Adresboek Van Haarlem Eerste Blad. led. Vereen, tet bevordering van Zondagsrust. No. 96 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88 Negentiende Jaargang, JEjL aËmwkm o;a«!®S® <JLsaJ <s*OeJ eJÜOL JtJb TTlflt. AMSTERDAM» abonnementsprijs: van ZATERDAG 4 December 1897. verschijnt- Per drie maandent -,25. verschijnt. Doet Uwe inkoopen liefst niet •p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het 1897. DE ERVEN LOOSJES. KRONIEK Nieuwsberichten. TILEPHO ONNUMMBK TT A T f TBLEPHON1SCHE VERBINDING MMMAD franco p. post ,40. Pri|s per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elk© regel Dinsdag- en Vrijdagavond. Aftonderlijke nommers 3 centen per stuk meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen, tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Prijs ing. 1.75, geb. 2.—, is voorhanden in den Boekhandel van De Raadsvergadering van Woensdag werd bijgewoond door acht en twintig leden; afwezig waren met kennisgeving de Heeren de Lanoy, Rethaan Macaré en Sabelis. Namens de Coöperatieve Vereeniging „De Eendracht" verzoekt G. Bot voor ziening in den toestand van de laan, toegang gevende tot de Rollandstraat. B. en W. stellen voor het stuk te stellen in hunne handen. Na discussie tusschen den Heer Stolp en den Wethouder de Breuk wordt hiertoe besloten. Medegedeeld werd het volgende: B. en W. hebben de eer aan den Raad mede te deelen, dat zij, gevolg gevende aan de uitnoodiging tot hen gericht in de vergadering van 10 November j.l., een nader onderzoek hebben ingesteld om trent de vraag of de gemeente architect zich tegenover den heer Goedkoop bereid heeft verklaard de brug bij de „Werf Conrad" goed te keuren. Uit dat onder zoek is gebleken, dat hetgeen dienaan gaande door den heer Goedkoop in de Oprechte Haarlemsche Courant is geschre ven, volkomen juist is. De architect heeft geen bezwaar gemaakt tegenover den heer Goedkoop de brug goed te keu ren. Zulks blijkt uit eene correspondentie tusschen den heer Goedkoop en den heer Leph, toen laatstgenoemde met verlof in Limburg vertoefde. Tevens is echter gebleken, en ook de heer Goedkoop acht dit zeer aanneemlijk, dat de heer Leyh bij het voeren van die briefwisseling zoodanig onder den indruk is geweest van de onaangenaamheden, die hij bij de brug ondervond, dat hij zich ten laatste niet meer behoorlijk rekenschap heeft gegeven van hetgeen hij schreef. Hoe laakbaar deze handel wijze ook zij, blijven B. en W. toch van oordeel, dat de zaak voor ditmaal nog bij eene ernstige berisping kan blijven en stellen zij den Raad voor ook deze mededeeling voor kennisgeving aan te nemen. Aldus wordt besloten. In behandeling komt een voorstel van den Heer Roog om den weg langs de Houtvaart en den Spoorweg op de oor spronkelijke breedte te brengen en te voor zien in eene meerafdoende beschoeiing dan bepaald was en om dientengevolge de som van 437.50, op de laatste be grooting toegestaan te verhoogen met ƒ1200. De bedoeling is dezen weg te brengen ter breedte van zes meter. De Heer Ant. Roozen te Overveen is genegen, den hiertoe benoodigden grond gratis af te staan. Besloten werd dit stuk te stellen in handen der Commissie van Fabrikatie. B. en W. deelen mede, dat bij de gehouden aanbesteding voor het sloopen van het oude Postkantoor en het daar te bouwen Bureau van Politie de laagste inschrijving ƒ34430. wasdat de kos ten van toezicht op het werk geraamd worden op f 600dat was toegestaan een bedrag van ten hoogste 32600 en er alzoo 2430 te kort is, voor welk bedrag B. en W. thans een krediet aan vragen. De Heer Sneltjes vraagt naar aanlei ding van het voorkomen van een toren op genoemd gebouw, of B. en W. niet kunnen trachten dtn prijs te verlagen door dien toren weg te laten. De Heer Krol gelooft dat de toren bij de teeke- ning behoort, en ook de Heer de Breuk zoude dien gaarne willen laten blijven. De Heer Van Styrum is het hiermede in hoofdzaak eens. Het voorstel wordt nu aangenomen. J. Th. Martin, le machinist aan onze gemeente-waterleiding, wonende, krach tens zijne betrekking, te Bloemendaal, wenscht zijne twee kinderen te Haarlem te doen schoolgaan, doch verzoekt hen op de school toe te laten op dezelfde voorwaarden als bestaan voor kinderen te Haarlem woonachtig. Aan B. en W. komt dit verzoek billijk voor en adviseeren in dien zin te besluiten. De Heer Sneltjes kan hiermede niet meegaan. Eerst de vorm van het voorstel bevalt hem niet. En dan voor ieder bijzonder geval de verordening te ver anderen, gaat ook niet aan. Laat de man zijn kinderen dan naar de school van den Heer Kloeke zenden. Adressant woont niet te Haarlem, heeft dus geen recht op de voordeelen der Haarlemsche scholen. Bovendien is hij volkomen op de hoogte geweest van den toestand. De Heer Van Styrum is het in het ge heel niet met den spreker eens. Als het voorstel wordt aangenomen zal de alge meene regel hierdoor sanctie verkrijgen. Maar er behoort bij het voorstel nog iets, n.l. dat ook de pupillen van ge meente-ambtenaren in de termen zullen vallen. De Heer Stolp en Speelman heb ben nog het woord, beiden tegen het voorstel. De Heer Waller bespreekt het voor stel met het oog op de billijkheid. Vrees voor vele aanvragen van dien aard be hoeft niet te bestaan. De bijvoeging van den Heer Van Styrum verdient wel zeer overweging. De Heer Sneltjes blijft er bij, dat de man onbillijk bevoordeeld wordt. Nog beantwoordt de Heer Waller. De Voorzitter deelt mede, dat de toe voeging van den Heer van Styrum, door B. W. wordt aangenomen. Hierover volgde nog eene bespreking tusschen de Heeren Van der Mersch en Van Styrum. In stemming wordt het voorstel verwor pen. Ter tafel komt de staat van te ver- koopen boomen, hakhout en verder houtgewas in den Hout en de plantsoe- 1 nen. De Heer Speelman stelt voor de boomen alsnog te merken, opdat de Raadsleden persoonlijk kunnen oordee- len en dus de behandeling uit te stelldh. De Heer van Lennep beantwoordt. De eerste spreker blijft erbij, dat bij vele boomen het kenmerk niet bestaat. De Voorzitter beantwoordt. Nog mengt zich de Heer Tjeenk Willink in het debat evenals de Heer Beijnes, de laatste is ook tegen afdoen. De Heer Klein zou nog een paar weken willen wachten. De Heer Krol wenscht eene meer zichtbare merking voor het volgende jaar. Voorstel Speelman tot uitstel der behandeling wordt verworpen met 18 tegen 10 stemmen. Aanvraag werd gedaan door H. G. Caalen tot het in huur bekomen van een gedeelte grond langs het Spaarne aan den Scheepmakersd ijk en op de zelfde voorwaarden als den vorigen huur der werd toegestaan. B. en W. en de Commissie van Financiën stellen voor gunstig te beschikken. Ook dit punt geeft aanleiding tot discussie, omtrent vooruitbetaling van huren en de noodige verklaring van den vorigen huurder dat hij van de huur afziet. De Raad besluit in den zin van het voorstel. J. J. Thoolen te Heemstede verzocht in huur te mogen bekomen een stuk grond aan de Leidsche vaart benoorden het tolhek aan de Zandvoortsche laan. De verhuring wordt goedgekeurd. C. Tromp, wenscht opnieuw in te huren de boerderij „Het torentje" aan de Kleverlaan, doch verzoekt beleefd, den huurprijs met 1S2 te verminderen en alzoo te brengen op f 900, aangezien adressant den hoogeren huur wegens daling der marktprijzen onmogelijk kan betalen. B. en W. en de C. v. F. stellen voor den huur op den voet opnieuw aan te gaan. Het huurcontract wordt alsnu vastgesteld in dien zin. De heer Van der Mersch is van meening, dat er minder reden bestaat tot vermindering. De Heer Van Styrum heeft iets tegen het huurcontract. De heer De Kanter be antwoordt beide sprekers, doch houdt zich voor nadere redactie aanbevolen. Deze wijziging heeft plaats en het voorstel wordt aangenomen. Aan de orde komt de benoeming van een gemeente geneeskundige, tengevolge van het eervol ontslag verleend, aan Dr. G. A. Haremaker. B. en W. hadden hier toe voorgedragen een zestal in alpha- bethische volgorde. Na twee vrije stem mingen en een herstemming tusschen de Heeren Ten Oever en IJpma, werd benoemd de heer Ten Oever met 19 stemmen. Ter vervulling van de vacature aan de Meisjesschool voor M. O. was een drietal voorgedragen, mede alphabetisch. De keuze valt op Mejuffrouw A. A. F. E. Riemann, had althans 15 van de 28 stemmen, hoewel 29 briefjes waren ingeleverd, waarvan een in blanco. Of deze stemming van invloed had kunnen zijn op de stemming, moest de Raad thans uitmaken, ingevolge het reglement van orde en besloot tot nieuwe vrije stemming. Mejuffrouw Riemann werd thans benoemd met 16 stemmen. Tot assistent-leeraar in de gymnastiek aan de Hoogere Burgerschool met vijf- en driejarigen cursus benoemt de Raad den heer S. Martin, alhier met 16 stemmen. Tot lid der Plaats. Comm. van Tce- zich op het M. O. benoemt de Raad den heer W. Ph. Boogaart, alhier, ter ver vanging van den heer de Veye, en voor de vacature wegens periodieke aftreding van den heer Van der Mersch (niet her kiesbaar) en den heer U. J. K. Versfeit, (herkiesbaar), de heeren J. Mullemeister en U. J. K. Versfelt. De heer Van der Mersch had nog een dankbetuiging in ontvangst te nemen voor hetgeen hg als lid der Commissie voor de gemeente verricht heeft. Het gasverslag wordt voor kennisge ving aangenomen, en daarna werd de vergadering te vier uur gesloten. Eerste Kamer. Maandagavond is de Eerste Kamer bijeengekomen tot her vatting harer werkzaamheden. Inge komen was het overlijdens bericht van Mr. J. Heemskerk Az., dat met een brief van rouwbeklag zou beantwoord worden. Nog waren ingekomen de laatstelijk doorde Tweede Kamer aangenomen wetsont werpen, die naar de afdeelingen verzon den werden. De vergadering is daarna verdaagd tot Donderdag. De walgelijke toorieelen in het Oos- tenrijksche Huis der Afgevaardigden, gevolgen van partij- en rassenhaat, hiel den de vorige week nog steeds aan. Alle burgerlijke beleefdheid, elke parlementaire vorm worden verwaar loosd en zoover is het reeds gekomen, dat zelfs de voorzitter gestadig het reglement van orde overtreedt. Nu zou de regeering kunnen aftreden, maar de keizer wil niet. In de vergadering van Vrijdag werd men zelfs handgemeen; de belhamels werden door de politie verwijderd en ook de publieke tribune, waar men zich mede in de kwesties mengde, werd ontruimd. Namens de liberalen werd de verklaring afgelegd, dat zij niet meer in 't parlement zullen ver schenen, zoolang er geen wettige toe standen heerschen. Men scheen er, kort gezegd, krankzinnig, of minstens tijde lijk dol. Indien zulk slag van afgevaardigden naar het Huis wordt gezonden, zou men bijna de achting verliezen voor de Oos- tenrijksche natie, welke zij vertegen woordigen. Wat er intusschen nog uit een en ander kan ontstaan, is niet te zeggen, men zou meenen, dat het geheel gede moraliseerde Huis met voorzitter en al, diende weggezonden te worden. Of misschien de regeering nog hoopt op beterschap, van de de goeden niet te na gesproken ordelooze bende, zou men mogen opmaken uit het feit, dat de Kamerontbinding niet heeft plaats gehad reeds voor eenige dagen. Erger dan den vorigen Vrijdag kan het haast niet worden. De geest van wanorde in de Kamer schijnt thans ook overgeslagen op de Weener bevolking. Er hadden samen scholingen en in-hechtenis-nemingen plaats. De burgemeester heeft verklaard

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 1