingen in het bezit kunnen komen eener wezenlijk goede afbeelding onzer geliefde Koningin. Bij den nationalen Zangwedstrijd, Za terdag en Zondag gehouden ter gelegen heid van het vijfjarig bestaan der Amsterdamschemannenzangvereeniging Orpheus traden in de eerste sectie, ver- eenigingen, die nog geen prijs behaald hadden, 22 Vereenigingen op. De jury's kenden den eersten prijs toeaanArion te Leiden aan de afdeeling, welke in den Schouwburg Werkmanslust en aan Krommenie, welke in Volksvlijt zong. Zondag middag had de wedstrijd j jflaats tusschen22 Vereenigingen, welke wel vroeger bekroond waren, maar niet met den eersten prijs. Evenals bij de vorige sectie waren deze vereenigingen verdeeld in twee groepen. Aurora, Arn hem werd de eerste prijs toegekend in de eene, aan Orpheus, Schiedam in de andere groep. Aan den wedstrijd voor vereenigin gen, die vroeger een eersten of een eere- prijs was toegekend, namen deel vijf liedertafels. Uitslag, eerste prijs Caecilia, den Hasg. Aan onze Koninklijke liedertafel Zang en Vriendschap mocht de onderscheiding te beurt vallen, den tweeden prijs te verwerven. Deze werd haar na de alge meen geroemde, geestdrift wekkende voordracht van Deus nostra spes (L. F. Brandts Buys) en Germinal (Riga) met tien van de elf stemmen der Jury toe gekend, terwijl Rotterdam en Amster dam zich verder in de toekenning van den derden en vierden prijs mochten verheugen. De uitspraak der Jury lokte wat de toekenning van den eersten prijs betreft bij een gedeelte van het publiek een heftig protest uit ten gunste van Zang en Vriendschap. Een minder verkwikke lijk tooneel was daarvan het gevo-lg. De regelings commissie overlegde zelfs een oogenblik met de Jury of men de zaal maar niet door de politie zou doen ont ruimen. Gelukkig kwam er naeenigen tijd wat kalmte en kon de wedstrijd om den eereprijs beginnen. Intusschen hadden de Haarlemsche zangers, die in dezen laatsten wedstrijd niet waren be trokken, „Kras" opgezocht om er vroo- lijk en big een echt uurtje aan te ziften. Diep in den nacht bracht een extra- trein hen naar Haarlem terug. Onze hulde aan de zangers der Konink lijke liedertafel Zang en Vriendschap en aan haren eminenten leider, den heer W. Robert. De kranige wijze waarop de eerste hebben gezongen en de laatste ze na eene moeizame voor bereiding van eenige maanden ter overwinning heeft gevoerd, hebben aan spraak op onverdeelden lof. Zondagavond is aan den overweg bjj het station Halfweg in beschonken toe stand door trein 47 aangereden zekere M. O. uit Haarlemmermeer, werk zaam aan de suikerfabriek te Halfweg. Maandag is de man naar het Zieken huis te Leiden overgebracht, waar zijn toestand door bijkomende omstandighe den ernstig werd beschouwd. Van de 19 jongelieden die hebben deel genomen aan het toelatingsexamen voor de Rijkstuinbouwschool te Aalsmeer zijn er 14 geslaagd n 1. 12 uit de plaats zelve en 2 van elders. HAARLEM, 23 November 1897. Aan het Verslag van 1896/97 van de Vereeniging "Weten en Werken is het volgende ontleend. De Maandag-voordrachten, in het win- terseisoen gehouden, ten getale van der tien, mochten zich in groote belangstel ling verheugen, terwijl op een extra avond, eene schoone collectie teekeningen en prenten tentoongesteld werd door het College „Kunst zij ons doel" en waarbij door leden van dit Genootschap welwillend inlichtingen werden gegeven. Ook deze tentoonstelling werd druk be zocht. De rekening en verantwoording wijst aan ontvangsten een bedrag van ƒ1314. 275 en aan uitgaven f 1107.74 waarbij dient in het oog gehouden, dat ditmaal minstens één aandeel moet uitgeloot worden. Voor herstelling van meubelen moet het Bestuur zich eene betrekkelijk groote uitgaaf getroosten. Dit, en de steeds verminderende inkomsten der contributiën geeft het bestuur nog al zorg. Mag het slagen in de pogingen om het ledental uit te breiden, dan zal dit van veel zorg ontheffen. De contri butie bedraagt van ƒ1.tot/5.naar verkiezing. De Bibliotheek wenscht het Bestuur gaarne uit te breiden en aan te vullen en het getal lezers is steeds toenemend. De toestand der kas laat geen aankoop toe. Aan het einde van dit verslag deelt het Bestuur nog mede, dat de bezoekers van de Maandagavond voordrachten, dankbaar voor de- vele genotvolle avon den in Weten en Werken doorgebracht, van hun belanstelling deden blijken door geheel onverwachts aan te bieden een keurige archiefkast. Een dier trouwe bezoekers deed daartoe de eerste pogin gen en slaagde daarin zeer gelukkig. Het geschenk, gaarne aanvaard, .is het bestuur een duidelijk bewijs hoe hoog de vereeniging staat aangeschreven bij hen, die eenvoudig doch oprecht gevoelen dat „Weten en Werken" nog steeds haar plaats waardig is. Het Bestuur der Vereeniging „Weten en Werken": bestaat uit de Heeren J. H. Stoel Az., Eere-Voorzitter, A. van der Steur Jr., Voorzitter, J. W. Veldheer, Secretaris, Dr. H. D. Kruseman, Pen ningmeester, Mr. A. A. Land, Dr. E. van der Ven, G. L. van Lennep, Dr. J. Nieuwenhuyzen Kruseman, en P. Loosjes en Dr. H. D. Tjeenk Willink, Com missarissen. Door den rechercheur Jansen is proces-verbaal opgemaakt tegen T. H. K. depothouder der firma Ferwerda Tie- man woonachtig aan de Groote Hout straat, ter zake het verkoopen van sterken drank in het klein zonder de daartoe vereischte vergunning. Dezer dagen zijn uit den tuin van den Heer W. Hekking Kennemerplein No. 3 een partij lood en uit den stal van de Wed. J. J. van den Berg aan de Lange Margarethastraat een paar schoe nen ontvreemd. Volgens achterstaande advertentie komt het Fransche Opera Gezelschap uit den Haag, Vrijdag a. s. hier opvoeren, Meyerbeer's beroemde en meest bekende Opera „de Hugenoten.'' Het mag verondersteld worden, dat het kunstminnend publiek weet, over welke uitstekende krachten dit Opera Gezelschap te beschikken heeft, en is het dan ook zeker dat waar de tenorpartij vertolkt wordt door den Heer Desiré Pauwels, den vroeger hier zeer gevierden helden-tenor van de Nederlandsche Opera en de baritonpartij in handen is van een zanger, die voor den heer Orelio niet behoeft onder te doen, men eene goede opkomst verwachten mag, opdat het Gezelschap hier kunne weder komen. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: „ff-BRKVBRSCHAlFING'\ Van 1 Nov. tot 22 Nov. hebben zich de vol gende personen aangemeld: 3 voor werkvrouw. 1 voor naaister. 2 voor los werkman. 1 voor schoenmaker. 1 voor stoelenmatter. 1 voor schrijfwerk. 1 voor grondwerker. 1 voor sigarenmaker. 7 voor loopwerk. 1 voor groDdwerker. 1 voor schilder. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 22 Nov. zijn de volgende per sonen geplaatst: 3 voor werkvrouw. 1 voor naaister. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Boelen, Stadhui», of Stationsplein. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. Markt van 15 November 1897. Boter. Aangev. 187 verk. 187 KG. L. pr. f 0.90 H. pr. 1.p. KG. Biggen. Aangev. 167 verk. 167 stuks. L. pr. f 8.H. pr. 11.p. stuk. Schrammen. Aangev. 94 verk. 94 stuks. L. pr. 13.H. pr. 15.p. st. Aardappelen. Aangev. 3verk. 3H.L. L. pr. ƒ1.70 H. pr. ƒ2.50. p. H. L. Appelen. Aangev. 281 verk. 211 H.L. L. pr. 4.II. pr. 8.per HL. Beren. Aangev. 197 verk. 156 H. L. L. pr. 4.II. pr. f 8.p. H. L. KAASMARKT van 17Nov. 1897. Verkocht 31 stapels uitmakende 3790 kazen, wegende 7751 kilogrammen. Hoogste prijs per 50 kilogrammen ƒ25. ORGELBESPELING ia de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 35 Nov. 1897 des namiddags van 3—3 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Concert fantaisieA. Hesse. 2. AndantinoRheinberger. 3. Finale uit de SonateMaillij. 4. Offertoire Welij. 5. Yariatien op 'tEngelsche Volks liedRinck.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2