uitbreiding der kweekscholen, met in krimping der normaallessen, die veel slechter onderwijzers leveren; handha ving van art. 24 der wet betreffende het aantal onderwijzersde noodzakelijk heid van herhalings onderwijs, en be hoorlijk schooltoezicht. De heer Everts kwam op tegen het onderzoek te Delft ingesteld, naar de kleur van haar, huid en oogeri van de schoolkinderen. De heer Bnimmelkamp waarschuwde tegen het nieuwe taalstelsel, dat hij een decadentie noemde. De heer Veegens besprak de pensionneering van weduwen en weezen van onderwijzers, en gaf in overweging een deel van het batig slot van het pen sioenfonds voor burgelijke ambtenaren voor onderwijzers te bestemmen en hen in dat fonds op te nemen. Spreker zou wenschen, dat niet alleen de openbare onderwijzers als ambtenaren werden opgenomen in het Rijkspensioenfonds, maar ook de bizondere onderwijzers, waartoe de pensioenwet volle vrijheid laat. De heer Kuyper berekende, dat de kinderen van het bizonder onderwijs aan den Staat kosten 4.65, en de kinderen van het openbaar onderwijs f 60 per hoofd. De heer Tydeman verdedigde het schooltoezicht tegenover den heer Ketelaar en betoogde, dat vakmannen niet de voorkeur verdienen. Dinsdag nam de Min. van Binnenl. Zaken 't eerst het woord. Hij handhaafde zijn inzichten betreffende denoodzakelijk- heid van herziening der onderwijswet. Hij hoopte vele van de gewenschte her vormingen tot stand te brengen, maar daarvoor was tijd van voorbereiding noodig. De Reg. zou al het mogelijke doen om de gemeentebesturen de wet te doen naleven ten aanzien van het aantal onderwijzers en de bezoldigingen, en zou bij onwil de wet toepassen. De Min. was zeer gestemd voor het brengen van vakmannen in het schooltoezicht. Hij zou medewerken om de bezoldigingen der onderwijzers te verhoogen, maar zonder wetswijziging is groote verbete ring niet te wachten. De heer Travaglino antwoordde de Min., dat op de oplei dingsscholen het onderwijs in hygiène zal moeten worden uitgebreid, om toe komstige onderwijzers op de school het alkoholisme te doen bestrijden. Vrijheid ten aanzien van taal en spelling zal gehuldigd worden. Voor pensionneering van weduwen en weezen van openbare onderwijzers staat de kans beter dan ooit. Hoezeer de Reg. bereid is na te gaan wat er gedaan kan worden voor de pensionneering der bizondere onder wijzers, de Min. meent, dat het denk beeld van den heer Veegens moeilijk uitvoerbaar kan zijn. Toezeggingen om de traktementen der jonge onderwijzers dadelijk hooger te stellen kunnen niet gedaan worden. Bij herziening der wet kan verhooging der minima echter ge- wenscht blijven. Meer invloed van de onderwijzers op den gang van zaken acht de Min. niet raadzaam, met het oog op de vele jeugdige kweekelingen. Vrije examens voor het bizonder onder wijs zijn in beginsel juist, maar leveren groote praktiesche bezwaren op. Hoogere bijdragen voor de bizondere school zijn, zoolang leerplicht geen hoogere uitgaven eischt, niet aan de orde. De Min. toonde de onjuistheid van Dr. Kuyper's becij feringen aan. Hij verdedigde tegenover den heer de Savornin Lohman de be ginselen der neutrale school en begreep niet, dat deze de politiek weder in den schoolstrijd trachtte te mengen. Hij ont kende pertinent, dat de openbare onder wijzers minder vrij zouden zijn dan de bizondere, en dat de sociaal-demokra- tiesche beginselen in de school worden verkondigd. Een enquête heeft het tegen deel bewezen. Ten slotte verdedigde de Min. leerplicht als noodig, niet alleen in 't belang van kinderen, die niet maar ook van hen, die vrijwillig wel school gaan. Bij de regeling zal rekening wor den gehouden met de toestanden, die verhinderen om kinderen van zekeren leeftijd een geheel jaar aan het bedrijf te onttrekken. Boete of gevangenisstraf is in dergelijke zaken slechts ultimum remedium. Het te bestrijden kwaad is vooral het relatieve schoolverzuim. Leer plicht leidt tot leerdwang, maar niet tot gewetensdwang, en bij regeling moet zooveel mogelijk met gemoedsbezwaren rekening worden gehouden. De Minister sprak het vertrouwen uit, dat de gedane mededeelingen elke verdachtmaking zullen doen ophouden. Hij hoopte aldus de zaak te kunnen tot stand brengen, mislukte zijne poging, dan zou zeker een ander met een nieuw leerplicht- voorstel komen. De Voorzitter maande voor de laatste maal tot zelfbeperking. De heeren Veegens, de Waal Malefijt en Tydeman repliceerden. De heer de Sa vornin Lohman hield vol, dat hij de schoolkwestie niet tot eene partijkwestie wilde maken, en wees er op, dat de Soc. dem. beginselen door de onderwij zers, die ze belijden, onwillekeurig op de openbare school worden verkondigd. De heer Troelstra protesteerde tegen dit laatste beweren. Door den heer Lohman werden steeds geen namen genoemd, maar alleen ten slotte de mogelijkheid aangenomen. Spreker erkende, dat er veel soc. demokratiesche onderwijzers zijn, maar hij vroeg, of de heer Lohman met zekerheid kon zeggen, dat er ook geen onder de bizondere christelijke on derwijzers schuilen. Hij wilde nu echter ook geen namen noemen. Overigens ont kende Spreker, dat Soc. demokraten geen s goede onderwijzers zouden kunnen zijn, en hij vroeg, of de Min. vrijheid wilde eerbiedigen voor de Soc. demokratiesche onderwijzers, om buiten de school propa ganda te maken. De heer Ketelaar be streed den heer de Savornin Lohman, die jonge onderwijzers zou kunnen ver leiden hun plicht te verzaken. De heer van Karnebeek bestreed den heer Troel stra, en betoogde, dat de Soc. dem. beginselen slechts kunnen leiden tot ekonomieschen achteruitgang en ver meerdering van armoede. De Min. van Binnenl. Zaken antwoordde nog, dat absolute vrijheid voor onderwijzers niet bestaat, en dat zij niet gehandhaafd kunnen worden, als zij zich in of buiten de school onmogelijk maken. Tot den heer de Savornin Lohman zeide de Min. dat, zoo deze samenwerking der partijen ernstig wil, hij een verkeerden weg in slaat met zoo heftig tegen de openbare school te opponeeren. De heer Mutsaers herinnerde er aan, hoe door een onder wijzer propaganda was gemaakt voor de Soc. demokratiesche beginselen. Nadat de heer Troelstra den heer Mutsaers had bestreden, was het algemeen debat over de afdeeling Laffer Onderwijs af- geloopen. Bij art. 131 (tijdelijke subsidised) beloofde de Min. den heer Mackay ernstig toezicht op het verleenen van subsidieën 1 aan gemeenten. Bij art. 138 (subsidie aan liet Landbouw comité) drong de heer de Boer aan op opheffing van het Comité. Bij verschillende artikelen vroeg de heer van Vlijmen subsi- dieën voor de Boerenlanden en steun vanwege de Ned. bank aan de boeren leenbanken; de heer Wesseling van Suchtelen meer ruimte voor de Land bouwschool; de heer van Asch van Wijck stelselmatiger subsidieering van zuivel - K onsulentende heer Smeenge stabiliteit in de keuringskornmissieën voor paarden; de heer Ferf bestrij ding der tuberculooze; de heer van Dedem beperking der maatregelen be treffende het onderzoek van het mond en klauwzeer. De Min. beloofde over weging van de meeste der genoemde punten. Bij art. 134 (subsidieën voor historische gedenkteekenen) vroeg de heer de Savornin Lohman inkorting van de subsidie voor het kerk gebouw te Gouda, maar de Min. kon daaraan geen gevolg geven. Na een opmerking van den heer Veegens werd bij art. 200 de post van ƒ500 voor eene geologische kaart terug genomen, om die bij Waterstaat over te brengen. De heer Conrad besprak de openbare aanbesteding van papier. Daar na werd Hoofdst. V (Binnenl. Zaken) zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Goedgekeurd werden eenige kleinere ont werpen, en twee suppletoire begrootin gen voor Binnenl. Zaken, nadat de Min. opmerkingen van de heeren Truyen en v. d. Velde had beantwoord. Daarna werd geopend het algemeen debat over Hoofdst. VI (Marine). De heer de Ras bestreed den eersten termijn van een schip type A., en beklaagde zich er over, dat de Minister de belangen van de Indiesche verdediging losliet, terwille van de verdediging der zeegaten hier te lande. HAARLEM 21 December 1897. De uitstekende Pianisten, de Dames Henrietta en Anna Roll, zullen zich a. s. Zondag (2^ Kerstdag) op het Matinée in de Vereeniging, op de nieuw uitge vonden Piano-Double doen hooren. Evenals in vorige jaren geeft de Bisschop van Haarlem, Mgr. Botte- manne, gedurendede maanden December, Januari en Februari eene wekelijksche ondersteuning van vier gulden aan be hoeftige gezinnen dezer stad. Z. D. Hoogw. heeft daarvoor aan het R. K. Parochiaal Armbestuur en de St. Vincentius-Vereeniging gezamenlijk eene som van ƒ2600 ter hand doen stellen wor vijftig Katholieke en aan het Bestuur van „Weldadigheid naar „Vermogen" een bedrag van ƒ520 voor tien Onkatho lieke gezinnen. Commissarissen en de directeur der Haarlemsche Tramway Maatschappij hebben zich tot den Gemeenteraad ge wend met een adres, hun leedwezen betuigende, dat de Raad in zijne ver gadering van 14 Juli besloten heeft goed te keuren het voorstel der commissie voor de tramplannen, volgens welk ont werp, als gedeelten van de aangenomen ceintuurbaan eene voor de Haarlem sche Tramway-Maatschappij concurre rende lijn zal worden aangelegd van het Stationsplein naar de Groote Markten van de Kleine Houtbrug naar het eind punt in den Hout en omgekeerd. In geene andere gemeente, ook niet in gemeenten waar het tramnet aanzien lijk grooter en uitgebreider is, worden, zeggen adressanten, op Zoo geringen afstand, twee naar dezelfde eindpunten loopende trambanen aangelegd, omdat het aantal der te vervoeren passagiers daardoor voor beiden te klein wordt. Adressanten verklaren zich bereid de tramlein van den Zijlweg naar de Groote Markt later naar de inmiddels eventu eel gebleken behoefte in oostelijke rich ting uit te breiden en verzoeken hun alsnog concessie te willen verleenen tot aanleg en exploitatie van een paarden tram van de Groote Markt langs Zijl straat en Zijlweg tot aan het punt, waar deze werdt gesneden door den Holland- schen Spoorweg, zooals bij hun request van 17 Febr. 1897 werd aangevraagd. Bij Kon. besluit is benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau de Heer J. Craandijk, resp. voorzitter en ondervoorzitter van het hoofdbestuur van het Nederlandsch Zendeling genoot schap. Ds. Wempe, predikant bij de Evang. Luthersche gemeente alhier is beroepen te Amsterdam. Ds J. Schotel, predikant bij de Chr. Geref. gemeente alhier, heeft een beroep ontvangen naar Amsterdam. Het l»te Concert der Kon. Lied. „Zang en Vriendschap" is bepaald op Vrijdag 14 Jan. 1898. Als Solisten zullen daarbij optreden Mej. Mina Smits (zang) van Utrecht en de Heer W. Robert Jr. (viool) van Haarlem, terwijl de Heer L. Schlegel alhier de begeleiding der Solis ten op zich zal nemen. De Liedertafel zal voor hare Kunst lievende Leden ten gehoore brengen „Deus nostra spes" (Psalm 46) van L. F. Brandts Buys. „Germinal" van Riga, „Mijn hof" van Ph. Loots, „die beiden barge" van Hegar en vGrab und Mond" van Schubert. Jan Ongeluk, het allerkoddigste blij spel, dat in de voornaamste steden van ons land en nu nog te Amsterdam dagelijks eivolle zalen trekt, komt hier in den Schouwburg a. s. Donderdag voor het voetlicht. Hun, die misschien in de meening mochten verkeeren, dat deze klucht iets aanstootelij ks of plats mocht bevatten, kunnen wij van het tegendeel verzekerenouders kunnen gerust hunne dochters medenemenhet is alleen lachen, lachen van het begin tot het einde. In het begin van Februari zal ten bate van den heer G. Zalsman een concert worden gegeven door den heer Henri Pielage. Als solisten hebben hunne welwillende medewerking toegezegd Mevr. Madier de Montjou en de heeren Frans Phlip- peau en P. van Erven Dorens, resp. Sopraan, Tenor en Baryton van de Ned. Opera. De begeleiding zal geschieden op twee vleugels door Mej. Betsy Pielage en den heer Henk van Breemen, die tevens het concert zullen openen met een nummer voor 2 piano's. Verder zullen medewerken twee van de onder leiding van den heer Pielage staande koren n.l. „het Baarl. Gem. kooren het Mannenkoor Caeiclia", l) benevens een kinderkoor van ongeveer 150 jongens en meisjes. ruim 30 ledeu. ruim 90 zangers. Haarl. Gem. koor en Caecilia treden hierbij ieder met een paar nummers, zelfstandig op en bovendien gecombi neerd met het kinderkoor. O.m. zullen ten gehoore gebracht worden 6 volksliederen van Philip Loots, die binnenkort zullen verschijnen onder den titel „In 't Kroningsjaar 1.1. Zaterdagavond zijn uit de Sociëteit „Vereeniging" een winterjas en bij eene winkelierster in de Witte Heerensteeg vier rookworsten ontvreemd. Door de rechercheurs Jansen en Misset is proces-verbaal opgemaakt te gen den bierhuishouder H. woonachtig aan de Brouwersstraat, ter zake het verkoopen van sterken drank in het klein zonder de daartoe vereischte ver gunning. 1.1. Zondag voormiddag te 11 ure heeft een begin van brand plaats gehad ten huize van den tapper C. E. Rusman aan de Schalkwijkerstraat No. 7, ont staan op een bovenvertrekje dienende tot slaapplaats vermoedelijk door von ken uit een kachelpijp. De brand werd gelukkig spoedig ontdekt en met emmers water gebluscht. Het behangsel en eenige goederen in die kamer zijn ver brand. Te 4 uur des namiddags had we der een begin van brand plaats in de bakkerij van den banketbakker S. Stam, woonachtig aan de Kruisstraat No. 37, in een hoop krullen. Ook deze brand werd spoedig ontdekt en met eenige emmers water gebluscht. Bij deze bran den waren de staf van de brandweer en de politie met haar slangenwagen aanwezig. Bij afwezigheid van de bewoners heeft heden morgen omstreeks 10 uur een begin van brand plaats gehad ten huize van A. J. Peterson, woonachtig aan de Frankestraat No. 29. bij het drogen van kleederen op de kachel. Door spoedig hulp van de bovenbewoners is de brand dadelijk gebluscht, zoodat de schade zeer gering is. Door 4 knapen van 8 tot 14 jaren, is gisteren namiddag van een vracht wagen staande in de Spekstraat een kistje sigaren ontvreemd. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaarteny bestemd' voor onbekende personengedurende de tweede helft van November 189'7, welke stukken thans door de Afzenders hunnen worden teruggevraagd. Brieven. J. Snel, Amstelveen; P. v. Eeden, Mej. M. Bakker, J. "Wits, Smink, en C. Sander allen AmsterdamBotterop, GoudaJ. Pragt, Mej. Leitzinger, E. L. Büchner allen 's Gravenhage Tbeor. G. K. de Maiez Oyens Groningen; D. Faber en van Wieringe Haarlem; Directeur Die rentuin Helder; Mevr. Crooy Tenpken Naarden; Boer, Reewijk; E. de Lange, J. P. Wolffram en J. v. d. Kasteelen allen Rotterdam; H. Brarder- hoarnt? Briefkaarten. G. H. Menses, Mej. Ida Mollinger, Mej. der Mon, Levi, L Pruissink, en J. Mulder, allen Amsterdam; Mej. Kuiken? Mej. v. d. Patten Rotterdam. Buitenland. Mej. A. Rüster Erfurt; F. Frankin Louvain; v. Rechteren Altena en Mallard beiden Parijs; Mej. M. Micocci Rome; G. v. Notten en G. J. v. Notten, beiden Singapore. Markt van 20 December 1897. BoterAangev. 107, verk. 107, K. G. L. pr. ƒ1.30 H. pr. ƒ1.40 p. K. G. Biggen. Aangev, 84 verk. 84 stuks. L. pr. 7.H. pr. 10.p. stuk. Schrammen. Aangev. 62 verk. 62 stuks. L. pr. 12.-. H pr. ƒ14.p. stuk. Aardappelen. Aangev. 69 H.L.verkocht 69 H.L. L. pr. 2.H. pr. ƒ3.— p. H. L. Appelen. Aangev. 33. verk. 25. H. L. L. pr. ƒ5.H. pr. /13.p. H. L. Peren. Aangev. 21 verkocht 14 H.L. L. pr. ƒ4.—. H. pr. ƒ7.— p. H. L. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 23 Dec. 1897 des namiddags van 2—3 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. FugaG. F. Handel. 2. Elsa's Brautzag znm Munster. Wagner. 3. Sonate No 2Fink. a. Allegro moderato. b. Andante. c. Allegro risoluto. 4. Lied ohne WorteMendelssohn. 5Cavatine «1Raff.

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2