teveld wachter met een en ander in kennis en op diens verzoek werd van uit het station per telefoon aan Sloterdijk om aanhouding gevraagd. Nog in het bezit van een zak, waarin twee kippen, werd de vluchteling aldaar gegrepen en voor den burgemeester gebracht; aldaar bleek spoedig dat men te doen had met zekeren Vlug, die al meermalen met de justitie in aanraking was geweest en thans als voortvluchtig gesignaleerd stond in het Politieblad. Hij is daarop gevankelijk naar Amster dam overgebracht. Het stelen van vee uit de weide te Haarlemmermeer neemt toe. Van het onlangs gestolen paard van den land bouwer Tiemens is geen spoor ontdekt. Thans zijn van den landbouwer D. de Vlieger en J. Romyn eene geit uit de weide ontvreemd. Van het ontvreemden der eerste is de dader bekend en van de tweede is door de activiteit van den gem. veldwachter Slootweg de huid in beslag genomen en ter beschikking der justitie gesteld. HAARLEM, 30 November 1897. Van al de winkelzaken schijnen tegen St. Nicolaas die, waar de zoet heden des levens te koop zijn, bijzonder veel toeloop te hebben, zooals trouwens altijd het geval schijnt geweest te zijn, zoolang het feest gevierd is. Wij hebben in onze stad bekroonde koekbakkers, Meereboer, Groote Houtstraat en Kuy- pers, Oude Groenmarkt. De winkeluit stallingen zien er bij beiden goed uit. Doch er zijn bovendien nog firma's, die met bovenstaande kunnen wedijveren. De oude Haarlemsche firma Van Thiel, Oude Groenmarkt, de niet minder be kende zaak van Hoeksema en die van Droste in de Groote Houtstraat om het I schoonst geëtaleerd. Het zou wel eens de moeite waard zijn te onderzoeken het verband tusschen St. Nicolaas en banket; misschien ligt het in de voor werpen, die dan verkocht worden en waarvan de grondstof, meer daareenig ander, zich leent tot het aannemen van allen vorm. Het beplakken met goud van de jabroers enz. scbjjnt uit de mode, des te meer legt men zich toe op het or- neeren der voorwerpen, waarvan goede voorbeelden in genoemde winkels te zien zijn. Welke hoogte de versieringskunst van suikerwerken heeft bereikt, kan opge merkt worden bij Veth, Groote Hout straat, wiens uitgebreide keus in ge legenheids-artikelen in dit opzicht veel moois te zien geeft. Het van ouds bekende taai-taai, vorm en kleur als op de bekende schilderij van Jan Steen, is ook nog niet in het vergeetboek ge raakt, getuigen de annonces dezen betreffende van Voorn en Van der Steur. Onze galanterie winkels trekken niet minder de aandacht. Karthaus, van Ek noemden wij reeds. Lamp, Barteljorisstraat, blijft in de etaleer keus zeer gelukkig. Bij de veel heid der voorwerpen, blijft ieder voor werp van belang zijn plaats in de étalage waard, zonder zich te veel op te dringen. Van Braam, Anegang blijft aan de tra dities van zijn voorganger getrouw; zijne étalage is zeer fraai. Die van Huetink, Lange Veerstraat, bezit dezelfde goede eigenschap. Het blinkende nickel voert er den boventoon, doch niet op hinder lijke manier. Omtrent den kooplust van het publiek verneemt men in 't algemeen niet veel bemoedigends, doch de meening bestaat, dat een paar heldere dagen, zooals in de vorige week, hierin veel verandering zouden kunnen b.'engen. Jammer, dat in het belang van de neringdoenden te klagen is, doch er staat tegenover, dat op een gegeven tijdstip toch al de in- koopen moeten plaats gehad hebben Er uit af te leiden, dat de koop kracht van het publiek zou afgenomen zjjn, is waarschijnlijk wel wat al te sterk. Laat men liever aannemen, dat het ongunstige wèer thans de groote factor is, waar veel op drijft. In menig opzicht identiek met galan terie-artikelen, zijn die in den Japan- schen winkel van C. Veth, Groote Houtstraathier betreft het echter meer de luxe van meer artistieken aard. De schikking der fraaie dingen is daar zeer voldoende; het is een museum in 't klein. Van de boekwinkels een goed boek is een geschenk van blijvende waarde zijn er die étaleeren en die niet étaleeren. Voor hen, die er op gesteld zijn, zonder te veel afgeleid te worden hunne keuzen te doen, hebben de laatste wel wat voor. Rieten meubelen worden geannoceerd tl door Brinkman, Verwulft en door Ucht- mann, Smedestraat; de eerste op be- scheiden wijze, de laatste in poëzie. De jj Heer Uchtmann doet zijn dichtader vloeien op eene wijze, welke wel de aandacht wekt. Wie nog iets aardigs verlangt uit het uurwerkvak verzuime niet de étalage van Engelgeer, Groote Markt, een bezoek te brengen. Donderdagavond trad in den Protes tantenbond Dr. H. IJ. Groenewegen, van Rotterdam op en sprak over Spinoz-a. Spreker verhaalde, hoede Spaanscheen Italiaansche Israëlieten hun vaderland om den onhoudbaren druk der inquistitie ontvluchtten en in ons vrije land hun toevlucht zochten. Daarna schetste hij de geestesstroomingen onder hen; de strenge wetbewaarders, meer Mozaïsch dan Mozes zelf en zij, die langzamerhand slechts in schijn het geloof der vaderen beleden, of daarmede braken. Barouch Spinoza sproot uit een Spaansch Israëlitisch geslacht en was aanvankelijk bestemd Rabbijn te worden. Maar mannen als Uriel, Acosta, en voor al Van den Ende, toenmaals schoolmees ter, oefenden grooten invloed op zijn in tellectueel leven. Zoo werd gaandeweg Spinoza in den geest afvallig, totdat hij eindelijk werd uitgestooten en ver vloekt door zijn stam. Daarna volgde een twintigjarig tijd perk van rust, het belangrijkst in dat denkers leven. Hij woonde, na Amster dam te hebben verlaten eerst te Reims- burg, daarna te Voorbuig en ten slot te te 's Graven hage, waar hij schier dagelijks omgang had met mannen als de Witt en Christiaan Huygens. Zijn hoofdwerk, een monumentaal ge bouw van gedachte, in zijn Ethika. Daar in legde hij neer zijne denkbeelden van vrijheid der gedachte, van het goed recht van bijbelonderzoek evenals van Talmud, Koran en elk ander boek. Daarin gaf hij weer, hoe voor zijne ziel in alles, ook in het geringste der stoffelijke menschen- wereld, zich God openbaart. De grootste waarde van dezen reu- zengeest lag volgens Spreker in de vol maakte harmonie van leven en leer, van daad en woord. Het verhevene is moei lijk, had hij gezegd, maar naar dat ver hevene heeft hij gestreefd, in zjjnstoffelijk zoowel als in zijn gedachte leven. De warme voordracht getuigde van Spreker's groote sympathie voor zijn on derwerp. De gewone repetitie-avond van Vrijdag droeg bij de Kon. Liedertafel Zang en Vriendschap een feestelijk ka rakter. Het was de eerste maal, na de schitterende overwinning bij het con cours te Amsterdam behaald, dat de Zangers weder bijeen waren. De voor zitter der zangvereeniging, de heer Ed. de Lanoy opende de samenkomst met een hartelijke toespraak tot den heer Robert, aan wiens deugdelijke leiding, zoowel bij de voorbereidende oefeningen als bij de uitvoering voor een groot deel de overwinning te danken is. Met de beste wenschen voor den verderen bloei der liedertafel, welke zoo innig samenhangt met de kunstenaarsgaven van den directeur, bood hij den heer Robert namens de leden een fraaien krans aan. De heer Robert hechtte daarna de groote medaille aan de banier der zangvereeniging. Hq roemde den ijver en de toewijding, door de zangers betoond en wenschte gaarne ook voor het ver volg zijne beste krachten aan Zang en Vriendschap te geven. Alsnu werd door den secretaris voor lezing gedaan van een uitvoering verslag, den wedstrijd betreffende, alsmede van een groot aantal felicitaties van corpo raties, eere leden en oud-leden der zangvereeniging van hier en elders. Namens de beide Koninginnen was een schrijven ontvangen van Jhr. de Ranitz. Eene deputatie uit het Bestuur dei- sociëteit „Vereeniging" bood bij monde van den heer A. F. Kerrebijn der zang vereeniging haar gelukwenschen aan, terwijl een der werkende leden in het bijzonder het Bestuur der Liedertafel dank bracht voor de werkzaamheden ten behoeve van den wedstrijd verricht. Met de voordracht van de zangstuk ken, waarmede de overwinning werd behaald, werd het officiëele gedeelte der samenkomst besloten. De heeren A. Beernink en W. Robert Jun. zijn benoemd tot eereleden van de zangvereeniging, De heer K. F. van Maas Jr. gaf Zaterdagavond in de Bovenzaal van de soc. „Vereeniging" met de leerlingen zijner druk bezochte muziekschool eene openbare les voor de ouders der leerlin gen en belangstellenden. Tot groote te vredenheid der aanwezigen werd daar bij een zeer afwisselend programma ten gehoore gebracht. Niet minder dan een en dertig nummers voor piano, viool of voor beide instrumenten vereenigd, vond men er op vermeld. De totaal-indruk van de uitvoering gaf de overtuiging, dat leerlingen met eenigen muzikalen aanleg in den heer van Maas een geschikt onderwijzer vin den, wien het aan ijver, toewijding en kennis in geenen deele ontbreekt. Dat de verstandhouding tusschen onderwijzer en leerlingen eene goede is, mocht blijken uit het geschenk, hetwelk de heer van Maas tijdens de uivoering uit de handen der laatsten ontving. Voorzeker eene aanbeveling te meer voor de inrichting van den heer van Naar men ons bericht, zal het Italiaansch Opera gezelschap uit den Haag, Woensdag 8 December, eene voorstelling geven van de opera Ernani van Verdi in de zaal van de sociëteit „Vereeniging" alhier. Onder de tooneelgezelschappen, die geregeld van tijd tot tijd onzen Schouwburg komen bespelen, bekleedt dat der Koninklijke Vereeniging „het Nederlandsch tooneel" wel de eerste plaats. En terecht, want waar werkelijk kunstgenot, d. i. ware kunst wordt gebo den, wordt dit gezelschap door geen ander geëvenaard, laat staan overtroffen. Onze Bouwmeester en zijne geniale zuster zijn artisten, die zelfs in het buitenland met roem genoemd worden en waar die beiden in Francais Coppée's be roemd drama „Om de Kroon" de hoofd rollen vervullen, is men zeker de beste vertolking te krijgen, die van dit drama kan gegeven worden. Donderdag 2 December wordt „Om de Kroon" hier in den Schouwburg gegeven met de twee genoemde gevierde artisten en de hoofdrollen, en daar ook de andere rollen bezet zijn door de beste krachten der Koninklijke Vereeniging mag men met recht een goede opkomst verwachten. Door Burg. en Weth. is op verzoek eervol ontslag verleend aan den Heer C. J. Bleekendaal als eersten luitenant bij het korps brandblusschers, onder dankbetuiging voor de diensten zoo geruimen tjjd aan de gemeente bewezen. Voorts zijn bij dat korps benoemd: tot le luitenant de heer J. F. Kimman, thans 2e luitenant, tol 2e luitenant de heer R. C. Broekmeijer thans sergeant majoor, tot sergeant-majoor de heer K. Pander thans sergeant, tot sergeant de heeren A. A. van den Berg en W. Hagen thans vrijwilligers bij spuit 10. Naar men verneemt, zullen door het fanfarekorps „Kunst na arbeid," ver bonden aan de Haarlemsche Jongelings- vereeniging Pred. XIIia op den eersten Kerstdag en op den Nieuwjaarsdag van 's morgens 7 J tot 8J uur van den toren der groote Kerk eenige Kerstliede ren en Koralen worden ten gehoore ge bracht, onder leiding van den directeur, den heer C. G. J. Rühl. Bij het onweder van Zondagavond is de bliksem geslagen in den acht en twintig meter hoogen schoorsteen van de bakkerij, gevestigd in het perceel Kleine Houtstraat No 110. Het gevaarte sprong met een vreeselijken slag uiteen. Het dak ligt geheel in elkander. In het naast aangelegen café werd tevens een glazen bedekking vernield, waarbij een drietal personen verwondingen be kwamen. De later gevallen regenbuien hebben aan genoemd perceel bovendien heel wat schade aangericht. De gevel is thans van gemeentewege gestut, aangezien die gevaarlijk geacht wordt. Thans is ook een begin gemaakt met het afnemen van den gevaarlijk staanden gevel van het verbrande huis van Dalhaus. -Gisteren emiddag om half drie waai de door den hevigen storm een dikke boom omver aan het Spaarne, die terecht kwam op de schuit van Heiningen en op een petroleum wagentje van Oerlemans, wo nende aan den Oudenweg. Die vrouw is er ongelukkig aan toe, aangezien haar wagentje geheel vernield is. VEHGADEBING van den Baad der* Gemeente Haarlem, op Woensdag 1 Dec. 1897. des namiddags t» 1 ure. De volgende stukken en puntentallen- aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Voorstel raadslid S. Rloog beschoei ing Houtvaart. 2. Voorstel B. en W.W. verhooging crediet bouw politiebureau. 3. Id. id. adres J. Th. Martin school geld kinderen uit omliggende ge meenten. 4. Id. id. vaststelling staat te vellen boomen en hakhout. 5. Id. id. met rapport commissie van financiën adres H. G. Caalen huur grond Scheepmakersdijk. 6. Id. id. id. id. verhuring grond Leid- sche vaart aan J. J. Thoolen. 7. Id. id. id. id. adres C Tromp huur boerderij „het Torentje." 8. Benoeming gemeente geneeskundi ge- 9. Aanbeveling B. en W.W. leerares meisjesschool voor middelbaar on derwijs. 10. Id. id. assistent-leeraar gymnastiek onderwijs Hoogere Burgerscho len met 5- en 3-jarigen cursus. H. Aanbeveling commissie middelbaar onderwijs benoeming 3 leden. 12. Rapport opzichter gasverlichting over Octoberjl. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 27 Nov. 1897, in de .Gouden Leeuw" te Haarlem- I. Een HUIS en ERVE, Dubbele Buurt, No. 12. 2. Een HUIS eu ERVE, naaat het voorg. No. 14. 3. Een HUIS en ERVE, naast het voorg. No. 16. 4. Een HUIS en ERVE, naaat het voorg No. IS. 5. Twee aaneenverheelde HUIZEN en ERVEN cn SCHUUR, naaat het voorgaande No. 20. 6. Een HUIS e. ERVE met TUINTJE, aan het Spaarne, No. 3 7. Een HUIS en ERVE, naast het voorg. No. 5i 8. Een HUIS en ERVE, naast het voorg. No. 7. 9. Een HUIS en ERVE, naast het voorg. No 9. 10 Een HUIS en ERVE, naast het voorg. No. II. De perceelen No. 1 tot en met 10 te zamen /9085 -I. T. Peltenburg 11. Ben IIUIS en ERVE, aan de Dubbele Buurt, No. 26. 12. Een HUIS en ERVE, naast het voorg. No. 28. 13. Eeu HUIS en ERVE, naast het voorg. No. 30. 14. Een HUIS en ERVE, naast het voorg. No. 32. 15. Een HUIS en ER VE, naast het voorg. No. 34. 16. Een HUISenERVE naast het voorg No. 36. 17. Een HUI8 en ERVE, aan hetSpaarne No. 26. 18. Een HUIS en ERVE, naast het voorg. No. 27. 19. Een HUIS en ERVE, naast het voorg. No. 29. 20. Een HUIS en ERVE, naast het voorg. No. 31. De perceelen No. 11 tot en met 20 te zamen ƒ8120. J. C. v. Reijsen. 21. Een HUISenERVE, aan de Raamsteeg No. 14. 22. Een H U1S en ERV E, naast het voorg. No, 12. 23. Een HUIS en ERVE, No 11 a. 24. Een HUIS en ERVE, naast het voorg. No. 106. 25. Een HUIS en ERVE, naast het voorg. No. 1 Or. De perceelen No. 21 tot en met 22 te zamen ƒ2060. M M. Mok. De perceelen No 23, 24 en 25 te zamen ƒ1425. M. M. Mok. 26. Een HUIS en ERVE, met vergnnning Raam steeg No. 8. 27. Een HUIS en ERVE, naast het voorg. No. 6. De perceelen No. 26 en 27 te zamen ƒ4635. W. Heeres. Markt van 29 November 1897. Boter. Aangev. 95 verk. 95 KG. L. pr. 0.90 H. pr. 1.10 p. KG. Biggen. Aangev. 137 verk. 137 stuks. L. pr. f 7.H. pr. 10.p. stuk. Schrammen. Aangev. 84 verk. 84 stuks. L. pr. 11.H. pr. 13.p. st. Aardappelen. Aangev. 175verk. 175 H.L L. pr. ƒ1.60 H. pr. 2.50. p. H. L. Appelen. Aangev. 119 verk. 67 H.L. L. pr. 2.50. H. pr. ƒ8.per HL. Beren. Aangev 97 verk. 47 H. L. L. pr. ƒ4.H. pr. ƒ8.p. H. L. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 29 November 1897. Roode tarwe Witte tarwe 8.20 7.25 Rogge 5 25 Haver 3 40 3.10 Paardenboonen 5.70 5.55 Bruine boonen 7 Groene erwten 7.50 6. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 2 Dec. 1897 des namiddag» van 23 uur, door den Heer W. F.ZERMAN. PBOGBAMMA. 1. EntrataJ Rheinberge. 2. AdagioG. Merkel. 3. Sonate No. 1Lemmens. a. Allegro moderato. b. Adagio. c. Marche pontificale. d. Fuga. 4Ave MariaBacli-Gounod. 5. FugaJ. S. Bach.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2